Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+3
Articon
Autentikov
Kavarna
7 participanți

    Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Feb 08, 2022 7:47 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 72677562_FB_IMG_1640686389710
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Feb 08, 2022 7:56 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 72677571_FB_IMG_1642519840669
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Feb 08, 2022 7:57 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 72677573_FB_IMG_1643624432713
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Feb 16, 2022 12:03 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 73063551_FB_IMG_1644217552123
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Feb 16, 2022 12:03 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 73063552_FB_IMG_1644240371125
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Feb 16, 2022 12:03 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 73063553_FB_IMG_1644258638656
    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Dum Aug 07, 2022 10:06 am

    Salut,

    Foarte frumoase casutzele. Sunt o incantare Smile.

    Pana la o casutza in adevartul sens al cuvantului, as avea de facut un fel de sopron. Am luat recent un pamant intr-o zona de deal usor (350m altitudine). Orientare sudica, panta cam 9%.
    Pentru ca nu exista nimic acolo, e nevoie de un loc macar de depozitat scule, materiale de constructii pentru inceput.

    Ma gandeam la ceva cu dimensiuni de 2.5x3.5m. L-as face din lemn  si nu is hotarat pentru partea de structura de rezistenta. As folosi ceva stalpi de 10x10cm pe care sa ii dau cu smoala in partea de jos si sa ii ingrop un 0.75m. Pe jos sopronul nu ar avea nimic...eventual niste pietris.
    intrebarea ar fi, ar rezista stalpii din pamant macar un 8-10 ani sau mai bine ar fi sa caut sa asez pe ceva bolovani/pietre toata structura?

    Nota: structura o vad ca ar avea 6 stalpi si in partea nordica as mai prelungi streasina cam 1-1.2m pt. a obtine o mica terasa care sa te adaposteasca de soare/ploaie.

    Si alte recomandari legate de constructia in sine ar fi binevenite.

    Mersi
    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Joi Aug 18, 2022 10:50 am

    No, oare "The Dude" mai activeaza pe site. Daca da, rog o parere la topicul deasupra legat de acel spron.

    Daca nu, multumesc oricum pentru pozele extraordinare cu cabanutze. Intram periodic sa mai vad ceva frumos.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Vin Aug 26, 2022 8:47 pm

    Cuart a scris:No, oare "The Dude" mai activeaza pe site. Daca da, rog o parere la topicul deasupra legat de acel spron.

    Trece mai rar.. dar n-a pierit    Shocked .

    Ma gandeam la ceva cu dimensiuni de 2.5x3.5m. L-as face din lemn  si nu is hotarat pentru partea de structura de rezistenta. As folosi ceva stalpi de 10x10cm pe care sa ii dau cu smoala in partea de jos si sa ii ingrop un 0.75m.

    Nu face risipa. Ai sa ai mare nevoie de bani. Cu toata increderea, la dimensiunile astea incearca 8x8cm cu o implantare de 0,6m, sau peste. Smoala, cum o stiam noi, nu prea mai exista. Avem bitum lichid, ori ulei ars. Recomand insa cu toata seriozitatea sa arzi superficial lemnul pe perioada sa subterana (cauta pe net cum se face). E ieftin, superior celorlalte metode si la indemana. Consolideaza structura musai prin contrafise la imbinari. E indicat la sarpanta sa bati scandura si nu osb (rigidizeaza si se comporta mai bine in timp). Te costa tot pe acolo.

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 79495971_image007

    Inveleste cu sindrila bitumata si inchide, daca vrei, lateralele cu osb, asta daca ti-ai propus un spatiu inchis.

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 79495973_8810890199070

    E solutia minimala si cu cea mai buna eficienta. Daca si tratezi lemnul, 20 de ani de acum incolo: no problemo..

    Uita de varianta metalica, nejustificat de scumpa zilele astea...


    Bafta bro.. si multumesc pentru cuvintele frumoase.
    Scuze de intarziere..

    Cuart apreciază acest mesaj

    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Mier Oct 12, 2022 8:31 am

    The Dude a scris:
    Trece mai rar.. dar n-a pierit    Shocked .

    Ma bucur ca esti bine.
    Cum ziceam si eu intru din cand in cand asa ca acuma am observat mesajul


    Nu face risipa. Ai sa ai mare nevoie de bani. Cu toata increderea, la dimensiunile astea incearca 8x8cm cu o implantare de 0,6m, sau peste.
    Smoala, cum o stiam noi, nu prea mai exista. Avem bitum lichid, ori ulei ars. Recomand insa cu toata seriozitatea sa arzi superficial lemnul pe perioada sa subterana (cauta pe net cum se face). E ieftin, superior celorlalte metode si la indemana.

    Din pacate deja un pic risipa e facuta Smile. Am luat deja o parte din lemnul necesar pentru stalpi. Am luat 10cmx10cm nerindeluit pe "hartie". In practica e ceva mai putin. chiar 9.5cm in unele zone. De implantat va fi sigur la peste 0.6m (un 0.8m in mare).

    O problema care mi-o pun este insa fixarea in pamant. Amicul ce ma ajuta sa facem aceasta lucrare propune ca in groapa sapata (s-a sapata cu motoburghiu cu diametru de 20cm) sa punem jos o piatra mai lata pe care sa stea stalpul si apoi inghesuite acolo pietre. Problema la inghesuit pietre si lovit pietrele ca sa "intre bine" e ca vor zgaria si stalpul si atunci degeaba le-am dat noi cu solutii hidrofobe.  De aceea m-am gandit ca mai bine stalpii sa fie prinsi impreuna cu grinda scurta si sa formeze un fel de "U" solid ca sa fie mai usor la pasul de fixare in pamant. Totusi inca nu imi e clar cum e bine sa fac partea asta

    Pana sa vad mesajul am inceput deja lucrul. S-au facut mici imbinari la lemn (o treapta) care ajuta si la prinderea ulterioara cu cuie mai scurte(12cm). Am folosit si coltare de metal sa tina grinda mai bine de stalp. Dimensiunile sunt de cam 3m la stalpi si 2.7m la grinda. La fiecare imbinare stalp-grinda, avem asadar coltar (8 suruburi de 4.5cm) 4 cuie de 12cm. Contrafisa e prinsa si ea in cate 2 suruburi si 1 cui la fiecare capat.

