Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+3
Takuma
Kavarna
The Dude
7 participanți

    Side by Side (UTV)

    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Mier Iul 21, 2021 7:36 pm

    380 km !!!!!!!! Numai atat ? E incredibil. Cat ai garantie la ea ? Cum adica a crapat amreajul in 300 de km ? Dezvolta te rog...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iul 23, 2021 9:55 am

    Da Musiu Autentikov.. Si ca sa fim 100% onesti, ambreajul ala a picat si din vina mea. Conceptul de cutie are o functionare cel putin bizara: Actionezi schimbatorul, acesta confirma noua comanda, insa tu trebuie sa mai astepti sa iti apara si martorul manevrei de pe bord.. Numai atunci poti actiona acceleratia.. cand maneta e in arrier de pilda, si o treci in Low (mers inainte) apoi incerci sa pleci imediat cupla e de fapt intre viteze. Numai dupa ce iti confirma in bord ca s-a cuplat poti pleca, altfel ti-o caraie ca la masina, cand n-ai apasat bine pedala ambreajului..

    Eu, ramas in noroi pana la brau, nervos, suparat, inspaimantat.. tot dadeam ba inainte, ba inapoi.. si n-am mai asteptat displayul, ceva a pocnit in ea... si asta a fost.

    Da.. e o idee imbecila, insa pare cu mult mai buna decat cealalta varianta de transmisie automata, ce e cu mult mai delicata si probabil total inadecvata conditii extreme de drum.

    **

    Garantia e de doi ani..


    Inca o data: eu is multumit. Am trecut de varsta la care sa am nevoie de adrenalina si am depasit-o si pe cea in care caut aventura. Merg doar de la locul de parcare si pana la cabana carand cu lejeritate materiale care altfel m-ar cocosa.. mai ies la cate o plimbare prin sat.. O mai folosesc si pe acasa cand am de carat chestii mici, grele si pe distante scurte.. Asta e.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Vin Iul 23, 2021 1:00 pm

    Mmmmmm DA suspiciune

    Uite ultimul model la TBOSS

    [img] Side by Side (UTV) - Pagina 3 67547268_cf-moto-uforce-550-utv-2-293-688-b35[/img]
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 02, 2021 9:38 am

    Ehehehehe... asta e CF MOTO.. familia adevarata.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Mar Aug 10, 2021 4:18 pm

    Da. N-am observat. Dar trebuie sa fie si varianta de la Linhay , nu-i asa ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de The Dude Lun Oct 18, 2021 9:49 am

    Asadar fratilor... uitati de UTV Linhai. In 450 km s-aau futut doua ambreaje. E imposibil si pentru cel mai prost sofer ever, si eu nu sunt acela (peste 1000000 km in spatele volanului cu vreo unspe masini, la care nu s-a stricat decat un ambreaj si acela constient de ceea ce fac si nu accidental sau printr-o greseala de utilizare)

    Daca e sa cred varianta service-ului nu as fi schimbat cum trebuie vitezele si as fi facut overloud cu marfa. Pe bune .. In masina asta n-au fost niciodata doua persoane (e creditat pentru trei), cel mai mare bagaj in bena au fost 4 butelii.. sa zic 100 kg (e creditata pentru 200 kg). drumul de parcurs are 2 km si pe el sunt numai trei pante critice (15-17 grade) de scurta durata (maxim 20 de metrii fiecare).. Si atunci ?

    Am vorbit la Polaris si mi-au explicat delicat cum e sitemul lor de transmisie. Nu i-au vorbit de rau pe chinezi dar din prezentarea eleganta a sistemelor lor reieseau de la sine greselile facute de Linhai. Nu imi ramane decat sa vand si daca adun bani vreodata sa imi cumpar o scula adevarata.

    Sunt efectiv bani aruncati.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Mier Oct 20, 2021 12:45 pm

    wow.. suspiciune

    Poti sa dezvolti subiectul ? Si daca ai pareri despre Can-Am, tare bine-venite ar fi, intrucat eu ma aflu pe punctul de a face o achizitie de fel..
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de The Dude Vin Oct 22, 2021 10:59 am

    Frate scump si drag.. Sunt in ceata eu insumi. Nu imi place sa explic chestii pe care nu le stapanesc. Se pare ca exista cateva sisteme de transmisie diferite pentru ATV-uri. Ma aflu in faza de studiu si de cercetare. Cum ma lamuresc revin cu un punct de vedere.. pardon
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de The Dude Mier Oct 27, 2021 1:19 pm

    Incepe sa se faca lumina. Se pare ca Linhai sunt proaste la partea cu ambreajul, desi copiaza sistemul Yamaha. Chinezii sunt atat de chinezi, incat indraznesc sa faca schimbari fara discernamant in replicile lor; Intr-un celebru caz de contrafacere au inlocuit suruburile de prindere ale tamburului orizontal al unei masini de spalat cu niste prezoane din plastic.. pe proincipiul ca acestea ar prelua mai bine vibratiile decat cele originale din inox. Rezultatul a fost unul dezastros, insa nu asta e valoarea pildei ci faptul ca idiotii si-au inchipuit ca pot fi mai buni decat firma de la care au copiat originalul (una foarte importanta si cu o bogata traditie).


