Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


5 participanți

    Hobby Tools Bushcraft

    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Joi Oct 01, 2020 4:15 pm

    Pentru cineva "cu pretentii si aere" ai recomanda cutitele de top de la SOG ?

    Un Cutit care costa 350 de lei este din categoria celor fitoase, s-ar merita ?

    In plus, fata de toti concurentii sai posibili, Olight are preturi aberante, practicand acest comert cu substantiale reduceri care inseala si mint


    Cum vine asta ?

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Vin Oct 02, 2020 9:40 am

    Pentru cineva "cu pretentii si aere" ai recomanda cutitele de top de la SOG ?
    Un Cutit care costa 350 de lei este din categoria celor fitoase, s-ar merita ?

    Mai eu sunt impotriva cutitelor scumpe, a topoarelor din clasa de lux si in general a intrumentelor destinate in primul rand epatarii (desi tanjesc sa imi cumpar un El Chete, care costa in europa peste 300 de euroi*).

    La cutite ? ....uite, intre un Drikas, un Woodsman, Lars Falt... SOG premium.. si un Gerber comun diferenta de pret de 5x nu are prea multe corespondente in valoarea sculei. In plus, la cel care e putin dincolo de comun, dar care costa de cel putin 5x mai ieftin poti sa si renunti cu lejeritate, daca ascutisul nu mai poate fi refacut, daca se rupe sau il ratacesti.. Eu sunt pentru cutitul dedicat pe activitatii si pentru actualizarea permanenta a echipamentului.

    Am fost multumit de un cutit spaniol Nieto... foarte bun raport calitate pret. Am rupt unul, l-am cumparat pe al doilea identic.. L-am pierdut. Am cumparat un al treilea cu care n-am avut mila.. e inca viu, insa am luat de rezerva si un al patrulea (150 cu o teaca eleganta din piele). Se descurca de minune in bushkraft.

    Mai am doua gemene Gerber, tot din gama asta, si care exceleaza la cioplit. Am cateva de gatit (filetat, un almazan, o septa, etc.) Apoi, merg pe machetas.. iubesc Parangul si incerc sa ma obisnuiesc cu Kukri (considerat scula completa).


    *Exact. Nu ca sa ma dau rotund... nu ca sa tai copaci, sau sa supravietuiesc in munti. Ma straduiesc sa fac achizitia asta de amorul artei. E in opinia mea o unealta revolutionara in domeniul topoarelor si al cutitelor de tot felul si din totdeauna. As vrea sa ii aduc macar acest omagiu, dar si sa fac parte (prin posesia unui exemplar) din familia celor care au inteles; a celor care respecta tehnologia si eforturile ei..
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Lun Oct 05, 2020 11:03 am

    Takuma a scris:

    In plus, fata de toti concurentii sai posibili, Olight are preturi aberante, practicand acest comert cu substantiale reduceri care inseala si mint


    Cum vine asta ?




    Pei e o strategie de marketing specifica produselor de top. Sa spunem ca o lanterna are ppret de fabricatie 2 lei. La asta se adauga profit 1 leu si alte cheltuieli de distributie 1 leu. Producatorul si-a stabilit sa o vanda asa ca sa fie fericit. Deci pe tine ar trebui sa te coste 4 lei, dar firma il anunta la vanzare cu 8 lei. Apoi vine cu tot felul de promotii exceptionale.. La 8 lei, abia daca vinde cateva bucati. Cand vede insa ca poate cumpara un lucru la jumatate de pret, tot fraierul se imbulzeste, chiar daca n-are absoluta nevoie de acea lanterna.. Ce naiba 50% off..

    Asa ca, pe final el si-a accelerat vanzarile si a dat la pretul propus din start, poate chiar si un pic peste...

    Olight exceleaza prin astea.. Am avut tot timpul tichete la ei de 20%.. Apoi sunt reducerile explozive de doua trei ori pe an, in care au livrarile alea de nu le pot face fata... E un tip de comert asadar si mie nu imi pare unul onest..
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Lun Oct 05, 2020 1:11 pm

    yeeees


    Dar care e cel mai costisitor cutit pe care il ai, si de ce l-ai cumparat ?


    Cu Olight se poate sa ai dreptate, insa de zici ca nu sunt chiar cei mai buni ? Povesteste putin de Igor aia si ce inseamna "spot in spot" ?