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Whatsa10

    Ce imi pare rau e ca nu am apucat sa vad sfatul tau legat de "arderea superficiala" si lungimea contrafisei. Partea de jos a stalpilor i-am dat cu ulei ars si apoi o solutie bituminoasa. Contrafisele sunt din pacate ceva mai scurte (60...67cm).



    Inveleste cu sindrila bitumata si inchide, daca vrei, lateralele cu osb, asta daca ti-ai propus un spatiu inchis.
    E solutia minimala si cu cea mai buna eficienta. Daca si tratezi lemnul, 20 de ani de acum incolo: no problemo..

    La invelitoare ma gandeam la tabla pentru ca am deocamdata in cap un acoperis f. lasat/plat. Altfel sunt deschis la optiuni. Dap, lateralele vor fi din OSB si lemnul o sa il dam cu ulei de in.

    Las si cateva poze cu ce am facut intr-un program de editare photo sa ne orientam. Idee e ca si ce e aici a suferit unele modificari, va avea doar 6 picioare, fara cele de pe partea de mijloc a grinzilor scurte.

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Whatsa11
    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Whatsa13
    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Whatsa14




    Uita de varianta metalica, nejustificat de scumpa zilele astea...
    Asta clar, 100%



    Bafta bro.. si multumesc pentru cuvintele frumoase.
    Mersi. Cuvintele frumoase le meriti. Precum spuneam, era pt. mine o incatare sa mai trec la cateva luni si sa vad diverse idei/poze de cabanutze


    Scuze de intarziere..
    Nu e problema, toate cele bune Smile
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Oct 19, 2022 11:59 am

    Heeeey... Salutare !!

    Iar cu intraziere, incerc un raspuns:

    - fixarea in pamant la 0,8 este cam excesiva, dar nu strica. Nici talpa din bolovan, fiindca daca exista incarcari mari de zapada (pe perioade lungi, cu reprize de temperaturi calde si sol macroporic) stalpii vor avea tendinta sa se infiga in pamant. Dar e putin probabil sa se intample asta la genul de ierni pe care le parcurgem de cateva decade bune.

    - de asemenea sa indesi pietre nu e o idee rea, insa numai daca respecti cumulat trei conditii; sa nu fie piatra de rau (rotunda, balast), sa fie neomogena (adica cu pamant abundent intre roci) si totul sa fie bine compactat. Mici intreruperi in stratul bitumat protector nu pot aduce consecinte serioase. Daca exista loc gol printre pietrele de umplutura acestea vor facilita circulatia apei si chiar pastrarea ei in cavitate, ceea ce ar fi nashpa. Pe de alta parte, piatra de cariera (cum sunt cele de la terasamentele cfr si tramvaie) se aseaza complementar una pe cealalta prin compactare, ca o zidarie (stratul de pamant din interspatii actionand precum un mortar; daca gasesti ceva argilos e ideal.. pamant galben ceva).

    - era buna arsura, dar e bun si bitumul... Prima ar fi fost mai ieftina si mai rapida.


    - la deschiderile astea contrafisele deja realizate sunt foarte bune, nu ar trebui sa iti faci griji..

    - nope mafrend.. la pante line cea mai neindicata e invelitoarea din tabla. Daca ai sa cauti pe la Lindab sau pe la alti producatori, ei spun chiar ca sub un unghi de 17% solutia nu e eficienta. La fel stau lucrurile si la zincata manuala (chiar si dublu faltuita). Explicatia este ca lipsa unei pante accentuate impiedica drenajul gravitational, pastrand mici retineri de apa (picaturi, la imbinari, prinderi cu surub) ce intrate in ciclul inghet dezghet produc dezastre in numai doi trei ani. Sunt chiar patit cu asta.. si inca: la un unghi de 20% (!!); raman la parerea ca sindrila bitumata, bardoul, e optim pentru ceea ce vrei sa faci..

    - din ce zaresc in desene, capriorii care ies in consola pe una dintre fete imi par cam lungi. Tre sa stii ca in proiectare, pentru sarpanta, se ia in calcul de descarcare o cantitate de 250 kg/mp, care este super asiguratoare. In practica nu se ajunge la asta, dar tine cont ca lemnul, oricat l-ai trata, lucreaza, si ca supunera riglelor la un efort prelungit, pe perioada iernii, poate avea tot felul de efecte. Recomandarea normativului e sa nu iesi cu mai mult de 80 cm fata de perete, asta pentru o astereala cu capriori din 60 in 60



    bafta si o zi excelenta
    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Mier Oct 19, 2022 1:18 pm

    The Dude a scris:Heeeey... Salutare !!

    - fixarea in pamant la 0,8 este cam excesiva, dar nu strica. Nici talpa din bolovan, fiindca daca exista incarcari mari de zapada (pe perioade lungi, cu reprize de temperaturi calde si sol macroporic) stalpii vor avea tendinta sa se infiga in pamant. Dar e putin probabil sa se intample asta la genul de ierni pe care le parcurgem de cateva decade bune.

    - de asemenea sa indesi pietre nu e o idee rea, insa numai daca respecti cumulat trei conditii; sa nu fie piatra de rau (rotunda, balast), sa fie neomogena (adica cu pamant abundent intre roci) si totul sa fie bine compactat. Mici intreruperi in stratul bitumat protector nu pot aduce consecinte serioase. Daca exista loc gol printre pietrele de umplutura acestea vor facilita circulatia apei si chiar pastrarea ei in cavitate, ceea ce ar fi nashpa. Pe de alta parte, piatra de cariera (cum sunt cele de la terasamentele cfr si tramvaie) se aseaza complementar una pe cealalta prin compactare, ca o zidarie (stratul de pamant din interspatii actionand precum un mortar; daca gasesti ceva argilos e ideal.. pamant galben ceva).

