Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+4
Articon
Kavarna
Sfatuitorul
The Dude
8 participanți

    De la Nikon

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Joi Feb 19, 2015 2:38 pm

    ..cel mai in voga azi

    De la Nikon D3S_1359-0600


    Nikkor 20mm f/1.8G ED AF-S


    intr-adevar o piesa mai rar.....RECOMAND !!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Vin Apr 03, 2015 11:10 am

    Nikon lanseaza intr-un mod original

    Bucuresti, 2 aprilie 2015 – SKIN, unic importator Nikon in Romania, anunta astazi primul aparat al producatorului japonez cu filmare 4K. O alta premiera pentru aparatele Nikon cu obiective interschimbabile este noul senzor CMOS in format CX cu iluminare din spate, care ofera o calitate mai buna a imaginii la sensibilitati ISO ridicate. Cu ocazia lansarii, Nikonisti.ro impreuna cu Photo Romania Festival anunta concursul 14 din 2014, ce are ca premiu noul Nikon 1 J5.


    De la Nikon Nikon-1-j5_002-47826
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Vin Apr 03, 2015 11:13 am

    De la Nikon Nikon-1-j5_001-47824
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Vin Apr 03, 2015 11:14 am

    De la Nikon Nikon-1-j5_003-47828
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Lun Iun 29, 2015 10:08 am

    am avut prilejul sa compar Nikon - Nikkor 20mm f/1.8G ED AF-S, cu Nikon AF-S Nikkor 16-35mm F4G ED VR

    primul e acuzat ca ar fi "chinezarie" si destul de ocolit. este insa un prime de o calitate absolut exceptionala. daca ar fi avut si diafragma 1,4 probabil ca ar fi insemnat o revolutie si in presa de specialitate. adevraul insa, e ca acest obiectiv e atat de lumino, incat nici nu are nevoie de un 1,4

    De la Nikon Nikon-20mm-f-1.8G-AF-S-Lens

    al doilea s-a facut remarcat prin faptul ca a fost primul grandangular la care ss-a utuilizat sistemul VR (anti vibratii). fascinatia sa sta insa in felul in care lucreaza in culori, avand o dominanta calda. nu stiu cum s-a facut asta, insa este atat de evident ca sare in ochi si neprofesionistilor. apoi, sa ai simultan pe aparat focala 20 si focala 32 e un adevarat festin

    De la Nikon Frontpage

    concluzia este ca amandoua sunt piese si ca nu sunt in stare sa sfatuiesc pe cineva care ar trebui ales..desi 20mm f/1,8G sta nemaipomenit si la raportul calitate/pret... suspiciune
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Vin Iul 10, 2015 8:11 pm

    Am vazut intr-un magazin un pliant care zicea de lansarea obiectivelor nikon de ultima generatie in aceasta luna ??
    Dude, despre ce obiective ar putea fi vorba ??
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Mier Iul 15, 2015 8:56 pm

    Scuze...Mi-a scapat.

    Au lansat recent trei obiective care mie imi par mai putin interesante.

    Bucuresti, 2 iulie 2015 – SKIN, unic importator Nikon in Romania, anunta astazi lansarea a trei obiective: NIKKOR AF-S DX 16–80mm f/2.8–4E ED VR, primul model in format DX care dispune de cele mai recente tehnologii Nikon si super-teleobiectivele NIKKOR AF-S 500mm f/4E FL ED VR si NIKKOR AF-S 600mm f/4E FL ED VR.


    NIKKOR AF-S DX 16-80mm f/2.8-4E ED VR - primul obiectiv DX cu tratament Nano Crystal si diafragma electromagnetica

    De la Nikon Afs_dx_16_80e-50848

    NIKKOR AF-S DX 16–80mm f/2.8–4E ED VR este primul obiectiv DX care dispune de unele dintre cele mai recente tehnologii Nikon: diafragma electromagnetica, tratament anti-reflexie Nano Crystal si protectie cu fluor.

