Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+9
naturasiaventura
Free Air
Articon
minta.florin
HTG
dani el
Kavarna
Sfatuitorul
The Dude
13 participanți

    Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 22, 2015 11:28 am

    8 Jan 2007, 10:46 AM

    Well, eu mi-am facut una si in acest weekend tocmai m-am bucurat de ea..Vreau sa spun ca am ajuns Vineri noaptea, am mers pana la ea prin zapada si pe ninsoare abundenta cu rucsacul in spate. Am ajuns si am facut focul in camin, am admirat focul la un pahar de coniac, apoi spre dimineata am admirat cerul care se inseninase si avea in mijloc o ditamai luna...A doua zi am batut drumurile, am facut poze, apoi m-am betivit la o friptana facuta pe tepuse...m-am gandit ca acest respiro si altele ca el reprezinta una din marile placeri ale vietii...si m-am gandit si la voi..


    Asadar, iti poti construi o Cabana la munte incepand cu numai 1000 lei...vechi.


    Am multe solutii dar socotesc ca nu ar avea nici un rost sa bat campii daca nu e nimeni interesat. Postati aici, numiti un buget si veti primi solutia optima pentru el...tax free
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 22, 2015 11:29 am

    8 Jan 2007, 01:34 PM

    Da...de la 1 000 de roni....Insa , la 1000 de roni are sa arate de 1000 de roni...

    dar nici nu mai conteaza, cu 1000 de roni iti poti face un mic sejur decent si nu te alegi cu nimic altceva decat cu niste impresii....

    La banii astia filozofia este urmatoarea..."Voi avea un acoperis si un loc unde sa trag..punct".

    O constructie ca asta va semana foarte bine cu un chiosc asa cum au floraresele...Numai ca el va fi confectionat din placi OSB pe structura din rigle de brad...Pentru ca la munte "nu e ca la campie" (constatare din ciclul "iarana nu-i ca vara") e musai sa o si izolam foarte bine, de aceea ea trebuie facuta in sistem sendwich, adica o placa OSB la exterior, o placa rigips la interior si intre ele granule de polystiren expandat. Placa OSB de la exterior trebuie sa fie mai groasa (15 mm).

    La o casuta care sa aiba 2,5 x 2,5 intra zece placi 2,6 x 1,25 ceea ce inseamna circa 4 000 000 de lei. Rigipsul pentru interior mai costa si el cam 1 500 000, iar granulele 1 000 000. Pentru inceput exteriorul se va putea vopsi cu o vopsea epoxinica, iar interiorul cu vopsea lavabila...In tonuri bine alese OSB-ul da o imagine inedita cand e vopsit...ar mai intra si aici 1 000 000, dar nu avem banii astia, asa ca o sa o dam cu ulei ars de masina...lesne de procurat moca de la orice atelier auto, iar pe interior ...cu var. Ulterior, peste doi trei ani, cand mai adunam ceva bani lambrisam exteriorul (dupa ce invelim casuta cu folie anticondens), iar interiorul il facem in fite si figuri.

    Ultima faza sunt usa si fereastra. Ele se pot confectiona, daca exista pricepere si rabdare sau se pot procura de la refolosibile. Recomand a doua varianta...Unde vedeti un santier in dezvoltare, mai ales daca se modernizeaza o cladire veche, faceti o intrebare cu maxim 800 000 (500 000 o usa, si 300 000 o fereastra) rezolvati lejer chestiunea. Ar mai fi riglele pe care trebuie sa fi fraier rau sa le cumperi din depozit cand iti faci o casa in padure...dar ma rog, alocam si aici 1 000 000, iar invelitoarea care la restul de bani ce ne-a mai ramas nu poate fi decat din shitza intrun strat...urmand ca strturile urmatoare sa le adaugam in timp atunci cand o sa ne mai refacem financiar.

    Nu am spus nimic de dusumea, dar si ea se poate rezolva prin placare cu placi OSB pe pamant compactat..Ulterior peste dusumeaua asta se poate aplica un covor PVC trafic intens...


    La banii asta trebuie insa sa faci toata lucrarea singur ...artizanal..Dar te descurci ca nu e mare scofala...Sa ai scule: ciocan, topor, ferastrau de mana, tesla ( atentie mare aici !!!), coarba..pe astea le-am socotit ca le ai deja.


    Casa va fi deci patrata cu acoperis in doua ape...orientata cu spatele la nord...Trebuie asezata pe un loc cat de cat plan, iar stalpii (riglele) de sustinere vor fi bine implantati in pamant (partea acoperita se va smoli)..Casa poate fi organizata in interior, in asa fel incat intregul parter sa fie un fel de living, cu o masa si un loc de preparare a hranei, iar la semietajul din acoperis sa fie amenajate doua sau trei paturi prin supraetajare..Variantele sunt nenumarate..pentru idei cautati amenajarile din interiorul ambarcatiunilor de mic gabarit

    Astea sunt cateva consideratii generale despre casa de 10 000 000...Daca vrei intram si in detalii tehnice.
    Preturile sunt orientative, dar e obligatoriu sa cumperi toate materialele direct de la producator...Daca esti chiar mai sarac cu duhul si tot te orientezi in zona sa cumperi de la tarani scandura si rigle ieftine de tot (oricum sunt de furat)..


