Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+6
Articon
Gryphon
The Dude
Kavarna
Sfatuitorul
HTG
10 participanți

    In Dialog cu Stapanirea

    HTG
    HTG


    Mesaje : 2095
    Puncte : 2126
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de HTG Joi Mai 25, 2023 11:27 am

    No, cum ce vreau ??? Vreau exact ceea ce pretind declarativ, in mod explicit, direct si fara echivoc. Vreau singuratate si izolare completa in gandurile mele intime (ce reprezinta speculatii metafizice de necomentat in afara spatiului lor, ele fiind mai degraba concluzii profund personale..), asta inseamna distanta fata de paginile jurnalului.

    Pe de alta parte, mi-as dori Republica un fel de Agora.. un spatiu viu, in miscare, cu multe participari, dinamica, flexibilitate, diversitate..

    De aia, eu, uite: eu cred ca forumul, ca mod de manifestare, a sosit in viata noastra pe nepregatite.. De aia s-a si disipat in mare viteza, lasand pustiu in loc. Adevarul este ca primi forumisti nu aveau habar de ce fac.. Au retinut numai aspectul de comunitate extinsa si deschisa, si s-au grabit sa se foloseasca de el fara scrupule, in mod material avantajos, si nu spiritual. Chiar si cei mai intelepti s-au oprit cu priceperea la nivelul dimensiunii „forta in numar”, fara sa poata izbuti pasul mai departe.

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 89320841_FB_IMG_1683258660082

    La noi, la Romanica... dar si aiurea, a fost vorba despre niste taranoi infatuati, in cautarea de relatii prin care sa poata accede (caci plecati de la sat, se simteau singuri, odata ajunsi in zona lor tinta de migrare). Pe masura ce si-au dat seama ca ocupantii unor pozitii (care si au cu adevarat un statut de privilegiat) nu se afla pe site decat ca sa epateze, am parasit ispasiti locul si metoda, umbland dupa alte scurtaturi pentru a parveni.
    Apoi nici viata nu a stat pe loc.. Trairea, cu loviturile si cu surprizele ei, incununate de la o vreme cu imbatraneala si cu tocirea..

    Zau daca e vreo pierdere in categoria asta de participanti calatori..

    Eu unul prefer din cei dispusi sa se bata in idei.. Eu asta am cautat mereu si m-am trezit cand capusat, cand abuzat, cand obstructionat pentru ce faceam, cand alungat pur si simplu.. Asta as vrea si aici.. o mana de oameni (ok, poate doua, trei maini) care sa se limiteze strict la confruntarile de opinie.. Care sa nu astepte mila, compasiune, ajutoare materiale, sau sub alta forma.. Care sa nu pozeze in cea ce nu sunt si nu ar putea fii nici in 10000 de ani de acum.. Care sa nu alerge in fapt dupa trecerea de la intalnirile pe monitor la cele din parc, ceva echivalent uciderii virtualului..

    Eu Arti asa sunt si asta astept din partea Republicii.. Forul meu interior, respectat precum o citadela impenetrabila (desi cu toate etalate la vedere), si peste tot insule tematice de dezbatere, active, populate si decente...


    ****

    Cat despre chestia ailalta... Kavi e sucarit pe niste discutii de pe han, din trecut.

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 89320814_FB_IMG_1684576957163

    L-a apucat acum doi ani si o tot tine langa... spune ca sunt limitat si tributar unor chesti ieftine si a unor principii depasite cu secole.. (ah, cred ca blestemata de istorioara nu se va dezlipi niciodata de mine) .. Ei bine, in acest caz pacea e peste mine. Nu sunt rasist, desi evit ocazional tiganii, arabii si tuciurii in general.. Dar evit cu acelasi entuziasm albi, galbeni... toate culorile.. In fine, orice repreznentant al oricarei rase, care se dovedeste mojic, ticalos, poltron, infam... ori curva insipida.

    Tu, macar tu ar trebui sa intelegi cum stateau lucrurile pe atunci: fetele care se intalneau noaptea in parc cu studenti negri, sau arabi (in mod interesat) reprezentau din capul locului o jignire majora pentru noi toti romanii.

    Intre toate parasutele ele se situau, fara exceptie, sub pragul cel mai de jos. Arabii si negrii, studenti in Romania lui Ceasca, erau in majoritate covarsitoare fii ai unor demnitari din tarile lor, in care domnea coruptia, frauda, foametea, incultura, parvenitismul si impostura.. Nu erau ceea ce pareau, dimpotriva erau lichele si banditi, descendenti directi din lichele si banditi, escaladati pe cadavre (literalmente).. Se desparteau greu de banii de acasa, desi ei insemnau venituri peste media de la noi... Cineva trebuia sa faca multe, ca sa ii deslege la punga.. iar fetele disponibile: sa transpire la greu.

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 89320828_FB_IMG_1684858026323

    Nu ma pot impaca cu una care a fost capabila de asemenea compromis.. pentru ca apoi, profitand la maxim de pe urma lui, sa vina si sa se erijeze in cercetator, om de stiinta si de cultura, cu pretentii la maniera si rafinament.. Imaginile astea doua sunt in ochii mei, incompatibile intre ele si creaza persoanei in care le regasesc o a treia.. cea a abisalei duplicitati. O jartea...caci cine altcineva ar putea sa isi schimbe principiile pentru a supravietuii perpetu in aceiasi continua minciuna; una ce ignora toate regulile unui minim bun simt al societatii ?

