Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+4
Kavarna
The Dude
Sfatuitorul
HTG
8 participanți

    Indoieli si temeri...

    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:16 am

    citadin a scris:Sunt de fel mai direct, așa că trec la subiect:

    Propun următoarele 3 soluții:

    1. Să distribuim random pe facebook, twitter etc. articole interesante, topicuri valoroase. Dăm la undiță, sau aruncăm semințe. Ceva în genul.

    (Te înșeli spunând că îți trebuie o lume din care să extragi calitatea iar aceasta e inexistentă. M-am convins că există multe persoane, lume bună din care ai avea de unde culege).

    2. Plătim către Google (aici mă ofer să contribui și eu financiar) să pună bannere cu forumul nostru, în locuri și site-uri care au lucruri în comun cu această comunitate.
    3. Creăm o invitație, un text-model, scris ireproșabil, care să aibă ca țintă persoane interesate de principiile comunității. Forumul (nu-i dau numele) pe care am pierdut (nu am pierdut nimic) atâția ani avea ceva asemănător. Se numea, invită-ți prietenii să viziteze site-ul nostru.

    Dacă aveți alte idei, vă rog!
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:17 am

    The Dude a scris:Ok... 2 si 3, trebuiesc dezvoltate. Unde anume ar trebui sa ne adresam mai exact ??


    ***

    Ziceam ca la vreme a aia noi ne-am crezut speciali si nu vroiam ca printre noi sa se strecoare (ca prin alte locuri) tot felul de impostori. Poate ca si eram speciali, dar asta este irelevant pentru ca vorba inteleptului ...il faut tout espece de genes pour faire un monde.. Trebuiau lasate usile larg deschise, iar apoi selectia sa isi urmeze drumul ei anevoios si plin de capcane...
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:18 am

    Kavarna a scris:
    citadin a scris:
    2. Plătim către Google (aici mă ofer să contribui și eu financiar) să pună bannere cu forumul nostru, în locuri și site-uri care au lucruri în comun cu această comunitate.

    Merg si eu la filmul asta.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:18 am

    Takuma a scris:.. si eu. sunny
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:19 am

    Articon a scris:Ma alatur celor care ti-au urat bun-venit @citadin . Despre partea cealalta, eu sunt foarte sceptica. Oamenii fug de astfel de locuri deoarece aici totul se pastreaza. Pa facebook discutiile sunt volatile, pe instagram lipsesc. Poti spune orice tampenie si dupa o vreme acolo dispare totul. Da, stiu, exista arhive insa e greu de umblat prin ele. Aici totul se pastreaza la vedere. Oamenilor nu le palce sa li se aminteasca ca la un moment dat au afirmat una sau alta, din cauza asta au abandonat forumul.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:20 am

    citadin a scris:Bun, porțile trebuie lăsate deschise. Oamenii vor ajunge aici din întâmplare, vor găsi o anume informație și vor apăsa close. Alții, vor reveni, iar alții se vor înregistra. Nu știu cât trafic vine de la google pe site-ul ăsta prin intermediul cuvintelor cheie, cât trafic vine de la rețele sociale și cât e direct. Admin-ul e cel mai în măsură să facă aprecierile și nu cred că e treaba noastră.

    Referitor la punctul 2: Nu ne adresăm în mod special site-urilor care au lucruri în comun cu comunitatea, pentru că ar însemna o cantitate de timp uriașă până să le identifici. O va face Google pentru noi, sub forma de promo contextual. Spre exemplu, Google afișează reclame la ceea ce ai căutat tu pe site-uri care n-au legătură cu ceea ce ai căutat tu. Reclama e acolo. Că ai căutat un Samsung și ajungi pe un blog de religie să zicem, google îți arată o reclamă cu produsul pe care l-ai căutat. Ei bine, aici am putea să schimbăm algoritmul de afișare al reclamelor, și pe un oarecare site, să zicem despre muzică, să fie un banner care să ducă la un topic lansat aici despre muzică. Utilizatorul după ce va urmări link-ul se va găsi în toiul unei dezbateri despre muzică, sau pe un articol despre muzică. Asta ca exemplu. Poate fi ca domeniu, OZN-urile, armele și munițiile, filmele, etc.

    Referitor la punctul 3: Noi creăm doar textul: Cine vrea îl trimite cui vrea. Dacă e atras și interesat poate vizita site-ul, cine nu... porțile sunt deschise yeeees

    Și nu cred că suntem speciali. Dar comunitatea și felul în care arată site-ul, precum și subiectele pe care le propune, sunt cel puțin interesante. Iar asta nu poate lăsa indiferent utilizatorul de internet oricare ar fi el. Așa cum ai spus și tu, selecția își va urma drumul ei anevoios și plin de capcane, în care, putem cădea la un moment-dat fiecare dintre noi.  yeeees

    Kavarna, Takuma sunteți bineveniți la film! Să vedem ce spune adminul, și cei care au ridicat cărămizile la acest site, nu ține de noi.