    Cum se numesc firmele americane de lanterne care sunt cele mai bune din lume ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Mar Oct 06, 2020 3:16 pm

    Dar care e cel mai costisitor cutit pe care il ai, si de ce l-ai cumparat ?


    ... pe care l-am avut: un BuckKnive Dervish, handmade... pe la 2200 de usd la vremea lui. L-am primit cadou si el e cel care m-a transformat. Ii purtam mereu grija la vanatoare. Nu taiam nimic cu el ca sa nu se strice. Il curatam de trei ori pe zi... La urma citind mai atent instructiunile am dat peste aceasta fraza: "eventually your knive will die" si am inceput sa vad lucrurile altfel..

    Am vandut acel cutit imediat (el nu se mai fabrica inca de pe atunci si firma fusese preluata de Ka-Bar si ulterior de PAL). Era scula de bascula, dar pentru ce sa fiu robul sau ?? Era mai scump ca pusca mea de pe atunci.. Iti dai seama o astfel de vanatoare ?

    Am coborat pe pamant si mi-am cumparat un no-name brazilian. Un slim, cu lama lata si subtire care taia brici. Am desfacut conserve, am jupuit si transat, am taiat lemne. L-am reascutit pana cand i-am schimbat profilul si apoi lama am utilizat-o la confectionatul unei lancii de pescuit. Mai e si acum prin garaj.

    De atunci intrebuintez numai scule modeste, iar pentru cele de care sunt multumit imi procur dubluri.


    Povesteste putin de Igor aia si ce inseamna "spot in spot" ?

    Igor... nici ea nu se mai fabrica, dar patentul e vandut la multa lume. Recent am zarit si pe FB o varianta pe la 150 de lei. Ideea e ca e robusta si puternica. La vanatoarea cu proiectorul (care e profund interzisa) se lumineaza scurt pe directia vanatului. Ai un spot care trebuie sa fie fascicol puternic (sa hipnotizeze animalul) si un alt cerc de lumina, mult mai larg si mai difuz, de jur imprejurul tintei care te ajuta sa cercetezi si imprejurimile. Asta trebuie sa dureze foarte putin, caci piesa isi va reveni repede si va fugi. Asa ca nu ai nevoie de un iluminat de durata.

    Igor scotea 20000 de lumeni pentru un minut, in vreo zece reprize. E mai mult decat suficient.
    In timpul functionarii puterea nu se diminua (ca la olight, unde lanterna merge doua minute pe putere maxima, apoi comuta singura pe o treapta inferioara si apoi pe alta... etc)

    Eu am un Igor pentru autoaparare la urs. Il pastrez strict pentru asta. Daca am un atac seara, noaptea ori in prag de dimineata, si am rastimpul necesar unei riposte: ii pun asta in ochi si are sa il arda rau... apoi pana isi revine ma repozitionez si repet figura... din doua trei incercari va renunta la mine... E una dintre cele mai bune metode... si dintre cele mai recente..
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Mier Oct 07, 2020 12:52 pm

    Draga Dude, te rog sa nu te superi pe mine. In primele posturi ale acestui tread ai spus ca nu recomanzi Fiskars si nici Gerber. Ba mai mult, chiar tu ai recomandat Hultaforce si mai tarziu Gransfors, ca fiind cele mai tari topoare. Cum de te-ai razgandit ?

    In alt post din alta parte ai povestit mai demult istoria cutitului tau foarte scump. Numai ca atunci l-ai denumit altfel. N-am reusit sa mai gasesc acel post, insa stiu sigur ca nu era cel de care spui acum. Care este adevarul ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Joi Oct 08, 2020 9:29 am

    Frate Takuma.. De ce m-as supara pe tine ?

    Cariera mea de bushkraftist incepe din 1978. A continuat intens prin anii '80, culminand cu un doua coborari in barca (pneumatica ruseasca) pe raurile Siret si Jiu. Au urmat ture prin munti, wildcamping, survival trips.. In toata aceasta perioada nu am avut un topor. Purtam constant briceag (tot rusesec la inceputuri, apoi altele de diverse proveniente) dar si un modest si inutil cutit de vanatoare cu lame interschimbabile fabricat la I.O.R. Bucuresti, pe care inca il mai posed.

