Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+4
Autentikov
Articon
The Dude
Kavarna
8 participanți

    366 # MY LIST

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Iul 01, 2021 12:34 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Dum Iul 11, 2021 11:28 pm

    nu pot sa cred ca nu am stiut de asta pana acum ceva minute
    e geniala


    nu vreau să mai plec nicăieri,
    alerg, poate de prea mult timp
    ce iau și ce dărui în schimb
    și orice zi a fost ieri..
    un drum are și un sfârșit
    hai spune-mi că azi l-am găsit,
    sunt tristă și am obosit
    și nu vreau să mai plec nicăieri
    oprește-mă,oprește-mă din drumul meu
    ce l-am greșit de-atâtea ori
    întârzie lumina-n zori
    ridică munți, revarsă mări,
    oprește-mă,
    și leagă-mă de umbra ta
    să nu-mi mai pară clipa grea
    să nu pot în veci pleca
    tu pune zid în calea mea, iubirea ta..
    nu vreau să mai plec nicăieri
    mi-e teamă și-am nevoie de tine
    să-mi spui ce e rău și ce-i bine,
    să mă vindeci de-atâtea tăceri..
    adânc, mări de dor mă ating
    nu știu ce se-ntâmplă cu mine,
    nu știu ce e-n clipa ce vine
    și învinsă de vorbe te strig..
    oprește-mă,oprește-mă din drumul meu
    ce l-am greșit de-atâtea ori
    întârzie lumina-n zori
    ridică munți, revarsă mări,
    oprește-mă,
    și leagă-mă de umbra ta
    să nu-mi mai pară clipa grea
    și să nu pot în veci pleca
    tu pune zid în calea mea, iubirea ta.

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Iul 13, 2021 8:20 pm



    Ce bine imi prinde ca USM este plecat, am loc, am aer, am libertatea de a face ce vreau fara sa dau explicatii. acum imi dau seama cat de tare ma apasa prezenta lui
    Maine seara o sa o cunosc personal pe Raluca Feher.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Vin Iul 16, 2021 11:18 am

    366 # MY LIST  - Pagina 23 2600

    Universul da si ia, ca deh, echilibru.

    Mi-a facut mie cadou niste liniste zilele astea, un telefon cazut in mare, asa o fi ori ba nu are importanta.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Aug 24, 2021 8:54 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Aug 25, 2021 12:34 pm

    Sunt multe din cele spuse care nu au sens. S-a intamplat miercurea trecuta.
    In afara de cartea tot pomenita pe aici ( Te iubesc, dar nu pe tine) care m-a facut sa constientizez ce a fost gresit in viata mea  in ultimul deceniu, au mai fost si povestioarele Rodicai Ojoc Brasoveanu primite cadou de ziua meu, cerute cadou mai bine spus.

     Tot povestile astea m-au dus cu gandul la povestile pe care le spun rudele mai in varsta pe la petreceri, despre una despre alta, despre felul in care merg lucrurile pe lumea asta.