    Articon Bine te-am găsit!  ura

    Ăstea-s soluțiile mele, limitate. Poate m-am entuziasmat nejustificat, poate m-am grăbit...
    Nu știu!

    Să auzim de bine!
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:20 am

    Kavarna a scris:@citadin.. noi nu avem un Admin aici. Cand s-a infiintat site-ul, era un domeniu free si cu niste structuri preinstalate. Niciunul dintre cei de aici nu e prea priceput in IT. Din cate stiu eu Sfatuitorul a facut decat sa completeze niste rubrici si sa seteze unele instructiuni generale (si nici asta nu s-a facut cum trebuie, dupa cum se poate si vedea).

    Mai stiu ca atunci cand au fost probleme malfunction, s-a anuntat administratorul de domeniu si mai stiu ca pentru traficul nostru ar trebui sa beneficiem automat de bonificatii prin promovare, insa nimeni nu a formulat solicitarea..

    Sfatuitorul a construit locul asta. Propunerea e a lui Dude iar eu am doar acces limitat in moderare.


    Care e adresa pe care ne putem adresa la Google si care e departamentul ?

    Exista o oferta concreta pe undeva (pret/serviciu) ?


    Ideea cu facebook nu cred ca e una buna. Noi aici ne bucuram de anonimat la care eu unul tin mult. Daca fac trimiteri catre locul asta as putea fi usor deconspirat si nu vreau.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:21 am

    Articon a scris:Da, si eu cred ca anonimatul asta iluzoriu (cine isi propune cu adevarat sa te afle, te afla) iti da aripi. Dar daca cei mai multi (din cei putini) cauta aici numai un loc de spovedanie, la ce ar fi de dorit o agora in loc ??
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:22 am

    citadin a scris:Articon, este de dorit o agora sau un forum, un loc în care să ne adunăm și să ne confruntăm ideile. NU e un loc de spovedit neapărat. Unii, printre care și eu, am ales să facem asta, dar suntem deschiși dialogului și comunicării (în măsura în care timpul și cunoștințele ne permit). Eu am început să dezbat, dar vor fi momente în care mă voi izola și voi scrie doar în colțișorul meu intitulat nocturne și diurne sau când voi lipsi cu desăvârșire o perioadă de timp. Și am observat că fiecare face la fel. Atât câți suntem, o mână de oameni. Dar putem crește. Sau...

    Kavarna Nu am administrat niciodată un site care să conțină bannere, și nu-ți pot răspunde la cele două întrebări ale tale, dar cred că ne putem informa legat de asta trimițându-le mail celor de la google în primă fază. Cât despre distribuirea random pe facebook /twitter, o poți face pe grupuri unde lumea nu te cunoaște. Și eu țin la anonimat, dar atâta timp cât nu am intenții rele, nu am de ce și de cine să mă ascund. Și apoi, când distribui un articol random sau care ți-a făcut plăcere, de unde și până unde să știe utilizatorul de internet că ești membru al acestui forum? Cool
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:22 am

    Articon a scris:Da citadin. Si eu am venit aici pentru discutii, cu atat mai mult cu cat am avut placerea sa gasesc in Republica de la inceput, interlocutori pe care i-am considerat de valoare. Dar dupa o vreme conversatiile au inceput sa bata pasul pe loc si, ca si prin alte locuri, in functiune nu a ramas decat sectiunea blog, cu lamentari si vaicareli.

    Scriu eu la Google, fiinca n-ar fi prima data, dar ce le cer ?
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:23 am

    Am facut putina ordine, mutand dialogul despre preocuparile privind soarta Republicii, la locul sau potrivit. yeeees
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:26 am

    Buuun, deci ce trebuie sa contina textul cererii:

    "Daraga google, nu ai putea sa ne faci faimosi peste noapte ? Cat ar costa ?"

    Sau ce scriem exact ?
    Hai sa compunem impreuna btextul, eu n-am nicio idee mai buna..
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Takuma Mier Aug 28, 2019 9:29 am

    "Va rugam sa ne comunicati ce posibilitati de promovare a site-ului nostru Republica Danga exista disponibile pe motorul dvs de de cautare. Oferta trebuie sa contina tarife, termene de implementare si prognoze de succes " Cool
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de citadin Mier Aug 28, 2019 4:52 pm

    I-am contactat pe cei de la Google. Așteptăm răspuns.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de The Dude Joi Aug 29, 2019 1:19 pm

    happy
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Articon Joi Aug 29, 2019 1:24 pm

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 44818797-sketch-illustration-of-a-fingers-crossed
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Articon Joi Aug 29, 2019 1:24 pm

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 17990985-emoticon-hoping-hard-with-crossed-fingers
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de citadin Sam Aug 31, 2019 3:01 pm

    Dacă nu este un admin, cine va da accept noilor veniți? Cineva trebuie să aibă cheile de la acest forum. Banii obținuți din reclamele alea se duc la admin, sau e o formă prin care găzduirea free a impus adminului să afișeze reclame? Întreb, pentru că știu că așa funcționează lucrurile cu crearea unei pagini web...