    Salut,

    Piatra va fi cea de cariera(exista deja in zona locatiei). avem si ceva mai mare dar si relativ mica. Eu ma gandeam ca scopul e sa pui acele pietre ca apa sa stea cat mai putin timp in contact cu lemnul. Adica chiar daca se aduna ceva apa acolo, ea se va scurge repede prin pamantul de pe marginile gropii(e ca un cilindru acum) si va ramane uscat printre pietre. Inteleg totusi ca ai recomanda sa fie chiar lut intre pietre (prin lut nu mai trece apa de loc)

    era buna arsura, dar e bun si bitumul... Prima ar fi fost mai ieftina si mai rapida.
    - la deschiderile astea contrafisele deja realizate sunt foarte bune, nu ar trebui sa iti faci griji..
    Asa a iesit pana la urma.

    Am tinut cont de sfatul tau si contrafisele pentru grinzile lungii, le-am facut mai mari la 75cm.

    Momentan s-a muncit ceva(destul de complicat a fost) sa fixam la nivel cele 3 "U-uri". A trebuit sa reglam din adancimea sapaturii. Am muncit o zi intreaga cu amicul ce ma ajuta. Eu zic ca ce e mai greu a iesit decent.
    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Whatsa17


    nope mafrend.. la pante line cea mai neindicata e invelitoarea din tabla. Daca ai sa cauti pe la Lindab sau pe la alti producatori, ei spun chiar ca sub un unghi de 17% solutia  nu e eficienta. La fel stau lucrurile si la zincata manuala (chiar si dublu faltuita). Explicatia este ca lipsa unei pante accentuate impiedica drenajul gravitational, pastrand mici retineri de apa (picaturi, la imbinari, prinderi cu surub) ce intrate in ciclul inghet dezghet produc dezastre in numai doi trei ani. Sunt chiar patit cu asta.. si inca: la un unghi de 20% (!!); raman la parerea ca sindrila bitumata, bardoul, e optim pentru ceea ce vrei sa faci.

    - din ce zaresc in desene, capriorii care ies in consola pe una dintre fete imi par cam lungi. Tre sa stii ca in proiectare, pentru sarpanta, se ia in calcul de descarcare o cantitate de 250 kg/mp, care este super asiguratoare. In practica nu se ajunge la asta, dar tine cont ca lemnul, oricat l-ai trata, lucreaza, si ca supunera riglelor la un efort prelungit, pe perioada iernii, poate avea tot felul de efecte. Recomandarea normativului e sa nu iesi cu mai mult de 80 cm fata de perete, asta pentru o astereala cu capriori din 60 in 60.

    Da, ai dreptate, capriorii pe una din parti sunt alungiti in mod special si inca nu am o solutie clara cum sa fac un suport pt. ei. Incep prin a explica ca prin acei capriori alungiti (acolo sunt 135cm) dupa grinda, s-a dorit sa se faca un fel de ..."mini terasa" deoarece zona are f. putina umbra.
    Asta e si motivul principal pt care acoperisul e atat de lasat/plat, pentru a putea continua natural cu acea "terasa" in partea nordica.
    Intr-adevar nu am inca o solutie finala pentru ca asa cum subliniai si tu si mie mi se pare (asa la nivel de bun simt) ca sunt sanse mari sa nu reziste asa ceva iarna. Ce ma gandeam deocamdata(in desnenele atasate nu exista reprezetat) ar fi:
    1) o grinda mai subtirica (8x8cm sau poate chiar mai putin) care sa o prind sub capriori cam la 60-70cm distanta de grinda lunga spre exterior si care la randul ei sa aiba ca suport niste contrafise (3 buc) ce sa pice pe stalpii principali.
    2) inca 2 stalpi mai subtiri ce sa fie asezati la 40-50cm de capatul exterior al capriorilor.
    Parca as prefera varianta 1) daca e corecta/fezabila...sa nu mai mai complic cu sapat gropi, etc.

    Legat de invelitoare discutie e inca deschisa, nimic "nu e batut in cuie"  Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 1f600 .
    Panta la sopron ar fi de aprox. 20%. (popii is micutzi de 30cm si jumatate din grinda mica e 135cm)
    Poate fi si sindrila bituminoasa pana la urma. Acolo insa retin ca are nevoie de suport/astereala peste tot, adica fie scanduri sau osb(minim 2cm) peste capriori si sa acopere la fel peste tot acoperisul. Se descurca oare sindrila bituminoasa ok la pante mici? Sindrila in sine ar fi mai ieftina decat tabla insa ar costa mai mult partea de astereala.

    Legat de tabla, aici am personal 2 experiente:
    1) Am facut o copertina mica din lemn anul trecut si am acoperit-o cu tabla ce imita tigla. Panta era aproximativ 30% insa iarna am avut o supriza neplacuta...aluneca un pic zapada, dupa care se oprea. A trebuit sa o dau jos cu o matura.
    2) o alta copertina metalica intr-o apa(3x6m) facuta de meseriasi de data aceasta cu panta de aprox 20-25% acoperita insa cu tabla cutata. Aici dupa ce a nins, prima zi cu temperaturi pozitive si a alunecat jos toata zapada.
    Tabla e mai scumpa insa ar avea nevoie ca suport strict de niste rigle/letz-uri. In ambele cazuri tabla a fost argintie(culoare deschisa) care nu s-a incins in mod special vara.


    bafta si o zi excelenta

    Multumesc, la fel
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Joi Oct 20, 2022 11:11 am

    Eu am inteles rolul acelor pietre ca fiind unul structural (o impanare superioara dpdv al stabilitatii pe directiile fata, spate, stanga, dreapta). Practica de care ti-am vb copiaza tehnologia betonului ciclopian, utilizat frecvent la fundatiile caselor artizanale (traditionale taranesti moderne). E un beton de clasa redusa in care se arunca tot felul de cloate (pietre, resturi de la demolari, etc), pentru a reduce volumul de ciment necesar, dar si pentru a configura un pahar solid.

