Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


5 participanți

    In Amintire Azi...

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 14, 2015 8:13 pm

    Azi, 14.04.insa in 1945....S-a nascut Ritchie Blackmore, chitarist si compozitor britanic (Outlaws, Deep Purple, Rainbow).

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 14, 2015 8:15 pm

    ...si tot intr-o zi de 14.04.....1949 - S-a nascut Sonja Kristina, vocalista, chitarista, pianista si compozitoare britanica (Curved Air)


    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Apr 15, 2015 8:11 am

    1966 - S-a nascut Samantha Fox, cantareata britanica.

    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Vin Apr 17, 2015 8:13 am

    1954 - S-a nascut Michael Sembello, chitarist, producator, compozitor si vocalist american.

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Vin Apr 17, 2015 8:19 am

    he, he, he....ne-am suprapus....Nu-i nimic, am corectat.
    In analele mele evenimentul zilei....sunt doua:

    1983 - A murit Felix Pappalardi, basist, compozitor si producator american (Mountain).



    si....

    1948 - S-a nascut Jan Hammer, clapar si compozitor ceh (Mahavishnu Orchestra).




    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Sam Apr 18, 2015 10:54 am

    Ufffffff...o zi plina

    1882 - S-a nascut Leopold Stokowski, dirijor american de origine poloneza (m.13.10.1977)....n-a jucat pe partea mea...

    1906 - S-a nascut Little Brother (Eureal Wilford) Montgomery, bluesman american....uriase influente in intreaga lume a blues-ului




    1924 - S-a nascut Clarence "Gatemouth" Brown, cantaret, chitarist, violonist, baterist si compozitor blues si country american. ..alta belea de referinta pentru genul sau..ia poftim de vezi cum le rade pe chitara





    1941 - S-a nascut Mike Vickers, chitarist, saxofonist, flautist si clarinetist britanic (Manfred Mann). ..un grup tare drag inimii mele si caruia Vickers ii datoreaza foarte mult...si vice-versa desigur...avea sa dezvolte o cariera personala din care absenta celorlalti componenti ai formatiei este evidenta




    1943 - S-a nascut Tony Reeves, basist si flautist britanic (John Mayall, Colosseum, Greenslade)...o piesa grea in angrenajul muzicii populare moderne








    1946 - S-a nascut Skip (Alexander) Spence, baterist si chitarist canadian (Jefferson Airplane, Moby Grape)...o super prezenta scenica si un om plin de ritm





    Like i said...a busy day santa
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Dum Apr 19, 2015 11:01 am

    1942 - S-a nascut Alan Price, pianist, vocalist, compozitor, producator si aranjor britanic (Animals, Alan Price Set). - modestut




    1943 - S-a nascut Eva Graham (Evelyn May Beatson), cantareata britanica (New Seekers). - si mai modestut...dar citata mai jos cu o prestatie de exceptie





    .....asta e pentru fiatlux, care m-a trimis acum niste luni in anturajul (jenant) al artistului:

    1947 - S-a nascut Nicu Covaci, chitarist, vocalist, seful legendarei formatii Phoenix si artist plastic. Un mare si norocos interpret, o persoana absolut penibila




    1947 - S-a nascut Mark Volman, vocalist, chitarist si compozitor britanic (Turtles, Mother's Of Invention, Flo & Eddie).


    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Lun Apr 20, 2015 8:45 am

    1948 - S-a nascut Craig Frost, clapar american (Grand Funk Railroad, Flint, Siver Bullet Band).



    1981 - S-a nascut instrumentistul (saxofon, clarinet) Alexandru Florin Simu, membru al formatiei de jazz "Centru Civic" (premiul 2 pentru cel mai bun instrumentist la Festivalul de Jazz de la Cluj "Napocensis", 2001.


    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 21, 2015 11:13 am

    1142 - A murit Pierre Abelard, teolog si filosof francez, celebru pentru dragostea sa pentru Heloise (n.1079). - o dragoste sublima care a generat o cascada de replici in arta...



    1947 - S-a nascut Iggy Pop (James Jewel Osterberg), vocalist, compozitor si batersit american (Iguana, Prime Movers, Butterfield Blues Band, Psychedelic Stooges, Stooges). ...sa zicem ca: un personaj destul de controversat in universul pop/rock



    1947 - S-a nascut John Weider, violonist si chitarist britanic (John Mayall, Animals, Family, Stud).




    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 22, 2015 8:32 am

    1951 - S-a nascut Paul Carrack, clapar si vocalist britanic (Ace, Squeeze, Roxy Music, Mike & The Mechanics).






    1936 - S-a nascut Glen Campbell, chitarist, vocalist si compozitor american (The Champs).




    1948 - S-a nascut Larry Groce, cantaret si compozitor pop-folk american.



    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Joi Apr 23, 2015 4:58 pm

    1949 - S-a nascut  vocalist, clapar, chitarist si compozitor britanic...---un tip valabil si discret...



    1952 - S-a nascut Michael Narada Walden, vocalist, compozitor, baterist si producator american (Amboy Dukes, MC 5, Mahavishnu Orchestra).



