Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+2
Articon
The Dude
6 participanți

    Insemnele Distinctiei

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de iasnob Lun Feb 12, 2018 1:38 pm

    Hm! Nu am timp sa caut acolo, dar o sa citesc topicul de aici.
    Bonsai ce zicea acoloshea, ca stiu ca a scris! Smile

    Nu e cam nebunesc sa le raspunzi acum, aici, zic si eu, nu dau cu parul!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de The Dude Lun Feb 12, 2018 2:51 pm

    Nu imi amintesc ca Bonsai sa fi zis ceva de rau. Nu raspund nimanui aici, ci fac doar un exercitiu. Atunci, in focul disputei, lucrurile aratau cu totul altfel. Acum ele pot fi privite mult mai obiectiv.

    Asta e. Nu ma cert cu nimeni, doar reevaluez critic poziti mea.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de iasnob Lun Feb 12, 2018 4:24 pm

    Stii ce este haios?

    - cu doua din doamnele de acolo m-am intalnit de cateva ori, cu una inca mai vorbesc cand si cand si ne vedem cand reusim sa ne facem timp.
    - cu Axel m-am vazut o singura data. E un tip  echilibrat, plecat din tara, lucreaza la o companie extrem de cunoscuta.
    - cu tine m-am vazut (nu comentez)
    - cu un tip de acolo vorbesc frecvent si pot spune ca suntem prieteni. Real nu virtual. E distins. Smile)) E cam departe de Romania. Cand ajunge in tara nu ma ocoleste niciodata.
    - cu Energie am consumat extrem de multi neuroni, brrr!
    - cu un alt domn m-am intalnit de cateva ori - e ceva ce-mi scapa, o prapastie  in  a comunica si percepe mesaje simple si oneste.
    - postarile mele de acolo au fost sterse.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de The Dude Lun Feb 12, 2018 8:08 pm

    Ar putea fi asa cum zici: persoane echilibrate, distinse si impecabile din punctul de vedere al conduitei cetatenesti... sau invers: doar niste abili manipulatori.

    Scriitura tradeaza insa tare ce se pot disimula destul de simplu in alte conditii. Asta cu atat mai mult cand ea se realizeaza intr-un dialog dinamic si spontan (cum se intampla acolo).

    Tocmai de aceea cele mai multe teste psihologice se desfasoara obligatoriu in scris, prin metoda interogarilor incrucisate... S-ar putea ca aici si eu sa sufar de o "deformatie profesionala" (intrucat, la un moment dat am urmat niste cursuri de specialitate si am tendinta de a analiza excesiv gesturi, mimici, jocuri ale privirii, etc).


    Iasnob, reusita in cariera ori in ascensiunea treptelor ierarhice nu are mare legatura cu materialul din care e alcatuit  aspirantul la o viata deosebita. Am certitudinea ca aici tu ai o particularitate in a evalua care nu mi se pare nici corecta nici justa.

    La adapostul emotiilor si al tendintei firesti de a oferi imaginea ta cea mai buna, intalnirile de acel tip pot induce (si promova ulterior) imagini complet false...

    Cu doar doua exceptii, intalnirile mele ce cei ce frecventau acel spatiu au insemnat deceptii. Exclud de aici pe cele dintre noi, ce pentru mine au fost si deschise si directe.

    Cu doar doua exceptii...

    Ma felicit ca nu am ajuns niciodata sa stau fata in fata cu multi de pe acolo si, fara sa fiu cu nasul pe sus, ma bucur pana la extaz ca nu am apartinut niciodata acelei colectivitati care de altfel nici nu m-a prea acceptat.

