Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


2 participanți

    CORNEL CHIRIAC

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Mai 06, 2015 11:04 am

    Surpriza vine din Sri Lanka !  ingerasi


    "Memories Of A Romanian Icon
    HE GAVE HIS LIFE FOR THE CAUSE OF ROCK & Freedom to his people
     Back here in Sri Lanka in the early '70s me & my pals - too used to listen to Radio Europa Libera's Metronom on Short Wave. Though we didn't understand a word of what Chirac was saying-in Romanian  we loved the albums that he played. From Pink Floyd to Hendrix, Yes to ELP. Led Zepp to Rory Gallagher etc." Clarantha Perera
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Mier Mai 06, 2015 9:20 pm

    trandafir hainoroc
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Mai 09, 2015 2:07 pm

    Este ziua lui Cornel Chiriac acum ....DJ-ul Universului !

    "This album was introduced by Cornel Chiriac at Metronom'74

    Journey to the Centre of the Earth is the 2nd album from the English keyboardist and composer Rick Wakeman, released on May 9, 1974, a live recording made at the Royal Festival Hall in London. The concept is based on Jules Verne's novel. Wakeman performs with the London Symphony Orchestra, the English Chamber Choir, and a group of hand-picked musicians for his band which later became The English Rock Ensemble. Actor David Hemmings provides the original narration to the story."



    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Mai 09, 2015 2:21 pm

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Mai 09, 2015 2:43 pm

    Casa copilariei din Pitesti -Victoriei/ 46 .

    CORNEL CHIRIAC 11162213_879770018762464_8133168671514762981_n
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 09, 2015 6:34 pm

    sunt in extaz....cuvintele m-au parasit....

    Merci fiatlux.....
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Mai 09, 2015 9:01 pm

    In acelasi spirit cu Jimi Hendrix 

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 09, 2015 10:03 pm

    Yehhhh, get the message, and the irony to..

    Jimi n-a avut de transmis si un comunicat metafizic. A fost conectat pe muzica si pe dexteritate.
    E cu totul altceva..Daca il pui pe Cornel si pe Hendrix intr-un blender, la un moment dat obtii un Zappa..

    Nu imi vine sa cred ca am uitat de ziua lui...
    Nu pot sa cred ca nu m-a interesat niciodata daca a copilarit pe undeva..
    Nu ma impac cu gandul ca l-am privit tot timpul asta ca pe un mijloc...si nu ca pe un scop.


    Sunt mahnit.


    .....desi....
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 09, 2015 10:11 pm

    poate ca o mangaiere...


    Eram in armata si am pus de un act rebel.
    A fost o incercare ce in oricare alte conditii mi-ar fi putut aduce grave consecinte.
    Era o zi de duminica...multi dintre militari erau in invoire, permisie, evadare...

    Am profitat de o relatie solida cu furierul care gestiona statia radio, si in locul transmisiei "ora armatei" am pus in difuzoare "journey to the center of the earth - rick wakeman",pe o caseta audio de cea mai buna calitate.
    ......apoi am alergat sa imi pregatesc lucrurile pentru arest..

    nu s-a intamplat insa nimic...


    dar chiar nimic....

    am  auzit doar in treacat un ofiter pe platou, care opina ca: probabil e vorba despre o lectie de engleza...


    surpriza nu a fost atat cat nimeni nu a inteles ce se petrecea, ci ca in toata unitatea a trecut neobservat cum "ora armatei" nu s-a difuzat in acea zi...


    Ultima editare efectuata de catre The Dude in Sam Mai 09, 2015 11:18 pm, editata de 1 ori
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 09, 2015 10:20 pm

    Daca exista un singur gand linistitor in legatura cu moartea, pentru mine acela ar fi ca, odata trecut dincolo, sa pot prinde postul de radio unde prezinta el...


    In memoriam

    CORNEL CHIRIAC 20895_965166846861580_5604211309129730575_n
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Sam Mai 09, 2015 10:25 pm

    [img]CORNEL CHIRIAC 11110782_879779545428178_2765839601966012141_n[/img]
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Dum Mai 10, 2015 12:01 am

    bai...sideral modal quartet a fost prima sclipire de pe scena romaneasca....si cornel era acordat pe frecvente.

    avea inregistrari personale pe care le punea in unda, cand si cand, doar ocazional si in sarbatoare..