    Nu aveam fierastrau, fiindca nu simteam nevoia de a taia si nici de a despica butuci mai grosi. Gasesti mereu prin padure toate dimensiunile necesare, numai in crengile cazute..

    Cand am construit cabana am utilizat un topor fabricat de mine cap coada. Aveam unde lucram atelier mecanic, iar tratamentele termice s-au realizat in atelierul de sudura. N-a fost un esec total, insa reconvertirea unui cap topor "tiganesc" in scula performanta, doi ani mai tarziu in aceleasi conditii, a reprezentat un real succes. Ca si handmade-ul unei machetas de o exceptionala calitate ce i-a urmat..

    Una peste alta, la inceputul acestor discutii, eu nu aveam o cultura solida in ce priveste piata de profil. Mi-am format una in acest rastimp pe seama cunostiintelor mele din metalurgie, dobandite in scoli si pe la cursuri. Am evoluat odata cu treadul si de aceea am fost la inceput o victima a markentingului, jignind pe nedrept Friskars si "apreciind" nejustificat Hultaforce si Gransfors..

    Scuze de suceala..

    In economia despre care am mai discutat, un sistem care nu da erori e un sistem ce moare. Unul fara niciun viitor. Asta pentru ca s-a dovedit cum sistemele progreseaza numai prin corectarea greselilor de care s-au izbit... Asa sa ne ajute cel de sus..

    ***

    Titlul cutitului de care am povestit a fost mereu Buck Knive (scris asa sau intr-un cuvant cu alte ortografii). As fi foarte curios sa imi arati unde l-am denumit altfel, pentru ca eu nu cred sa existe un asemenea loc (am avut o relatie intima cu piesa asta);

    Buck Knive nu mai gasesti azi nicimacar pe net, insa producatorul i-a vandul si lui Mark Twain cateva piese, iar si zice de ele in Aventurile lui Huck Finn.. a fost o firma traditionala din america.

    Atat si despre asta.
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Joi Oct 08, 2020 11:53 am

    yeeees
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Vin Oct 09, 2020 8:10 am

    Cum se numeste lanterna de care ai povestit in jurnal ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Vin Oct 09, 2020 10:23 am

    cyclops Olight Nova (H2R) clown

    E cumparata din Olanda la jumatate din pretul (cu transport) cu care se vinde aici. Insa a durat 45 de zile sa imi parvina (lowcost pacage).

    Nu ma intelege gresit, pe acest domaniu ei au avut cea mai buna propunere si am acceptat-o fiindca nu prea am avut de ales. Nu mi-am schimbat parerea despre aceasta firma, insa...


    la ce anume ma refer ? La modul "moon light" (lumina de veghe 1 lumen) de care am nevoie noaptea la cabana. Uneori bezna in munte e totala... plus ca daca ai nevoie peste noapte, e greu sa gasesti si lanterna in asemenea intunecimi. Scula asta dureaza zile in sir.. are o autonomie in acest mod de iluminat incredibila.

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Powerfull-headlamp-olight-h2r-18-650x650
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Mar Oct 13, 2020 10:08 am

    Dar de asta ce parere ai ? Se merita cheltuiala ?


    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Maceta-kershaw-camp-12-parang~11370
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Mier Oct 14, 2020 9:35 am

    Ce tare. Ieri am fost sa imi cumpar un cutit exact precum asta. Platforma se numeste Parang si este unua dintre macetele mele preferate. Ma descurc de minune cu tipul asta de cutit.

    Cel din poza ta apartine unei firme afalate intr-o permanenta afirmare (desi nu noi). Nu stiu daca merita 400, dar e un otel bun si este genul hard (lama groasa/grea), nu slim (subtire/usoara).

    Se aud prin targ mai multe reprosuri la calitatea finisajelor iar mie nu prea imi place linia franta de curbura a razei. Conturul taietor imi inspira o manevrabilitate mai dificila.

