Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+6
Articon
Gryphon
The Dude
Kavarna
Sfatuitorul
HTG
10 participanți

    In Dialog cu Stapanirea

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Dum Mai 03, 2015 3:31 pm

    Subscriu..cu admiratie si plecaciune
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Vin Mai 08, 2015 11:42 am

    Parlamentul a aprobat o motiune pentru instituirea imnului national..(facusem si eu o propunere, insa constat ca a ramas anonima)

    Buuun, pana sa operez completarea, inca o intrebare:

    -Cetatenii Republicii Danga se vor numi danghezi, dangani, danganezi ??..sau cum ?? Ca as vrea sa ma adresez natiunii intr-un discurs stupid, ambigu si plictisitor (altfel cum am putea face ca autoritatile sa devina si aici asemenator de antipatice ca pretutindeni ??)
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mai 08, 2015 4:58 pm

    DANGĂI ?
    Sa nu ai emotii la ..expozeu, ca-ti promit ca vom ..dormi ! Da' ..pe cand ? 
    Poti sa-l zici p-asta (ca doar n-o sa te chinui sa compui ).   yeeees >>




    Astept cu nerabdare !  bounce
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Dum Mai 10, 2015 1:22 pm

    Cinstiti dangai....

    Nu suna cine stie ce...Dar parca merge. Oricum, am decis sa utilizez o formula mai comuna: "stimati concetateni".


    PS discursul a avut loc (in forul meu intim) si s-a bucurat de un real succes. Lui Dude i-a placut cel mai mult asa si a mai adaugat si el cateva cuvinte la final, desigur numai reprosuri
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Dum Mai 10, 2015 6:30 pm

    Da.....penca intarzii mereu cu promovarea pe motoarele de cautare.
    Nuuuu, nu urmarim atentia, ci, desigur, numai calitatea...insa exista un moment al popularitatii, ce il precede intotdeauna pe cel al selectiei...

    Si apoi, faza asta cu The Dude in sus, The Dude in jos, ofera gratuit munitie detractorilor...

    In republica nu despre asa ceva e vorba..

    Asta imi aminteste de Fripp, acuzat la randul lui de egofobie, si renuntand fara nicio ezitare la conducerea grupului King Crimson (ce tocmai devenea un succes de casa) pentru restituirea unei normalitati.

    Nu are nici o insemnatate cine este cel care incearca sa impuna o idee.

    Ideea in sine e miza.

    Please understend that...
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Mai 11, 2015 12:42 am

    Dude, in sus,nu te agita ! Very Happy  Multi s-au infruptat din postarile tale , dar putzini au avut curajul sa recunoasca  ! Nu de detractori e vorba ci de autisti , incuiati , blocati in proiect ! Poate si tu le-ai avut p'ale tale ! Dar, nu avem timp de pierdut , asa ca ...allez-y !  alien

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Lun Mai 11, 2015 10:28 am

    Ca bine zici: vasi....on y va ???

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Joi Mai 14, 2015 10:11 pm

    Sfatuitorule....sunt probleme cu PM-ul meu...
    Ar putea fii la toti. Stiu ca esti ocupat pana peste, dar sa nu dai niciun semn de atatea zile ??

    Atentie deci la PM...Cred ca nu merg deloc, nu numai al meu.


    si nu uita cu motoarele de cautare ..


    gata..eu merg sa ma culc

    insomnia
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Joi Mai 14, 2015 10:29 pm

    Ciocu mic Dude.

    Dormi linistit, Republica vegheaza ca tu sa te poti odihni in pace.


    PS. ..o sa verific. Daca n-ai primit ce ti-am trimis, inseamna ca intr-adevar avem o problema. Daca ai primit, inseamna ca nu stii sa umbli cu facilitatile...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Vin Mai 15, 2015 6:29 am

    aroganta ...n-am primit nimic.... nervi



    demonstratie
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Vin Mai 15, 2015 7:34 pm

    esti tantalau....alti useri au reusit sa ma contacteze fara probleme si din proprie initiativa..

    Va trebui sa instituim si un ragim al demonstratiilor zbang
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Vin Mai 22, 2015 3:53 pm

    ..mda  aroganta ...bine ca esti tu destept.....    lokihere
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mai 22, 2015 8:46 pm

    Laughing Nu va-mpungeti !plictis
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mai 22, 2015 8:50 pm

    Am si io o dorintza ..sa ma fac disparuta ! nesigur ouups
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Vin Mai 22, 2015 9:39 pm

    Sta doar in puterea ta....