    1936 - S-a nascut solistul american Roy Orbison (m.06.12.1988).
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Apr 23, 2015 7:09 pm



    Hey Dude, de asta de ce nu sufli o vorba ???
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Vin Apr 24, 2015 8:38 am

    ...penca mi-a scapat Kavarna...Ce bine ca ai corectat tu...ca era mare pacat sa uitam taman de el... Wink


    ********

    1947 - S-a nascut Glen Cornick, basist britanic (Jethro Tull, Wild Turkey). – important membru fondator al celebrului Jethro Tull pe care il paraseste imediat dupa albumul Benefit (nr. 3). Dupa plecare a mai avut nenumarate colaborari cu formatia, reusind o remarcabila performanta cu John Even’s Smash, Evan, fiind la randul lui un alt punt important de reper al trupei Jethro Tull. Lui ii datoram acordurile de chitara cu care incepe asta:



    1947 - S-a nascut Hubert Ann Kelly, vocalista americana (Hues Corporation).  dar si…
    1944 - S-a nascut (Bernard St. Clair) Lee Clahoun Henderson, cantaret american (Hues Corporation)…petrecere mare la Hues asadar…



    1945 - S-a nascut Doug Clifford, baterist american (Creedence Clearwater Revival).

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Sam Apr 25, 2015 10:41 am

    1923 - S-a nascut Albert King (Albert Nelson), blues vocalist, chitarist si baterist american. ...yes...sa incepem weekendul cum se cuvine..





    1945 - S-a nascut Stu Cook, basist american (Creedence Clearwater Revival). ..dupa colt pe mana dreapta...




    1945 - S-a nascut Dave Lawson, pianist britanic (Episode Six, Alan Bown, Greenslade)...mare om, mare caracter...



    1945 - S-a nascut Bjorn Ulvaeus, chitarist si compozitor suedez (ABBA)....nu-s din folclorul meu, dar au polarizat atentia epocii mele...



    1958 - S-a nascut Fish (Derek William Dick), vocalist si compozitor britanic (Marillion)....acuzat de influente dincolo de un stil personal, ramane un mare nedreptatit...



    1959 - S-a nascut Billy Rankin, chitarist, vocalist, clapar si compozitor britanic (Zal, Nazareth). ....mesaje imperative..nimeni nu le-a mai declamat ca el



    1964 - S-a nascut Andy Bell, vocalist britanic (Erasure). ..ceva care curge..precum aceasta minunata savana albastra...stiu ca poate n-ai timp sa le asculti pe toate, dar asta chiar merita din cale afara, iar clipul e si el o mare izbanda..



    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Dum Apr 26, 2015 11:00 am


    1886 - S-a nascut Ma Rainey (Gertrude Malissa Pridgett), cantareata americana de blues (m.22.12.1939). ..banuita a fi prima cantareata profesionista de blues..are un stil greu de confundat, daca faci abstractie de toate cele care i-au urmat si care au imprumutat mai mult sau mai putin din el




    1915 - S-a nascut Johnny Shines, bluesman american (m.20.04.1992). ..intreaga lui viata este un elogiu adus perseverentei...a incasat cele mai mari esecuri..si-a vandut echipamentele si a renuntat in repetate perioade la muzica...insa a dat lovitura cu un singur album, intrand in legenda. Bravo...




    1926 - S-a nascut Jorgen Ingmann, chitarist si compozitor danez. ..o bogata cariera si un important stil al vremii...noi ni-l amintim insa prin asta:



    1938 - S-a nascut Duane Eddy, chitarist si compozitor american. ..un alt mare necunoscut...bine ca the animals blocau toate canalele de comunicare al vremii..



    1940 - S-a nascut Bobby Rydell (Robert Louis Ridarelli), cantaret american ...si un excelent showman



    1943 - S-a nascut Gary Wright, pianist, vocalist si compozitor american (Spooky Tooth). ...Doamne ce il mai iubeam si pe asta...afisele si poezele erau tare rare pe atunci...habar nu aveam cum arata, insa imitam la milimetru felul in care credeam ca arata sau ca se poarta




    1960 - S-a nascut Roger Taylor, baterist britanic ex Queen (Duran Duran, Arcadia). – un copil cuminte...nu foarte talentat, dar nici n-a avut nevoie de talent in rolul ce i-a fost alocat




    Si cu toate astea...cel mai importan eveniment muzical al unei zile de 26 aprilie ramane asta
    1984 - A murit Count Basie, pianist si sef de orchestra american (n.1904). ...a inventat practic Big Band Sound-ul, in care a crezut cu toata puterea abandonand orice alta alternativa a devenirii..