    Uite cum arata lama la Parangul clasic (la al meu)

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Parang_b


    Deci... nu stiu ce sfat sa iti dau.
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Mier Oct 21, 2020 10:04 am

    Ok. Atunci sfatuieste-ma care e diferenta din padure intre slim si hard. Am inteles ce ai spus pana acum si am citit cu atentie fiecare mesaj. Totusi, nu sunt pe deplin lamurit.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Joi Oct 22, 2020 8:19 am

    Dupa cum am mai spus, macetele sunt compromisuri intre cutit si toporul de cioplit.. ori de despicat dupa caz.. Din acest punct de vedere unele au imprumutat mai multe de la cutit si mai putin de la topor; altele invers.

    Cele mai raspandite sunt cele apropiate de cutit... macetas fiind prin definitie fiind o extensie a acestuia. Cum orice cutit ar trebui sa fie usor, bine ascutit si lesne reascutibil acestea utilizeaza o lama subtire in grosime si sunt catalogate drept "slim".

    Cele care vor sa suplineasca preponderent functiile toporului au lama groasa (ca sa aiba greutatea unei dinamici adecvate) si de aceea devin grele fiind catalogate drept "hard".

    Desigur, mai exista si diferente de tais, profil, etc. fiecare specifice felului sau.


    Dupa nevoi clare exista cate un raspuns oricarei cerinte in domeniul macetei.. de aici si varietatea nesfarsita de forme si dimensiuni.

    In mod universal, cea mai raspandita si cea cu diversitatea maxima de intrebuintari este profilul Kukri; una dintre cele mai apreciate insa ramane Parang-ul (unde subscriu si eu).
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Vin Oct 23, 2020 10:41 am

    Am inteles si iti multumesc. In afara de El Chete, ce mi-ai recomanda pentru wild camping si bushcraft ? Ma gandesc la un buget de 100 euro.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Mar Oct 27, 2020 9:00 am

    Mai, am in vedere un topor cu care ma inteleg minunat

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Topor-gerber-bear-grylls-survival-hatchet

    E ceva cu otelul sau care il face foarte solid si rezistent. Peste tot l-am gasit numai la oferte, ceea ce inseamna ca nu se prea cauta. Insa e o atitudine nemeritata pentru aceasta scula usoara si simpla. E foarte bun pentru cioplit.

    Apoi acest Parang

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Condor-village-parang-machete-12849-p

    Bun si la despicat, dar si cu o lama seducatoare... usor de reascutit.


    Si acest cutit Nieto Mustang:

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Cutit-nieto-mustang-lama-14cm-teaca


    Ar mai trebui sa ai un Fiskars X10 si un Fiskars x12 - varianta camping pentru taiat si respectiv despicat

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Maxresdefault
    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Fiskars-x12-hasitofejsze-l-146047


    ***

    Acum, functie de iesirea programata iti alegi cu ce pleci echipat din aceasta panoplie...
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Mar Oct 27, 2020 12:58 pm

    Ai cumva si niste preturi de referinta ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Mier Oct 28, 2020 8:45 am

    Toporisca 100-150
    Parangul cam 300
    Nieto 350
    Cele doua Friskars cate 200 fiecare
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Mier Oct 28, 2020 9:49 am

    Si locul de unde le-as putea cumpara ? Embarassed
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Joi Oct 29, 2020 9:09 am

    Asta va trebui sa cauti singur. Nu mai stiu de unde le-am luat, cu exceptia topoarelor ce au fost la promotie in benzinariile MOL (pret 70% din cel anuntat).
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Vin Oct 30, 2020 11:00 am

    Sad bine, dar macar niste repere acolo... Crying or Very sad
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Kavarna Mar Noi 03, 2020 10:34 am

    Frateee..... ia netul la picior. Ametesti cati furnizori de outdoor sunt in retea.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de The Dude Mier Noi 04, 2020 9:10 am

    Asa e Takuma. Imi e imposibil sa iti spun de unde am cumparat, intrucat fac asta des si de peste tot; pot sa iti zic cu precizie ca parte din topoarele Friskars le-am procurat de la promotiile MOL (care nu mai sunt de actualitate, dar care revin periodic)
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Takuma Mier Noi 04, 2020 1:43 pm

    @ Dude si @Kavarna, sunteti bara-bara ?

    Tks anyway.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Autentikov Mier Noi 11, 2020 10:49 am

    aroganta aroganta aroganta

    Continut sponsorizat


    Hobby Tools Bushcraft - Pagina 3 Empty Re: Hobby Tools Bushcraft

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 3:29 pm