    Fiind un obiectiv ideal pentru calatorii, acest zoom avansat si compact cantareste doar 480 g, stabilizandu-se perfect pe aparatul foto. Plaja focala vasta de la 16 la 80mm (echivalenta in format 35mm cu 24 – 120mm) acopera majoritatea situatiilor de fotografiere, de la peisaje pana la interioare si de la instantanee din viata strazii pana la portrete sugestive. Diafragma luminoasa f/2.8–4 asigura fotografii clare in lumina scazuta, separarea distinctiva a subiectului de fundal si un bokeh placut. Formula optica include 17 elemente in 13 grupuri din care 4 elemente ED (dispersie foarte scazuta), 3 elemente asferice si tratament Nano Crystal pentru minimizarea formelor dublate (ghosting), a petelor luminoase (flare) si a aberatiilor cromatice.

    Mecanismul de diafragma electromagnetica permite un control mai precis al expunerii, in special la fotografierea in serii de mare viteza, iar tratamentul cu fluor protejeaza de apa, praf si murdarie, fara a compromite calitatea imaginii. Sistemul de reducere a vibratiilor (VR) pastreaza claritatea imaginilor si permite fotografierea cu timpi de expunere cu pana la patru stopuri mai lungi. Motorul compact SWM (Silent Wave Motor) asigura functionarea rapida, silentioasa si precisa a focalizarii automate pe intreg intervalul de zoom.



    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Mier Iul 15, 2015 9:00 pm

    Au mai fost lansate si doua teleuri de finete, dar la preturi inabordabile. Nu ca nu s-ar putea face rost de banii astia, insa raportul calitate/pret este execrabil. Nikon ar trebui sa stie ca pozele de la mare distanta au deja probleme de nerezolvat si ca e cam frectie la picior de lemn sa te lupti pentru luminozitate/stabilitate/expunere, in conditiile acestui handicap.

    De la Nikon Afs_500e_fl_angle1-50852
    De la Nikon Afs_600e_fl_angle1-50850

    Tot astazi, Nikon anunta doua noi super-teleobiective profesionale, NIKKOR AF-S 500mm f/4E FL ED VR si NIKKOR AF-S 600mm f/4E FL ED VR, concepute pentru a imbunatati performanta si a reduce semnificativ greutatea comparativ cu modelele precendente. Astfel, noul obiectiv de 500 mm este cu 20 la suta mai usor decat predecesorul sau, iar cel de 600 mm are o greutate cu 25 la suta mai mica.

    Ambele obiective au constructii optice cu totul noi, care includ elemente din sticla usoara cu fluorina, tratament Nano Crystal, sticla ED si beneficiaza de acoperirea cu fluor brevetata de Nikon, care protejeaza in mod eficient de apa, praf si murdarie.

    Noile obiective dispun de o diafragma electromagnetica pentru expuneri consistente, mai precise in timpul fotografierii in serii de mare viteza, o urmarire AF superioara si controlul stabil al expunerii automate. De asemenea, ambele modele dispun de tehnologia VR de reducere a vibratiilor, care include modul SPORT pentru urmarirea actiunilor rapide.


    NIKKOR AF-S DX 16–80mm f/2.8–4E ED VR, NIKKOR AF-S 500mm f/4E FL ED VR si NIKKOR AF-S 600mm f/4E FL ED VR vor fi disponibile in Romania la sfarsitul lunii iulie.


    Cu ocazia lansarii noului obiectiv NIKKOR AF-S DX 16–80mm f/2.8–4E ED VR, avem placerea sa va anuntam si lansarea concursului foto SUNT VARA TA, organizat de Nikonisti! Inscrieti in galeria concursului cea mai reusita fotografie care sa scoata in evidenta tema concursului. Premiul cel mare este chiar NOUL obiectiv NIKKOR AF-S DX 16–80mm f/2.8–4E ED VR. Concursul se desfasoara in perioada 2 iulie - 2 august 2015.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Sept 07, 2015 9:45 am

    Am inteles eu bine ?? Nikon e tinta unui scandal ???
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Mar Sept 08, 2015 8:43 am

    Nu am rasouns imediat intrucat a trebuit sa fac unele investigatii.
    In lumea in care evoluez de sase luni bune (cel putin) nu mai e loc si de fotografie.

