Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+2
Sfatuitorul
Kavarna
6 participanți

    Drone si accesoriile lor

    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Drone si accesoriile lor Empty Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Kavarna Vin Noi 24, 2017 10:06 am

    Ca tot s-a adus vorba de drone si pentru ca m-a pasionat subiectul.
    Uite o intamplare mai dramatica ca 100 de filme de la "du-te si vezi".

    Pilotul nu si-a calculat bine timpul de retur desconsiderand vantul care si-a schimbat brusc intensitatea.
    Cursa de intoarcere e tensionata la culme si deznodamantul ei e pe ultimii metrii.





    In partea de jos a ecranului, distanta, inaltimea, viteza
    Sus, cu rosu, gradul de incarcare al acumulatorului.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Vin Noi 24, 2017 10:40 am

    Yeees....

    Taman urmez cusrusri de pilot ... asa ca Thx !

    Deci.... deci... la Dji Spark-ul din clipul tau (intr-adevar dramatic) eu am si alta varianta.

    Bine ca, sa zbori noaptea, intr-o incursiune ca aia (peste apa si la distanta maxima) e din capul lolcului o aventura inconstienta, insa efectul de scadere brusca a rezervei de energie e unul caracteristic pentru intrebuintarea necorespunzatoare a acumulatorului. S-a demonstrat fara echivoc ca daca acesta nu este incarcat in conditiile precizate de manual pot aparea scaderi bruste de la 60% la 40%.. Asta pentru ca in cazul dronelor si mai ales a celei Spark, acumulatorul nu e doar o sursa de energie ci un alambicat sistem.

    In speta: daca o astfel de baterie proaspat descarcata "in misiune de zbor" este imediat pusa la re-charge ea se va comporta anormal; se specifica destul de limpede, iar acumulatorii chiar avertizeaza prin semnale luminoase intermitente emise intr-un anume cod, ca nu este urmata procedura corecta.

    Pentru a nu avea astfel de surprize, dupa descarcare si intrebuintare, sursa trebuie lasata "sa isi revina" si intre eltele sa ajunga la o temperatura optima pentru re-charge.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Sam Noi 25, 2017 5:22 pm

    Foarte interesant subiectul si de actualitate. Primaria Bucuresti a cumparat recent cateva bucati fara sa stie exact in ce se baga. Dude, ca tu ai ajuns si aici, nu ma mira, dar poate ne spui mai multe despre cu ce se mananca asta ? Ca de cel putin jumatate de an a devenit o adevarata moda.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Lun Noi 27, 2017 9:50 am

    Aspiratia pentru zbor a animat fiinta uman inca de la inceputurile afirmarii sale ca entitate distincta si inteligenta. Asta daca nu cumva survolul e o amintire ratacita a subconstientului colectiv si care s-a instaurat acolo ca urmare a unor trairi apartinand altor civilizatii din trecut.. sau din paralel.

    Atat despre asta...


    Ma aflam intr-un magazin, aveam bani si am tras cu urechea la discutiile dintre doi tipi care admirau o drona. Unul dintre ei ar fi dat orice sa si-o poata achizitiona si o descria celuilalt cu lux de argumente si maxim de informatii... M-am gandit la filmul meu, care avea nevoie de cateva astfel de intercalari, pentru care planuisem sa angajez un detinaor de echipament si pricepere in manevrarea sa.

    Pentru trei sedinte insa, chiar si cel mai prost dotat ofertant solicita un pret apropiat de cel al sculei, asa ca n-am mai stat pe ganduri... Era si o reducere atunci. Am cumparat si m-am dus acasa voios...


    A doua zi luand-o la studiat si am priceput repede ca facusem o mare tampenie. O drona are un regim special. Nu poate fi ridicata in oras decat fraudulos. Pur si simplu nu ai voie si nu exista nicio derogare oficiala de la asta. In plus e impracticabila fara o conexiune net. Cand intri in posesia uneia primul lucru consta in a ii face "un up-grade" care de fapt mascheaza inregistrarea aparatului in sistemele de supraveghere. De actunci incolo, orice manevra este monitorizata prin aceasta conexiune. E falsa si ticaloasa asadar directiva care permite utilizarea dronelor cu sub 0,5 Kg masa fara o aprobare prealabila.

