Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


5 participanți

    Controversele Agorei

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Controversele Agorei Empty Controversele Agorei

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 26, 2019 8:29 am

    Inauguram aici piata publica deschisa oricaror dezbateri...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 26, 2019 8:49 am

    citadin a scris:Clopot mut

    Trecerea în neființă a unei persoane e ceva mai mult decât un ritual, care până la urmă tot trebuie respectat. În fața morții nu se mai poate vorbi de nimic. N-ar mai putea fi nimic relevant în afară de durere. Însă, când a venit ceasul unui om oarecare, clopotul a amuțit. De ce? Să fie ura, nepăsarea, neglijența sau neștiința? Clopotul a rămas mut în fața acestei stări de fapt. De ce?  vai

    Dumnezeu să odihnească în pace oamenii trecuți în neființă, iar pe cei care sunt între noi să le lumineze mintea! Cu clopot sau fără...


    suspiciune ... Un ritual zici ?? ... Ai pierdut pe cineva cu adevarat drag ??  Vreau sa iti spun ca eu o veneram pe mama mea. Era un centru al lumii mele si o dimensiune precisa a realitatii. Am suferit mult la moartea sa; totusi, in adancul fiintei mele, mecanisme greu de deslusit, au declansat un proces compensatoriu care imi amintea mereu ca era batrana, neputincioasa, dar si faptul ca acele crize de dementa senila desi izolate se repetau tot mai des.. Era ca si cum ea insasi ma povatuia inca o data cum decesul  poate fi interpretat ca pe o eliberare; ca pe o trecere spre altceva...

    Cand a murit sora mea insa, lucrurile au inghetat. Nicio voce, nicio incurajare, niciun sfat... Timpul a impietrit.

    Din "ritualul" despartirii mi-a ramas doar scena in care s-au deschis portile catre incinerator... Cineva acolo a fost un artist inspirat. Usile alea gigantice si cu finisaje de tip medieval, s-au dat in laturi fara cel mai mic zgomot eliberad din spatele lor o lumina orbitoare care estompa totul in jur.. Era gandita asa... mii de wati, ce sugerau intrarea intr-un altfel de spatiu presupus mai bun...

    Pentru cine bat clopotele  citadin ? ... dar mai ales: pentru cine nu bat ?

    Unii pleaca in forfota mare, cu alai si surle, altii nevolnici si anonimi... Oare ajung cu toti in acelasi loc ??
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 26, 2019 9:55 am

    citadin a scris:Sunt om ca tine



    Am citit pe acest forum o teorie cum că Pământul în sine ar avea viață și m-am gândit la filmul Solaris. Nu știu dacă el e viu, dar presupunând că ar fi, ce ar face ca să-și păstreze sănătatea? Ar strănuta și ar scăpa de microbii numiți oameni? Sau vrea să-și păstreze sănătatea? Dar dacă amenințarea ar veni din cosmos?


    ...sau, oare s-a gândit vreodată la sinucidere? lacrimi

    Mă întreb prin ce metodă s-a gândit să o facă, și nu înțeleg cum ar putea face una ca asta.


    E foarte viu dupa parerea mea... insa e mult deasupra intelegerilor noastre. De pilda notiunea de sinucidere nu ii este cunoscuta. Sunt aproape convins ca nu ne considera un pericol, dupa cum nici nu suntem unul. Vrajelile cu distrugerea planetei sunt clisee fara fond. Daca accepti ca in natura nimic nu se pierde, nimic nu se consuma, ci doar se transforma...(lege esentiala evolutiei societatii omenesti) atunci e limpede ca ne aflam doar in una dintre fazele de tranzitie.. Bun, distrugem echilibru climateric pentru ca in nesabuinta noastra am paradit patura de ozon... Devastam constant paduri si specii intregi de animale... Si cei cu asta..??? Este suficient un singur virus ca sa naruie intreaga omenire in saptamani de zile... E deajuns un singur asteriod sa ne anuleze. Apoi ciclul se va relua, vegetatia isi va reintra in drepturi si odata cu ea intreg regnul animal se va revigora si el.. Suntem doar o etapa mediocra dintrun sir indelungat...

