Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


3 participanți

    Fumatul pipei...si piparitul

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Mar Iun 16, 2015 4:46 pm

    E un tutun regular, dar al unui producator cu traditie...
    Nu stiu ce sa zic. Pipeaza si vezi ce iese. Exista persoane cu o chemare pentru asa ceva, dupa cum sunt o sumedenie ce au o aversiune imposibil de depasit. Daca nu esti fumator, si tragi in piept, asteapta-te la reactii severe.

    Recomandarea mea e sa pufai si atat.
    Atentie la regulile de aprins si de reaprins.

    Bafta. Nu uita sa pui poze cu pipa ta.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Iun 17, 2015 2:25 pm

    O sa pun, desi imi pare ca m-am inselat cu ea. Pe situri scrie ca-s proaste.
    Am pipat si a fost fine. N-am tras pe nas....

    Insa in afara de imagine, nu gasesc ceva nemaipomenit in asta..
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Mier Iun 17, 2015 8:39 pm

    In timp ai sa gasesti.

    Stabileste un ritm de o sedinta la doua trei zile.
    De preferat dupa masa si acompaniat de un pahar de ceva..un digestiv.

    Vorbim dupa..


    Si pune naibi odata pozele alea... Neutral
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Iun 18, 2015 4:34 pm

    Electra Special - 120 lei, noua.

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Electra_Sp

    Mi-au zis ca are un raport exceptional la calitate/pret.
    Am intrebat pe net si mi-au zis ca merita, dar sa fiu atent la bol, ca poate avea gauri umplute cu ipsos.
    Era o balarie, ca unealta vine cu un certificat care atesta ca e lemn plin peste tot si ca lacul nu trebuie inlaturat, sau refacut periodic.


    Mie imi place cum arata, primeste filtre de 9 si nu se ineaca.
    La cele doua sedinte n-am avut probleme de condens, da mi s-a stins de mai multe ori

    Tu ce crezi ??
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Joi Iul 09, 2015 4:58 pm

    MmmmDa, e o pipa buna pentru inceput. Condensul si borboroseala sunt in opozitie de faza cu mentinerea vie a vatrei. Piparul emerit e cel care reuseste un echilibru perfect intre cele doua, si asta se face din reglarea ritmului de pufait. Cateodata sunt necesari ani intregi, iar tu ai ales o pipa care nu te va ajuta prea mult prin ea insasi. La cele pe care ti le-am aratat eu, lungimea mustiucului asigura o racire a a erului si asta iti da libertatea unui ritm ceva mai aproximativ. Se spune intre pipari ca doua, trei, reaprinderi pe o incarcatura sunt ceva normal.

    Pe de alta parte alegerea ta iti va impune un standard de deprindere mai ridicat (prin intransigenta impusa).
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Iul 09, 2015 8:24 pm

    In copilarie am avut vecin un cuplu de ..rusi , rusi-rusi . Un cuplu ciudat , in afara originii, in sensul ca exista o diferentza de varsta intre cei doi, purtau nume diferite, exista si un copil , medic internist de formatie clasica , adica multivalent in ale ..culturii +alcoolul. Din pacate nu aveam nici varsta si nici mintea pt o aprofundare a povestii lor , dar pot inseila o poveste -un general rus , dezerteaza pt frumoasa Tatiana cu care , decide sa se rataceasca printre romani . La ei mancam preparate rusesti , de ex un fel de gogosi cu varza (aveau o denumire pe care am uitat-o) sau beam ..cvas . Tot la ei serveam cate-un ceai facut la samovar . Era evident ca avusesera un standard ridicat de viata pana s-au poticnit pe-aici. Dar de ce spun povestea aici? Pt ca ..Deda (doar asa era apelat dl , niciodata pe nume) fuma pipa , era f retras , avea o camaruta a lui in care il gaseai mereu intre carti si indesand tutunul in pipa sau activandu-l ; nu ma deranja mirosul , ceea ce dovedeste ca era de calitate . Pacat ca nu am trecut dincolo de aparente ; cred ca aveau ce povesti .  geek


    Ultima editare efectuata de catre fiatlux in Vin Iul 10, 2015 11:30 pm, editata de 1 ori
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iul 10, 2015 9:02 pm

    Bai fiat....ai tu un stil al tau...Urci omul pe pereti si alta nimic.