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Mar Mai 19, 2015 9:05 pm

    Arrow Arrow "Va reamintim ca lansarea celui de al treilea volum semnat de Mircea Udrescu :” Metronom ’70- Cornel Chiriac in documentele Securitatii “ va avea loc sâmbata 23 mai, între 11h30 -12h la standul special amenajat pentru evenimente în Pavilionul 1. Apoi întrevederile vor continua la Standul Editurii, la Salonului Internaţional de Carte Bookfest care are loc în perioada 20-24 mai 2015, în pavilioanele de la Romexpo."
    Radu Nicolescu
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Mar Mai 19, 2015 9:06 pm

    CORNEL CHIRIAC 11053647_884593018280164_4203999530899559283_n
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Mar Mai 19, 2015 9:14 pm

    OOOaaaaauuuuuuu......


    Fiatlux...esti o surpriza neintrerupta

    Si o binefacatoare..si o zana....




    Habar n-am avut.....


    Ia uite cum se da peste cap tot weekendul asta
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iun 12, 2015 8:57 pm

    CORNEL CHIRIAC 20150612_204946
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iun 12, 2015 9:01 pm

    Curand, aici, in analiza ....
    CORNEL CHIRIAC 20150612_063110_1
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Iun 12, 2015 9:42 pm

    Asteptam !
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Mier Iun 17, 2015 4:19 pm

    …I se spunea Nelu…toti il stiau cu numele asta, sau sub porecla “Ciocan” capatata din cauza formei tuguiate atipice, a cutiei craniene (din cauza ei era motiv de ironii si tinta de Bâza , caci oricand se nimerea intr-un grup, toti cei ce ii ajungeau in spate se simteau datori sa ii lipeasca cate o palma pe crestet).

    Intr-adevar, numele intreg a fost: Ionel Corneliu Chiriac; un elev mediocru si cu multe probleme de disciplina, insa putin remarcat de anturaj. S-a nascut in Basarabia ruseasca, iar parintii erau amandoi comunisti meritorii, tatal (“marxistul”) chiar din convingere.

    In afara personajului propus prin intermediul undelor, in viata de zi cu zi, era un tip dificil, coleric, betivan, inconstant si solitar. Nimeni nu isi aminteste cu bucurie de intamplari comune, nici chiar persoanele care il invoca in diverse note memorialistice.

    La Radio Bucuresti si-a pus in dificultate sefii si relatiile care il ajutasera sa ajunga acolo, prin acte de rebeliune, jigniri, crize de personalitate si excese bahice. Nici in scoala, nici mai tarziu in viata nu a putut resespecta punctualitatea, fiind o fiinta nocturna si incompatibila vreunui program precis.

    Si-a batut iubita si a alungat-o de acasa, a distrus mai multe masini in accidente provocate, iar ca partener de grup muzical a fost pe rand exclus din toate formulele in care a incercat sa activeze…

    Si totusi…intre 1968-1975 nu a existat niciun fan al muzicii pop-ulare moderne care sa nu fi auzit de el si care sa nu ii fi purtat o stima vecina cu idolatria. Cunostintele sale eciclopedice, etalate natural si oportun socau si impresionau puternic pe oricine. Vocea calda, stilul inconfundabil prin care reusea sa creeze atmosfera specifica visarii in ritmuri psihedelice, vrajau rapid orice ascultator. Masa imensa de simpatizanti, a carei dimensiune nu a fost nicodata evaluata la cote macar apropiate de adevar,  si-a relevat existenta abia acum, epuizand cartile domnului Udrescu inca din faza lansarii lor.

    Setea de Cornel Chiriac e imensa, iar influenta sa in promovarea unei culturi rock cu mult mai profunda si mai extinsa decat s-a banuit.

    In ce ma priveste, cand m-am apropiat de Metronomul in Libertate, aveam deja un mic bagaj de informatii generale. N-am venit cu mana goala si nici tabula rasa…Ce nu am stiut, este ca atat eu, cat si majoritatea celor ca mine ne aflam deja in programul de formare declansat de acest magician ca rezultat al unor emisiuni prezentate quasi-anonim, tot prin medierea sa, pe la la Radio Romania anilor ‘60.

