Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+2
Sfatuitorul
Kavarna
6 participanți

    Azi in istoria lumii...

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 Empty Re: Azi in istoria lumii...

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mar 31, 2018 9:50 pm

    1877 - Războiul de independenţă. Guvernul României hotărăşte mobilizarea generală a armatei.



    ....


    1933 - S–a născut poetul Nichita Stănescu, laureat al Premiului Herder, membru post–mortem al Academiei Române, unul dintre cei mai importanţi poeţi români („O viziune a sentimentelor”, „Necuvintele”, „Epica magna”) (m.13.12.1983).


    Spune-mi care mamă-anume
    cea mai scumpă e pe lume?

    Puii toţi au zis de păsări,
    zarzării au zis de zarzări,
    peştişorii de peştoaică,
    ursuleţii de ursoaică,
    şerpişorii de şerpoaică,
    tigrişorii de tigroaică;

    mânjii toţi au zis de iepe,
    firul cepii-a zis de cepe,
    nucii toţi au zis de nucă,
    cucii toţi au zis de cucă,
    toţi pisoii, de pisică.......

    ......iară eu, de-a mea mămică.


    Orice mamă e anume
    cea mai scumpă de pe lume!

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 Empty Re: Azi in istoria lumii...

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 10, 2018 2:08 pm

    Fiecare poartă o altă singurătate, toţi umblă cu capul în nori şi nu cred să existe vreo prietenie în această aparentă sociabilitate. Mă gândesc, însă, la ce mi-au folosit toţi oamenii pe care i-am cunoscut, i-am iubit şi i-am urât. Când fac bilanţul în ceasuri de singurătate, înţeleg că n-am iubit pe nimeni niciodată, că iubirile şi prieteniile nu-s nici măcar iluzii, că n-ai fost niciodată decât tu însuţi, singur, bolnav de singur, condamnat şi nefericit.”

    Emil Cioran s-a născut pe 8 aprilie 1911, la Rășinari, judeţul Sibiu.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 Empty Re: Azi in istoria lumii...

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Noi 19, 2018 2:34 pm

    1711 - S–a născut primul savant rus de importanta mondiala, Mihail Lomonosov. A formulat legea conservarii materiei si a intuit–o pe cea a conservarii energiei. Este creatorul odei, ca specie literara, în literatura rusa si este considerat ca fiind unul dintre fauritorii limbii literare ruse (“Epistola despre regulile prozodiei ruse”, “Retorica”) (m.15.04.1765).

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 Lomonosov1_1416323453.jpg.600x450_q85


    E greu de închipuit cum un singur om a putut să facă atât de mult în domeniul științei, în literatură și în artă. Un istoric francez credea că în Rusia sunt doi Mihail Lomonosov – unul învățat și chimist, iar celălalt scriitor. Dar poetul și chimistul erau de fapt unul singur, Mihail Lomonosov. În plus el mai era și fizician, pictor, geograf, istoric, promotor al culturii și om de stat.


    Lomonosov a proiectat și a construit un telescop pentru observarea stelelor și a planetelor. Cu ajutorul acestui telescop el a descoperit că planeta Venus este înconjurată de atmosferă ca și Pământul nostru. Astronomii au izbutit să repete această observare după mai mult de o sută de ani.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 Empty Re: Azi in istoria lumii...

    Mesaj Scris de The Dude Joi Feb 21, 2019 1:06 pm

    1904 - A murit pictorul Sava Henţia. A participat la Războiul de Independenţă, schiţînd şi pictînd, ca un veritabil corespondent de război, scene de campanie (n.01.02.1848).

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 Sava_Hentia_-_Targ_la_Mosi

    Cote incredibile la Artmark...


    (Artmark este un operator cultural privat, înființat la finele lui 2008 în București, România, care selectează, evaluează și pune în circuitul pieței de artă opere cu autenticitate garantată, susținând în paralel activitatea Centrului Cultural ArtSociety, care organizează expoziții de artă de anvergură națională. Recunoscut drept cel mai important broker din România de artă plastică de patrimoniu și contemporană, artă decorativă, bijuterii, bibliofilie, real estate pentru case de patrimoniu și obiecte de colecție, activitatea Artmark se împarte atât în vânzări publice, cât și vânzări private.)
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 Empty Re: Azi in istoria lumii...

    Mesaj Scris de Articon Vin Iun 28, 2019 1:37 pm

    In ziua de 28.06.1914, 1914 - Arhiducele austro-ungar Franz Ferdinand şi soţia sa au fost asasinaţi, eveniment ce a declanşat primul război mondial.

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 L20assassinsWEB-facebookJumbo

    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 20111126_EUP503_412

    Continut sponsorizat


    Azi in istoria lumii... - Pagina 8 Empty Re: Azi in istoria lumii...

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 9:21 am