Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+4
Autentikov
Articon
The Dude
Kavarna
8 participanți

    366 # MY LIST

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Vin Sept 30, 2022 1:07 am





    si mai liniste si mai toamna I love you I love you
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Noi 01, 2022 10:26 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Sam Noi 05, 2022 12:47 pm



    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Sam Noi 26, 2022 7:20 pm







    Mult alb si negru.

    The Dude apreciază acest mesaj

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de The Dude Dum Noi 27, 2022 4:44 pm

    Tareeeee ... tareee.. taree yeeees yeeees yeeees
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de HTG Vin Feb 24, 2023 3:18 pm

    Iasnob..... tutto a posto ??
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Apr 02, 2024 6:46 pm

    HTG a scris:Iasnob..... tutto a posto ??
    Da


    Totul bine. Cum altfel?

    Într-o zona de neutralitate, de detașare.
    Anul 2024.

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Apr 03, 2024 3:52 pm



    Joker 2
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de HTG Vin Apr 05, 2024 11:51 am

    Heeeeeyyyy... Long time no see.... !!

    Bine ai revenit !!!

    happy

    ***

    "neutralitate"... nesigur Nope, nu suna prea bine !!
    In focul evenimentelor, acolo fierbe ciorba !! daaaaa


    Ok... ca de obicei muzica aleasa.. "Gramatik" imi pare o propunere interesanta (ca si titlul piesei alese..). Voi investiga ingerasi

    Tks...

    iasnob apreciază acest mesaj

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Apr 16, 2024 12:31 pm

    Claudio: Tăcerea e cel mai desăvârșit sol al bucuriei; n-as fi îndeajuns de fericit dacă as putea sa spun cât de fericit sunt.” Mult zgomot pentru nimic, Actul II, Scena 1, Shakespeare 1599

    Folie à deux, cunoscută și sub numele de psihoză comună sau tulburare delirante comună (SDD), este un sindrom psihiatric rar în care simptomele unei credințe delirante și, uneori, halucinațiile, sunt transmise de la un individ la altul.

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Apr 16, 2024 12:32 pm

    HTG a scris:Heeeeeyyyy... Long time no see.... !!

    Bine ai revenit !!!

    happy

    ***

    "neutralitate"... nesigur  Nope, nu suna prea bine !!
    In focul evenimentelor, acolo fierbe ciorba !! daaaaa


    Ok... ca de obicei muzica aleasa.. "Gramatik" imi pare o propunere interesanta (ca si titlul piesei alese..). Voi investiga ingerasi

    Tks...

    Mulțumesc!
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Apr 17, 2024 3:08 pm



    Am vazut piesa Hedda Gabler la TNB, sâmbăta merg la Gertrude.
    Revin cu o mica comparație la un moment dat.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Apr 18, 2024 6:18 pm





    Gripa de tip B doar, decat.
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de HTG Lun Apr 22, 2024 6:24 pm

    iasnob a scris:Am vazut piesa Hedda Gabler la TNB, sâmbăta merg  la Gertrude.
    Revin cu o mica comparație la un moment dat.  

    Eu am ratat premiera, la care imi propusesem sa particip. Apoi mi-a parut bine ca n-am ajuns, iar acum incerc sa cumpar totusi un bilet, intrucat, mai nou insist sa o vad.

    Cronicile zic numai de rau, si asa se si prezinta: mai mult un eveniment monden, decat unul artistic. Ostermeier nu a fost niciodata cine s-a spus despre el ca ar fi; Hedda Gabler e socotita o alcatuire sub nivelul lui Ibsen, iar varianta pusa in scena la Bucuresti a fost in general catalogata de critica ca una, cel mult "cuminte".

    Este insa o mare izbanda in alta directie: deschiderea Romaniei catre colaborarile dramaturgice cu alte tari (cat timp  a fost director TNB Caramitru, aceasta alternativa fiind riguros evitata, nu stiu de ce..). Si ar mai fi si Aprodu, care e pusa sa joace altceva decat ceea ce stie.. asa ca m-am decis sa ii vad partitura... si desigur scenografia, anuntata ca ceva deosebit..

    ***

    Despre Gertrude ?

    E o replica ce se potriveste de minune. Claudius otraveste un pocal, pe care Gertruda, fara sa stie, il ofera lui Hamlet, incins in duelul cu Laertes. Decide insa sa soarba mai inainte ea o gura, in cinstea fiului sau.. Claudius nu o poate opri fara sa nu devina suspect in ochii audientei ce curand va lua nota de efectele drogului ucigas.. Nici sa o lase sa moara nu poate.. Dilema il indemna la o solutie de mijloc.. Articuleaza, nuantat in ton, singura formula de avertisment, care sa nu starneasca banuieli: "Gertrude, do not drink.."