    Intereseant la pilonii de lemn, pe perioada lor ingropata, nu e atat evitarea contractului cu apa (inerent de altfel) cat limitarea concomitenta a accesului la oxigen. Pamantul e aerat oricum ai da-o. De aia ai tratat cu ulei si bitum: ca sa inchizi capilaritatile si sa nu permiti astfel intalnirea in interiorul lemnului a apei si a oxigenului.


    ***

    Draga Quart, observ in fotografii si schite o tendinta gresita de a supradimensiona totul. Chiar daca esti in camp, deci expus unor intemperii majore, excesele te costa nejustificat si pot aduce cu ele mari neajunsuri (intre acestea, ingreunarea constructiei, care va apasa pe piloni cu efectele presiunii constante aplicate pe capul unui cui). La astereala, de pilda, un osb de 10 mm e arhisuficient. Eu ti-am recomandat initial scandura, avand in vedere rolul ei in consolidarea structurii (o leaga suplimentar la cota de inaltime), dar le ce structura ai facut tu deja, aceasta nevoie nu se mai justifica pe deplin. In plus OSB-ul , musai clasele 3 sau 4, are tratamente anti... tot, pe care tu cu mare greutate si cheltuiala le-ai putea reconstitui vreodata integral la astereala din scandura. De asemenea, varianta cu sindrila bitumata nu incarca casa, nu are nevoie de sipculite si nici de folie anti condens, se instaleaza rapid (recomand montarea cu capsatorul), se comporta ireprosabil, poate fi ultra usor intretinuta si reparata... e si estetica in opinia mea.

    Bardourile se sudeaza intre ele automat, la cateva zile de insorire. Au prevazute substante ce devin active la UV, cu rol adeziv. Manopera minima si o izolare perfecta, asa ca n-ai nicio treaba daca zapada sta, sau aluneca..

    ***

    Pentru terasa la care te-ai gandit, rezolvarea 'veranda americana' e de departe cea mai buna... O grinda de cap 8x8 care preia toate consolele si apoi descarca numai in extremitatile laterale, identic precum ceilalti piloni. Simplu, elegant, rafinat..

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Images?q=tbn:ANd9GcTlgHMskgj1uszRc-iWB0PMUW2OvY-MCqPDqqUkLcOVQNZoZPEqLumiwVcV9AEllJl-1wA&usqp=CAU


    Tu nu ai sa ai vreodata solicitari care sa flambeze acei capriori lasati liberi pe distanta de 135 cm.. dar ei se pot incovoia spectaculos, daca nu ii legi si descarci suplimentar pe capetele sarpantei.
    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Vin Oct 21, 2022 7:11 am

    The Dude a scris:
    Intereseant la pilonii de lemn, pe perioada lor ingropata, nu e atat evitarea contractului cu apa (inerent de altfel) cat limitarea concomitenta a accesului la oxigen. Pamantul e aerat oricum ai da-o. De aia ai tratat cu ulei si bitum: ca sa inchizi capilaritatile si sa nu permiti astfel intalnirea in interiorul lemnului a apei si a oxigenului.
    No, asta e util de stiut. Nu m-am gandit ca accesul la aer dorim sa il limitam. In cap aveam doar problema apei.



    Draga Quart, observ in fotografii si schite o tendinta gresita de a supradimensiona totul. Chiar daca esti in camp, deci expus unor intemperii majore, excesele te costa nejustificat si pot aduce cu ele mari neajunsuri (intre acestea, ingreunarea constructiei, care va apasa pe piloni cu efectele presiunii constante aplicate pe capul unui cui).
    Accept critica. A venit de la solutia ce mi s-a propus/solicitat "fara beton la constructie". Atunci am considerat (probabil gresit) sa compensez prin mai multi stalpi si mai grosi in caz ca ceva nu se izoleaza bine si incep sa putrezeasca stalpii


    Asta cu
    varianta cu sindrila bitumata nu incarca casa, nu are nevoie de sipculite si nici de folie anti condens, se instaleaza rapid (recomand montarea cu capsatorul), se comporta ireprosabil, poate fi ultra usor intretinuta si reparata.
    chiar mi-a placut. Nu stiam ca acopera si functia foliei anticondens si ca se se poate monta cu capsatorul. In cap aveam filmuletele de pe youtube cu niste cuie mici prin care se monteaza si care necesita un suport mai gros(OSB de minim 20mm) deci mai greu/scump.
    Nu stiam nici ca "Bardourile se sudeaza intre ele automat, la cateva zile de insorire."
    Ok, apreciez argumentele si explicatiile pentru solutia cu sindrila bituminoasa.

    Intrebare: Capriori cu grosime gen 5x7 cm asezati  la 70 cm(OSB-ul ar fi asezat culcat si ar iesi un 30 cm in afara grinzilor/coamei. Vad ca 220cm ar intra pana l mijlocul capriorului din mijloc)  intre ei si cu un OSB de 10mm, ar fi ok pt. partea de acoperis?
    (click pe poza pentru a vedea detalii)
    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 TbdNgn.md
    La terasa, am inteles, solutia cea mai buna/simpla ar fi cu grinda si 2 stalpi pe capetele terasei.

    Multumesc mult pentru sfaturi.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Lun Oct 24, 2022 12:43 pm

    Intrebare: Capriori cu grosime gen 5x7 cm asezati la 70 cm(OSB-ul ar fi asezat culcat si ar iesi un 30 cm in afara grinzilor/coamei. Vad ca 220cm ar intra pana l mijlocul capriorului din mijloc) intre ei si cu un OSB de 10mm, ar fi ok pt. partea de acoperis?

    Te poti juca intre 60 si 75cm, in asa fel incat sa prinzi placa de osb fara sa fie nevoie de croieli. Deschiderea recomandata ar fi de 60, la tipul asta de sarpanta. Taranii asa fac la casele invelite cu sita. In ultima lucrare de gen, un chiosc de curte, am folosit distanta de 70cm, iar la montajul sindrilei bitumate, muncitorul, care avea 100kg se plimba fara probleme pe acoperis. Atentie, el descarca punctual (adica 100kg, pe cele doua talpi), nu ca zapada ce se distribuie aproximativ uniform.

