Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


2 participanți

    Trasee Litorale

    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Trasee Litorale Empty Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Kavarna Dum Iun 07, 2015 7:49 pm

    ..da ma, ca nici nu stiam unde sa postez..

    Trasee Litorale Kavarna_Bulgaria_aerial_photo_from_the_Black_Sea
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Trasee Litorale Empty Re: Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Kavarna Dum Iun 07, 2015 7:56 pm

    Deci....


    1. La fiecare sapte ani, marea are un comportament anormal. Nu stiu cum se face numaratoarea, insa am aflat pe pielea ma ca ne aflam intr-un astfel de an.
    Marea are alta culorae si are alt miros, si un altfel de comportament.

    2. Absenta mea din Republica ar trebui salutata. Sa nu uite nimeni niciodata: prin mine Danga are iesire la mare...

    3. Tot taranu pleaca la inceput de iunie in deplasare. Eu is din ardeal. Ani de'a randul am batut muntii, cand marea era atat de aproape si atat de tentanta..Kavarna e a doua mea natura.

    4. Am luat teapa. Ploaie, frig, personal fara respect

    5. Nu-i nimic. Mergem inainte.

    Trasee Litorale Getpoza
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Trasee Litorale Empty Re: Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Aug 07, 2015 9:21 am

    Traseu Romania-Grecia ( Insula Thassos) . Drumul se parcurge in aproximativ 10 ore. Plecarea la 4 dimineata din oras te scuteste de timpi morti gen asteptat sa treci podul de la Giurgiu sau asteptarea in vama de la Makaza. De la Giurgiu ( taxa de pod se achita la vama 13 ron si vigneta pentru Bulgaria se cumpara pentru cate zile stati se poate achita in euro, ron sau leva )se merge prin Bulgaria pe drumuri relativ bune nu sunt gropi dar sunt portiuni mici de sosea valurita . Daca ramaneti fara combustibil se poate alimenta din Bulgaria de la OMV sau Lukoil - noi am achitat cu un card lei. De la Makaza nu mai este mult de mers se achita o taxa de autostrada de 2.40 euro . Faribotul circula din jumatate in jumatate ora costa 3 euro pt fiecare adult si 1,5 euro pentru copii, masina in functie de capacitatea cilindrica. Noi am platit 28,5 pentru doi adulti un copil si o masina Smile. Insula Thassos este o insula frumoasa dar mare atentie are portiuni unde nu se poate intra in apa fara protectie -pericol de accidentare pietre + arici de mare . Se poate face plaja fara aceste inconveniente in Skala Potamia pe o portiune mare, Golden Beach si Paradise Beach . Am fost si la Aliki si Plaja de Marmura dar nu recomand . Este foarte aglomerat si plaja este meshina . E ok daca va duceti dimineata dar dupa ora 11 devine de nesuportat aglomeratia pe metru patrat atinge cote asemanatoare celor de pe litoralul nostru la sfarsit de saptamana. Preturile sunt duble fata de litorul romanesc incepand de la cazare pana la restaurante sau magazine. Cazare cred ca se gaseste si mai ieftin in conditii civilizate dar la ceva departare de plaja. Daca vrei sa vezi cum rasare soarele din mare de pe fotoliul din camera platesti ceva mai mult. La retaurante servirea este ireprosabila dar nu astepta sa-ti toarne cineva in pahar. In toate restaurantele la sfarsitul mesei primesti din "partea casei" un mic desert . Nota este dublul celei din Romania cum am mai spus. Seslongurile si umbrela se platesc sau se consuma ceva de la taverna sau terasa din apropiere. Anul trecut au intrat in costul camerei daca faceam plaja in imediata apropiere. Anul acesta am achitat 5 euro pentru o umbrela si doua seslonguri - in Romania se achita in jur de 40 de ron - am gasit ceva mai ieftin acolo Smile . Va recomand locurile unde am stat noi doar in masura in care mergeti cu copii. Avantajele Greciei fata de Romania :toate zilele sunt frumoase , apa este calda , pe plaja nu te calci pe bataturi cu nimeni , servirea este ireprosabila. La intoarcerea in Romania se repeta costurile cu mica diferenta ca taxa se plateste la trecerea podului de la Giurgiu in leva sau euro( 2 euro ) . Am plecat de acolo la ora 9.30 dimineata si am ajuns acasa la aproximativ 19.30 .
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Trasee Litorale Empty Re: Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Vizitator Dum Aug 09, 2015 5:55 pm

    Niste completari: daca nu suportati prezenta copiilor exista un hotel de cinci stele numit Alexandra intre Skala Potamia si Golden Beach -hotel destinat numai adultilor. Daca sunteti posesori de cort sau rulota exista de asemenea un loc civilizat unde puteti campa..
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Trasee Litorale Empty Re: Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Articon Lun Aug 10, 2015 4:08 pm

    S-a vorbit despre astfel de hoteluri la televiziune. Eu stiu unul, defapt un mic complex hotelier, care functioneaza asa in Spania.
    E inca si mai rigid, caci e strict pentru seniori
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Trasee Litorale Empty Re: Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Aug 10, 2015 4:36 pm

    Da. Grecii sunt negustori iscusiti. Stiu sa vanda si gheata la eschimosi..
    Daca bulgarii ar avea priceperea lor Ca au marfa mult mi buna.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Trasee Litorale Empty Re: Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Aug 15, 2015 10:15 am

    Am fost si in Bulgaria ... la Albena unde am stat intr-un hotel de cinci stele Flamingo si la Sunny Beach unde am stat la Majestic ( trei stele ). Nu pot sa spun ca reprosez ceva bulgarilor dar parerea mea este ca insulele grecesti sunt mai placute decat litoralul bulgaresc( singura insula care nu- mi place este Creta )
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Trasee Litorale Empty Re: Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Kavarna Dum Dec 27, 2015 8:42 pm

    ....you should try albena


    Litoralul bulgaresc iarna....sau ce-o fi asta de acum:

    Trasee Litorale IMG_6673


    (poza nu imi apartine)

    Continut sponsorizat


    Trasee Litorale Empty Re: Trasee Litorale

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 1:42 pm