    Beleaua mea sta intre doua explicatii: fie mecanismul de ambreaj cu oala si ferodou interior e unul complet imbecil, oricat de bune calitativ ar fi piesele.. fie piesele chinezesti sunt atat de proaste incat nu pot face fata eforturilor.

    Astept un al treilea punct de vedere pentru a adopta, decizia instrainarii rapide, pe cea a procurarii unor subansamble de calitate superioara, ori pe aceea de a face schimb cu un UTV SH de la Polaris, sau de la Can-Am..
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Mar Dec 14, 2021 10:16 am

    Ei bine ??

    Eu tot astept.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de The Dude Mier Dec 15, 2021 12:32 pm

    Asteapta frate ca degeaba astepti..

    Ce nu iti e clar: Nu cumpara LINHAI ca e teapa.. Cumpara SH, Polaris sau CanAm si asteapta la anu, cand piata SH de UTV are sa explodeze... e sfatul profesionistilor.


    ***

    Problema cu ambreiajul e doar a mea personala. Nu am avut vreme sa ma ocup de ea zilele astea, dar trebuie sa existe o .. e musai
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Takuma Dum Dec 19, 2021 11:37 am

    Si CFMOTTO cum e ??
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Dec 20, 2021 3:04 pm

    E cel mai bine cotat brand chinezesc. Preturile sunt si ele mai mari. Nu stiu daca merita, din ce zice The Dude, sa mai ai incredere in ATV din China.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de The Dude Joi Feb 03, 2022 10:21 am

    CF motto e mai bun, insa nu la mare distanta. Eu unul m-am convins: ori Polaris, ori CanAm; Toate celelalte sunt esecuri. Firmele mari precum Yamaha, Suzuki, Kawasaki, Honda... si-au intrerupt productiile s-au le-au abandonat, desi sunt cu mult peste chinezariile astea de ocupa intreaga piata.. Sunt demne si au onestitate. Chinezii sunt parsivi si fara onoare.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Vin Iul 15, 2022 2:55 pm

    @The Dude, mi-am cumparat si eu asa cum m-ai povatuit. Am mare nevoie de sprijinul tau cu sfaturi si recomandari. Te rog mult raspunde-mi la mesaje !
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Mar 02, 2023 12:24 pm

    Putem relua discutiile de aici ?? Shocked

    Adica acum, daca The Dude nu mai participa, poate Hampu sa faca asta in locul sau ?? Rolling Eyes
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de HTG Lun Mar 06, 2023 11:56 am

    Ok.. Ce ti-ai cumparat, ce probleme ai avut sau ai ?? Cum pot sa te ajut, si daca pot ??
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Mar 09, 2023 11:10 am

    Kawasaki Brute Force 750 4x4i EPS Camo Utility ATV 2016

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 701385
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Mar 09, 2023 11:11 am

    Ti-am scrsi despre el pe celalalt cont. A fost 3500, cu 1000km si fatuit cam cum il vezi.

    Pana acum am schimbat electromotorul, bateria, planetarele fata si ceva la calculator.
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de HTG Vin Mar 10, 2023 10:57 am

    l-ai luat bine bro.. ai ales pripit, fiindca piesele sunt si rare si scumpe, dar e un ATV puternic si de nadejde. Nu e normala faza cu planetarele, insa electromotorul si acumulatorul se duc la fel de usor si la Polaris..

    La mine la service mi s-a relatat cum pentru ATV-urile din Singapore, Hong Kong si Taiwan sunt inventate defectiuni pentru a putea fi extrase piese de schimb necesare clientilor premium. De aia, majoritatea proprietarilor de astfel de vehicule merg mai intai intr-un service auto si apoi in cel specializat.. Ori se opresc numai la constatare dupa care o verifica intr-un loc, ce nu are interes in repararea ATV-urilor..

    De ce ?? Pai producatorii astia fac lucruri trainice si fiabile. Nu au reusit sa se impuna din cauza agresivitatii chinezilor si mentin un sector derizoriu al pietii. Din toate aceste motive oferta SH e uriasa si deosebit de atragatoare, insa toti cei ce au renuntat si le-au scos la vanzare au facut asta strict din cauza lipsei unui service adecvat.

    Planetarele la un Linhai se duc in 25000 km de utilizare la greu... sunt socotite cele mai proaste. Si daca ai accident tot nu e credibil ca un Kawasaky sa aiba o nevoie din asta in numai 1000 km... dar cine stie ??
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Autentikov Mier Dec 06, 2023 11:59 am

    In zi de sarbatoare, sa fim cinstiti cu noi insine: chestiile astea nu merita nicio atentie.

    Sunt numai fite si figuri periculoase si costisitoare.

    O experienta trista, pe care nu o recomand nimanui.

    Continut sponsorizat


    Side by Side (UTV) - Pagina 3 Empty Re: Side by Side (UTV)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 06, 2024 6:53 pm