Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


3 participanți

    Sfaturi si Recomandari

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sfaturi si Recomandari Empty Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de The Dude Lun Apr 27, 2015 1:34 pm

    Doua lectii de baza pentru incepatori:

    cum trebuiesc alese perechile diafragma/timp/ iso:

    Sfaturi si Recomandari Capture_25


    Ultima editare efectuata de catre The Dude in Lun Apr 27, 2015 1:37 pm, editata de 1 ori
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de The Dude Lun Apr 27, 2015 1:36 pm

    si despre incadrarile bune ori nepotrivite:

    Sfaturi si Recomandari Capture_24
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de Kavarna Dum Mai 03, 2015 5:40 pm

    Functioneaza...mai baga instructiuni.
    Spune-mi de ce doi oameni cu acelasi echipament fac poze atat de diferite ??
    E vorba de mine si de cumnatul meu...La el toate ies meser, la mine modest...De ce ?

    Am facut aceleasi incadrari cu acelasi obiectiv si aproape aceleasi setari...De ce sunt diferente atat de mari ??
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de The Dude Lun Mai 04, 2015 7:47 pm

    ...daca ati folosit echipament identic, atunci sigur nu ati avut aceleasi setari...sau poate invers... suspiciune

    La aparatele dincolo de clasa bridge numarul optiunilor creste considerabil.
    De altfel eu cred ca, la Nikon cel putin, mai sus de seria 5000 toate camerele au disponibile cam aceleasi posibilitati de calitate; insa pe masura ce urci cresc geometric functiile de reglaj manual.

    Asta e si ideea...unui amator i se iau de pe cap o serie intreaga de griji privind ajustarile tehnice, si sunt incredintate sistemelor automate...in timp ce profesionistului i se ofera o gama cat mai larga de mijloace pentru a se exprima plenar..

    Sa stii Kavarna ca si simpla corectie a expunerii cu o treapta, doua, in conditiile acelorasi parametrii poate face o diferenta majora intre calitatea unor cadre
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de The Dude Vin Aug 21, 2015 8:08 pm

    Pentru Sfatuitorul....si nu numai...

    In productia cinematografica  I Origins, aparatul intrebuintat este un Canon (probabil 650D) ce are ca particularitate obiectivul de tip "pancake", care arata asa:

    Sfaturi si Recomandari Canon40mm-f28

    Este un obiectiv extraplat, cu functii reduse, dar in limita unor parametrii pro.
    A fost conceput pentru aparatele DSLR, tarziu si numai de catre unele firme.
    Scopul ar fi "usurarea" echipamentului si evitarea manevrabilitatilor agasante (mai putin spatiu ocupat in bagaj, simplitate in actionare, greutate si complexitate minimalizate, etc.)

    Sfaturi si Recomandari I-WbDKGbK-L

    Cred ca in  film, ideea utilizarii kit-ului din poza are de transmis un mesaj in legatura cu ochiul. Chiar in debut (pe generic), personajul principal povesteste cat de surprins a fost in copliarie, sa afle ca si obiectivele foto si ansamblul iris/retina, functioneaza asemanator. Cum in plot se cauta originea ochiului (a celui  primar/elementar),  aparatul din imagini are si el cel mai simplu obiectiv posibil (functional in limite optime) .

    ..Voila....


    yeeees
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de The Dude Lun Dec 14, 2015 12:02 pm

    Sfaturi si Recomandari 12366359_931877566867015_2543591267415748324_n
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de The Dude Lun Dec 14, 2015 12:07 pm


    Să facem cunoscută legea!


    Un cititor mi-a zis-o bine: Iti dau o sugestie tie si tuturor celor care lucreaza in media: promovati legislatia romana mai mult! Oamenii de rand nu cunosc legile din Romania, dar pe voi nu va intereseaza decat abia in momentul in care va sunt incalcate drepturile voastre!

    Sunt sigur că mulţi dintre voi nu ştiau că noul Cod civil vă permite fotografierea sau înregistrarea oricărei persoane şi a oricărui bun privat (clădire, maşină, câţel, telefon) ce se află pe domeniul public. Codul civil prevede clar ce fapte sunt considerate atigneri aduse vieţii private prin articolul 74 din Sectiunea a III-a a Capitolului 2. Mă voi referi strict la fotografiere şi înregistrare video.


    Ce nu avem voie:

    c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
    d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
    f) difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză;
    g) difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite.

    Aşadar şi prin urmare, nimeni nu are dreptul să vă interzică fotografierea atâta vreme cât vă aflaţi pe un domeniu public iar subiectul vostru nu se află pe proprietate privată. Spor la fotografiat şi la filmat!
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mai 13, 2016 8:23 pm

    O ..bursa si-o aparitie in "Terre sauvage".
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Mai 13, 2016 8:28 pm

    Initiativa-i a lui Vincent Munier !

    Sfaturi si Recomandari Grandeursnatu-12

    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de Takuma Mar Mai 22, 2018 8:59 am

    Intre Sony, Canon si Nikon, la DSLR bridge ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de The Dude Mier Mai 23, 2018 7:47 am

    Afacerea momentului Sony mirrorless (calitate/pret imbatabil);

    La DSLR, ti-as recomanda un Olympus care e slow, n-are cine stie ce ISO si fps amarat, dar care are un potential peste concurenta de la acest nivel si accesorii in completare la o clasa inalta si un cost de neimaginat pentru acest nivel;

    Raspunzand strict: Nikon;

    Continut sponsorizat


    Sfaturi si Recomandari Empty Re: Sfaturi si Recomandari

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 9:55 am