Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+9
Luiza M
HTG
Free Air
Articon
Gryphon
maslina
Kavarna
The Dude
Sfatuitorul
13 participanți

    Sa ne prezentam..

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Joi Aug 27, 2015 8:36 pm

    Mistoc ideea...Eu la Iasnob ma gandeam ca la un personaj dintro carte indiana citita in tinerete. Nici nu mai imi amintesc ortografia corecta (Iasnab, Iasnub..), dar stiu ca era vorba de o fata foarte frumoasa, care si-a razbunat spectaculos tatal ucis, inscenand perfect criminalului o tentativa de viol. Povestea e mult mai complicata insa in final, afli ca tenacitatea si perseverenta sunt mai importante decat frumusetea, purtarile alese si educatia...Romanul era oricum doar o metafora...(am cautat pe net dar n-am gasit nimic)

    O stiu pe Bonsai.... yeeees , desi nu imi amintesc sa fi schimbat replici in trecut.



    *************

    Eu pe fiatlux o simt ca pe cu totul altceva decat o anunta nick-ul. Adica, nu ca pe cineva care primeste (descopera, incearca sa impuna) glorios lumina, ci ca pe o persoana care capata in sfarsit prilejul de a se exprima...Mai exact "de a reflecta" (a reorienta prelucrat) acea iluminare pe care pana la un punct a tot lasat-o sa isi faca lucrarea ei pe dinauntru.


    *************

    Maslina....Ei maslina e in mare deruta. Decand e maslina, un apelativ luat in mare graba si numai din ratiuni superficiale (rima perfect cu altele), e mult mai circumspecta si mai retinuta. Semn firesc al unei maturitati care si-a inceput instalarea de fond. Am mult mai multa incredere in maslina decat are ea insasi in propriile forte...iar la drept vorbind, nici nu-i (asa cum sunt cei mai multi) doar o persoana in spatele unui nick, caci si pe numele adevarat si pe pseudonimele alese percepi mereu acelasi om...Nu-i lucru putin, caci fiecare punem, voluntar sau nu, cate ceva din nickul ales in personajul real


    **************

    Kavarna...inginer...rapciugos....Habar n-am care-i problema lui. Nu doar in republica ci si prin alte parti , frapeaza prin tacere. E unul dintre cei care stiu foarte multe, dar spun extrem de putine. Din alte surse am primit confirmari ale paradisului de pe litoralul bulgar "necartografiat" anuntate in treacat de Kavi.  Tare as vrea sa vad si eu pozele alea...

    ************

    Sfatuitorul nu e medic. La putin dupa inceputul republici l-au montat mare sef. Cred ca a terminat si sociologia, insa eu il cunosc ca economist. Porecla (aceiasi din viata reala) ii vine de la plurivalenta si cultura, insa sfaturi da foarte rar. Cine e destept, le urmeaza fara comentarii.

    ************

    Nu stiu de ce pe Articon mi-am imaginat-o din prima femeie. Nu prea aveam motive, caci posturile ei evitau formularile care sa presupuna o anumita apartenenta. E clar in legatura cu arta (cel mai probabil o practicanta profesionista), insa mai cred ca e si foarte tanara...Despre faculta ??...Cine n-are azi cel putin una ??? Poate doar plasticienii sadea.. hohoteala

    ************
    The Dude e intr-adevar un personaj celebru din filmul la fel de celebru...Insa a ales acest nume abia dupa ce i-a fost atribuit. Odata, la o bauta, l-am intrebat pe "nasul" meu cum i-a venit ideea sa ma asocieze cuiva cu care nu prea seman fizic, ori spiritual. Raspunsul a fost: "..pai nu stiu de ce, insa porti plete si un fel de barbuta, iar atitudinea... e quasi identica.."  Am pus-o pe seama spritului, dar mai tarziu, niste studenti de la UNATC, m-au poreclit la fel, fara sa stie de primul "nas"...mi-am zis atunci ca ceva trebuie sa fie, asa ca mi-am asumat conditia.....

    *************

    Free Air...l-am lasat la urma, ca si el a intarziat sa dea curs invitatiei. Atat cat l-am cunoscut e prizonier intr-un personaj supus lumescului, afacerilor, cotidianului...In spatele acestor gratii sta insa un spirit ales, delicat si cu multa simtire, avid dupa libertate (de aici alegerea nick-urilor). Cand ma gandesc la el il vad izbandind...exact ca Paul Gauguin, abandonand o situatie, un camin, o familie...din devotamentul spiritualitatii...
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Aug 28, 2015 9:45 pm

    Interesant cum  percepi  . Tu de fapt ai facut psihanaliza si te-ai bazat in asta pe cunoasterea directa. Eu doar am brodat o poveste , m-am jucat un pic cu imaginatia . Oricum ar sta lucrurile eu va vad ca niste persoane pline de viata .Nimeni nu este monoton , nimeni nu este gri , nimeni nu este inghetat.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Lun Aug 31, 2015 10:44 am

    Ce faza....Nu m-am gandit pana acum serios la membri acestei comunitati.
    Ma intriga Kavarna, iar intre Sfatuitorul si The Dude vad suspect de multe similitudini Rolling Eyes

    Nu stiu ce inseamna "tanara", insa cand se fac referiri la varsta mea (un mare secret pentru orice femeie) ea e numita a doua tinerete. Cei drept, abia am pasit.