    La cum ai gandit sopronul asta mai ca ar fi pacat sa nu il inchizi pe laterale si sa iti faci din el o mica casuta...


    ***

    Am intarziat sa iti raspund fiindca am fost plecat intr-o excursie la cort.. munte, frig... Unul dintre parteneri avea cu el asa ceva..






    O minunatie, care degaja o caldura incredibila. M-am uitat pe net si am vazut ca e foarte scump modelul din filme, insa exista varianta din otel (nu din titan), care fabricata in China costa sub jumatate (nefiind insa demontabila). In plus o poti confectiona si singur.. gandeste-te ce bine s-ar potrivi in casuta ta... asta daca decizi sa o faci casuta


    Detalii si amanunte aici


    Spor !!
    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Mier Oct 26, 2022 9:38 pm

    The Dude a scris:
    La cum ai gandit sopronul asta mai ca ar fi pacat sa nu il inchizi pe laterale si sa iti faci din el o mica casuta...
    .

    Suna foarte bine sa ai cel putin optiunea sa o transformi intr-o mica casutza/adapost.
    Nu e exclus nimic. Sopronul oricum va fi inchis in toate partile si cat timp nu mai este ceva in zona f. posibil sa fie folosit ocazional (poate cate o noapte ici si colo) si pt. stat/locuit.
    De fapt asa am ajuns pe acest topic, cautand acum niste ani(vreo 5) solutii de constructie casutza mica/simpla. Am dat peste acest topic cand era pe un alt forum. Am citit acele multe zeci de pagini in cateva zile. Apoi am mai tot revenit/cautat periodic topicul.

    Zilele astea am reusit doar sa pun grinda de sus/coama si am dat cu ulei de in bine de tot peste tot.

    ***

    Am intarziat sa iti raspund fiindca am fost plecat intr-o excursie la cort.. munte, frig
    .
    Eu multumesc ca iti faci timp sa exprimi cate o parere/recomandare.
    Bravo, pentru iesirile la cort. Fac si eu cateva zile pe an astfel de iesiri.



    ... Unul dintre parteneri avea cu el asa ceva..
    .
    Dap, am mai vazut pe youtube, astfel de solutzii de incalzire. E fascinant sa vezi iesind din cort un mic burlan si fum Smile.
    De regula cand merg cu cortul, conteaza sa fie cat mai usor tot setup-ul insa daca se poata cara (campa langa masina) e clar un super confort in plus. Pt. o casutza/cabanutza sunt tot felul de variante, dar clar, daca spatiul e oricum mic, e util si sobitza sa fie compacta


    Spor !!
    La fel.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Noi 01, 2022 11:47 am

    In aceasta toamna fascinanta, iesirile la cort au salvat in spectaculozitate intregul an. Nu e perioada mai adecvata.. Sigur, greutatea rucsacului conteaza esential, insa cand echipa e mai numeroasa si cantitatea de echipament deplasat poate fi mai complexa si mai insemnata prin distribuirea greutatii pe fiecare membru. Noi caram ceaune de fonta, masute si scaune.. dar nu mai urcam prea sus in ultima vreme. Pentru soba de care ti-am vorbit, exista pe net si varianta demontabila, ultralight, din titan. E costisitoare, insa e de asemenea pliabila si extrem de eficienta. Vreau sa iti spun ca cea pe care am vazut-o la lucru, ar putea face cu brio fata conditiilor de la cabana mea, consumand lemne pe jumatate din cate consum acum (motiv pentru care mi-am si comandat una)..

    ***

    De construit, cand esti constructor, ai parte mereu de activitate. Eu nu am prea povestit aici de obiectivele pe care le realizez la slujba, si numai de cele artizanale, la indemana pasionatilor. Astfel, recent am indrumat pentru un sopron de curte, in conditiile despre care ti-am vb; rigle de 10cm, osb4 de 10mm, bardouri. La partea de fundatie am intrebuintat niste furci, asemanatoare celor din poza, piciorul fixandu-l intr-un pahar de beton. Am preferat sa nu ingrop lemnul, fiindca amplasamentul e in mijlocul unei gradini ce se uda frecvent.

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 DV_8_3896649_01_4c_DE_20190312161755

    E o constructie fara un viitor de perspectiva, de aceea imperativele au fost, cel al costurilor minime si al ridicarii imediate. In cel mult doi ani, proprietarul va demola totul pentru a edifica o vila (si va recupera aproape totul). Acum are nevoie de un loc unde sa poata sta de vb cu cei care au sa construiasca..

    ***

    Tot in perioada asta se afla demarat un proiect care incearca sa realizeze asa ceva:

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 81587030_FB_IMG_1667026618174

    Bun inteles ca nu are cum sa fie exact asa ceva, insa entuziastul care s-a inhamat la asta e unul extrem de meticulos si de precis. Are multa piatra pe mana (Valea Doftanei) si isi doreste un proiect minimal. Am incredere ca va reusi, cu mult timp si cu putini bani... exact pe posibilitatile sale. E tot o persoana de pe net..


    ***

    Despre casuta ta ? Ai face o mare greseala sa nu ii creezi conditii de locuit. Daca ai sa faci asta, ai sa pricepi repede ca o casa in natura nu trebuie sa ofere prea mult. Un loc in care sa poti pune capul, sau in care sa te poti adaposti pe vreme rea si atat.. restul il face aerul liber si spatiile largi.. Ai sa petreci o gramada de timp cu ea, dar foarte putin in ea.. Dar am senzatia ca tu stii deja toate astea..