    Nu ca inainte...


    Ei bine, cred ca e vorba de noua varianta 24-70 lansata cu surle si trambite luna trecuta. Controversa pleaca de la cateva aspecte ce au retinut multa vreme atentia celor pasionati de aceasta arta.

    Prima: Nikon a scos un astfel de obiectiv (seria AS-F Cu Nano Crystal) relativ recent. Iar obiectivul, care a starnit inca de pe atunci un interes major, a fost contestat sever pe seama unor greseli de fabricatie care au facut ca nepermis de multe piese sa ajunga in service.
    La o vreme dupa, se parea ca toate acestea au fost depasite, insa Canon a lansat pe piata ceva asemenator din suita "L", iar daca faceai unele comparatii (ce nu ar fi trebuit niciodata luate in calcul) lucrurile nu aratau grozav pentru Nikon.

    A doua: spre surprinderea tuturor, reeditarea intr-o perioada atat de scurta a unueia dintre cele mai utilizate lentile, a sosit pe piata cu o reevaluare de esenta. Sunt acum intrebuintate scheme absolut noi, sticla de cea mai buna calitate si electronica de top; insa fata de predecesorul sau noul 24-70 nu are o calitate extraordinara si pe masura schimbarilor.

    A treia: este pentru a doua oara cand Nikon anunta un produs pentru care nu are un stoc minim de satisfacere a primelor cerinte (precedentul s-a creat cu ocazia lansari f20). Citeam pe net despre indignarea unora dintre cele mai serioase firme care nu pot onora comenzi din cauza balbaielilor din centrele nipone
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Mar Sept 08, 2015 8:48 am

    De la Nikon 0600

    Intr-un cuvant:

    -filetul pentru filtrul frontal a fost mutat la 82mm (probabil, anuntand astfel noul trend pro)
    -are diafragma electronica
    -are sistem VR, ceea ce predecesorului ii lipsea (la propriu si la figurat)
    -are 20 de elemente in 16 grupuri, si asta il face cel mai greu obiectiv din clasa sa (1,1 Kg)

    De la Nikon Construction
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Mier Dec 09, 2015 1:52 pm

    Dupa o perioada de testari pot veni acum cu mai multe precizari legate de noul 24-70VR de la Nikon....

    sau mai exact Nikon AF-S 24-70mm f/2.8E ED VR, pe numele din cartea de identitate.

    1. Diferentele intre el si predecesorul sau, d.p.d.v. al calitatii fotografiilor sunt insesizabile, putand fi puse in evidenta doar de sisteme complicate de masurare.
    2.Obiectivul e mai greu,dezechilibreaza aparatul si ingreuneaza manevrabilitatea.
    3.Sistemul VR e eficient si bine-venit.
    4. Nu reusesc sa fac diferenta intre frontala de 82mm si cea de 77mm, care ar trebui sa aduca macar un plus de spectaculozitate a sculei. Inteleg insa ca unul dintre scopurile principale ale acestui produs (cea mai solcitata gama de focale) este impunerea noului standard Pro de la 77 la 82.
    5. De asemenea, devine limpede intentia Nikon (anuntata deja timid prin alte realizari recente, vezi f20 vs. f24) potrivit careia se propun rezolvari total diferite (materiale, scheme de calcul, elemente optice) pentru aceias problema. Ca sa detaliez am sa folosesc tot exemplul dat, adica: f20mm, chinezarie, corp de plastic, 13 elemente in 11 grupuri, FX-ED, diafragma 7 lamele; si respectiv f24, japonez,corp magneziu, 12 elemente în 9 grupuri, FX-ED, diafragma 9 lamele. In ciuda diferentelor cele doua fac cam acelasi lucru, cu rezultate aproape greu de delimitat cu ochiul liber. Diferenta este ca primul e socotit semi-pro si costa adecvat, al doilea este pro si costa dublu.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Lun Dec 14, 2015 9:43 am

    Si pentru ca tot veni vorba....