      Nu am inteles nimic, ba mai poate, ba nu mai poate,ba se gandeste de o vreme, ba se gandeste de cateva ore. Ba este din cauza situatiei lui de acasa, ba este din cauza mea ca nu il pun pe el pe primul loc. Ba comunicam, ba nu comunicam. Toata tevatura asta din cauza feluilui in care aleg sa ma bucur de timpul meu limitat.
      Eu sunt preocupata acum de ultimele transformari si ma analizez cu atentie ca sa am ce sa spune luni sau marti cand ajung la I, daca initial ma gandisem sa ma duc la alt medic m-am gandit sa ma duc la ea, ca nah, suntem nascute in anul ala de gratie, chiar daca imi pare ca e un pic intruziva si ca ma suspecteaza de o relatie apropiata cu V ea este cea mai buna alegere. Sper ca blandetea ei sa nu fie o masca asa cum imi miroase, sper de data sa ma insel. Exista deontologie profesionala, e medic, ma astept sa fie o profesionista si atat.  Acum o sa se lamureasca ca V este un prieten si atat si poate o  sa afle fara efort detalii din viata mea pe care nu le stie nimeni. Este prima noapte din ultimele doua luni in care nu imi schimb tricoul noaptea. Ma intreb daca efortul intens,  carnitina  si pastilele de cafeina nu au dus la schimbarile astea din ultima perioada. O sa ma lumineze ea.
      De joi seara sau de vineri seara, habar nu mai am, am decis ca vreau sa fac ceva pasi pentru o schimbare pe care o tot aduc in discutie de vreo 20 de ani. Demersul asta isi astepta randul si am tot amanat din cauza lui M.  Astept sa faca  M 18 ani ca sa nu avem alte batai de cap sau o fac acum si gata. Dupa ce voi  face pasul asta imi doresc o pauza de trei ani de la orice fel de relatie. Nu am habar ce vrea Universul sa faca cu mine, dar tare mi-ar placea sa traiesc experienta asta fara C si fara S in viata mea. Vreau sa vad cum este viata mea fara haosul creat de astia doi sau de oricare altul asemenea lor sau poate crapa unul din noi si atunci rezolvam problema.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Aug 26, 2021 6:32 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Sept 08, 2021 9:04 pm




    Nu mi-ai iesit saptamana asta mai nimic.
    Sunt nemultumita de tot si de toate.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Sept 23, 2021 9:16 pm




    Iar analize, iar a picat din cer ceva neprevazut in momentul cel mai nepotrivit!
    Minivacanta intr-un moment nepotrivit cu greve prin aeroport si o rata de infectare destul de feroce.
    Copil care nu se adapteaza, fara manuale, fara profesor la cea mai importanta materie, online de azi.

    Tot ce simte el acum, am simtit si eu candva, pentru el e un fleac, are sa treaca, la mine insa e rana redeschisa si pe 13 am fost varza. De atunci am tooooot mers in jos.

    In plus pe 21 seara am plecat tarziu de la birou si am vazut luna, in toata splendoarea ei de luna plinai!
    &*^%$#@*&^%$#@!(*&^% , dormit o lae. Am luat pentru prima oara in viata mea pastila pentru somn.

    Totul e razna, fara sa fie o drama, deja normalitate. Ma simt cumva confortabil in starea asta.






    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Lun Oct 25, 2021 4:19 pm

    25, identic, tras la indigo.
    Mesaj primit saptamana trecuta pe cale fizica,un SMS real, nu-i vis, nu-i Universul, e un om sau oama care imi spune ca in curand nu voi ma fi bine, sa profit cat mai pot, sunt ultimele zile bune.

    Asadar am picat in plin roman de suspans. Nu aveam deloc zile bune, asadar respectivul sau respectiva bate campii cu gratie.

    Incerc sa ignor avertismul primit, dar cand si cand imi da tarcoale.


    Am citit cam multe carti de ROB (https://ro.wikipedia.org/wiki/Rodica_Ojog-Bra%C8%99oveanu) in ultimul timp poate de acolo mi se trage patania asta.

    USM si-a pierdut telefonul azi, dupa o plimbare cu bicla, in plin razboi conjugal. Nici nu cred ca o sa-l creada soata.

    Aseara a fost frate-miu cu iubita-sa pe la noi si am ras mult, ei au baut oleaca mai mult, au inceput cu palinca de la Iza si au continuat cu un rose de la Jidvei, eu m-am rezumat la un pahar de vin alb pelin, am mai uitat de mesajul ala tampit.