    Zi buna frate Cuartz


    Ultima editare efectuata de catre The Dude in Mar Noi 01, 2022 8:43 pm, editata de 1 ori (Motiv : Ortografie)
    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Joi Noi 03, 2022 11:19 pm

    The Dude a scris:In aceasta toamna fascinanta, iesirile la cort au salvat in spectaculozitate intregul an. Nu e perioada mai adecvata.. Sigur, greutatea rucsacului conteaza esential, insa cand echipa e mai numeroasa si cantitatea de echipament deplasat poate fi mai complexa si mai insemnata prin distribuirea greutatii pe fiecare membru. Noi caram ceaune de fonta, masute si scaune.. dar nu mai urcam prea sus in ultima vreme.

    Felicitari ca va organizati si inca in numar semnificativ din ce inteleg. Experientele outdoor sunt memorabile. Ne incarca(cel putin pe mine) cu energie.

    Pentru soba de care ti-am vorbit, exista pe net si varianta demontabila, ultralight, din titan...
    Clar de retinut solutia de incalzit spatii mai micutze. E faina prin faptul ca e compacta si are varianta titan(usoara) adica o poti lua cu tine.


    ***

    La partea de fundatie am intrebuintat niste furci, asemanatoare celor din poza, piciorul fixandu-l intr-un pahar de beton.
    Rezolva multe aceasta solutie. Daca e sa fie cu ciment, solutia cu acele suporturi metalice pare foarte la indemana. Nu mai ai grija stalpilor care putrezesc in pamant

    ***
    Tot in perioada asta se afla demarat un proiect care incearca sa realizeze asa ceva...
    Suuper, ma bucur ca a revenit o poza cu un model de casutza. Smile


    ***

    Despre casuta ta ? Ai face o mare greseala sa nu ii creezi conditii de locuit. Daca ai sa faci asta, ai sa pricepi repede ca o casa in natura nu trebuie sa ofere prea mult. Un loc in care sa poti pune capul, sau in care sa te poti adaposti pe vreme rea si atat.. restul il face aerul liber si spatiile largi..
    Gandim la fel, nu am asteptari sau pretentii mari de la o casutza. Sunt de acord ca spatiul din natura e cel care conteaza, casutza e un fel de "base of operations".
    Povestea/contextul sopronului e ceva mai lunga. Suntem 4 persoane care am cumparat impreuna un pamant si l-am impartit intre noi. Pe mijloc s-a facut o parcela lunga si lata de 8m cu functiune de drum. Pentru ca terenul e "in camp" sa zic asa, am hotarat (amicul ce ma ajuta si cu mine) ca in partea de sus a zonei comune (drumul) sa facem acest sopron. O sa imping cat voi putea ca acest sopron sa il facem cat mai locuibil, mai ales ca impartim cel putin la 2 costurile si am gandit ca intr-o prima faza asta va fi singura constructie ce o voi face/la care voi participa. In functie de cat voi merge pe acolo, sigur ca da, e f. posibil sa hotarasc sa fac o alta casutza si doar pe bucata mea de pamant (vreo 20 de ari). Oricum...si daca o sa ajung acolo clar va fi tot o constructie mica, ceva similar sau chiar mai mic (si o incapere de 2.5mx2.5m poate fi suficient de primitoare).

    Costurile de pana acum sunt de aprox. 1500 lei (cei 6 stalpi de 10x10cm, 2 grinzi scurte de 270, 2 grinzi lungi de 440cm +1grinda/coama tot de 440 cm. Popii sunt micutzi, daor de 30cm. Si pe langa astea multe contrafise, ceva coltare si suruburi de 7cm, ulei de in (vreo 6 litri deja consumati).
    Maine o sa punem capriorii de 5x7cm si mai vedem.



    Zi buna frate Cuartz
    Zi buna si tie frate "The Dude" Smile
    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Dum Noi 06, 2022 9:52 pm

    Revin cu un update al constructiei.

    - Acum 2 saptamani reusisem sa punem cei 3 popi si coama (am pus o poza in care incepusem deja si etapa capriorilor)

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 20221110


    - Acoperis:
    Pana la urma a ramas solutia de acoperire cu tabla cutata zincata(0.35mm grosime) asa ca sunt necesari capriori si rigle.
    Lemnul pentru acoperis: capriori (dimeniuni de 5x7cm) si letz-urile (scanduri de 2.5x10cm). Pentru a acoperi o dimensiune de cam 5metri latime acoperis si 2 ape (lunga 2.8m si scurta 1.8m) lemnul a costat 600 lei.
    Vineri am lucrat pana seara impreuna cu amicul ce ma ajuta si s-a reusit finalizarea partii lemnoase

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 20221111
    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 20221112


    Sambata am continuat cu aplicarea tablei si apoi s-a fixat in partea de jos a sopronului, lemnele ce vor fi suporti pentru structura peretilor (OSB).
    Deocamdata nu e hotarat ca vom inchide sopronul la nivelul la care sa il gandim ca o casutza insa am reusit sa conving partenerul de constructie sa ne pastram aceasta optiune. Astfel, o sa montam intre lemnele de jos si grinzi, rigle verticale de 5x7 asezate in cant. Planul e sa le punem din 60 in 60 cm. Intr-o prima faza aceste rigle vor juca rolul de suport pt. OBS si pe interior se vor puteamonta rafturi pe ele. Totusi am ales aceste rigle mai late tocmai pentru a putea eventual monta intre ele un izolator in caz ca facem pe viitor casutza de locuit temporar din sopron.
    Tabla (inclusiv coama si accesoriile) au fost peste 900 de lei.

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Sopron10



    Pana acum costurile sunt pe la 3400 lei. Foarte probabil ca va mai costa inca spre 1000 lei OSB-ul, confectionarea usii, etc.


    Acuma privind in retrospectiva si avand in vedere si cele spuse de catre "The Dude" cel mai probabil ca puteam face ceva mai simplu decat atat.
    De exemplu o constructie ceva mai mica doar pt. ce inseamna un mic sopron (2.5mx2.5m). Stalpii/grinzile puteau fi mai subtiri, de 8cmx8cm in loc de 10cmx10cm, iar stalpii sa fie doar 4 in loc de 6.
    Acoperisul putea fi facut cu lemne dispuse mai rar(mai putine), se putea limita totul doar la o streasina normala (la noi s-a iesit cu grinzile lungi in afara cu 35 cm iar letz-urile au mai iesit si ele cu un 25cm stanga dreapta...de la capatul tablei la stalpi sunt aprox. 60cm) si fara prelungiri ce sa tina locul de un fel de mini terasa.