    Erau asa cum bine am spus, un grup de provinciali speriati, trecand prin schimbari si avand vitala nevoie de un mediu la capatul unor nesfarsite rejectari... Atat.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de The Dude Lun Feb 12, 2018 8:49 pm

    PS. Eu nu am luat de acolo decat postarile mele (chiar daca unele contin raspunsuri adresate unor interlocutori). Mi s-au parut interesante tema si abordarea, iar cateva replici... de toata rigolada... Mesajele tale ar trebui asadar sa se afle in continuare pe han
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de iasnob Lun Feb 12, 2018 11:32 pm

    O sa recitesc ce s-a scris (cu atentie). Cand am enumerat mai sus, am evaluat doar persoane care au scris pe topicul initiat de tine acolo. Ii stiu pe mulți de acolo si sunt oameni faini. Posibil sa fie șansă sau posibil sa fie un standard rezonabil. Cred ca am cerut la un moment dat stergerea postarilor. Nu am o certitudine. Stiu sigur ca celor doua jurnale care acopereau perioadele 2004-2014 si 2015-2016 au fost sterse, dar există undeva si pot sa cer reactivarea lor. Gata cu off topic! Scuze 1000, te las sa tastezi.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de Articon Mar Feb 13, 2018 8:26 am

    The Dude a scris:....ma bucur pana la extaz ca nu am apartinut niciodata acelei colectivitati care de altfel nici nu m-a prea acceptat.

    Ca vrei sau nu sa accepti ai fost parte din comunitatea aia, perceput de multi ca unul dintre cei mai marcanti membrii. Nu stiu ce faci acum, dar orice faci nu e frumos si nici elegant.

    Revino te rog.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de The Dude Mar Feb 13, 2018 8:56 am

    De acord. Eu m-am referit (ce e drept ambigu) la nucleul fizic al gruparii, cel care s-a transferat din virtual in real. Acolo sunt mandru ca nu am apartinut si despre ei am vorbit.

    La inceputuri, pe han erau un Omu'Bun, E.B.E., flu, Zar, March...ehehehehehe, useri plini de bun simt..

    Nu incerc nimic.
    Am aprins iar lumina intr-o camera intunecata si m-a ingretosat de-a dreptul o prezenta de acolo.

    In rest ramane tema si comentariile... mele. Din punctul meu de vedere toate nerusinarile de acolo nu exista (ceea ce este o atitudine marinimoasa).
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mar Feb 13, 2018 9:32 am

    Din cate imi amintesc hanul cobora din alt site "fun-club" sau "fan club". Despre el (un monument de aroganta si impertinenta), am aflat tarziu de tot ca a fost rezultat al unei teme de grup, la o clasa de informatica (un liceu din pantelimon).

    Era un mare haos generat in principal de participarile din grupe de varsta total diferite. Anonimatul si lipsa unor reguli permitea toate derapajele posibile, iar aparitia hanului, care a si preluat mult din traficul de pe "fun-club" a fost privit atunci ca un pas inainte pe calea discutiilor civilizate. De aici si tema principala "Arta de a Conversa" care s-a dovedit un tel mult prea greu de atins de niste fondatori cu aceleasi metehne.

    Tu Dude, ca si inca doi trei din cei la care te-ai referit erati mult mai maturi, asa ca orice comparatie cu mediul de acolo nu e dreapta.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de Kavarna Mar Feb 13, 2018 12:14 pm

    Era o mahala gestionata de retarzi.
    Pacat de userii "maturi" si cu bune intentii.
    Pacat ca o astfel de imprejurare nu a putut fi fructificata atunci cand era pe val.

    Dude s-a complacut si chiar prostituat o vreme insa la legaturile lui cu activitati blog e poate de inteles.

    Nu merita reluat nimic.
    Parerea mea, unul care nu am reusit sa primesc log pe HA desi am cerut de cateva ori in decursul a circa un an de zile.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de The Dude Mar Feb 13, 2018 2:09 pm

    Hai sa lasam... Nu are niciun rost.

    Basketball


    ****

    Despre distinctie si modul ei de comunicare.

    ceva reflexii, avand in vedere funeraliile Regelui Mihai unde a fost o adevarata parada in acest sens... si nu zic numai de protocol...
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mar Feb 13, 2018 4:27 pm

    Subscriu. E total nepotrivita o cearta in legatura cu acel loc, acum cand noi bne aflam in pragul aniversarii de trei ani.

    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de Takuma Mar Iun 08, 2021 1:28 pm

    Foarte interesant acest topic. Pot sa pun cateva intrebari ?

    Continut sponsorizat


    Insemnele Distinctiei - Pagina 5 Empty Re: Insemnele Distinctiei

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 06, 2024 7:02 pm