Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+4
Articon
Kavarna
Sfatuitorul
The Dude
8 participanți

    De la Nikon

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Joi Sept 05, 2019 9:04 am

    Ahhh.. iarta-ma, abia acum am citit mesajul complet.

    Eu sunt un rasfatat al celor de la Nikon, ei fiind primii care mi-au acordat statutul de profesionist, si care apoi mi-au favorizat importante inlesniri. Imi vine greu sa ii vorbesc de rau, ...dar mai drag imi e adevarul.

    Nikon s-a apucat de fotografie (domeniu care l-a consacrat) foarte tarziu. La inceputuri era recunoscut mondial pentru optica de laborator (microscoape). Abia in preajma razboiului s-a specializat si pe aparate militare de vedere si ochire la distanta. Una peste alta are o traditie mai importanta decat Bushnell, insa este si incremenit in niste solutii depasite (s-a intamplat cel mai evident la foto, acolo unde a pierdut startul cu digitala si apoi cu formatul mirrorless).

    In fine, ce reprosez modelului indicat de tine este lipsa unui cauciuc ferm si de incredere pentru grip, cea ce confera o priza destul de modesta. Se mizeaza pe faptul ca binoclul va atarna in cea mai mare parte a timpului de gat, insa in practica nu e deloc asa; in plus orice atingere de un obiect mai solid, lasa urme pe finisajul ala care placat cu un material aderent (soft polimer) e extrem de vulnerabil; Nu in ultimul rand, ar mai veni vorba si de modul in care se asigura anti-aburirea: la Nikon e cu vacuum, metoda de acum 1000 de ani, suficient de nesigura in sensul ca vidul nu se poate pastra decat ipotetic. La Bushnell s-a introdus un gaz neutru (argon, imi pare) sub presiune - o tehnologie moderna cu mult mai multe avantaje si perspective;

    Prismele sunt aproximativ aceleasi, si apartin clasei premium.

    Sincer, Nikon are luminozitatea mai buna si asta se poate constitui in argument, comparativ cu alte produse similare; in opozitie cu piesa recomandata de mine diferenta este mica, insa sesizabila; se compenseaza zic eu, prin factorul de marire mai mare a lui Bushnell (12x , fata de 10x), ce in nevoile tale e mult mai interesant.

    In fine: binoclul Nikon NIKON  A211 din seria ACULON, ramane un produs de palier 2014, care la vremea lui costa aproape dublu. Pretul la care l-ai gasit confirma rezultatul uzurii morale a prototipului... e ceva care ar pune sa puna pe ganduri orice potential achizitor...
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de citadin Vin Sept 20, 2019 12:44 am

    Îți mulțumesc mult pentru sfaturi, amănunte și indicații! yeeees
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Vin Sept 20, 2019 3:50 pm

    Cu multa placere. Sa ne anunti cand faci achizitia, indiferent ce alegi !! albino
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de citadin Mar Noi 05, 2019 8:30 pm

    Am intrat în Decathlon și aveau doar piese mici.. la prețuri mari. Le-am spus că am venit să sondez piața și basta. Amabilitatea trebuie câteodată îmbinată cu vânzarea. De calitatea personalului sunt mulțmumit, de calitatea mărfii... pass!

    Am împrumutat un binoclu marca Breaker - JL#99888 7x50. În momentele astea de austeritate nu pare a fi o investieție înteleptă spre a cumpăra.
    Îmi poți spune te rog ceva despre el? Smile
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Noi 06, 2019 10:16 am

    Stiu ca e chinezarie iar la pretul de 50 de euro (am gasit si cu 25), nu poate fi cu optica din sticla. E un instrument bun pentru o perioada scurta de timp. Lentilele isi pierd din performante, iar oglinzile din calitati. In plus materialele de slaba calitate ii schimba si ele comprtamentul in timp. Vorbesc pentru ca am achizitionat prin 2012 ceva asemanator Helios (Omegon), care avea si variante pro. dar am luat ceva pe la 150 de lei, care in doi trei ani a pierdut din luminozitate si s-a terminat de tot atunci cand mi-a cazut pe jos.

    Te ajuta sa te obisnuiesti cu focala, dar in rest.
    Nici nu stiu, poate ca isi merita banii ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Joi Noi 07, 2019 10:32 am

    Helios (Omegon) nu-i Made in China. Pe de alta parte sticla organica nu-i asa de rea precum zici. Opacizarea e cel mai ades cauzata de tratamentul antireflex al lentilelor frontale, aplicat in mod inadecvat.

    Este de asemenea adevarat ca pentaprismele de proasta calitate cedeaza usor in timp (oglinzile au tendinta sa se matuiasca prin oxidare), la fel dupa cum si structura intreaga a aparatului ieftin (materiale plastice) se poate degrada ireparabil la orice soc mai serios. Din motivele astea in camera interioara se face vacuum, sau se introduc gaze inerte - argon, la aparatele pro si tot la ele structura se confectioneaza din dural.

    Chestia este ca la 250 de lei ai un raport calitate/pretul rezonabil care, intre altele, te ajuta intr-adevar sa intelegi focalele 7x50; 10x50.. 12x... 20x... Insa pe de alta parte de la numai 800 de lei, care imi pare un pas financiar destul de mic, calitatea creste exponential...

