Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


4 participanți

    A Murit Mihai I de Romania

    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    A Murit Mihai I de Romania Empty A Murit Mihai I de Romania

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Dec 18, 2017 9:56 am

    Ei, acum ca momentul nu mai e fierbinte, il putem discuta un pic. Pe mine ma contrariaza foarte tare acuzele de tradare legate de 23 August. Ce parere aveti ? Ce parere aveti despre rege in general si despre monarhie in special ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    A Murit Mihai I de Romania Empty Re: A Murit Mihai I de Romania

    Mesaj Scris de The Dude Lun Dec 18, 2017 10:17 am

    Chiar ma gandeam la asta. Auzeam la radio sambata ca in negocierile venirii la Bucuresti regele si-a dat cuvantul ca nu va ramane mai mult de trei zile si ca nu se va adresa multimii.. Ideea era ca fiind rege nu isi putea calca un cuvant dat... Ceea ce este o tampenie. Pastrarea unui angajament nu e un argument al regalitatii... Pe oriunde te-ai uita in istorie nu descoperi decat promisiuni incalcate si pacte revocate.. Aaaa, da, este un argument al onorabilitatii si al onestitatii, care sunt cu totul altceva.


    Asta ii reprosez eu lui Mihai: faptul ca a facut mereu ce trebuia; ca nu s-a abatut nicio secunda de la solutia cea mai potrivita... Ca n-a avut scanteie.. Ca nu a fost cu adevarat un rege, ci mai degraba un contabil foarte atent la cifre.

    Un rege adevarat nu ar fi intors armele la 23 August. Nu zic ca a fost tradare, desi gestul intruneste toate caracteristicile, dar o alegere mai indrazneata ar fi fost sa ramanem in alianta. La vremea aia nemtii nu erau atat de infranti pe cat se spune azi. Dimpotriva, construiau rachetele V2 si alte arme impresionante, iar fronturile puteau fi reorganizate cu unele concesii.

    Ii dau dreptate lui Mihai atunci cand spune ca e usor sa judeci acum, cand stii lucruri pe care atunci nu le stiai, dar un rege viu, in carne si oase ar fi facut ceva curajos si daca am fi ramas in alianta azi poate ca am fi vorbit germana..


    Altfel o persoana stearsa si secundara
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    A Murit Mihai I de Romania Empty Re: A Murit Mihai I de Romania

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Dec 18, 2017 2:12 pm

    Nu cred ca o atitudine de aventurier este potrivita regelui, iar istoria a dovedit deja ca alegerea sa a fost cea mai potrivita. Despre tradare ? Nu, se numeste politica si se mai numeste diplomatie.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    A Murit Mihai I de Romania Empty Re: A Murit Mihai I de Romania

    Mesaj Scris de Articon Lun Dec 18, 2017 4:34 pm

    The Dude a scris:


    Altfel o persoana stearsa si secundara

    Poate ca ai vrut sa zici "o personalitate stearsa si secundara" ?

    Continut sponsorizat


    A Murit Mihai I de Romania Empty Re: A Murit Mihai I de Romania

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 6:56 am