    Si da sunt plastician practicant. Cum din arta se poate trai doar modest "serviciul" meu e unul de confluenta.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Aug 31, 2015 10:56 am

    Articon a scris:Ce faza....Nu m-am gandit pana acum serios la membri acestei comunitati.
    intre Sfatuitorul si The Dude vad suspect de multe similitudini Rolling Eyes

    Cred ca ar trebui sa fiu magulit, pentru ca mie imi place foarte mult The Dude.
    As vrea sa pot explica si "de ce" cu cateva amanunte din viata personala, insa sunt convins ca l-ar deranja.

    Povestea e ca ne cunoastem de foarte multa vreme si am observat mereu ca in jurul sau se propaga un fel de mimetism.

    Daca spui ca ne asemanam in atitudini, atunci probabil ca sunt atins si eu bom


    Ultima editare efectuata de catre Sfatuitorul in Lun Aug 31, 2015 3:34 pm, editata de 1 ori
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Aug 31, 2015 1:09 pm

    Articon a scris:
    Ma intriga Kavarna,


    De ce ?? ulala
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Aug 31, 2015 3:29 pm

    Articon pisoiul tau din avatar nu te recomanda ca fiind o domnita la a doua tinerete . Pe mine ma duce cu gandul la Sylvester pisoiul  din desenele cu Tweety - canarul ... si eu credeam ca ai pana in 25 de ani . Nu ai spus nimic referitor la nume am gresit sau am ghicit ? Am citit acum pictezi - icoane . Doamne cat de greu era de descifrat nick- ul tau:))))Acum ma simt cam ding - ding ca nu mi- a trecut prin cap asta de prima oara.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Lun Aug 31, 2015 4:16 pm

    A doua tinerete incepe de la 30 de ani ? sau de la 50 ?
    Am incercat sa ma edific de pe net, dar m-am incurcat si mai rau.

    Stai linistita, astia pana'n 25 n-au timp de forumuri...poate doar de facebook.

    Cert e ca nu ma simt batrana. Am si pijama cu Donald hohoteala


    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Lun Aug 31, 2015 4:18 pm

    PS...cu numele ?? Nu n-ai ghicit.
    Nici nu era usor, caci nu e unul obisnuit.

    Sun 1/2 polona, dupa tata.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Aug 31, 2015 4:33 pm

    Din informatiile mele a doua tinerete incepe de la 40 de ani . Din experienta mea este o minciuna. Cunosc oameni care de  la 30 de ani sunt deja batrani dupa cum am vazut si cazuri de conservare uluitoare - mai ales la barbati - la femei este mai greu dar nu imposibil . Dupa 40 de ani cu toate protestele ce vor urma / sau nu aici ...o femeie " este expirata ".
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Lun Aug 31, 2015 4:43 pm

    Da, ai dreptate. Am gasit acum un articol. Incepe la 40, cu o mare criza (cica).

    In legatura cu protestele, uite-l pe primul: La 40 femeile nu numai ca nu expira, dar capata o noua calitate: experienta.
    De altfel, cred ca cea mai importanta perioada din viata unei femei este cuprinsa intre 35 si (sper) 45 de ani.
    Se aseaza foarte multe lucruri, judecata ia locul inflacararii, iar daca mai ai si un plod, doi, implinirea e deplina (desigur asta daca ai cu cine sa-i cresti)
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Aug 31, 2015 4:58 pm

    Speranta moare ultima Smile
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Lun Aug 31, 2015 8:18 pm

    ...si ramane vesnic tanara Shocked
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Sept 01, 2015 8:18 am

    Sfatuitorul a scris:

    Cred ca ar trebui sa fiu magulit, pentru ca mie imi place foarte mult The Dude.
    As vrea sa pot explica si "de ce" cu cateva amanunte din viata personala, insa sunt convins ca l-ar deranja.