    Noi, nikonistii, suntem probabil spalati la creier. Ma refer aici strict la grupa NPS.
    Avand la dispozitie intreaga gama de obiective, putem emite cele mai avizate pareri, chiar daca altii, prin alte parti, sunt mai priceputi ca noi. Faza care insa ma socheaza e ca toti am ajuns sa gandim asemanator.

    Mai deunazi purtam exact discutia de mai sus, si am constatat cu oarecare surprindere ca toti impartaseam aceiasi opinie, desi diferit argumentata. La fel si in cazul lui f20 - 3000 lei (dupa mine o adevarata minune a tehnicii), comparat cu f24 sau f28 - 8000 lei.

    Este fie rezultatul unei abile manipulari publicitare, fie clar viziunea pe care numai experienta competenta o poate oferi.

    Ma intrebam zilele trecute care ar fi rostul....si am aflat instant si raspunsul: Nikon, ca si Hasselblad de altfel, scoate produse impecabile pe linia calitate pret, in paralel cu altele adresate precis. Sigur ca unui pro cu pretentii nu i-ar conveni sa se expuna cu ceva mai putin decat capetele de serie, insa cel pasionat va putea sa aiba in posesie ce e mai bun....cu bani putini.

    Pentru politica asta, de care beneficiez doar in parte: MULTUMESC NIKON !!!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Lun Dec 28, 2015 1:54 pm

    De la Nikon La-multi-ani
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Joi Iul 28, 2016 10:07 am

    Bucuresti, 27 iulie 2016 – SKIN unic importator Nikon in Romania, anunta lansarea obiectivului AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED si adauga o noua bijuterie la gama sa de obiective f/1.4 in format FX cu distanta focala fixa si deschidere mare a diafragmei.

    De la Nikon Afs_105_1-4e-59973

    AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED este un succesor merituos al faimosului obiectiv NIKKOR 105mm f/2.5 de la Nikon. Indiferent daca fotografii lucreaza cu lumina disponibila sau in studio, constructia optica totalmente noua asigura o claritate fara egal de la o margine la alta a imaginii si un bokeh de exceptie. Distanta focala de 105 mm si distanta minima de focalizare de 1 m permit realizarea unor portrete care umplu cadrul fara a necesita decuparea. Performantele la deschiderea maxima sunt imbatabile, iar subiectele sunt redate cu claritate perfecta, chiar si atunci cand se fotografiaza la diafragma cu cea mai mare deschidere.

    Dirk Jasper, managerul departamentului de marketing pentru produse, Nikon Europe, declara: „AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED este o completare incredibila a legendarei game de obiective f/1.4 de la Nikon. Mostenind calitatea superioara care ne duce cu gandul inapoi pana la primele obiective Nikon cu montura F, performanta optica si rezolutia acestui obiectiv sunt, per ansamblu, extraordinare: acesta chiar depaseste obiectivele de elita de la Nikon pentru portrete, de 85 mm. De la detaliile tesaturilor fine pana la gradatiile de culoare ale parului unui subiect, acest obiectiv cu adevarat distinctiv le va permite fotografilor sa adauge o nota foarte personala portretelor realizate.”
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Mier Aug 31, 2016 9:41 am

    AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED este deja in magazine la pretul modic de 10999 lei.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Iul 06, 2017 4:19 pm

    Dude sti sa imi zici ceva despre Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iul 07, 2017 9:03 am

    Nu m-as baga. E un compromis modest in scopul all-purpose.
    Are posibilitati asemanatoare clasei mid level si deci sub cea la care poate fi util.

    Nu m-as baga, desi Tamron este intr-o crestere verticala a calitatii produselor sale si are la acest moment cel mai bun raport calitate/pret.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Iul 10, 2017 9:06 am

    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Articon Vin Oct 27, 2017 12:52 pm

    Stupoare, stupoare !!


