Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+9
Luiza M
HTG
Free Air
Articon
Gryphon
maslina
Kavarna
The Dude
Sfatuitorul
13 participanți

    Sa ne prezentam..

    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Takuma Lun Apr 16, 2018 9:27 am

    Multumesc.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Apr 16, 2018 12:53 pm

    Republica iti multumeste fiindca ai ales-o !
    Sa iti fie bine la noi !
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Takuma Lun Apr 16, 2018 4:33 pm

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 1200px-Takuma_Sato_2013

    Takuma Sato is a Japanese professional racing driver. He competed in Formula One from 2002 to 2008 for the Jordan, BAR and Super Aguri teams, scoring a single podium at the 2004 United States Grand Prix
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 17, 2018 8:36 am

    Takuma e si un lant international de restaurante cu specific....
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 21, 2019 6:43 pm

    happy

    citadin

    yeeees yeeees yeeees yeeees yeeees
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 21, 2019 6:44 pm

    @citadin - Bun venit in Republica !!
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de citadin Mier Aug 21, 2019 10:45 pm

    Bună seara dragii mei! Să știți că vin cu gânduri de pace și cu speranța că voi deveni un pic mai înțelept citind și ascultând unele informații și sfaturi. Îmi doresc să mă ridic la înălțimea acestei comunități.

    Kavarna Îți mulțumesc pentru primire! yeeees

    Așadar despre mine: Am o vastă experiență în mediul online, pe forumuri activez de peste 16 ani.
    Nu am mai folosit acest nickname și cred că e unul potrivit pentru Republica.
    Sunt o persoană echilibrată, încerc să-mi cultiv încrederea în mine cât mai mult cu putință, pe unii membrii de aici îi cunosc din alte societăți virtuale. Curiozitatea și admirația pentru unul din ei, precum și pasiunea pentru un anume domeniu, m-a făcut să caut, să cunosc, să învăț. Așadar, sunt aici să învăț. Pentru că am căzut de multe ori în capcana de-a crede că știu din direcție răsare Soarele, iar viața mi-a întors datele problemei ca țiganu' rondelele la alba-neagra.

    Sper să fie o ședere cât mai plăcută și să ne adunăm cât mai mulți. Să dezvoltăm și să promovăm Republica și principiile acesteia. Că sunt mulți oameni faini care ar putea crea, dezvolta și propulsa, bunul gust, decența și respectul. Rămâne doar să ne găsească.

    Să auzim de bine! yeeees

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Joi Aug 22, 2019 10:38 am

    Kavarna, citadin este membru al acestei comunitati inca de la inceputurile sale. A fost insa o prezenta discreta si s-a abtinut de la comentarii. Ma bucur foarte mult ca a ales sa participe si ca modul in care o face se anunta extrem de interesant. Ma alatur asdar in urare cu nuantarea nu "bun venit" ci "hotarare teafara... frate citadin" !


    happy  happy  happy  happy  happy  happy
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de citadin Joi Aug 22, 2019 9:42 pm

    Mulțumesc pentru primire Kavarna și bine te-am (re)găsit, The Dude! yeeees
    Să sperăm că această comunitate mică va înflori!

    Dar una peste alta, cineva mi-a spus că această formă de exprimare a ideilor e depășită, că peste ea au năpădit blogurile (prin 2007-2008 parcă) apoi au luat avânt rețele sociale (Hi5, Netlog, etc.) pentru ca acum să prindă putere Facebook și Instagram. Iar acum cu vlogurile... suparare


    Te-ai gândit, The Dude, să promovezi acest forum? Sau...

    demonstratie
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Vin Aug 23, 2019 8:17 am

    Salut citadin Basketball !!!

    Eu am speranta (citeste certitudinea) ca dialogul va reveni. El de altfel a si inceput sa faca asta tot mai convingator (si sub o forma evoluata) pe alte coordonate. Inainte vreme, fara sa stim sa intrebuintam mediul online (care si asa era mult mai greu de explorat si mai sarac in date), ne dadeam cu parerea fara sa ne pese de vigoarea argumentelor. Ajungeam astfel lesne la controverse grele cu rezolvari de tip scandal. Acum totul e mult mai subtil. Constat cu placere ca acolo unde forumul e activ iarasi, discutiile adevarate s-au transferat pe teritoriul confruntarilor de idei si au abandonat lupta sterila din zona probatorie. Ratiunea a luat locul esafodajului de informatii suport (care de atat de multe ori s-au dovedit contradictorii, ori inselatoare)... Eu zic ca se va reveni aici.. la sesiune.

    Forma asta blog/vlog apartine in opinia mea celor certati cu socialul si socializarea. E acea grupa extrem de numeroasa azi, care scrie mai mult decat citeste, vorbeste mai mult decat asculta si refuza sa accepte ca pe planeta .. "si altii, ca si ei respira..." E tagma narcisistilor si a dislecticilor. Ei nu vor decat sa se expuna, indiferent cum. Sa fie la vedere... Am doar un vag interes pentru astfel de persoane intrucat recunosc printre tipologii unele intr-adevar valoroase. Ambientul in care functioneaza e unul inchis, in care reciprocitatile (strategice si nu consensuale) sunt singurele reguli. Pe aceasta cale nu poate exista  "un inainte"...