    Ar fi o lovitura grea pentru Republica.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mai 22, 2015 9:44 pm

    Eram sigura ca nu ma-ntelegi ! nesigur
    Sa nu ma vad , adica ! Ar sta in puterea mea si asta , dar nu functioneaza. Capisci ?
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mai 22, 2015 9:54 pm

    Ma simt bine aici, maaaaai !!! Very Happy
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Vin Mai 22, 2015 10:37 pm

    That makes two of us...

    Despre cum sa devi "invizibil" in Republica ....Maine intr-un episod exploziv..!

    Nu parasiti frecventa.




    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 23, 2015 10:25 am

    Fiatlux...... imprevizibila si socanta deopotriva, ne-am fi putut astepta la orice. Esti o prezenta reconfortanta, actuala si, ca noi toti de aici (pana acum), angajata pe o directie ce tine cont de realitatile si adevaratele valori ale fiintei.

    Cum ai putea deveni invizibila ??

    **********

    Cand a luat nastere forumul asta, Sfatuitorul, eu si mai tarziu Kavarna, a trebuit sa facem totul singuri. Intr-o dispozitie mai entuziasta si cu ceva mai multe cunostinte IT, Sfatuitorul a coordonat activitatile, iar setarile le-am facut cum ne-am priceput, insa intr-un singur spirit. Pentru asta am utilizat pe rand acelasi cont: Sfatuitorul. Apoi dupa ce am reusit sa transferam responsabilitati de mediator, Pacemaker si Kavarna au putut capata o identitate proprie (eu inca am parolele lui Kavarna...sic !).

    Pacemaker este un concept, nu o persoana. In numele lui se pot aplica decizii ale comunitatii (azi, ale ministerului justitiei din republica). Nu se pot realiza acte de cenzura din interiorul acestei structuri, insa site-ul este arondat unei initiative care insista in respectarea  regulilor, ce aparent apartin bunului simt (anti-tero, anti-drog, anti-frauda, etc).

    **********

    Dezvaluirile de care am vorbit se refera la site-ul hanulancutei, acuzat ceva mai sus de spionaj. Cei mai multi de aici au un trecut comun acolo, iar lucruri pe care le-am aflat cu prilejul experientei de (co)administrator al Dangai trebuiesc cunoscute de toata lumea.

    O sa vorbim mai intai de felul in care a fost setat hanul la capitolul cenzura, ce denunta limpede mintea bolnava si  handicapul  de tip ceausist al celor ce l-au lucrat. Rubrica cuvintelor interzise a fost umpluta cu termeni ce apartin DEX-ului si limbii romane. De indata ce unul dintre ei este introdus intr-un text publicarea il cenzureaza automat. S-a restrictionat varianta post editarii necomunicate pana la aparitia urmatorului post. Logica acestei optiuni presetate era ca userul sa isi poata reformula interventia ori de cate ori crede de cuvinta, pana cand altcineva posteaza dupa el; apoi orice modificare se anunta, cum e si firesc. Absenta acestei facilitati este menita sa creeze confuzie, si sa il discrediteze pe auto-corector, cu atat mai mult cu cat ea nu functioneaza decat pentru userii de rand...moderatorii si alti alesi avand la dispozitie varianta anonimatului atunici cand isi post-editeaza o afirmatie pripita, ori taxata ulterior de vreun interlocutor. Dezechilibrul favorizant e imens in economia unei dispute.

    Inregistrarea pe site cu acordul adminilor e o barbarie pe care numai cenzurarea arbitrara a unor posturi o poate egala. Pe han s-a mers atat de departe, incat s-au editat posturi aparute chiar si cu ani in urma. Pe Dude l-au editat recent si acolo unde si-a exprimat pareri despre Klaus Johan acum cateva luni...in schimb posturi, in care nick-ul  absolut injura pe toata lumea in termenii cei mai suburbani si vulgari posibili au ramas intacte.

    Cenzura este recunoscuta ca un abuz in intreaga lume a internetului, iar site-ul acesta ca si cel ce gazduieste hanul, au prevazute rubrici "cosul de gunoi" unde posturile desantate sunt mutate si nu distruse, ori ascunse vederii (pentru ca apoi, in numele lor sa se poata cita pe PM orice, dar cu precadere un continut fabricat). Pe han insa categoria asta a fost dezactivata si anulata. De ce ??

    De ce toata aceasta prigoana ??

    Explicatia e simpla. Hanul e o afacere. Dincolo de 2005, administratorul forumului (eu nu vorbesc aici de jalnicul android trimis pe scena sa mimeze o prezenta, ci de artizanul acestei excrocherii) a devenit sectant din nevoie. Agentia de turism pe care o gestiona (de fapt o afacere de familie) a constatat cu placere ca apropierea de schizoizii din nu stiu ce habotnica comunitate ii poate aduce avantaje materiale prin organizarea celor ce o compun si prin obedienta lor. Caci daca predicatorul iti sugereaza de la avonul bisericii sa utilizezi serviciile unei agentii sau sa frecventezi discutiile de pe un forum ca sa ajuti un frate, atunci tu, ca un drept credincios raspunzi imediat, iar contul agentiei creste pe seama unei clientele constante...nu pe meritele tale de intreprinzator.