    366 # MY LIST  - Pagina 24 100767229_hhh

    Acum, ti-as da acelasi sfat: "Gertrude, do not drink..", adica, Iasnob, nu te duce la acest spectacol.. Nu se merita.

    Din punctul meu de vedere teatrul romanesc, daca nu a murit inca, se afla in coma... sau agonie. Noile generatii de actori, regizori, scenografi, etc, facuti pe banda rulanta la facultatile particulare; spectatori neavizati si snobi, l-au asfixiat deformandu-l pana la grotesc (ia de pilda stagiunile  Masca, ori Metropolis).

    In opinia mea singurul bastion ramas nealterat ramane Radu Stanca din Sibiu (FITS), unde iti recomand cu toata dragostea sa ajungi, daca se poate la o punere in scena de Purcarete.

    PS. - anul asta FITS 2024, va fii intre 21.06 si 30.06, iar Purcarete participa cu piesa "Povestea Printesei Deocheate"... Du-te si vezi !!
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Apr 24, 2024 9:15 pm

    HTG a scris:
    iasnob a scris:Am vazut piesa Hedda Gabler la TNB, sâmbăta merg  la Gertrude.
    Revin cu o mica comparație la un moment dat.  

    Eu am ratat premiera, la care imi propusesem sa particip. Apoi mi-a parut bine ca n-am ajuns, iar acum incerc sa cumpar totusi un bilet, intrucat, mai nou insist sa o vad.

    Cronicile zic numai de rau, si asa se si prezinta: mai mult un eveniment monden, decat unul artistic. Ostermeier nu a fost niciodata cine s-a spus despre el ca ar fi; Hedda Gabler e socotita o alcatuire sub nivelul lui Ibsen, iar varianta pusa in scena la Bucuresti a fost in general catalogata de critica ca una, cel mult "cuminte".

    Este insa o mare izbanda in alta directie: deschiderea Romaniei catre colaborarile dramaturgice cu alte tari (cat timp  a fost director TNB Caramitru, aceasta alternativa fiind riguros evitata, nu stiu de ce..). Si ar mai fi si Aprodu, care e pusa sa joace altceva decat ceea ce stie.. asa ca m-am decis sa ii vad partitura... si desigur scenografia, anuntata ca ceva deosebit..

    ***

    Despre Gertrude ?

    E o replica ce se potriveste de minune. Claudius otraveste un pocal, pe care Gertruda, fara sa stie, il ofera lui Hamlet, incins in duelul cu Laertes. Decide insa sa soarba mai inainte ea o gura, in cinstea fiului sau.. Claudius nu o poate opri fara sa nu devina suspect in ochii audientei ce curand va lua nota de efectele drogului ucigas.. Nici sa o lase sa moara nu poate.. Dilema il indemna la o solutie de mijloc.. Articuleaza, nuantat in ton, singura formula de avertisment, care sa nu starneasca banuieli: "Gertrude, do not drink.."

    366 # MY LIST  - Pagina 24 100767229_hhh

    Acum, ti-as da acelasi sfat: "Gertrude, do not drink..", adica, Iasnob, nu te duce la acest spectacol.. Nu se merita.

    Din punctul meu de vedere teatrul romanesc, daca nu a murit inca, se afla in coma... sau agonie. Noile generatii de actori, regizori, scenografi, etc, facuti pe banda rulanta la facultatile particulare; spectatori neavizati si snobi, l-au asfixiat deformandu-l pana la grotesc (ia de pilda stagiunile  Masca, ori Metropolis).

    In opinia mea singurul bastion ramas nealterat ramane Radu Stanca din Sibiu (FITS), unde iti recomand cu toata dragostea sa ajungi, daca se poate la o punere in scena de Purcarete.

    PS. - anul asta FITS 2024, va fii intre 21.06 si 30.06, iar Purcarete participa cu piesa "Povestea Printesei Deocheate"... Du-te si vezi !!


    Multumesc pentru sfaturi. Eu nu citesc cronicile inainte, niciodata.

    Am fost la Gertrude, stii ca e tot in regia lui Purcarete, da?