    Basca, detine un jurnal de bord imposibil de modificat, iar in arii cu restrictii maxime, refuza sa preia comenzi de zbor
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Lun Noi 27, 2017 10:00 am

    Pilotarea e si ea o treaba ce reclama multe cunostinte. Eu am probabil cel mai simplu model, insa n-am priceput nimic din instructiuni asa ca m-am inscris la un curs care s-a dovedit indispensabil si pe care il voi absolvi saptamana asta.

    Acuma, Sfaty, daca tu insinuezi cumva ca m-am azvarlit in povestea asta dintrun modernism de tip snob, te inseli. Sunt fotograf profesionist iar tentatia cadrelor in plonjon m-a fascinat dintotdeauna. De asemenea pasiunea mea pentru cinema se hraneste din travelingurile cu preluari largi si de la inaltime.



    Nu simt nevoia niciunei alte justificari...
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Noi 27, 2017 10:31 am

    Ce drona ai ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Lun Noi 27, 2017 10:58 am

    Normal ca Dji Spark... ca toata suflarea.... Ai avut vreun dubiu ??

    La cursul pe care il urmez, un tip are brand aircraft de care nu a auzit nimeni, dar care nu e deloc scump (cca 1.200) si n-are nevoie de net. Pana la o anumita altitudine astfel de aparate nu pot fi detectate de radare si daca cineva aresteaza aeronava, ea nu poate fi pusa in legatura cu proprietarul ei in niciun fel.

    Spark-ul comunica prin internet. Dronele peste un kg se inregistreaza la Autoritatea Aeronautica Civila Romana - AACR, unde trebuie sa te duci cu ea ca sa ii monteze un microcip de recunoastere. Il platesti si pe ala (90 euro), apoi ori de cate ori vrei sa o ridici dai telefon si anunti intentia in prealabil. Exista insa si reglementari mult mai exigente impuse de MAPN.


    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Noi 27, 2017 11:00 am

    Intrebam si eu.

    Nu iti e teama ca ai sa o pierzi ? Eu cand m-am razgandit sa imi cumpar una din cauza asta am renuntat. Am citit pe net ca nu e o tehnologie prea bine pusa la punct.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Lun Noi 27, 2017 11:13 am

    Ba e perfect pusa la punct. In domeniul acesta (al aparatelor de zbor) tehnologia a atins cote de neimaginat. Desi folosesc doar o parte neinsemnata dintre solutiile aplicabile aviatiei, dronele beneficiaza de cele mai avansate tehnologii din domeniu.

    Marea majoritate a accidentelor au motive legate de nerespecatrea unor instructiuni de setare elementare. Noua ni s-a spus la curs ca in unele cazuri extreme autoritatile preiau controlul aparatului facandu-l sa se piarda, sau sa se accidenteze grav, pentru a proteja un obiectiv amenintat cu filmarea. E asa zisul sindrom drone went crazy.

    De foarte putine ori echipamentele au malfunctiuni. Se mai intampla si atunci cand se pierde contactul cu satelitii si in felul asta drona nu mai stie unde se afla si incotro trebuie sa ajunga (dar intr-o atare situatie poate fi in continuare pilotata de la sol).


    Da, imi e teama ca o sa o pierd... Nimeni nu a spus ca va fi usor.

    Daca insa reusesc sa imi filmez cabana de sus si sa trag cele cateva cadre pentru filmul la care lucrez, voi considera investitia un succes si scopul ei atins.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Mar Noi 28, 2017 8:54 am

    Sa fi pilot de drona nu e o treaba chiar atat de simpla. Instructorul investeste imens in aptitudinile noastre viitoare de pregatire a zborului. E ca la avioanele mari, ai un checklist pe care trebuie sa il parcurgi punct cu punct.

    Dronele pot fi si periculoase. Ni s-au arata poze cu taieturi adanci si chiar amputari de degete provocate de elicii, iar in cel mai grav accident, undeva in SUA, a fost lovita o cisterna de benzina care fusese izolata intrucat avea pierderi si trebuia golita. Pompierii au gasit de cuvinta sa inspecteze masina de la distanta si s-au gandit la drona din dotare. Cum nu aveau mare experienta si cum nu facusera nicio calibrare prealabila, pârjolul   care a urmat nici nu ar fi trebuit sa surprinda pe nimeni.

    Marti o sa avem primul zbor indoor. Pentru asta grupa a fost impartita in patru si fiecarei subgrupe i s-a alocat o dupamiaza, in asa fel incat fiecare participant sa poata fi la manse cel putin 3 minute in aer.