    Ma uimeste empatia si sustinerea care vin din partea lui C, a avut o reactie pasnica si e dispus sa ma ajute.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Noi 09, 2021 1:26 pm

    USM a incetat sa mai trimita cuvinte inca de sambata, practic este a treia zi in care nu am vorbit ori  I-am spus ca exista aplicatie prin care poti localiza telefoane sau sa citesti mesaje si ca eu cred ca am asa ceva pe telefon. Nu este prima oara cand dicutam despre asta. Habar nu am ce se intampla si ma cam doare undeva care-i povestea. Cum ziceam supradoza de ROB, am citit prea multe carti scrise de tanti in ultima vreme.

    Variante de poveste: s-a intamplat ceva  nasol cu bunica, cu nefasta, cu el ori cu copilul. A descoperit madam nefasta adresa lui secreta de mail, a descoperit madam nefasta inregistrarile cu noi doi.
    Voi fi suma altor oameni din jurul meu.
    Adios intanirile cu USM.
    Nu intentionez sa-mi fac amici ori prieteni in noua mea viata. Imi ajung cei de pana acum, o sa o las mai moale cu muzica, Youtobe o sa planga cu lacrimi amare dupa mine.

    Mor dupa replica asta trantita in vara de  grasul de la  Ancora din Vadu: atat s-a putut.

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Noi 10, 2021 7:35 pm

    Inca niciun semn real ori de altfel. Nici nu stiu daca sa simt asta ca o usurare sau sa o simt ca o mare drama.




    Consum
    cantități și volum
    Consum
    oricât și oricum
    Consum
    mistui totul în fum
    Consum
    și mă consum

    Consum
    tot ce am și n-am cum
    Consum
    tot mai mult tot mai scump
    Consum
    nu mă satur nicicum
    Consum
    ergo sum

    Consum
    lumea-ntreagă o scurm
    Consum
    las în urmă doar scrum
    Consum
    toptan și duium
    Consum
    cum-necum

    Consum
    tot aici tot acum
    Consum
    mai mult ca maximum
    Consum
    recunosc și-mi asum
    trăiesc
    să consum
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Noi 10, 2021 7:51 pm

    Am uitat!

    Dilema zilei: oare tipa din clip este actrita din Maid sau  este doar o asemanare izbitoare?

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Noi 11, 2021 3:07 pm

    Pana sa ajung sa acuz pe altcineva  de abuzul asupra timpului meu, trebuie sa zic de abuzul meu asupra mea, cel legat de sport este cel mai elocvent. Nu e dependenta pentru ca, la naiba, nu eu am fugit de dependenta, ea a fugit de mine. Am tot zis mereu ca nu am vrut sa fiu dependenta de ceva ori de careva , dar tocmai aici e buba, ca nu poti sa fugi de asa ceva, te ia pe sus. trebuie sa invat sa stau, ca nu am facut asta pana acum, mereu sunt in cautare de activitati,  de orice natura, cred ca asta e meditatia, sa inveti sa nu faci nimic, sa stai intr-un loc, in nemiscare fizica si mentala. Pauza, am obosit sa  pozez ca e totul bine.


      Nu stiu cum sa fac sa aflu daca-i bine ori ba domnul USM.
      Ma gandesc ca ar fi dat un semn orice s-ar fi intamplat.
      Sunt cinci zile aproape.


       Polnebunu' scoase asta

     
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Vin Noi 12, 2021 2:44 pm

    Mo(a)rt(a) de ingrijorare, chiar esti mo(a)rt(a), nu mai simti foame sete ori somn.

    Nu stiu ce sa fac. Chiar nu stiu. Am un sentiment ca ceva napsa s-a intamplat.

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de The Dude Sam Noi 13, 2021 1:57 pm

    Controleaza-te. Totul va fii bine, ai sa vezi.
    Daca nu ai aflat despre nimic cu adevarat grav in primele doua zile, inseamna ca o solutie e cel putin anticipata, ori ca se lucreaza intens in numele uneia. Nu trebuie sa dramatizezi..

    Eu de pilda, transpus in mediu, aud un spirit spunand si iti comunic mesajul:

    "Iasnob, nu-i nimic ! Delirul fură
    Gândul tău, ducându-l spre prăpăd;
    Nu-s supus chiar în aşa măsură,
    Ca pierind, să nu te mai revăd."