    Mi-ai trezit amintiri culinare extreme...Cvas-ul si Akrosca...si Solianka cu sfecla rosie..

    Dar mai ales Akroska...cu legume si bucatele de mezel, carnat (crenvurst), iaurt si cvas...peste care se pune gheata pisata..pe caldurile astea..???.....pai e un dar divin.

    Nici nu mi-am pus vreodata problema: in materie de ciorbe ucrainienii sunt mesteri neintrecuti.
    Ce zic eu: MAGICIENI !!!

    In Lituania am mancat Solianka cu sfecla rosie. Eram cinci romani la masa, varste diferite, educatii diferite..Nimeni nu a mai vrut nici felul doi, nici atreuri, nici bautura. Veneau castroanele unul dupa altul.


    Si totusi nu am incercat niciodata sa fac asta acasa.
    Mi-ar fi parut o profanare.


    **********

    Tutunul de pipa primeste mai multe note, intre care cea de ambient este foarte importanta.
    O nota mare la capitolul asta face ca in prezenta unui fumator cu lulea sa te simti de-a dreptul foarte bine, caci efectul e asemanator betisoarelor aromate care se ard ca sa estompeze alte mirosuri.

    Si da, fumatul pipei se insoteste cel mai bine cu lectura. yeeees
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Iul 11, 2015 12:50 am

    Heiii!Coborati de pe pereti ca-mi schimb stilu'!  suparare



    ar fi nevoie de-un ..neamtz , sa ne ...traduca ...cum ne-a mai tradus !  Very Happy  Guten night , Cla !  yeeees
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Lun Sept 14, 2015 1:06 pm

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Ok_3778
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Lun Sept 14, 2015 1:07 pm

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Pipa-pigmeu-fumat-girl-779769
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Sept 14, 2015 4:11 pm

    Mi-a iesit si mie. La bulgari, am gasit in magazin (Varna) unu tutun numai din cirese, o minunatie.
    Si era olandez. Din pacate pachetul e foarte mic si nerusinat de scump (18 euroi)
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de Kavarna Lun Sept 14, 2015 4:13 pm

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Chelsea-smokes-captain-black-cherry-14
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Oct 16, 2015 10:17 am

    Elina Acevedo 

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 12118598_845015828947090_5303292199550198657_n

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Vin Noi 27, 2015 3:26 pm

    “When loves grows cool, thy fire still warms me; When friends are fled, thy presence charms me.  If thou art full, though purse be bare, I smoke and cast away all care!”

    – German Smoking Song
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Vin Noi 27, 2015 3:28 pm

    The History of the Tobacco Pipe
    The history of the tobacco pipe is long and quite fascinating and could fill many volumes. As it is the purpose of this piece to cover many and several aspects of pipes and pipe smoking, a limited and general look at that history seems the practical course here.

    I suppose we can all be grateful to John Rolfe who had the inspiration to plant tobacco seed from Trinidad in my native Virginia soil – just a few miles from my birthplace – in 1612. His first crop of tobacco ( nicotiana tabacum ) found great favor at court back in England, as it was a far tastier smoke than the rough native North American species introduced in London some years before. And popular it was, as just over a ton of Virginia tobacco shipped to London in the year spanning 1616 -1617.

    And by 1620, some 40,000 lbs. of tobacco made it’s way from the banks of the James River in Virginia across the Atlantic and up the Thames to London docks. Much of this tobacco was consumed by “drinking” the smoke from a pipe. So, some four hundred years ago pipe smoking was taking England and Europe by storm.

    The pipe itself, as a means of smoking tobacco, had a much earlier appearance. Some 3,000 years before Englishman John Rolfe’s fortunate experiment at Jamestown, Native American tribes were smoking pipes in the Mississippi Valley area of the U.S. Ancient relic pipes found there were adorned with figures of animals and other decorative markings and were mostly made of porphyritic and other hard stone. Early English and European pipes were generally made of clay and were the simple long stemmed pipes that many know today as the clay tavern pipe.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Vin Noi 27, 2015 3:28 pm

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Carved-Meerschaum-Pipe
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de The Dude Lun Mar 21, 2016 11:00 am

    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 10997885_522148394630711_969108636817011935_n

    Continut sponsorizat


    Fumatul pipei...si piparitul - Pagina 2 Empty Re: Fumatul pipei...si piparitul

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 1:43 pm