    Dupa calculele mele abia la saptamana urmatoare am sa incerc sa o inalt si pe a mea.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Kavarna Mar Noi 28, 2017 9:13 am

    Cat a costat cursul ?

    Iarta-ma dar eu, din ce am citit, inteleg ca nu ai voie cu ea pe nicaieri.. Ca pana la urma si campul parloaga apartine cuiva, in zonele de munte exista restrictii militare, iar peste oras e exclus sa primesti vreo aprobare. Am vorbit la telefon cu unul de la MANR care asigura relatia cu publicul pe aceasta tema. Imi pare tare rau ca n-am inregistrat dialogul ca era o proba clasica de imbecilitate.

    Tu ce faci daca nu te lasa aia unde ai nevoie. Te risti ?
    daca sunt niste cadre largi, asa cum spui, mai bine le cumparai de pe stock in 4k.

    Nu vreau sa iti critic decizia si intelesg "aspiratiile pentru zbor", insa eu nu vad nicio rezolvare prin achizitia unui produs cu care nu prea ai multe de facut. In plus, iarta-ma, Spark e chiar o jucarica si imi pare cel putin exagerat sa investesti in cursuri si in tehnici pentru atat de putin.

    Dai vreun examen ? Iti dau si diploma ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Lun Dec 04, 2017 11:16 am

    A costat 100 euro si da primesc o diploma onorifica care e complet inutila. Voi intra in posesia ei vineri.

    Am sa insist sa gasesc un loc in care sa am voie sa filmez si sa se potriveasca si cu nevoile mele (chiar daca el este dincolo de granitele tarii). Despre filmarile la cabana, da: m-as risca, desi sunt aproape convins ca nu am restrictii acolo.

    In anumite conditii Spark ajunge la 1000 de metrii inaltime si la 3000 de metri distanta. Filmeaza 1080 la 30fps, stie sa ocoleasca obiecte si sa isi adapteze zborul la conditiile pe care le intalneste. Stie sa se intoarca acasa daca are probleme si poate "supravietui" unor accidente de rutina. Nu e chiar o jucarie.


    Inregistrari precum cele pe care le gasesti pe stock, realizate cu Spark, se faceau cu 30 de ani in urma din elicopter.... si nu aratau la fel de bine.


    Cum iti spuneam, exista o meserie de pilot drona. Una oficiala. Nu pot capata o calificare prin sase sedinte de curs, dar ma pot apropia foarte mult de ea. Am deja o sumedenie de cunostiinte noi legate de survol si sentimentul inaltarii se anunta a fi unul foarte puternic (care ar merita el insusi intreagul deranj).

    Vorbim maine cu impresii la cald.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Dec 04, 2017 11:20 am

    Palpitant. Abia astept.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Dec 04, 2017 12:03 pm

    .. si eu. E mai greu pentru mine sa pricep, insa e alegerea ta. Sa nu-mi povestesti maine ca ai picat proba practica.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Autentikov Mar Dec 05, 2017 10:35 am

    De cand am citit tema asta de discutii, tot caut pe net materiale despre drone. Le priveam ca pe niste jucarii, dar mai nou, am aflat ca USA chiar a acuzat DJI de spionaj prin vanzarea de astfel de aparate care pot fi apoi controlate prin retea.

    Am si eu intrebari:

    1. Ca sa cumperi un aparat, ai nevoie de o aprobare prealabila ?
    2. Trebuie vreun test prealabil (aptitudini) ca sa uremzi un curs de pilotaj ?
    3. Exista cursuri care sa iti ofere o recunoastere oficiala ?
    4. Cat de mare e cu adevarat riscul ca drona sa se piarda in cursul unei misiuni ?
    5. Se cunosc cazuri cu hotarari judecatoresti impotriva celor care nu au respectat regimul ?
    6. Dronele se supun si ele inspectiilor periodice privind starea tehnica ?
    7. Ce se intampla daca incalci fara sa sti legislatia unei tari pe care o vizitezi ?
    8. Se cunosc accidente de persoane care au fost cauzate de intrebuintarea necorespunzatoare a dronelor ?
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Autentikov Mar Dec 05, 2017 1:09 pm