    Sorry, Nikon D850: Hasselblad’s X1D-50c Just Got a DxOMark Score of 102

    Stirea completa aici

    ce e funny e ca la acest contest 100 de pct e ceva la fel de imposibil ca zecele lui Nadia de la olimpiada... iar Hasselblad ... aluat not 11 cum ar veni belea
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Oct 30, 2017 1:50 pm

    Si totusi, reviw-urile de pe net nu sunt chiar atat de laudative.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Noi 06, 2017 11:27 am

    Ba sunt. Au fost la inceput niste hateri, insa acum intreaga planeta elogiaza produsul si se pare ca pe buna dreptate.

    De la Nikon Nikon-D850-DSLR-camera
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    De la Nikon Empty cumpăr binoclu

    Mesaj Scris de citadin Joi Aug 29, 2019 7:37 pm

    The Dude, îmi cer scuze de off-topic, nu știam unde să adresez întrebarea asta, pe ce secțiune a forumului...

    Recomandă-mi te rog un binoclu. Mă interesează să aibă focalizarea foarte mare. Nu știu care sunt mai bune, am văzut fel și fel de oferte, dar cum nu sunt priceput la domeniul opticii...

    Scopul este de-a surprinde animalele prin natură, fără să le deranjez cu vreun zoom de-al unui aparat foto. Am căutat azi toată ziua, și online și offline.

    M-am gândit să te întreb și pe tine. yeeees

    Nu sunt interesat de cele care folosesc orice formă de curent, night vision, etc.

    Buget~500-600 de lei dar poate trece de această sumă dacă raportul calitate-preț e convenabil.

    (Nu contează dacă e second sau sigilat).

    Mersi!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de The Dude Vin Aug 30, 2019 3:39 pm

    Frumos ar fi sa pot recomanda ceva de la Nikon, insa e peste poate. Au preturi nejustificat de mari.
    Mai intai cateva consideratii generale:

    - optica de distanta are o functionalitate ce trebuie inteleasa mai inainte de a avansa in orice speculatie. Teoretic lunetele care pot prinde imagini aflate la mare departare exista fara vreo granita a focalei. Practic insa apar cateva componente ce limiteaza aceste posibilitati. In primul rand cand inspectezi o cioara (scuze, n-am gasit alta rima) la 2000 de metrii ai sa o vezi ca intr-o ceata. Nu e un defect al instrumentului ce este la fel de acurat ca si la 100 de metrii, insa intre tine si obiect, pe tot acel parcurs, se afla in aer tot felul de suspensii si curenti de aer cald a caror amprenta se cumuleaza formand efectul de ceata vibranta (de aia se recomanda ca astfel de observatii - peste 600 de metrii - sa se realizeze imediat dup o ploaie, fiindca ea curata atmosfera de particulele alea si uniformizeaza temperaturile);

    - de asemenea cand vorbim de astfel de situatii intervine in calcul si miscarea de rotatie a planetei din a carei cauze se recomanda ca instrumentul sa fie fixat pe un stativ, cu o eventuala echipare care sa compenseze aceasta miscare (e foarte scump).


    Recomand sa studiezi si acest ghid Cum alegi cel mai bun binoclu

    Dupa toate astea eu as fi de parere ca ai nevoie de un Binoclu Bushnell Trophy Xtreme Green 12X50

    adica asta:

    De la Nikon Binoclu-bushnell-trophy-xtreme-green-12x50-50931

    Excelent raport calitate pret, desi asamblat in China optica e japoneza (Hoya, a doua dupa Zeiss), montura germana iar materialele elvetiene; americanii de la Bushnell avand o excelenta reputatie si traditie.. Bugetul e cel de pe link, dar daca vrei sa faci misto de portofel poti cumpara si de aici Bushnell 12X50

    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de citadin Vin Aug 30, 2019 5:47 pm

    Mulțumesc pentru sugestie! yeeees

    De binoclul ăsta de la Nikon ce părere ai?

    Continut sponsorizat


    De la Nikon Empty Re: De la Nikon

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 06, 2024 5:04 pm