    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Lun Apr 27, 2015 9:07 am

    1932 - S-a nascut Maxine Brown, cantareata americana (The Browns). – o prezenta retrasa din prima linie, insa extrem de importanta..interpreteaza soul, pop, R&B si jazz cu acelasi entuziasm si egal profesionism



    1947 - S-a nascut Ann Peebles, cantareata si compozitoare americana – una care nu suporta picatura de ploaie…



    1947 - S-a nascut Peter Ham, chitarist britanic (Iveys, Badfinger) (m.23.04.1975). – un grup de care am cam uitat…si nu-I drept



    1948 - S-a nascut Kate Pierson, organista si vocalista americana (B 52s). – aici intr-o excelenta reprezentatie


    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Apr 27, 2015 6:50 pm

    27 apr. 1979 Ozzy Osbourne a fost eliminat din Black Sabbath

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 28, 2015 8:38 am

    Pana sa le se alature se numeau: Rare Breed, în 1969 au devenit Black Sabbath.

    Plecarea lui Ozzy, i-a facut loc in grup fostuilui vocalist de la Rainbow, care n-a facut nici el prea multi purici.

    Nu stiam data exacta a exmatricularii, dar stiu din presa vremii ca omul devenise de nesuportat (din cauza betiilor si a drogurilor).

    Important este ca azi, Black Sabbath este in formula originala si au scos si un album interesant.

    Tu de unde ai data exacta ??
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 28, 2015 8:43 am

    1945 - S-a nascut John Wolters, baterist si vocalist american (Dr. Hook). …& The Medicine Show…l-a intervievat Cornel Chiriac cand aveau concert la Munchen…un tip cuminte cu mult bun simt si remarcabil umor.




    1951 - S-a nascut Bob Robertson, saxofonist si pianist britanic (Supercharge, Rumour). - un personaj pe care mi-am propus sa il analizez ceva mai atent.




    1955 - S-a nascut Edwin Jobson, multi-instrumentist britanic (Curved Air, Roxy Music, Jethro Tull, U.K.). - alt mare anonim..a impus practic un nivel academic in muzica rock, iar activitatea de la Roxy Music (din care n-am gasit piesa pe care o doream citata) e una absolut emblematica






    1988 - A murit B.W. Stephenson, cantaret si compozitor american (n.05.10.1949). - ceva ce se asculta foarte mult in state


    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 29, 2015 9:23 am

    1931 - S-a nascut Lonnie (Anthony) Donegan, cantaret, compozitor si chitarist britanic. – inobilat in presa de specialitate ca regele neincoronat al skiflle-ul (adica, un amestec artizanal de folck, jazz, blues si soul..Rockul englezesc, si nu numai, ii este dator “big-time”




    1934 - S-a nascut Otis Rush, bluesman american. – un stil inconfundabil…a facut muzica cu mari muzicieni, intre care Clapton, Jeff Beck, Felix Pappalardi, Michael Bloomfield, Peter Green




    1938 - S-a nascut Klaus Voorman, muzician si artist plastic german (Manfred Mann, Plastic Ono Band). – pe masura ce realizez aceasta rubrica sunt tot mai uimit de ce trupa a putut sa aiba Manfred Mann; Voorman fiind unul dintre muzicienii de inceput ai fenomenului britanic..A realizat coperta albumului Revolver al grupului The Beatels, pe langa care a a avut o permanenta prezenta. A cantat cu Preston, iar ca producator s-a facut remarcat promovand piesa “Da, Da, Da” a grupului Trio;


    1945 - S-a nascut Hugh Hooper, basist si compozitor britanic (Soft Machine, Isotope). – motiv de sarbatoare pentru Gryphon





    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Apr 29, 2015 2:22 pm

    Dude , aici e sursa cu Ozzy ; vesti noi , una buna, una rea !
    Gryphon
    Gryphon


    Mesaje : 237
    Puncte : 237
    Data de inscriere : 17/04/2015
    Localizare : NV

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de Gryphon Mier Apr 29, 2015 4:32 pm

    The Dude a scris:
    1945 - S-a nascut Hugh Hooper, basist si compozitor britanic (Soft Machine, Isotope). – motiv de sarbatoare pentru Gryphon

    Daaaaa, mult mi-a plăcut de el. Din păcate nu mai e pe aici.
    Este responsabil pentru suita Virtually de pe albumul Fourth, ăla care e aproape jazz curat.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Apr 29, 2015 10:02 pm

    RIP Guy LeBlanc (27 apr. 2015)

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Joi Apr 30, 2015 9:59 am

    mmmmda...o regretabila scapare....

    Eu n-am fost un mare fan Camel, insa asta nu inseamna ca grupul nu a fost unul important si cu semnificative influente:

    mea maxima culpa


    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de The Dude Joi Apr 30, 2015 10:34 am



    1934 - S-a născut Jerry Lordan, chitarist, vocalist şi compozitor britanic. - de care am mai vorbit..


    1941 - S-a născut Johnny Farina, chitarist şi compozitor american (Santo & Johnny). - ritm si culoare...habar n-am de ce imi vin in minte fratii santana



    1945 - S-a născut Mike Deacon, clăpar britanic (The Greatest Show On The Earth, Juicy Lucy, Vinegar Joe). - un tip ultrahaios, din care n-am gasit nicio piesa reprezentativa...recomand insa Juicy Lucy cu albumul omonim




    Continut sponsorizat


    In Amintire Azi... Empty Re: In Amintire Azi...

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 11:56 am