    Sigur am fi redus semnificativ costurile, probabil ne-am fi incadrat cu totul intr-un 3000-3500 lei.

    Cei 3000 sunt semnificiativi mai multi decat solutia din postul initial de 1000 lei insa avand in vedere ca au trecut 15 ani de atunci, consider ca si un cost de 3000 ar fi decent pentru o astfel de casutza. De curiozitate m-am uitat cat era un salariu minim brut in perioada anilor 2007-2010 respectiv in prezent.
    Intre timp si salariul brut ca si structura s-a schimbat si aproape totul a trecut pe angajat dar totusi eu zic ca e semnificativ. Supriza e ca pe atunci era un 600 lei versus 2550 lei acum.

    Cat timp ne mentinem pretentile la nivel de a avea un adapost inchis ce sa reziste intemperiilor si care sa fie acceptabil pentru utilizare temporara, se poate construi ceva simplu la un cost echivalent cu 1.5 salarii minim brute.
    Conditia insa este clara...sa o faci chiar tu, altfel manopera va dubla costurile daca nu chiar mai mult.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Noi 08, 2022 10:24 am

    Nu-i rau... N-am comentarii tehnice, deocamdata. Solutiile sunt de bun simt si 'aparent' economice, adica in limita valorii initiale, corectata cu evolutiile financiare care s-au petrecut in 15 ani (intre acestea cele din ultima perioada fiind de-a dreptul explozive).

    Provocarea topicului era insa fixata pe acel barem.. Adica, in a identifica mereu rezolvari pentru a te pastra constant la limita celor 1000 de lei.. sau hai sa fim mai onest raportati; in limita a 300 euroi (ori, cat de aproape de ea).

    Uite, de pilda in locul riglelor am vazut undeva la tara utilizandu-se crengi masive de rachita (10-15 cm in diametru, si 2,6-3m lungime). Ele provin din toaletarea unor arbori de liziera si nu au costat nimic, recoltarea lor realizandu-se in baza unei conventii dintre cel cu initiativa si primarie. Omul a pus drujba, benzina, transport, munca si a facut pe aceste costuri ale sale un serviciu municipalitatii,pe care aceasta ar fi trebuit altfel sa il cumpere.. Au economisit impreuna.

    Exemple ale unor astfel de structuri:

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 81852778_glasco_arbor_2019 Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 81852781_hudsonbig_arbor Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 81852783_mercerroof_pergola Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 81852785_tyson_arbor Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 81852786_vacarro_pergola_1


    Tamplarie de buna si foarte buna calitate se poate cumpara pe pret de nimic, sau chiar moca, de la santeierele care presupun demolari (un amic si-a facut in felul asta o sera, din panouri pvc, demontate prin amenajarea unui magazin de mobila, in sediu de banca. - pentru constructor a insemnat o insemnata gaselnita sa nu isi bata capul cu evacuarea acestora, pentru care mai trebuia sa plateasca si taxa de groapa).

    Recent am avut situatia demolarii unei sarpante.. niste conationali, mai tuciurii, si-o doreau pentru lemn de foc, insa am negociat cu ei sa separe mai intai grizile reutilizabile, in contravaloarea restului de lemne ce le-ar fi revenit si pe care aveau obligatia sa il ridice in maxim o zi... Au lucrat fara pauze, cu mic, cu mare, femei si copii, carute, cai.. Santierul era ca lacrima a doua zi, iar stiva de grinzi recuperata jurai ca e noua (si perfect uscata) .. Patronii mei au fost super incantati, iar cheresteaua mi-as fi putut-o insusi fara probleme.. dar nu imi era de trebuinta si ar fi insemnat investitia transportului.. blocarea unor spatii.. etc..

    Despre astea ziceam.. Nu doar o edificare, dar si un joc al mintii.

    Cuart apreciază acest mesaj

    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Mar Noi 15, 2022 6:37 pm

    The Dude a scris:
    Provocarea topicului era insa fixata pe acel barem.. Adica, in a identifica mereu rezolvari pentru a te pastra constant la limita celor 1000 de lei.. sau hai sa fim mai onest raportati; in limita a 300 euroi (ori, cat de aproape de ea).
    Uite, de pilda in locul riglelor am vazut undeva la tara utilizandu-se crengi masive de rachita (10-15 cm in diametru, si 2,6-3m lungime). Ele provin din toaletarea unor arbori de liziera si nu au costat nimic, recoltarea lor realizandu-se in baza unei conventii dintre cel cu initiativa si primarie. Omul a pus drujba, benzina, transport, munca si a facut pe aceste costuri ale sale un serviciu municipalitatii,pe care aceasta ar fi trebuit altfel sa il cumpere.. Au economisit impreuna.

    Imi place ideea de a construi ceva functional cu o suma cat mai modesta. Inteleg si idee celor 300 EUR initiali. Cu siguranta ca aceasta provocare va fi tot mai mare pe masura trecerii anilor si scumpirii materialelor/manoperei.

    Cumva mi se pare ca pentru a face fatza provocarii ar trebui sa fim/fiu/fi pregatit. Asta ar inseamna sa existe deja un plan legat de ce ti-ai dori sa construiesti. Planul ar trebui sa fie destul de avansat asa incat atunci cand apar oportunitatile legate de materiale sa sti ce ai avea nevoie si ce se potriveste "din stiva".

    Sigur cand ai nevoie sa faci ceva rapid ... rar se intampla sa pice oportunitati de materiale pe ce ai nevoie dar poate fi o varianta buna macar de completat prin gospodarie.