    ***


    Da, as vrea Republica Danga mult promovata... Numai asa am putea sa ajungem din nou ceea ce am fost... "si chiar mai mult decat atat... "
    Insa nu stiu cum se face asta. Intr-o vreme Sfatuitorul, administratorul de aici, ne-a spus ca ar exista o cale... insa apoi el s-a dedicat muncii sale si noi nu am mai aflat niciodata. In plus, pentru o perioada, am avut un ministru de externe/interne (Salut fiatlux bom ) care a practicat politica insularizarii, pe principiul superioritatii pe care calitatea o are in fata cantitatii... A gresit atunci si ea, si noi. Calitatea e rezultatul unei selectii si nu poate fi impusa; ea poate lua nastere numai prin distilarea cantitatii. Pe scurt, ca sa ai o elita, iti trebuie mai intai o lume din care sa o extragi..


    Daca ai vreo propunere, ea e deja acceptata yeeees
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de citadin Vin Aug 23, 2019 6:30 pm

    Sunt de fel mai direct, așa că trec la subiect:

    Propun următoarele 3 soluții:

    1. Să distribuim random pe facebook, twitter etc. articole interesante, topicuri valoroase. Dăm la undiță, sau aruncăm semințe. Ceva în genul.

    (Te înșeli spunând că îți trebuie o lume din care să extragi calitatea iar aceasta e inexistentă. M-am convins că există multe persoane, lume bună din care ai avea de unde culege).

    2. Plătim către Google (aici mă ofer să contribui și eu financiar) să pună bannere cu forumul nostru, în locuri și site-uri care au lucruri în comun cu această comunitate.
    3. Creăm o invitație, un text-model, scris ireproșabil, care să aibă ca țintă persoane interesate de principiile comunității. Forumul (nu-i dau numele) pe care am pierdut (nu am pierdut nimic) atâția ani avea ceva asemănător. Se numea, invită-ți prietenii să viziteze site-ul nostru.

    Dacă aveți alte idei, vă rog!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 26, 2019 8:24 am

    Ok... 2 si 3, trebuiesc dezvoltate. Unde anume ar trebui sa ne adresam mai exact ??


    ***

    Ziceam ca la vreme a aia noi ne-am crezut speciali si nu vroiam ca printre noi sa se strecoare (ca prin alte locuri) tot felul de impostori. Poate ca si eram speciali, dar asta este irelevant pentru ca vorba inteleptului ...il faut tout espece de genes pour faire un monde.. Trebuiau lasate usile larg deschise, iar apoi selectia sa isi urmeze drumul ei anevoios si plin de capcane...
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Aug 26, 2019 11:47 am

    citadin a scris:
    2. Plătim către Google (aici mă ofer să contribui și eu financiar) să pună bannere cu forumul nostru, în locuri și site-uri care au lucruri în comun cu această comunitate.

    Merg si eu la filmul asta.
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Takuma Lun Aug 26, 2019 12:28 pm

    .. si eu. sunny
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Lun Aug 26, 2019 2:25 pm

    Ma alatur celor care ti-au urat bun-venit @citadin . Despre partea cealalta, eu sunt foarte sceptica. Oamenii fug de astfel de locuri deoarece aici totul se pastreaza. Pa facebook discutiile sunt volatile, pe instagram lipsesc. Poti spune orice tampenie si dupa o vreme acolo dispare totul. Da, stiu, exista arhive insa e greu de umblat prin ele. Aici totul se pastreaza la vedere. Oamenilor nu le palce sa li se aminteasca ca la un moment dat au afirmat una sau alta, din cauza asta au abandonat forumul.
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de citadin Mar Aug 27, 2019 6:19 am

    Bun, porțile trebuie lăsate deschise. Oamenii vor ajunge aici din întâmplare, vor găsi o anume informație și vor apăsa close. Alții, vor reveni, iar alții se vor înregistra. Nu știu cât trafic vine de la google pe site-ul ăsta prin intermediul cuvintelor cheie, cât trafic vine de la rețele sociale și cât e direct. Admin-ul e cel mai în măsură să facă aprecierile și nu cred că e treaba noastră.

    Referitor la punctul 2: Nu ne adresăm în mod special site-urilor care au lucruri în comun cu comunitatea, pentru că ar însemna o cantitate de timp uriașă până să le identifici. O va face Google pentru noi, sub forma de promo contextual. Spre exemplu, Google afișează reclame la ceea ce ai căutat tu pe site-uri care n-au legătură cu ceea ce ai căutat tu. Reclama e acolo. Că ai căutat un Samsung și ajungi pe un blog de religie să zicem, google îți arată o reclamă cu produsul pe care l-ai căutat. Ei bine, aici am putea să schimbăm algoritmul de afișare al reclamelor, și pe un oarecare site, să zicem despre muzică, să fie un banner care să ducă la un topic lansat aici despre muzică. Utilizatorul după ce va urmări link-ul se va găsi în toiul unei dezbateri despre muzică, sau pe un articol despre muzică. Asta ca exemplu. Poate fi ca domeniu, OZN-urile, armele și munițiile, filmele, etc.