    Sfatuitorul, astfel de declaratii sunt paguboase pentru republica. Nu am de gand sa dezvolt pentru ca tu stii cel mai bine la ce ma refer.
    Cat despre "mimetism", te-ai gandit vreodata ca am putea fi contaminati amandoi de acelasi mentor din trecut ??...liceu ??..de la care toti imprumutam cate ceva ??

    Dar cel mai bine ar fi sa nu te mai gandesti la astea. Sa iei lucrurile asa cum sunt.
    Intre barbati complimentele oricum sunt desuet.


    ************

    a doua tinerete 40-50 de ani, e omonima maturitatii.
    s-ar putea ca feminitatea si senzualitatea sa nu mai fie argumentele forte ale unei tipe, insa ceea ce fiecare dintre noi primeste in compensatie e deasupra. Nu de pomana, grecii antici socoteau etapa asta cea mai valoroasa dintro existenta.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Vizitator Mar Sept 01, 2015 10:30 am

    Sunt de acord cu grecii antici nu sunt de acord cu formularea "a doua tinerete" Smile spun asta fara sarcasm, este o minciuna gogonata sa mai credem ca dupa 40 de ani suntem tineri . Fiecare varsta are farmecul ei cu avantaje si dezavantaje.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Articon Mar Sept 01, 2015 10:36 am

    De acord si eu. Nu poate fi vorba de o a doua tinerete, cand prin definitie ea nu e decat una.
    Totusi, batrana nu ma simt... Rolling Eyes
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Sept 01, 2015 10:53 am

    ....ba eu zic ca formularea nu e doar o licenta poetica.

    Deci tanarul (parasind adolescenta) este la capatul unei perioade (majorat).

    In post adolescenta, urmeaza afirmarea individuala (18-40, cea mai lunga si mai prolifica), dupa care, in mod ciclic faze se reiau in ordine inversa: o a doua adolescenta (citeste tinerete, dupa 40), in care chibzuit de acum, sunt reluate  intamplari  care la prima incercare s-au soldat cu esecuri; si apoi  firesc urmata de o a doua copliarie (varsta a treia...sau mintea copiilor cum se mai spune in popor)

    suspiciune  VOILA !!  nesigur
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Vizitator Mar Sept 08, 2015 9:38 pm

    Eu nu ma regasesc in ceea ce spui mai sus . In continuare perceptia mea este ca nu exista decat o singura perioada din viata fiecaruia care se numeste " tinerete"
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Mier Sept 09, 2015 4:10 pm

    Cu siguranta ca stricto sensu nu-i decat una. Insa tineretea adevarata e intotdeauna traita grabit, superficial, pe nersauflate, si in mare dezordine.

    Partea cea mai importanta a vietii este atunci cand poti constientiza valoarea celor mai mici gesturi, poti trai din plin adancimea sentimentelor profunde...si in care mai ai mobilitatea, entuziasmul si nesabuinta din adolescenta.

    Daca am numi segmentul asta de traire maturitate, cuvantul nu ar acoperi in totul semnificatiile perioadei desemnate, el referindu-se precis la o etapa biologica.

    Ii spunem conventional (cu un melanj de optimism, incredere, nostalgie si melancolie) "a doua tinerete", si nu gresim prea mult.


    parerea mea,
    avatar
    Luiza M


    Mesaje : 1
    Puncte : 1
    Data de inscriere : 29/07/2016

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Buna!

    Mesaj Scris de Luiza M Lun Aug 01, 2016 1:24 pm

    Ma numesc Luiza, mai am mult pana primesc cetatenia.
    Bine v-am gasit!
    Deja simt ca ma incadrez perfect aici.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Aug 01, 2016 1:33 pm

    welcomee

    Fii binevenita printre noi Luiza !!
    Republica e bucuroasa sa te primeasca.

    felicitari
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 01, 2016 2:43 pm

    ...si republicanii așíjderea... yeeees

    Cetatenia aici se castiga usor si se pierde greu...
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Aug 01, 2016 3:47 pm

    ia te uita ? cineva nou la noi ??


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Graphics-welcome-276169
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Aug 01, 2016 4:10 pm

    Bun venit, Luiza ! Si cat mai frumoase clipe pe-aici sa ai ! yeeees
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de The Dude Mar Oct 18, 2016 11:09 am

    Heeeeyyy......What do you know.....

    Suntem 20 de acum:

    Buuuun venit in Republica Larissaaaa  !!!
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Autentikov Vin Mai 19, 2017 4:03 pm

    Bine am venit !
    Musiu Autentikov ma intitulez si imi place de voi.
    Sunt d-ai lui Ilf si Petrov, din Kolokolamsk.

    Sa ne fie de bine, cinstiti gospodari.

    Continut sponsorizat


    Sa ne prezentam.. - Pagina 2 Empty Re: Sa ne prezentam..

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 7:24 am