    Hai fruntea sus !




    "Alunga tristetea,
    Fii vesela cat se poate,
    Caci tot la zii ajunge
    si cea mai lunga noapte"


    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Vin Ian 07, 2022 9:35 am

    Eu am mai citit pe aici, dar nu am scris din variate motive. Nu mai pot scrie in timpul zilei, iar  dupa-amiaza sunt prinsa cu altele. Sunt cu fundul in doua luntre pentru inca trei luni si un pic, o sa iau o decizie la final de aprilie. Am multe de impartasit, de comentat si de barfit. Nici muzica nu mai ascult atat de mult, ceea ce ma afecteaza, asta imi lipseste cel mai mult din vechea mea viata.


    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Feb 15, 2022 10:26 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Mar 08, 2022 10:27 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Mai 17, 2022 11:44 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Lun Aug 08, 2022 10:59 pm

    nesigur


    Anul asta oare sa-mi fie dor de munte. supradoza de mare a fost si nu ma plang, ar mai fi mers
    Prima data in ultimii 20 de ani cand nu sunt varza cand ma intorc din concediu. Wau!
    A fost anul cel mai atipic din viata mea. Am avut parte de o surpriza pe cinste cand am dat peste fata asta atat de misto aici unde is acum , pacat ca a ales sa plece zilelel astea spre alte zari. Sper sa nu se strice jucaria fara ea. Mi-a ramas,in schimb, in drepta, C care este mai mare cu vreo opt ani, dar are un ras molipsitor si o mega pofta de viata. Pacat ca nu am conexiunea asta si cu alte persoane din generatia ei. Deja vad cu dezamagire cum se schimba  in rau odata cu inaintarea in varsta cei nascuti odata cu mine sau la scurt timp dupa mine. Evident ca si eu luata de val fi procedez fix  asa. Ma suprind judecand una alta cu multa usurinta si in majoritatea cazurilor dau verdicte strambe.  

    Imi este bine, m-am adaptat destul de usor la noul meu Univers, paradoxal cand toate in jur sunt razna imi este bine din toate punctele de vedere material -profesional si acasa, cu ai mei. Ma felicit pentru alegerea luata de a renunta la ceva care consuma pre multa energie fara sa ofere nimic altceva in schimb, nu ma mai doare capul cand vine plata taxelor, sunt acum de cealalata parte a baricadei si cat este de misto sa nu iti pese.

    Cam atat, ma opresc din scris acum, nu stau sa recitesc ca imi e teama ca voi sterge tot!
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Lun Aug 29, 2022 9:03 pm

    Mi-au trebuit cam 27 de ani sa inteleg o reactie a unui omulet.
    Mi-a picat fisa intr-o dimineata ca ma deranjeaza sa vad in jurul meu oameni care isi plang de mila, care se victimizeaza care se plang de una sau de alta.

    Exact asta am facut acum 27 de ani. m-am plans de o situatie unei persoane care in clipa doi in care i-am descris, ii spuneam o situatie de la job a devenit nesimitita- asa am perceput atunci. Am priceput abia acum ca atunci cand e nasol ori faci ceva sa iesi de acolo, rupi efectiv pisica in doua ori taci din gura si nu te plangi. Nu exista relatie toxica, este alegerea ta sa ramai acolo unde nu iti este bine ori sa pleci. Esti pres si taci din gura sau pleci, nu te plangi ca esti pres.


    Si a mai fost o constientizare dar nu imi fac curaj sa o scriu. O sa ii vina randul.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Lun Aug 29, 2022 9:13 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Lun Aug 29, 2022 9:25 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Lun Sept 05, 2022 6:12 pm




    I love you

    liniste si toamna.

    Continut sponsorizat


    366 # MY LIST  - Pagina 23 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 1:06 pm