    Referitor la punctul 3: Noi creăm doar textul: Cine vrea îl trimite cui vrea. Dacă e atras și interesat poate vizita site-ul, cine nu... porțile sunt deschise yeeees

    Și nu cred că suntem speciali. Dar comunitatea și felul în care arată site-ul, precum și subiectele pe care le propune, sunt cel puțin interesante. Iar asta nu poate lăsa indiferent utilizatorul de internet oricare ar fi el. Așa cum ai spus și tu, selecția își va urma drumul ei anevoios și plin de capcane, în care, putem cădea la un moment-dat fiecare dintre noi.  yeeees

    Kavarna, Takuma sunteți bineveniți la film! Să vedem ce spune adminul, și cei care au ridicat cărămizile la acest site, nu ține de noi.

    Articon Bine te-am găsit!  ura

    Ăstea-s soluțiile mele, limitate. Poate m-am entuziasmat nejustificat, poate m-am grăbit...
    Nu știu!

    Să auzim de bine!
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Kavarna Mar Aug 27, 2019 1:02 pm

    @citadin.. noi nu avem un Admin aici. Cand s-a infiintat site-ul, era un domeniu free si cu niste structuri preinstalate. Niciunul dintre cei de aici nu e prea priceput in IT. Din cate stiu eu Sfatuitorul a facut decat sa completeze niste rubrici si sa seteze unele instructiuni generale (si nici asta nu s-a facut cum trebuie, dupa cum se poate si vedea).

    Mai stiu ca atunci cand au fost probleme malfunction, s-a anuntat administratorul de domeniu si mai stiu ca pentru traficul nostru ar trebui sa beneficiem automat de bonificatii prin promovare, insa nimeni nu a formulat solicitarea..

    Sfatuitorul a construit locul asta. Propunerea e a lui Dude iar eu am doar acces limitat in moderare.


    Care e adresa pe care ne putem adresa la Google si care e departamentul ?

    Exista o oferta concreta pe undeva (pret/serviciu) ?


    Ideea cu facebook nu cred ca e una buna. Noi aici ne bucuram de anonimat la care eu unul tin mult. Daca fac trimiteri catre locul asta as putea fi usor deconspirat si nu vreau.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Mar Aug 27, 2019 4:14 pm

    Da, si eu cred ca anonimatul asta iluzoriu (cine isi propune cu adevarat sa te afle, te afla) iti da aripi. Dar daca cei mai multi (din cei putini) cauta aici numai un loc de spovedanie, la ce ar fi de dorit o agora in loc ??
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de citadin Mar Aug 27, 2019 9:54 pm

    Articon, este de dorit o agora sau un forum, un loc în care să ne adunăm și să ne confruntăm ideile. NU e un loc de spovedit neapărat. Unii, printre care și eu, am ales să facem asta, dar suntem deschiși dialogului și comunicării (în măsura în care timpul și cunoștințele ne permit). Eu am început să dezbat, dar vor fi momente în care mă voi izola și voi scrie doar în colțișorul meu intitulat nocturne și diurne sau când voi lipsi cu desăvârșire o perioadă de timp. Și am observat că fiecare face la fel. Atât câți suntem, o mână de oameni. Dar putem crește. Sau...

    Kavarna Nu am administrat niciodată un site care să conțină bannere, și nu-ți pot răspunde la cele două întrebări ale tale, dar cred că ne putem informa legat de asta trimițându-le mail celor de la google în primă fază. Cât despre distribuirea random pe facebook /twitter, o poți face pe grupuri unde lumea nu te cunoaște. Și eu țin la anonimat, dar atâta timp cât nu am intenții rele, nu am de ce și de cine să mă ascund. Și apoi, când distribui un articol random sau care ți-a făcut plăcere, de unde și până unde să știe utilizatorul de internet că ești membru al acestui forum? Cool
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Mier Aug 28, 2019 9:05 am

    Da citadin. Si eu am venit aici pentru discutii, cu atat mai mult cu cat am avut placerea sa gasesc in Republica de la inceput, interlocutori pe care i-am considerat de valoare. Dar dupa o vreme conversatiile au inceput sa bata pasul pe loc si, ca si prin alte locuri, in functiune nu a ramas decat sectiunea blog, cu lamentari si vaicareli.

    Scriu eu la Google, fiinca n-ar fi prima data, dar ce le cer ?
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 28, 2019 9:25 am

    Conversatia privind viitorul Republicii a fost mutata la "Temeri si indoieli", acolo unde ii este locul. (ma bag si eu in seama Shocked )

    Continut sponsorizat


    Sa ne prezentam.. - Pagina 4 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 7:24 am