    Au fost câteva găselnițe in montarea asta, cea mai interesanta a fost cea cu restrângerea cadrului, cortina pe verticala si orizontala.
    Eu nu ma dau in vânt după Bleont, imi pare si cabotin si manierist , Rusu este aspru criticat in orice rol si sincer aici chiar a fost jalnic. Manole a fost si el pe acolo, nimic excepțional, probabil s-a păstrat pentru Richard III la Bulandra.

    Purcarete are el ceva, a fost un spectacol bun, dar nimic din splendoarea piesei văzuta la TNB (2022 la FNT) Antonin Artaud. Familia Cenci - teatru de la Iasi
    Nu îmi pare rău ca am ajuns, sa știi! A fost o experiența sa vad doar bărbați jucând pe scena. Am putut face o comparație cu Regele Lear a lui Andrei Șerban unde au jucat doar actrițe. Imi plac traznaile astea.

    Evident prefer Hedda Gabler.. Eu zic sa te duci, cred ca are sa-ti placa, se joaca de vreo cinci ori in luna mai.


    Ieri pe seara Pink Martini. Meah si meah. O căruța de bani pentru nimic. Prostia se plătește. I-am mai văzut de doua ori o data in aer liber si alta data tot acolo, concerte reușite. Ieri seara au fost jalnici, părerea mea. Macar Storm Large are un zvac, China nup, neah si ntz. Edna Vasquez a fost singura care m-a facut sa nu regret ca am fost acolo.


    Fara nicio legătura cu ce am scris mai sus





    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de HTG Joi Apr 25, 2024 1:34 pm

    Cum ziceam, eu la Hedda am ratat premiera (cea in door, la care as fi putut sa particip prin relatii). Ca si tine, nici eu nu citesc niciodata cronicile inaintea unui spectacol pe care il voi vedea, numai ca aici situatia a fost putin diferita. Ostermeier a regizat cu mare valva varianta sa, in anul 2005. La data aia, si inca ceva vreme dupa, noi am tot avut puneri in scena interesante la Targu Mures si la Sibiu, insa directionate strict in replica celebrei versiuni Bulandra 1975 (Gina Patrichii); normal ca am fost interesati din cale afara si am sorbit cu sufletul la gura, orice informatie despre intamplarea ce trezise intreaga opinie publica (tvr Cultural a difuzat la un moment dat chiar un documentar, cu scene din reprezentatie).

    Numai ca s-a dovedit un fasssss.. Cand entuziasmul s-a evaporat, concret nu a ramas decat scenografia de exceptie a lui Jan Pappelbaum. Atat. Iar pentru mine, ca sa fiu foarte sincer, deosebita mi s-a pastrat noua tipologie a eroinei, fiindca Ostermeier ii atribuie Heddei un alt caracter (plauzibil).. Bine, ca habar nu are cum sa o scoata la capat dupa isprava asta, insa ideea in sine e valoroasa (de aia si tin sa vad acest spectacol cu raspunsul lui Aprodu' chemata sa faca ceva in afara registrului ei).

    Cand este insa vorba despre o piesa la care nu mi-am propus sa mai ajung, dar care starneste tot soiul de discutii, atunci las deoparte precautiunile de a nu fi (pre)influentat si ma aplec cu interes spre cronicarii in care am incredere..

    Multumesc de sfat, sigur ajung in sala pe 2 Mai...


    ***

    Gertrude tnb 2024 e, si nu e de Purcarete. E 100% de Radu F. Alexandru. A lui e viziunea dramaturgica (tocita si saraca, in opinia mea), Silviu fiind chemat doar pentru a o aseza in decor... ceea ce el face utilizand dramuit instrumentele clasice ale propriei recuzite (femei in rol de barbat si invers, grotesc, exuberanta si baroc).

    Nu vreau sa intru in niciun detaliu, cu atat mai mult cu cat tu ai apreciat evenimentul, dar ma simt nevoit sa adug precizarea ca Purcarete e important (pana la sublim) numai asociat cu Radu Stanca, acolo unde i se permite orice, si unde nu i se impune absolut nimic.

    Andrei Serban, de care ai amintit, a pasit in conul de umbra taman atunci cand, din varii motive, s-a inregimentat in sistem renuntand la sine .. Cu Ghertrude, Purcarete e ispitit de aceias ulita murdara ... Noroc insa ca el are soseau asta asfaltata de la Sibiu..
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 397
    Puncte : 391
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Vin Apr 26, 2024 5:07 pm


    Continut sponsorizat


    366 # MY LIST  - Pagina 24 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mar Mai 07, 2024 4:44 am