Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


4 participanți

    Festivaluri...

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mar 18, 2016 1:05 pm

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mar 18, 2016 1:15 pm

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Dum Mar 20, 2016 10:19 am

    Alt invitat !  yeeees

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Dum Mar 20, 2016 10:26 am

    Din motive obiective nu voi merge (poate niciodata), dar voi ar cam trebui ! Wink
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Apr 07, 2016 3:38 pm

    Jack DeJohnette , Ravi Coltrane,Matt Garrison  la Garana 

    „Numit de publicația Modern Drummer cel mai influent toboșar în viață după Max Roach, Elvin Jones și Roy Haynes, Jack DeJohnette are la activ șase decenii de muzică jazz, un premiu Grammy pentru albumul «Peace Time» și statutul de membru al United State Artists, pentru întreaga activitate. Mai mult decât un toboșar, DeJohnette e definiția inovației și versatilității artistice. În ultima jumătate de secol a jonglat cu stilul hard bop, R&B, world music sau avant-garde, din postura de compozitor, pianist, toboșar și lider de proiecte muzicale prolifice. Printre zecile de momente muzicale emblematice se numără «Bitches Brew» (1978), album de jazz-rock înregistrat alături de grupul condus de Miles Davis, o colaborare de 25 de ani cu Keith Jarrett sub forma grupului Standard Trio, ansamblul inovativ de free-jazz Special Directions și propria casă de discuri Golden Beams”









    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Apr 09, 2016 6:38 pm

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Dum Iun 19, 2016 5:42 pm

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Iun 24, 2016 1:19 pm

    Outernational days !

    Am vazut ca este o tendinta de asimilare in cultura occidentala muzicala a "subculturii" traditionale provenind din zonele sarace economic, bogate in traditii. De ex influente afro in jazz.

    Deci, cu ce se mananca acest nou gen de festival muzical :

    Evenimentul Outernational Days va aduce pe scena locală din România trupe și artiști din întreaga lume, precum și o serie de evenimente discursive. Vor avea loc concerte cu trupe și muzicieni din Congo, Burkina Faso, Turcia, Egipt, USA și România), DJ set-uri, conferințe, performance-uri, filme documentare și altele. Outernational Days își propune să definească mai concret termenul generic de "world music" sau "musique du monde", în căutarea aspectului autentic, original, specific și mondial din muzica de azi.

    Outernational este un termen relativ nou folosit în muzică și muzicologie și se referă la genuri de muzică actuală, contemporană, specifice unor subculturi sau periferii din spațiul cultural ce nu se identifică în mod direct cu normele vestice / occidentale. Outernational se află la polul opus față de internațional. Are propriile forme de promovare și diseminare culturală care funcționează și la nivel global, chiar dacă de cele mai multe ori vin din periferii, atât culturale, cât și geografice. Muzica asimilată ca fiind Outernational se regăsește pe tot parcusul Asiei Mijlocii, în Estul Asiei, Africa, Europa de Est, inclusiv în România.

    Mișcarea Outernational se caracterizează în primul rând prin diversitatea muzicală, multe dintre trupe sau din artiști inspirându-se din muzica lor tradițională sau din cultura specifică a comunității din care provin. Nu este un gen în sine, ci mai degrabă o platformă de promovare care funcționează la nivel global. Suntem de părere că muzica a fost dintotdeauna o punte între culturi și a legat medii de expresie diferite, iar pentru noi a fost important ca acest character specific muzicii să se regăsească în concertele pe care le propunem în cadrul Outernational Days.


    un playlist cu o parte dintre participanti !

    Interesant !
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Iul 08, 2016 9:22 pm

    Gărâna ed XXa -seara 1 !

    Festivaluri... - Pagina 2 Drumul-lacurilor







    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Iul 09, 2016 8:05 pm

    Garana - seara a IIa





    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Dum Iul 10, 2016 9:28 pm

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de The Dude Lun Iul 11, 2016 9:41 am

    Super fain...din pacate festivalul asta este foarte mult supracotat.
    Cu participarile alea ar trebui sa fie un eveniment de marca, insa este mai degraba o manifetsare lejera si relaxata..
    Stiu ce zic, ca am fost pe acolo. Sunt niste hipsteri snobi care si-au asumat paternitatea si astia strica totul.

    Pacat...
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Iul 14, 2016 12:14 am

    Cred ca ai dreptate urmarind secv. de acolo si nici faptul ca se deruleaza in aer liber nu-i de bun augur. Mai bine din ..fotoliu.

    Din ultima seara..



    Noapte buna .

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Mar Aug 02, 2016 1:38 pm

    Un nou festival la Garana, WOLFBLUES & ROCK si derivate ! Motiv pt reunirea promotorilor acestor genuri din vechea "garda" romaneasca !

    Festivaluri... - Pagina 2 Afis-cover-1









    Povestea fratilor Krauser prezenti si ei.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Mar Oct 25, 2016 12:30 pm

    Festivalul/concurs "Johnny Raducanu" editia a IVa oct. 2016 -Gala Laureatilor + 3 recitaluri ( intre care .. M Cretu -contrabas !!!; Gypsy Project Band - spuma virtuozilor gypsy ro !!! )



    Enjoy friends !!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de The Dude Mar Oct 25, 2016 7:45 pm

    ...interesanta povestea fratilor Krauser....desi.....nu seamana cu ce stiu eu....voi comenta altadata, azi e sarbatoare....
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Oct 26, 2016 10:10 am

    ...ai dat foc la casa ? Laughing

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Feb 11, 2017 5:16 pm

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de The Dude Sam Feb 11, 2017 7:33 pm

    fiatlux a scris:...ai dat foc la casa ?

    Nope...nici ei.... Nici Eno care, cica si-ar fi aruncat-o in aer...Nici Alice:



    Continut sponsorizat


    Festivaluri... - Pagina 2 Empty Re: Festivaluri...

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 12:25 pm