Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+3
Kavarna
The Dude
Sfatuitorul
7 participanți

    Pareri, Comentarii, Replici

    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de Takuma Lun Dec 03, 2018 9:56 am

    .. si cat mai dureaza ? Basketball
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de Articon Mar Dec 18, 2018 10:43 am

    pana se reia cronica, macar cateva recomandari. Sa avem timp sa ne procuram filmele pana in zilele de stat acasa si de vizionat prietenie
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Oct 03, 2019 3:46 pm

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Mo

    Pe ecrane "Mo" a lui Radu Dragomir, ceva pareri ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de The Dude Mar Oct 08, 2019 8:56 am

    Am asteptat sa il pot vedea.. E modest si penibil (dat fiind conotatiile lui 9 saptamani si jumatate). Se merge pe un scenariu socotit "bun si actual"; in fapt, fenomenul incriminat, despre care am informatii din ambele tabere, se intampla exact pe dos. Studentele fac coada sa isi puna fusta in cap pentru orice examen la care se considera vulnerabile.. In trecut chiar am avut o expunere a profesorului B de la institutul Magurele, despre tehnicile de abordare utilizate, ca e un caz delicat; Institutorului trebuie sa ii castigi increderea mai inainte de a ii propune o noapte de hâțâneală (ca te-ar putea banui plina de microfoane si de camere).. Lui B. cea mai convingatoare abordare i s-a parut aia cu "nu este despre relatia noastra institutionala ci despre fanteziile mele redundante care imagineaza constant un adult in plina maturitate... vreau sa vad cum e si trebuie sa fie o persoana distinsa, elevata... nu un gradinar sau vreu paznic de noapte"...

    Cunosc chiar o doamna care a trecut prin ASE, in cea mai mare parte pe seama unor astfel de initiative... A avut chiar medie mare...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de The Dude Mar Oct 08, 2019 8:58 am

    PS.. am uitat sa zic de imagine si de cinematografie care mi s--au parut de exceptie..

    Despre abramburica ??.. sa lasam... mai are mult pana sa inteleaga macar cu ce se mananca meseria de actor...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de The Dude Vin Ian 31, 2020 1:06 pm

    1917 - Best Picture;

    Quentin Tarantino (Once Upon a Time in Hollywood)... si Martin Scorsese pentru intreaga activitate;

    Joaquin Phoenix, Joker - Best Actor;

    Joe Pesci, The Irishman - Best Supporting Actor;

    Corpus Christi (Polonia) - Foreign Picture;

    1917 (Roger Deakins) - Cinema;

    Scarlett Johansson (Marriage Story) sau Renée Zellweger (Judy) - Best Actress


    .....parerea mea.... suspiciune

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de The Dude Lun Feb 03, 2020 8:25 am

    Lungmetrajul "1917", de Sam Mendes, a fost marele câştigător la ediția de anul acesta, a 73-a, a premiilor industriei de film britanice - BAFTA: a obținut nu mai puțin de șapte trofee.

    În mod deloc surprinzător, premiile pentru cele mai bune roluri principale le-au primit Renee Zellweger, pentru "Judy", și Joaquin Phoenix, pentru "Joker".


    ...sa vedem acum OSCAR-ul... pe 09.02.2020...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de The Dude Mier Feb 12, 2020 11:56 am

    OSCAR 2020

    ACTOR IN A LEADING ROLE
    Joaquin Phoenix


    ACTRESS IN A LEADING ROLE
    Renée Zellweger

    ACTOR IN A SUPPORTING…
    Brad Pitt


    CINEMATOGRAPHY
    1917
    Roger Deakins



    si, desigur cea mai mare surpriza din ultimi 90 de ani:

    Parasite (2019).. anuntat la Cannes cu acel Plame D'or, suficient de solid ca sa justifice alegerea si excelent plasat in toate ecuatiile de punctaj... Totusi...

    Nu zic: nici The Irishman, nici Once upon a time... poate 1917 ??, insa chiar si el..


    Sunt multe de spus pe marginea acestei decizii care ingroapa si mai adanc premiile academiei de film...


    Voi reveni... cand imi voi reveni jocolor
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Feb 20, 2020 7:35 pm

    De unde pana unde "90 de ani" ?? Dezvolta te rog.
    Ai vazut Parasite (Neon) ?
    Ceva pareri ?

    Continut sponsorizat


    Pareri, Comentarii, Replici - Pagina 4 Empty Re: Pareri, Comentarii, Replici

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 10:35 am