    Arata frumos pozele postate de tine cu ce s-a facut din rachita.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Vin Noi 18, 2022 7:56 pm

    [quote="Cuart"]
    The Dude a scris:Sigur cand ai nevoie sa faci ceva rapid ... rar se intampla sa pice oportunitati de materiale pe ce ai nevoie dar poate fi o varianta buna macar de completat prin gospodarie.

    Ii asa... si nu-i asa. Pretutindeni se demoleaza si se construieste. In intreaga istorie a omenirii, ca au fost crize, epidemii devastatoare, razboaie, revolte, prosperitati sau progres; in orice conjunctura constructiile au functionat neintrerupt.. Ai un proiect inopinat ?... ia-o la picior prin targ.. Nici nu faci doi pasi si iaca santierul.. Pui o intrebare.. Nu te costa nimic. Ai sa fi foarte surprins.

    De la discutia noastra, iata, deja o saptamana, am cautat niste burlane. Am pornit pe stradutele din preajma si ce sa vezi.. taman ce puneau la pamant o casa batraneasca.. Avea tigla, jgheaburi, burlane relativ recent inlocuite (sa zic zece ani, dar la tigla perioada e 40-50, iar la scurgeri 15-20, desigur daca sunt intretinute). Am convenit cu santieristii o suma modica, fiindca tabla si tot ce inseamna fieratanii sunt produse de interes pentru a anumita categorie sociala care ma concura. Dar eu i-am eliberat si de tigle... asa ca. .. N-am dat mai mult decat de o bere pentru toti cati erau acolo; oricum mai mult decat ar fi putut incasa de la contraofertanti


    Teoretic ar trebui sa sune bizar ca eu ditamai inginerul, om in toata firea si cu multe posibilitati, ma pretez la astfel de invoieli, insa tigla de productie mai veche a devenit unica si este o valoare numai prin asta. La fel riglele de stejar ce pot fi valorificate pe pret ametitor la fabricantii de accesorii din arta (rame si sasiuri pentru tablouri care sa poata avea patina timpului). Nu am vrut sa fac o afacere din asta. Aveam nevoie de niste burlane pentru un proiect si nici nu ma gandeam sa platesc pretul afisat la dedeman.. Asa s-a nimerit..

    Pentru tigla nu am o oferta deocamdata, dar si daca nu voi avea vreuna, o voi folosi la urmatorul chiosc, soporon sau ce s-o ivi... (desi sunt convins ca undeva foarte aproape cineva plange dupa produsul asta)..

    Vezi tu... asa.. doar un tur rapid.. daramite sa faci o preocupare din chestia asta ??

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 82275954_ddd Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 82275955_dddd Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 82275956_ddddd

    Cuart apreciază acest mesaj

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Joi Noi 24, 2022 8:15 pm

    Hey Mafrend... ce spui de asta ??

    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Vin Noi 25, 2022 8:43 am

    The Dude a scris:Hey Mafrend... ce spui de asta ??

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 1f600 Extraordinar...imi place felul in care imbina bustenii. Cumva pare simplu, rapid prinvindu-l.
    Pe partea tehnica:
    - am vazut ca folosea busteni "verzi". Se vede cand decojeste unul din busteni la un moment dat. Interesant, as fi zis ca e important sa fie uscati. Constructia e mai rustica asa ca probabil nu conteaza asa mult.
    - la partea de ars superficial...a ars ceva lemnele insa are la dispozitie busteni seriosi. Ochiometric stalpii aia arata pe la +20cm diametru. A ars o portiune relativ scurta din ei.
    - a introdus ... putin in pamant bustenii. Ma refer mai ales la cei din fatza, in spate am vazut ca avea strat de piatra.
    Mi-a placut ca a facut o constructie super compacta si o parte semnificativa din ea(partea din fatza) estimez ca va fi doar tarnatz-ul/terasa din fatza casutei. Ce nu imi dau seama cum va rezolva este izolarea hidro sa zic asa. A sapat mult in acel deal sa niveleze si a construit fix la margine. Cand ploua, ma astept sa vina apa/umezeala de sus

    Omul vad ca e foarte inventiv si a construit tot felul de adaposturi, m-am uitat un pic printre vlog-urile lui.

    Arata bine atat constructia cat mai ales locul/zona unde a facut-o.


    P.S. Caut zilele astea ceva design-uri de casute mici si foarte mici. Am in cap ca si dimensiuni ceva gen 315cmx315cm (eventual 400cm). Am vazut ca sunt tot felul de variante. Unele casutze sunt un pic mai inalte si au un mic loft in partea de sus unde se poate si dormi.

    Spectaculos, am gasit o astfel de minicabanutza care in 9metri patrati a reusit sa inghesuie si un mic spatiu pt baie/WC (min: 3:13)



    L.E. pun si un status de ieri a sopronului. Am apucat sa montam riglele ce vor sustine foile de OSB. In partea din fatza a sopronului, vom pune totusi scanduri. Acolo s-au pus doar 2 rigle verticale. O rigla de 4metri 5x7cm costa cam 22 lei in zilele noastre. Noi am avut nevoie de 7 bucati
    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Whatsa18
    avatar
    Cuart


    Mesaje : 25
    Puncte : 25
    Data de inscriere : 03/11/2018

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Cuart Dum Noi 27, 2022 7:29 pm

    @The Dude, cum ti se pare o "fundatie" din dale beton ce sa reprezinte baza unor piloni, pt. cabanutza de genul 3x4m.
    Ma gandeam la inghet/dezghet....adica daca ar merge la noi asa ceva. Am gasit un clip in care cineva face o astfel de mini cabanutza si foloseste o baza rotunda de beton (acolo la ei se gasesc dale destul de groase). La noi am gasit ceva gros de aprox 6cm. Eu am o panta de arpox 8-10%, adica diferenta de nivel la 3m ar fi de aprox 25-30cm.
    A se vedea min 3:23


    Ce parere ai, ar fi ok o astfel de solutie?

    Weekend fain  Smile

    Continut sponsorizat


    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. - Pagina 6 Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 10:35 am