    Atat despre asta...vom vorbi in continuare si de locul unde sa iti asezi casa si cum poti face ca el sa nu te coste...nimic !!!

    Tot in unul din posturile viitoare...despre casele gata confectionate, despre containere locuibile, si despre case dezafectate...
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Vin Apr 24, 2015 9:24 am

    Indiscretie:

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. SSA40354

    p'aici are dude cabana...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Vin Apr 24, 2015 8:54 pm

    Sfatuitorule..... baga de seama...Suspect

    Sper sa reeditam cateva dintre acele episoade...Si mai sper sincer ca, scapati din infernul abject, sa putem reface o comunitate ca cea pe care ai intalnit-o acolo....A fost posibil in realitate, va fii posibil si in virtual !!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Lun Apr 27, 2015 11:49 am

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Cabane_minunate_in_natura_24
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Apr 27, 2015 1:55 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Cabin-over-mountain-edge-1920x1080
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 29, 2015 3:46 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Cabana%20in%20apropierea%20MONT%20SAINT%20MICHEL
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 29, 2015 3:47 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. 1_1911
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 29, 2015 3:48 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Fotografie185
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Joi Apr 30, 2015 8:15 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Close-up-of-tiny-cabin-in-the-woods
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Apr 30, 2015 9:29 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. 41211-Witch-House
     A mea-i cea mai cea !
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Kavarna Vin Mai 01, 2015 8:00 pm

    ..pentru unu care sta acasa de zilele astea ??? nici nu stiu pe care s-o aleg....
    dani el
    dani el


    Mesaje : 123
    Puncte : 123
    Data de inscriere : 17/04/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de dani el Sam Mai 02, 2015 8:19 pm

    Salut initiativa ta, The Dude !

    Mie imi place sincer cea din mesajul nr 5. Este superba, parerea mea !
    Si celelalte sunt frumoase, dar ne-ai invatat sa fim practici si daca as dori sa fac o cabanuta budget pe aceea as copia-o cu nerusinare. Smile
    Ca si plasament este superioara cea din mesajul nr 9.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Kavarna Sam Mai 02, 2015 8:35 pm

    ..mi-e imi zboara gandul la imaginea asta...

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. B428e__Bunk-bed-design-idea-for-the-cabin-retreat
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Kavarna Sam Mai 02, 2015 8:36 pm

    ..cu varianta asta...

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Bedroom-spectacular-log-cabin-furniture-georgia-with-log-bed-frames-and-wood-storage-cabinet-with-drawers-945x590
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Dum Mai 03, 2015 2:03 pm

    ....mercic Dani el yeeees


    si vorba aia: "casa de piatra"


    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. 6-Green-Isolated-Cabins-Around-The-World-21
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Dum Mai 03, 2015 2:04 pm

    ...eu cand am sa ma fac mare am sa imi construiesc asa ceva..


    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. 15-tiny-gateway-vacation-cabin-designs-8a
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de The Dude Dum Mai 03, 2015 2:10 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. 168877_30ed6b9ccad2307ca579c9f42280be2b_large
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Dum Mai 03, 2015 3:17 pm

    ...nici n-ai zice ca abia a trecut iarna....
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Kavarna Dum Mai 03, 2015 5:43 pm

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Exoxiko11
    dani el
    dani el


    Mesaje : 123
    Puncte : 123
    Data de inscriere : 17/04/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de dani el Lun Mai 04, 2015 7:55 pm

    The Dude a scris:...eu cand am sa ma fac mare am sa imi construiesc asa ceva..


    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. 15-tiny-gateway-vacation-cabin-designs-8a

    Coplesitoare priveliste !
    Acolo simti ca esti mai aproape de Dumnezeu.
    dani el
    dani el


    Mesaje : 123
    Puncte : 123
    Data de inscriere : 17/04/2015

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de dani el Lun Mai 04, 2015 8:01 pm

    Kavarna a scris:Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Exoxiko11

    ...e mica, dar e a lor si sper ca sunt chiar fericiti !  

    Interesant dormitorul cu patru paturi (msj 14). Foarte bine folosit spatiul mansardei. Pentru a fi si intim este mai util urmatorul cu un singur pat, dublu   Smile
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Mai 06, 2015 10:53 am

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. 11182147_1040890732595377_5250693415894681659_n
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Mai 06, 2015 10:54 am

    Am tras scara ! Wink
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Joi Mai 07, 2015 11:51 am

    ..nu-i nimic...ne cataram.... suparare

    Continut sponsorizat


    Construieste-ti o cabana in salbaticie.. Empty Re: Construieste-ti o cabana in salbaticie..

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 9:04 am