    9. Care e statutul aparatelor mai mici de 0,5 kg, cele care costa 200-400 de lei, dar fac poze si film ?
    10. Ce se intampla daca o drona de peste 1 Kg inregistrata pe numele cuiva, e pierduta si apoi gasita de un alt utilizator care incalca legea ? E responsabil proprietarul de drept ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Mar Dec 05, 2017 1:45 pm

    Kavarna - nu-i greu de ratat proba practica, dar nici usor nu va fi cu instructorul prin preajma. (am insa unele emotii, desi e asa cum spui: un joc si o jucarie)
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Mar Dec 05, 2017 1:52 pm

    Autentikov:

    1. Nu.
    2. Nu.
    3. Nu de care sa stiu. Sunt convins ca armata are asa ceva in programa, ca si aviatia, dar sunt doar discipline )cursuri) dintro pregatire universitara.
    4. Relativ redus daca esti atent la reguli si la instructiuni. Din ce am putut sa vad pana acum circa 85% dintre cazurile de pierdere au cauze in nesabuinta sau graba pilotilor... daca merg mai departe inca 10% pot fi puse pe seama preluarii controlului dronei de catre un alt operator pentru a pedepsi nerespectarea zonelor interzise survolului.
    5. Nu. Nu de care sa stiu, in afara unei amenzi penale de 50.000, atacata in justitie, care s-a aplicat unui demonstrant #rezist pentru survol intraurban in zona interzisa (palatul victoria e obiectiv cu grad 0). intre altele acesta a folosit si un aparat care ar fi trebuit anuntat inainte de ridicarea in aer.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Mar Dec 05, 2017 1:59 pm

    Autentikov:

    6. Nu.
    7. Suporti consecintele legilor pe care le-ai incalcat in tara respectiva.
    8. Foarte multe, dar de cele mai multe ori e vorba de auto-accidentari (nu grave la noi)
    9. Incert si ciudat. Daca la DJI toate produsele trebuiesc inregistrate pe net (si capata astfel un indicativ si o adresa) astealalte nu au nicio conditie, pot fi usor modificate si au o manvrabilitate redusa. Intr-un clip pe net, am vazut un glumet care a atasat o mica petarda si a teleghidat-o astfel pana la amicul caruia vroia sa ii faca o gluma.
    10. Gasitorul nu o va putea opera fara sa descarce de pe net aplicatia dedicata. Ca sa activeze contul, va trebui sa se identifice atat pe el cat si drona (datele sunt inscrise pe o eticheta situata cel mai ades in spatele acumulatorului).
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Mier Dec 06, 2017 10:43 am

    Am ajuns mult mai devreme, iar colegii de (sub)grupa cu mare intarziere fata de ora stabilita.

    Locul exercitiului o sala de sport de prin Pantelimon.

    Intrucat instructorul terminase si el mai repede cu cei de dinainte am beneficiat de un zbor neprogramat bonus, cu un alt tip de drona (Phantom 3, cred ?). Normal ca mi-a fost extrem de teama insa am primit toate asigurarile ca voi fi asistat in cele mai mici gesturi. Aparatul trecut in "beginner mode" ceea ce tradus inseamna ca el urma sa raspunda cu suficienta intarziere tuturor comenzilor, avea in acelasi timp activate toate functiile de evitare a obstacolelor si de protectie.

    Am executat asadar o diagonala a salii la altitudinea de 3,5 metrii (ce presupune comanda simultana din ambele joystickuri si un anumit grad de sincronizare), apoi un fel de slalom orizontal, dupa care cateva aterizari urmate de lansari imediate.

    Dupa ce s-au gatat acumulatorii (circa 6-8 minute mai erau ramase de la predecesori) am luat o scurta pauza si am trecut la oficial. Nota pe care am primit-o e irelevanta caci nu reflecta realitatea. Nota pe care mi-o acord in mod onest este 7... poate 7+

    Imi explic ingaduinta profesorului meu ca pe o replica la buna vointa si deschiderea pe care le-am artat permanent fata de curs, insa faptul ca m-am ridicat de la sol fara sa verific integral toate check-out-urile e de ne-trecut cu vederea. Eu numai si pentru asta m-as fi descalificat, insa intr-adevar cateva performante dovedite ulterior au mai compensat din vina.

