Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+4
Autentikov
Articon
The Dude
Kavarna
8 participanți

    366 # MY LIST

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Apr 21, 2021 11:31 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Apr 22, 2021 5:26 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Apr 28, 2021 2:10 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Apr 28, 2021 10:44 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Mai 06, 2021 10:26 am

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Lun Mai 10, 2021 4:26 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Mai 12, 2021 11:39 am

    vechile obsesii

     
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Lun Mai 17, 2021 9:35 am

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Mai 18, 2021 2:33 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Mai 25, 2021 5:21 pm


    Ha!
    Am povestit vise interzise atat eu cat si tu, am povestit despre fostele relatii atat eu cat si tu, am flirtat cu un bun prieten de-al tau! De acord, nu se face asta! De prost gust, ai dreptate!

    Niciodata nu am simtit dezgust fata de tine, niciodata nu am simtit ca as putea sa-ti provoc tie o stare de dezgust. Deranjante la tine, da, o gramada!!!Sigur si pe tine te deranjeaza la mine o gramada la fel de mare incepand cu ignoranta mea, lipsa mea de interes pentru stiintele exacte, incapatanarea mea, toanele mele, forumul ala, sala.




    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mar Mai 25, 2021 5:24 pm



    De azi!
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Mai 26, 2021 11:00 am

    Din cauza Ralucai Feher, cand imi spune cineva, acum, ca sunt frumoasa, ca sunt destepta etc, vine instant   in mintea mea  refrenul esti o vaca cheala.

    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Mai 26, 2021 3:28 pm

    Laughing Laughing Laughing

    rusinat


    _________________
    Nouă lucruri ar trebui să fie ținute secrete: vârsta, bogăția, problemele în familie, rugăciunea, problemele de sănătate, relația de dragoste, cadourile primite, onoarea și dezonoarea.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de The Dude Joi Mai 27, 2021 8:58 am

    Chiar: ce parerea ai de Raluca Feher ?
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Mai 27, 2021 7:41 pm

    The Dude a scris:Chiar: ce parerea ai de Raluca Feher ?


      Am citit cartile ei. Cred ca e talentata. Rebela fara cauza, asa o vad.
      Are umor, este inteligenta, este agreabila si acida. Am comandat cartea asta  imediat ce a fost tiparita si m-a cam prins.
      Mai am un pic de citit din ea, mi-a servit niste chestii, punct ochit, punct lovit!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de The Dude Vin Mai 28, 2021 9:25 am

    iasnob a scris:...  mi-a servit niste chestii, punct ochit, punct lovit!


    Mmmmm Da, unele scriituri reusesc de minune asta !
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Vin Mai 28, 2021 11:24 am

    The Dude a scris:
    iasnob a scris:...  mi-a servit niste chestii, punct ochit, punct lovit!


    Mmmmm Da, unele scriituri reusesc de minune asta  !

    Am convingerea ca a abuzat de ceva substante in tinerete, iarba cu siguranta si cred ca si ceva MDMA, am o amica care este fix ca doamna FEHER.

    Mor de ciuda, evident, iarba nu are niciun efect asupra mea.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Sam Mai 29, 2021 2:09 pm

    https://www.goodreads.com/book/show/58005976-te-iubesc-dar-nu-pe-tine


      M-a  mai slabit din stransoare, am lasat sa treaca ceva zile, atat cat sa fac curatenie in ganduri. Vad ca nu sunt singura care s-a regasit pe ici pe colo.
    Pe mine m-a ajutat sa am curajul sa ii spun cu subiect si predicat lui M. tot ce a gresit in relatia lui cu femeile in general si  in relatia lui cu mine in particular. Adica mi-a oferit imboldul sa o fac, sa nu ma mai ascund dupa scuze si amanari si sa ii comunic printr-o propozitie scurta ca a murit de acum multa vreme tot ce am simtit vreodata pentru el. USM chiar mi-a spus de acum patru ani ca este corect sa ii spun, dar am amanat pentru ca e placut sa te curteze un barbat asa cum o face el. Amanarea asta nu a fost buna, pentru ca USM s-a simtit amenintat, iritat, nelinistit. I-am dat o stare proasta total aiurea, fara sa fie real, nici macar la o cafea nu m-am vazut de el de ceva ani, am vorbit la telefon doar sa il aud ba ca ii este dor de mine si sa fac cumva sa ne vedem, ba  sa il aud  cum se plange de alte femei sau cum plange dupa alte femei moarte, au murit vreo doua femei, iubite de-ale lui,  una careia el chiar i-a futut viata la propriu, femeie maritata care s-a sinucis. A fost distrus, m-a tot cautat atunci sa-i fiu tampon emotional. Nu am putut pentru ca nu eram aici, eram in concediu, dar emotiile negative, tristetea, furia, vinovatia si frica toata jalea a avut grija sa le trimita catre mine. Imi aduc aminte ca a avut tupeul sa ma roage sa merg cu el la inmormantarea aleia. Acum detasata de momentele alea imi si inchipui cum mergeam noi acolo si ne prezentam celor prezenti, stiti eu sunt amantul si asta care a venit cu mine e o iubita a mea de mai demult cu care ma gandesc sa mi-o trag oleaca asa de pansament.
    Monumentala gafa lui cand m-a intrebat de prietena lui frate-miu, de ce sunt prietena cu ea, daca intre ea si frati-miu este ceva. Aia a fost mega misto. La fel de aiurea cand l-am rugat intr-o seara sa treaca pe la birou sa se uite la un leptop care crapase, nu a trecut, dupa multa vreme, mai mult de un an,  am aflat de la el  ca era cu o oarecare pe afara, in oras. Pai las-o frate pe aia, fa-i ce-i faci si dupa ce termini, vino si uita-te leptopul ala nenorocit.
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Sam Mai 29, 2021 3:51 pm