    Planetei nu ii pasa de noi intrucat sanatatea ei sta in alta parte... Se stie muritoare (astronomii i-au si calculat anii ramasi, circa 5.000.000 atunci cand soarele va imploda si tot sistemul va intra in colaps), dar nu se simte amenintata de nicio boala, pentru ca orice stare ii este la fel de prielnica... inclusiv pustiirea, care e tragica doar pentru om, caci animalele nu o pot constientiza.

    In unul dintre filmele Star Wars o nava e pe cale sa fie inghitita de un vortex. In toiul eforturilor de a scapa din campul gravitational, apare un monstru cu multi ochi si nenumarate tentacule care gaseste vehicolul stelar foarte apetisant. O lupta se declansaza iar finalul ei e previzibil , dar nu ne priveste acum.. Eu asa inteleg spiritul planetei care in cazul Pamantului e unul de tip mineral. Exact in modul in care Pamantul s-a constituit in felul in care il cunoastem noi, de aceiasi maniera a luat nastere in spatiul interstelar si aceea fiinta invatata (pe langa apucaturile firesti naturii sale de predator) sa orbiteze, sa calatoreasca fara nevoia altor echipamente, sau, cine stie.. sa hiberneze pe durate inimaginabile de timp...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 26, 2019 10:13 am

    citadin a scris:Vărsător

    Care e opusul durerii? Pacea? Plăcerea? De ce unii oameni își strigă durerea, iar alții o ascund?

    Bucuria !! ...opusul durerii e bucuria. Nici durerea si nici bucuria nu se striga pe nume, in gura mare, ori pe de-a-ntregul. Asta e din cauza semenilor care pot profita de necazul tau, ori pot dezvolta invidie pe succesul tau. La randul nostru, in taina si in intimitatea nedeclarabila, traim si noi sentimentele astea contribuind din plin la mecanica unui univers cunoscut si acceptat ca atare... un univers in care binele este inseparabil de rau, frumosul de urat si dragostea de ura... Parerea mea.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Vin Ian 17, 2020 10:57 am

    Controversele Agorei Screenshot-20200117-073329
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Apr 14, 2021 3:07 pm

    Primul Ministru a demis azi pe Ministrul Sanatatii si in mod direct mai multi sefi ai acestui departament. Practic e o torpila trimisa direct in subreda nava a coalitiei.

    Pe internet circula pareri diferite, fie ca a fost destituit de structurile mafiote pe care le incomoda, fie ca incompetenta i-a fost tolerata pana la cel mai ridicat nivel posibil.

    Intreb cetatenii Republicii, s-a procedat corect ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de The Dude Joi Apr 15, 2021 9:29 am

    Eu cred ca si una si alta.

    Si-au dat mana serviciile cu interese in afacerile medicale, cu politicul si cu crasa incompetenta a acestui idiot.

    E cel mai de jos nivel la care se putea ajunge.. desi asta e o parere extrem de optimista in contextul actual.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Apr 15, 2021 10:48 am

    Eu sunt convins ca a fost o conspiratie in toate. Accidentele au fost supraevaluate si in esenta ei mutarea de la Foisor e una perfect justificata. Vlad Voiculescu a deranjat !
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de Takuma Vin Apr 16, 2021 11:51 am

    A deranjat Mafia pentru ca era atat de bou incat nimeni nu putea sa afle ce vrea de fapt ? Nu stia nici el.
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2095
    Puncte : 2126
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de HTG Vin Mai 05, 2023 10:47 am

    Eu cred tot mai puternic intr-un conflict mondial declansat peste noapte. Nu stam chiar pe un butoi de pulber.. si o scanteie nu prea mai poate sa declanseze marele boooom, dar suita rapida si in cascada a unor evenimente e si posibila si in masura sa declanseze razboiul mondial. As fi bucuros daca cineva ar dori sa discutam aici despre asta..

    Continut sponsorizat


    Controversele Agorei Empty Re: Controversele Agorei

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 7:23 am