    In mrejele acestei tesaturi tenebroase au cazut repede si userii vizati: cei neapartinand convingerii religioase, dar dornici de o afirmare si de un suport care sa ii scoata din anonimat. Au platit excursii la munte si la mare, iar numele lor a aparut in josul paginii in culori diferite.

    Hanul mai minte (cu nerusinare) si in ce priveste traficul, a carui contrafacere e relativ simpla si inseamna un delict, atata vreme cat administratorii lui incaseaza (au incasat) bani din reclame gazduite, bani cuantificati pe acest trafic masluit.

    Nu intru in amanunte, caci urmeaza o murdarie cu mult mai mare: selectia fraierilor. Dupa cum se poate vedea pe ecranul lasat liber in republica, locatia fiecarui interlocutor de pe glob poate fi lesne identificata. La fel IP-urile userilor, ce pentru cunoscatori denunta zonele geografice de origine, sau teritoriile cu aproximatie, din tara si capitala. Mizand pe singuratatea si nostalgia emigrantilor, dar mai ales pe reflexul lor de a epata, de ani buni s-a incercat selectia noilor membrii numai pe criteriul tarii din care vor sa transmita, refuzandu-se constant inscrierea autohtonilor. Aceasta samavolnicie imi pare de departe cea mai odioasa.

    Nenumarate alte functii au fost bifate in sensul restrictionarii si al limitarii liberei exprimari. O lista completa mi-ar lua probabil zile, insa ea denota reau-vointa si mojicia unor indivizii in plasa carora eu, March, o gramada de multe alte spirite alese (care din fericire au plecat la vreme) am cazut victime, facand cu posturile noastre servicii publicitare gratuite, unui comerciant marunt si ipocrit.

    Un amanunt important. Fiecare forum are un buton de autodistrugere. Il apesi si totul dispare.
    Si republica are unul...probabil si hanul.

    Administratorului acelei uriase gainarii, ii indic o cale a mantuirii ce a ajuns la mine prin Picasso...


    cand a constatat gradul de decadere al barcelonei colaborationiste, ce atinsese toate nivelurile societatii, acesta a conchis:

    "Barcelona trebuie sa piara pentru a se mai putea salva..."


    Ultima editare efectuata de catre The Dude in Sam Mai 23, 2015 12:24 pm, editata de 5 ori
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 23, 2015 10:41 am

    fiat...nu stiu cum te putem face invizibila, iar mantaua a ramas la arabela si rumburak..

    stiu insa ca odata, cand faceam programarea site-ului asta..am aparut....nevazut.

    asadar posibilitatea exista.

    o sa il rugam iar pe Sfatuitorul sa ne dezluseasca.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Mai 23, 2015 12:43 pm

    Chiar nu ma intereseaza ..catacombele Hanului , cum in general nu agreez viata subterana. Da-i bine ca s-a reusit performantza de-a se iesi la suprafatza  ! Ii urez viata lunga ! Nu regret ce-am lasat acolo ! Very Happy

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 23, 2015 1:07 pm

    Castoaca piesa .....

    Nici mie nu imi mai pasa de ei.
    Sunt insa lucruri ce trebuiau rostite...Sper ca March sa citeasca randurile alea..

    In rest e asa cum zici





    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Kavarna Sam Mai 23, 2015 5:47 pm

    Interesanta poveste The Dude. Mai ales partea in care afirmi ca inca mi te poti substitui.

    Fiat, eu agreez viata subterana. O ador chiar.

    Cred ca intr-o oarecare masura si tu. Subteranul, e plin de mistere.

    Ia te uita



    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 23, 2015 6:05 pm

    Yap....te-ai pripit fiat, iar Kavarna, fara mila te-a taxat. Catacombele, in banii nostri se traduc prin underground, iar tu esti adict underground, pana si cand respiri..La fel si eu.

    Sa reconsideram impreuna "subteranul" reluand unul dintre momentele tale de superba inspiratie ale acestei irepetabile dupamieze de mai 2015

    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Sam Mai 23, 2015 6:18 pm

    "Stapanirea" a luat nota, va analiza...si va trimite oficial un raspuns pana'n primele zile de toamna ale lui ianuarie 2016..

    Continut sponsorizat


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 2 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 9:05 am