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 89320812_FB_IMG_1684522307181

    Nope.. Sa iti fie clar.. golanca aia nu s-a amorezat de un student strain.. I-a incercat pe toti ce i-au ajuns in preajma, in cautarea unuia cu potential financiar dar perfect manevrabil.. Intelegi ?? Nu ca facea trotuarul.. nu ca incalca acea cutuma esentiala de a evita relatiile cu intunecatii doldora de lovele, sfidand pe fata opinia generala, ci pentru ca ea urma un proiect precis... deoarece proasta nu a fost niciodata.

    Sunt gata sa accept orice din trecutul oricui, oricat de abominabila ar fi fapta... asta daca ea devine asumata si daca ea a  ramas acolo, undeva in trecut...
    Pe criminalul ce imitand un inger isi continua existenta nestingherit, impacat cu sine si propunand un personaj de mare tinuta etica si morala... nu il pot accepta.

    Kavarna e de parere ca fiecare are dreptul la mai multe incercari si resetari.. Si ca toleranta inseamna mai intai sa il iei pe individ asa cum se pretinde, iar apoi, daca nu se regaseste la acea cota.. abia atunci sa il etichetezi corespunzator, nu pe zvonuri din trecut, ci pe propriile fapte.. El mai crede ca persoana obiect al controversei noastre chiar este pe palierul de la care se reclama, indiferent de ce a fost alta data.

    Eu sustin contrariul. O zdreanta, tot zdreanta e... oricat s-ar primenii. Insa as putea trai bine merci, cum si fac asta deja in contemporaneitate cu orice cazatura.. As putea lesne intoarce capul.. Daca in acea situatie am reactionat a fost pentru ca la randul meu m-am lasat prada manipularii.. daca ai sa ai curiozitatea sa verifici ai sa observi fara prea mare bataie de cap invaluirea sahista si provocarea indirecta ce m-au atras in conflict ?? De ce a procedat asa acel minus ?? Fiindca stia ca stiu.. Stia ca pot deveni un pericol.. si mai stia ca raspund prompt la orice afront, dupa cum era arhicunoscut ca admini nu ma suportau..

    Asadar... Poate Kavarna, in cautarile sale se va mai abate pe aici. Mi-ar placea sa citeasca aceste randuri, desi ele contin justificari la care am mai apelat (neconvingator) in discutiile noastre..

    Tu insa, macar tu, fa-mi te rog acest hatar: nu mai aduce vb de tarfa copoului.. Ea n-a uitat de mine, eu am uitat de ea, iar tarasenia nu merita nici un chior ma mult decat aneantizarea..


    ****
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2095
    Puncte : 2126
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de HTG Vin Mai 26, 2023 10:12 am

    Ok, am sa imi raspund tot eu...
    De ce asud atat, cand sunt convins ca am dreptate ?? ..
    De ce atat de multe, amanuntite, si de reluate explicatii ??

    Pai pentru ca nici tu Articon, si nici Kavarna nu mai aveti proaspat in minte tabloul, care intr-un anume fel a generat in voi sentimentul de dezaprobare.. singurul pe care inca vi-l amintiti.
    Pentru ca va fac credit si pun asta pe seama lecturii neglijente si in diagonala a mesajelor mele... ceea ce e oarecum normal pentru o astfel de comunicare si un astfel de nivel..

    Dar sigur, gresesc, nu-i asa ??

    Poate ca ar trebui sa reconsider... ??

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 89349880_FB_IMG_1684347851262
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Aug 07, 2023 5:18 pm

    HTG a scris:
    Cat despre chestia ailalta... Kavi e sucarit pe niste discutii de pe han, din trecut.


    Asadar... Poate Kavarna, in cautarile sale se va mai abate pe aici. Mi-ar placea sa citeasca aceste randuri, desi ele contin justificari la care am mai apelat (neconvingator) in discutiile noastre..



    Buna ziua, si bun gasit !


    _________________
    Nouă lucruri ar trebui să fie ținute secrete: vârsta, bogăția, problemele în familie, rugăciunea, problemele de sănătate, relația de dragoste, cadourile primite, onoarea și dezonoarea.
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2095
    Puncte : 2126
    Data de inscriere : 17/02/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de HTG Mar Aug 08, 2023 11:12 am

    Cele de mai sus fiind zise: Bine ai revenit Kavarna !!

    Fie ca pacea sa ne insoteasca indiferent de parerile noastre.


    yeeees yeeees yeeees happy happy happy yeeees yeeees yeeees
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Vin Aug 11, 2023 1:07 pm

    Bine ai revenit Kavarna !!!
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Articon Mier Noi 29, 2023 11:41 am

    Reclamatie: iar nu merge contorul !

    pale Neutral Rolling Eyes

    Continut sponsorizat


    In Dialog cu Stapanirea - Pagina 9 Empty Re: In Dialog cu Stapanirea

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 8:24 am