    Eu m-am crezut scolit la Radio Luxemburg , la Radio Monte-Carlo;  de emisiunile de jazz difuzate seara tarziu din America, prin Radio Londra..De cantecele ascunse prin tonomatele ce functionau cu E.P. –uri venite din afara si din acest motiv:  necenzurate, cu umpleau localurile de pe litoral…

    Insa ca sa caut acolo unde trebuia si ca sa interpretez corect ce auzeam…fusesem setat tainic si pe fond...  tot de  Cornel Chiriac…..(citeste: educat)

    Am intarziat acest post cautand sa imi limpezesc gandurile si trairile starnite de parcurgerea materialului oferit de dl. Udrescu..Cand lucrurile erau inca tulburi in minte, si ezitam intre a imi revizui reperele morale, si a gasi scuze ori motivatii pentru a le mentine…am urmarit pe un post tv  filmul numit “Sa nu iti cunosti eroii” (Set Fire to the Stars, in original)  N-a fost o intamplare ca lung-metrajul asta m-a intalnit  exact in momentul de cumpana, caci el zice despre confruntarea dintre admiratia profunda pentru un poet monumental (Thomas Dylan) si persoana lui fizica… Un templu in opozitia, unei  cocioabe… pana la urma doua lucruri fara o legatura serioasa intre ele..
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Iun 17, 2015 9:43 pm

    Sunt atatea situatii asemanatoare. Si despre John Lennon am auzit vorbe grele cum despre Frank Sinatra . Conactul virtual chiar, cu unii oameni de arta , a scos in fatza si ..surprize de genul asta. Arta lor ne indeamna sa-i "privim"  idealist si-i bine sa ramanem asa. Si unde mai pui ca-ntotdeauna am visat la vecinatatea unui .."artist". Rolling Eyes
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Joi Iun 18, 2015 8:19 am

    Bine Lennon chiar era jartea...pana la urma din docurile Liverpool-ului n-avea cum sa iasa niciun Lord Byron.
    E de ajuns sa urmaresti cateva dintre interviurile care s-au pastrat..

    Oricum as dau-o, de gustul asta amar nu cred sa mai scap vreodata.
    L-am plans pe Cornel mai tare decat pe tata..si tata nu era capabil nicimacar de un singur gest ca alea..
    Daaaa, buuun am scazut teribilismele ce nici n-ar trebui sa se puna din capul locului...insa...


    ********

    OK...pastram pe aceiasi etajera remarcabila imagine (nepatata) ce s-a pastrat si rolul esential in promovarea (internationala) a unei manifestari artistice ale carei cote ar fi ramas ignorate fara Chiriac si alti putini cativa asemanatori lui...

    CORNEL CHIRIAC Cornel_chiriac
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Sam Iun 27, 2015 7:25 pm

    ...uite, melodia asta ii placea in draci. Nu obtinuse acordul pentru a o difuza, desi europa libera nu avea cum sa fie citata pentru violarea drepturilor de autor al vreunei case de discuri...insa in ideea pacii, si din respect fata de artisti, editor, producatori, calitate...utiliza totusi asta pe fundalul pachetului de stiri muzicale: ce albume urmau sa apara, ce grupuri sa se desparta, ce noi trupe, ce single se pregatea...




    atentie la solo-uri
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Iun 27, 2015 10:39 pm

    ..adica flautul !  yeeees
    Apropos de flaut , l-am auzit ..telefonic Wink pe al lui Ian Anderson ...de la Buzau , prin bunavointa aceluiasi coleg care m-a pus in legatura si cu ..armonica lui Bob Dylan !!! Is f incantata ! Very Happy

    Revenind la Cornel Chiriac ar fi interesant sa-i punem ..jingle-urile de la Metronom ?!

    '71



    '75



    am dat de ele zilele astea .
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de The Dude Sam Iun 27, 2015 11:29 pm




    si Metronomul Duminical....nananananan.....nan...na..na..... na...na.....watch out !!!






    ...ce mai vremuri....


    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Iun 27, 2015 11:59 pm

    te-am auzit ..fals !  aroganta

    Continut sponsorizat


    CORNEL CHIRIAC Empty Re: CORNEL CHIRIAC

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 2:34 pm