Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


2 participanți

    Trasee Montane

    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Trasee Montane Empty Trasee Montane

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Feb 18, 2015 3:42 pm

    ..postati aici cele mai reusite drumetii, cu poze si relatari...
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Trasee Montane Empty Re: Trasee Montane

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Mai 14, 2015 5:19 pm

    Nu vin c-o drumetie ci cu un eventual punct turistic, Sfatuitorule ! study
    Cea mai ..batrana padure (saraca) din Romania se cheama MOCIAR si e situata in ..Nadasa/ Mures , spre Sovata. Cei mai batrani arbori au in jur de ..700 de ani , iar tinereii ..4-500. Daca intrati s-ar putea sa va intalniti cu ..vulpea ! daaaaa Sa nu o vanati ca-i de treaba ! Parol.

    de aici

    Trasee Montane Mociar-2
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Trasee Montane Empty Re: Trasee Montane

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Joi Mai 14, 2015 10:34 pm

    Ei, daca pustanii au 400-500 de ani, atunci aia de 40-50 de ani ce sunt ? Lastaris ?

    Nici n-am stiut de arbori atat de batrani.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Trasee Montane Empty Re: Trasee Montane

    Mesaj Scris de Vizitator Dum Aug 09, 2015 4:10 pm

    O sa scriu despre un traseu de dificultate medie. Oricat de bine antrenat esti este recomandat sa ai incaltari adecvate si multa rabdare. Busteni de la Caminul Alpin spre Vf Omu .Nu aleg un stil impersonal si voi descrie experienta mea unica -de fiecare data alta . Am facut acest traseu de patru ori in indelungata mea viata iar aici voi descrie ascensiunea din 6 august 2015. Am plecat din pensiune la ora 7.15 cu o prognoza care spunea ca vom avea furtuna la orele pranzului. Pentru ziua aceea programasem o urcare dificila cu trecere pe la Bucsoiu dar ne- a facut sa ne razgandim vremea. Cum am iesit din pensiune am constatat ca ma deranjeaza o unghie Smile . Am mai parcurs jumatate de ora prin padure si partial drumul spre Diham pe langa corturi dupa care am reintrat in padure . Ma deranja o glezna si bocanci pareau incomozi. Prima ora ma tot gandesc ce pacate am de platit de sunt chinuita in halul asta . La ora 9 ajungem intr-o poienita . Noi am numit-o poiana Mariei dintr-un motiv care s-a transformat in banc in folclorul nostru. Motiv de caterinca de fiecare data cand ne amintim. Disconfortul dispare cu desavarsire nu mai simt nimic decat placerea de a fi pe munte si de a ma bucura de tot ce vad si tot ce simt. Nu ma mai uit deloc la ceas si nu ma mai intereseaza cat mai este pana sus. Drumul prin padure nu este deloc greu . Pana la ora 11 se merge lejer suisuri si coborasuri usoare. La iesirea din zona de padure ne oprim din nou - ultima pauza la umbra urmeaa o zona ceva mai abrupta dar nu daramatoare. Doua ore mai avem de serpuit prin soare pana la varf. Ne amuzam de glume vechi sau noi ne amintim de anul trecut cand ne- a facut ciuciulete ploia incercam sa localizam stancile sub care am cautat adapost anul trecut. Pe la 12 cer pauza de masa . Deja se aduna nori gri care ne moriveaza sa marim pasul -amintirile de anul trecut sunt inca proaspete. Ajungem la Vf Omu in jurul orei 13 ne asezam sa bem un ceai in cabana si sa mancam . Incep tunete si fulgere in scurt timp temperatura scade substantial intai doar ploaie apoi grindina . Acelasi scenariul ca anul trecut . Asteptam in cabana si ne minunam de ce vedem afara . Timp de doua ore ne facem curaj sa ne urnim de acolo prin ploaie. La ora trei plecam spre Babele prin ploaie care ne- a insotit pana la babele cu o intensitate mai mare sau mai mica. De acolo telecabina pana jos in Busteni. Timp pierdut la coada aproximativ 2 ore .
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Trasee Montane Empty Re: Trasee Montane

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Ian 07, 2021 12:07 pm

    Trasee Montane 62524050_FB_IMG_1604481330602_-_Copy


    _________________
    Nouă lucruri ar trebui să fie ținute secrete: vârsta, bogăția, problemele în familie, rugăciunea, problemele de sănătate, relația de dragoste, cadourile primite, onoarea și dezonoarea.

    Continut sponsorizat


    Trasee Montane Empty Re: Trasee Montane

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 1:28 pm