    Basketball Basketball Basketball
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de The Dude Joi Iun 03, 2021 2:52 pm

    iasnob a scris:
       
       Mor de ciuda, evident, iarba nu are niciun efect asupra mea.

    Poate n-ai folosit din cea de care trebuia ? La canepa indiana mugurii dau hasisul, ramurile si frunzele mature marihuana, iar frunzulitele tinere si florile uscate cannabis-ul. Apoi sunt o multitudine de specii... In magazinele din Amsterdam se vindeau 32 de sorturi diferite de seminte... unele care nu necesitau nicio aatentie speciala si aveau maxim THC (astea erau cele mai scumpe), apoi cele cu THC maxim dar ceva mai pretentioase la lumina si caldura... Altele mult mai ieftine ofereau un continut redus de substanta activa insa erau imposibil de detectat...

    La free shop, rar gaseai cannabis pur... Erau numai retete de amestec cu diverse etnobotanice si cu tarii variabile.. (BBC era cel mai apreciat cocktail de gen))

    In general daca esti fumator esti mult mai sensibil la plantele cu continut redus.. daca esti fumator inversunat, atunci e indicat sa iti faci cuie doar din marfa de calitate si obligatoriu cu un raport iarba/tutun peste 50% participare din partea primului ingredient..


    Sa nu ai efecte e practic imposibil...

    Aud ca in piata de la noi ar circula ceva sub mediocru, pe care dealeri o mai si injumatatesc atunci cand iti vand tigari deja preparate..


    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Iun 09, 2021 9:18 am

    The Dude a scris:
    iasnob a scris:
       
       Mor de ciuda, evident, iarba nu are niciun efect asupra mea.

    Poate n-ai folosit din cea de care trebuia ? La canepa indiana mugurii dau hasisul, ramurile si frunzele mature marihuana, iar frunzulitele tinere si florile uscate cannabis-ul. Apoi sunt o multitudine de specii... In magazinele din Amsterdam se vindeau 32 de sorturi diferite de seminte... unele care nu necesitau nicio aatentie speciala si aveau maxim THC (astea erau cele mai scumpe), apoi cele cu THC maxim dar ceva mai pretentioase la lumina si caldura... Altele mult mai ieftine ofereau un continut redus de substanta activa insa erau imposibil de detectat...

    La free shop, rar gaseai cannabis pur... Erau numai retete de amestec cu diverse etnobotanice si cu tarii variabile.. (BBC era cel mai apreciat cocktail de gen))

    In general daca esti fumator esti mult mai sensibil la plantele cu continut redus.. daca esti fumator inversunat, atunci e indicat sa iti faci cuie doar din marfa de calitate si obligatoriu cu un raport iarba/tutun peste 50% participare din partea primului ingredient..


    Sa nu ai efecte e practic imposibil...

    Aud ca in piata de la noi ar circula ceva sub mediocru, pe care dealeri o mai si injumatatesc atunci cand iti vand tigari deja preparate..




    Posibil sa fie precum zici, faza este ca am fumat inclusiv la Amsterdam, in Belgia si in Austria.
    Nu sunt fumatoare de nicotina in sensul real, fumez ocazional, un pachet poate sa imi ajunga si trei luni, fumez doar la sfarsit de saptamana. din cand in cand, nicioadata acasa. Nu imi interzic asta definitiv si irevocabil.

    Cred ca in mintea mea mereu m-am ferit de dependente, de orice natura(vezi si alcoolul sau cafeaua), de orice fel, m-am ferit inclusiv de dependenta de oameni. Sunt momente in care ma suspectez de lipsa de empatie.


    Recenta e renuntarea la alcool. Ma laud! Nu a fost simplu.
    Nu o pun nici pe asta la definitive pentru ca nu stiu ce o sa fie peste o saptamana, o luna, un an, stiu doar ca in fiecare zi imi spun "azi nu o sa beau alcool" si mi-a iesit, Ma cam prinsese asta, cu paharul de vin care se transforma incet incet in pahare , la plural, seara pe post de relaxare, se cam blocasera niste procese din demersul meu intins pe trei ani. IACA ACUM VINE SEPTEMBRIE iar eu mai am un pic si ajung unde mi-am propus.