    Desigur, cu o manevrabilitate net superioara fata de drona de pe care veneam (si "incalzit" de ea), mi-a fost mult mai simplu sa execut scheme spectaculoase, cu abordari bidirectionale si survol de numai cativa centrimetrii fata de sol (spre maxima invidie a celor ce urmareau de pe margine exercitiul). La acest triumf a contribuit esential functionarea impecabila a echipamentului alaturi de siguranta pe care mi-o dadea garantia unui acumulator full.


    Despre impresii ? Voi reveni....

    In adolescenta am avut un elicopter cu care m-am jucat asemanator, iar sentimenul nu difera substantial, fiind unul destul de comun. Avantajele pe care le ofera camera si posibilitatea de a surprinde prin ea unghiuri greu de imaginat ?... ei asta e a cu totul alta mancare de peste...
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Dec 07, 2017 8:49 am

    Despre impresii ? Voi reveni....

    suparare  asteptam


    In adolescenta am avut un elicopter cu care m-am jucat


    Ce s-a ales de el. L-ai facut zob ? aroganta
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Joi Dec 07, 2017 9:46 am

    Era o jucarie complexa. Am primit-o moca de la fiul unui demnitar (nomenclaturist) care o defectase si nu se indura sa o dea la gunoi. Mi-a incredintat-o cu obligatia de a recupera din ea ledurile de pozitionare in aer, din care trebuia sa ii confectionez o lumina de veghe pentru dormitor. Un cretin patentat (intre timp ajuns director de banca).

    Se intampla in ultimii ani ai lui Ceasca.

    Necazul era unul simplu si l-am reparat rapid: din cauza scurgerii unor baterii uitate in aeronava se corodase un contact. Odata inlaturata cauza am incercat sa il folosesc fara sa am insa niciun manual de instructiuni. Nu exista Google ca acum, dar functionau mai multe cluburi de aero-modele. M-am adresat lor.

    L-am ciocnit zdravan de pereti si tavan la primele incercari, dar dupa aia totul a decurs fara probleme.
    Dupa mai multi ani s-au terminat angrenajele de sincronizare  intre motorul principal si cel secundar.  Ca la orice jucarie erau pinioane din plastic ce s-au uzat natural din cauza functionarii extensive.

    Elicopterul, care a participat si la cateva actiuni de pescuit, imprastiind nada la distanta fata de mal, s-a stins pasnic si nu in urma vreunui incident. Dupa moartea sa clinica, corpul i-a fost donat pentru piese altui pasionat.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Dec 07, 2017 10:19 am

    Stiu elicopterele alea. Alouette Helicopter se numeau si se dadeau numai pe sub mana. Prietenul meu cel mai bun si-a luat de la Comet, pe lista de asteptare. Din cate imi amintesc erau proaste si pierdeai controlul la fiecare adiere de vant. Iarasi, atunci cand depaseai distanta maxima de zbor refuzau orice comanda.


    Prietenul meu l-a prabusit de asfalt de la vreo zece metrii altitudine.



    Multumesc mult pentru raspunsuri, insa as dori daca se poate cateva lamuriri suplimentare legate de intrebarea nr.4. Cum poate fi preluat controlul de autoritati cand ei nu se afla in raza in care pot comunica direct cu drona ?
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Dec 07, 2017 10:32 am

    @Autentikov, nu esti atent la discutie. Nimeni de la autoritatea aero nu sta cu joystickul in mana asteaptad sa faci tu vreo pozna ca sa preia comenzile si sa te zdrobeasca de zid. Nici nu cred ca afla ca ai fost pedepsit. Pur si simplu droona taie toate protectiile si contactele atunci cand primeste aceasta instructiune ce se declansaza automat la incalcarea restrictiilor setate deja in memoria ei. O ia razna si de aici accidentul e gata. Daca scapi cu piesa intreaga ai invatat o lectie pretioasa; daca nu ai primit ce meritai.


    Din cate inteleg de pe net, primesc la fel si aparatele miniatura pentru copii.
    O simpla anclansare si sistemele o iau razna.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de The Dude Dum Dec 10, 2017 8:30 pm

    Desigur. Am zburat la greu... 55 de minute cu popria drona.
    Comentarii ?? Urmeaza:


    Into the distance a ribbon of black
    Stretched to the point of no turning back
    A flight of fancy on a windswept field
    Standing alone my senses reeled
    A fatal attraction is holding me fast how
    How can I escape this irresistible grasp?



    Continut sponsorizat


    Drone si accesoriile lor Empty Re: Drone si accesoriile lor

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 06, 2024 8:08 pm