    Eu am un binoclu militar facut de IOR in 1985, 7x40... Sticla Yena, oglinzi cristal, corp aluminiu imbracat in helmet de cauciuc cu filtre de contrast galbene (ceata) incarcat cu azot. Il intrebuintez la vanatoare, acolo unde distantele mai mari decat bataia pustii nu sunt interesante, dar este foarte luminos si extrem de eficace prin unghiul mare ce te ajuta sa gesesti repede tinta din decor..

    De la Nikon - Pagina 2 1ecc49a1ff320ff81b45d3843c3dada3-5710546-1000_1000_11
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Noi 07, 2019 11:51 am

    Dar ce productie e Helios (Omegon) ??
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Autentikov Vin Noi 08, 2019 8:42 am

    Greu de spus. E un brand de distribuitor. Schema de fabricatie e ruseasca, insa utilizeaza subansamble fabricate peste tot in lume. povestea e ca de facto sunt chinezarii, chiar daca marca si patentul apartin altor. Nu cred insa ca utilizeaza plastic pentru lentile sau pentru prisme, e un nume respectabil in piata.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Vin Noi 08, 2019 9:48 am

    Ba e destul de simplu. Inteleg ca exista din 1924 prin Yugoslavia sub forma de trust specializat in placari (suprafete metalice cu alte materiale, apoi cu polimeri, etc) a fost dezvoltat substantial de rusi si apoi abandonat de ei in favoarea unui parteneriat cu Japonia; De instrumente optice se ocupa doar de vreo 9 ani. Nu au o traditie iar orientarea in noua directie se datoreaza faptului ca au fost preluati de un alt concern multinational (american). Au produse conforme unor standarde ridicate, insa ca orice multinationala isi realizeaza productia prin alte tari (cel mai mult in China... fara insa a fi un brand chinezesc)
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Dec 23, 2019 1:58 pm

    Viitorul arata bine
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Takuma Mar Oct 27, 2020 1:04 pm

    N-am mai auzit de Nikon. Mai traiesc ? hohoteala
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Joi Oct 29, 2020 9:12 am

    Da. Mai traiesc. Nu o duc grozav si incearca sa recupereze in cursa mirrorless.. Au pierdut insa startul.. mai merg inca si pe DSLR.. Sunt de plans..
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Oct 29, 2020 3:16 pm

    Au lansat luna trecuta o noua gama. Nikon lanseaza aparatele foto mirrorless de ultima generatie Z 7II si Z 6II

    Tu nu mai esti cu ei ??
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Mar Noi 03, 2020 9:10 am

    Da si nu. Grupul NPS s-a diluat in importanta si criteriile de accept nu mai au nicio noima. Mi-au prelungit statutul pana la finele anului, insa practic nu mai functionam.

    Nikon s-a dus in jos. ramane cu una dintre cele mai performante optici, insa nu stiu cum are sa o mai puna in valoare. Daca ar avea curaj, ar merge in continuare pe DSLR, care insamna traditie si o anumita calitate recunoscuta inca in piata.. Mai sunt si toate acele obiective exceptionale care s-a realizat in timp pt. DSLR, si care au nevoie de astfel de aparate... Milioane de obiective..
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Vin Feb 12, 2021 10:25 am

    Prima recunoastere oficiala a deficitului Nikon.. E oare rezultatul unei noi strategii ?? Sony a castigat atat de mult teren in fata incat decalajul e deja irecuperabil, daca nu iesi pe piata cu vreo inovatie ceva..
    Parerea mea, asa cum ii stiu, e ca isi pun acum cenusa in cap pentru a pregati astfel o lovitura de imagine..
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Takuma Vin Sept 10, 2021 12:07 pm

    Se pare ca intreaga industrie fotografica pro se afla in picaj.
    Au pierdut lupta cu smartphonul..
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de HTG Mar Mar 07, 2023 11:35 am

    Da si nu prea.. Se revine la un status anterior exploziei digi.. Pana la ea, erau camere in format mic, pentru pasionati si camere pro in format mic si mediu, ce se adresau strict cunoscatorilor. Se revine la acest raport. Cei cu smart nu se pun la socoteala. Raman aia pasionati cu mirrorless in loc de dslr, si cei pro cu gama A77 in brate.. rabbit rabbit rabbit
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Articon Lun Apr 24, 2023 2:16 pm

    Deci tu zici ca Sony le-a luat fata celor de la Nikon ?? Eu am auzit ca seria Z de la Nikon e cel mai bine cotata.. ca aluat marele premiu, alea, alea.. Sau poate ca te-au dat afara de la ei si de asta in vorbesti de rau ???
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de HTG Vin Mai 05, 2023 10:41 am

    Stapanii inelelor sunt cei declarati castigatori la salonul anual de fotografie.. La sectiunea aparate de format mic, seria Sony A a avut in ultimii ani un parcurs ce i-a pus in garda chiar si pe cei de la Leica
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Articon Vin Mai 05, 2023 10:49 am

    De cand am scris si pana acum am mai facut unele cercetari si se pare ca ai tu dreptate.. dar intim, tu chiar crezi ca ele sunt atat de bune ??

    Continut sponsorizat


    De la Nikon - Pagina 2 Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 06, 2024 3:18 pm