    Am o perioada de criza ca doar scriu aici si cand scriu aici nu imi este bine.
    Am obosit, ma sufoca iar tot ce mi se intampla la birou si acasa.


    Am vorbit cu CS, cu VB si cu AC pentru niste foto asa "ca de cantec de lebada". Eu si aparatul foto nu avem o relatie de prietenie, dar pe oamenii astia ii stiu si o sa ma prefac ca nu exista aparatul ala si ca sunt in compania unor omuleti simpatici cu stoluri de pasarele la fel de multe ca ale mele si ca macar o poza de la fiecare are sa iasa rezonabil. Sotul meu m-a intreba ce o sa fac cu fotografiile si i-am spus ca nu am sa fac nimic, nu le impart cu lumea, doar am sa imi fac niste poze pentru sufletul meu. M-a intrebat daca il includ in asta si i-am spus ca da, e invitat la 5.50 dimineata in parc cu VB, sa vina la sala sa ne faca AC pozele si sa o invitam pe CS la noi sa ne faca niste poze in mediul nostru ori aici ori dincolo cu flori, fluturi si brazi, poate mai prindem si un lan de grau cu un mac, ca toata lumea, ca rapita am ratat-o.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de The Dude Mier Iun 09, 2021 11:15 am

    iasnob a scris:..... faza este ca am fumat inclusiv la Amsterdam, in Belgia si in Austria.

    Atunci e trist: probabil ai o altfel de "intoleranta" la iarba.... laughhh

    iasnob a scris:Cred ca in mintea mea mereu m-am ferit de dependente, de orice natura(vezi si alcoolul sau cafeaua), de orice fel, m-am ferit inclusiv de dependenta de oameni.

    Desigur, fiecare din ele poate dauna grav sanatatii, daca e sa iei de bune regulile.. insa "If you obey all the rules you miss all the fun" yeeees

    iasnob a scris: Recenta e renuntarea la alcool.

    lacrimi Sunt trist sa aflu asta. E pentru ca cei care au inca voie la el n-ar trebui niciodata sa il abandoneze din proprie initiativa, intrucat pe toti ne asteapta in viitor o zi in care ne va deveni interzis. Cand inveti sa il cunosti si sa il stapanesti alcoolul e doar entuziasm, bine facere si euforie.. Parerea mea.

    iasnob a scris:Am o perioada de criza ca doar scriu aici si cand scriu aici nu imi este bine.
    Am obosit, ma sufoca  iar tot ce mi se intampla la birou si acasa.

    Interesant: Dezvaluie o perceptie intima a Republicii ce privita din acest unghi apare asemnatoare unui refugiu, cu valente terapeutice si tamaduitoare (ma face pe mine sa ma simt ca un bolnav cronic, esuat in acest lacas si tinut sub observatie intr-un salon izolat - cum probabil ca si sunt)

    iasnob a scris: ... la 5.50 dimineata in parc cu VB ...

    Ahhhh, ora de aur... iaca un  pro; Chiar ? ... eu de ce nu m-am gandit niciodata la tine in lumina acestei ore miraculoase ?? E o intrebare de rumegat, pentru mine. In rest, soarta pozelor ?? E cea a tuturor celor ce exista pe aceasta planeta.. Am povestit aici despre albumul ala cumparat din piata de vechituri pe un pret de  nimic care ar fi ajuns la gunoi si care reprezenta cronica in imagini a unei intregi familii pe durata a trei, sau patru generatii.. ??? Ce s-a ales de calaogul ala s-a ales cu siguranta si de cei din pozele care il alcatuiau: "dust in the wind"


    Iti doresc implinirea proiectului de trei ani, si reechilibrare rapida !!
    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Joi Iun 10, 2021 7:02 pm

    Multumesc pentru gandurile bune, le trimit si eu pe ale mele catre tine!


    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Vin Iun 18, 2021 1:31 pm

    iasnob
    iasnob


    Mesaje : 399
    Puncte : 393
    Data de inscriere : 08/01/2018

    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de iasnob Mier Iun 30, 2021 12:28 pm


    Am asteptat pentru M vesti bune ieri, au venit in tandem una buna si una rea. Cea rea nu ne-a lasat sa ne bucuram de cea buna. Astept acum pentru duminica sa vad un grad de comparatie. Poate o sa se transforme in ceva mai bun.Azi l-am pus la munca si nu a comentat deloc.


    Asadar nu am niciun chef pentru petrecerea de maine. Cred ca nici el nu are nicun chef pentru petrecerea lui de vineri.

    Tipic mie cand se intampla ceva ce nu-mi convine in exterior fac ceva schimbari la mine si parul imi este cel mai la indemna, asadar iar m-am tuns scurt, mult mai scurt decat era el deja acu'. Nu e rau e tot ce pot sa zic bun despre noua mea moaca.

    Continut sponsorizat


    366 # MY LIST  - Pagina 22 Empty Re: 366 # MY LIST

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 3:29 pm