    Am adresat aceste întrebări, pentru a sublinia cât de importantă e prezența unui admin activ.

    ***

    Au trecut 3 zile de când i-am contactat pe cei de la Google. Nu am primit răspuns. Ne rămâne varianta Facebook. Să creăm o pagină  pe platforma lor și să plătim, o sumă fixă, pe care o stabilim de la început, pentru ca Facebook să înceteze promovarea la data până la care s-a plătit.

    Am văzut oferta celor de la facebook în ceea ce privește reclamele pe rețea. Facebook va încerca să cheltuiască întregul buget şi să obţină un număr cât mai mare de clicuri pe link folosind strategia de licitare cu cel mai mic cost.

    Acuma trebuie să stabilim bugetul și pe cineva care să se ocupe de crearea paginii de facebook.

    *****

    Vă aștept cu sugestii, și soluții.

    cheers
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de The Dude Lun Sept 02, 2019 12:37 pm

    Cool....
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Sept 02, 2019 12:57 pm

    citadin a scris:Dacă nu este un admin, cine va da accept noilor veniți? Cineva trebuie să aibă cheile de la acest forum. Banii obținuți din reclamele alea se duc la admin, sau e o formă prin care găzduirea free a impus adminului să afișeze reclame? Întreb, pentru că știu că așa funcționează lucrurile cu crearea unei pagini web...

    Nu e cu accept. Inscrierea e libera oricui. Nu ne-a intrebat nimeni de reclame. Am gasit domeniul free si platforma gata creata fiind vorba numai de completat. Probabil ca incasarile le iau cei ce au facut treaba, fiindca la mine nu ajunge niciun leu

    Am adresat aceste întrebări, pentru a sublinia cât de importantă e prezența unui admin activ.


    Noi toti stim asta, insa eu am anuntat din capul locului ca nu ma pot dedica. M-am implicat cat am putut si a iesit asta. Cred ca se poate muta in alta parte si cu alte conditii, insa e o preocupare care ia timp. Eu nu mai am nici cat am avut la inceputul proiectului.


    ***

    Au trecut 3 zile de când i-am contactat pe cei de la Google. Nu am primit răspuns.


    Google nu mi-a raspuns nici mie atunci. Gasisem la un moment dat pe unii care puteau ei sa faca promovarea contra cost, insa nu mi-au raspuns nici ei la cererea de oferta. Se pare ca nimeni nu ne da vreo sansa. Desi eu cred ca o comunitate mai mica s-ar potrivi mai bine unei vieti indelungate (uita-te la ce s-a ales de forumurile cu mii de inscrisi) raman deschis la orice varianta aleasa in majoritate.



    Ne rămâne varianta Facebook. Să creăm o pagină  pe platforma lor și să plătim, o sumă fixă, pe care o stabilim de la început, pentru ca Facebook să înceteze promovarea la data până la care s-a plătit.

    Am văzut oferta celor de la facebook în ceea ce privește reclamele pe rețea. Facebook va încerca să cheltuiască întregul buget şi să obţină un număr cât mai mare de clicuri pe link folosind strategia de licitare cu cel mai mic cost.

    Acuma trebuie să stabilim bugetul și pe cineva care să se ocupe de crearea paginii de facebook.


    Da. Ma interesez si pentru ca am posibilitatea sa vorbesc direct cu ceilalti doi initiatori ai acestui proiect vom stabili si bugetul de debut.

    *****
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Sept 02, 2019 12:57 pm

    Scuze de intarzierea raspunsului dar am fost in concediu.

    rusinat
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Articon Mar Sept 03, 2019 4:34 pm

    Acu nu stiu, dar eu ofer 150 de lei !

    Cred ca poate ar fi bine sa facem un angajament lunar.
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de citadin Mar Sept 03, 2019 7:30 pm

    Și eu ofer tot 150 de lei. demonstratie
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Kavarna Mar Sept 03, 2019 7:48 pm

    Pot si eu 150, insa cred ca ar trebui sa vem tinta o suma pana la finele anului, sau ceva lunar, sau pe doi ani. Eu zic ca trebuie si un termen.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de The Dude Mier Sept 04, 2019 10:50 am

    150 pana la sfarsit de an, asta inseamna 600 pana acum, sau 50/lei/luna/persoana (incluzand contributia mea).. Cred ca ar trebui sa meraga, avand in vedere ca la 100 de euroi poti inchiria un domeniu pe doi ani... zic si eu ca alt termen de comparatie n-am.. suspiciune

    Continut sponsorizat


    Indoieli si temeri... - Pagina 2 Empty Re: Indoieli si temeri...

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 10:31 am