Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


3 participanți

    Aparate foto TLR

    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Aparate foto TLR Empty Aparate foto TLR

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Feb 18, 2015 3:29 pm

    ...Twin Lens Reflex...de la Rollei... What a Face

    Aparate foto TLR Rolleiflex_camera___both_sides___bw_by_cain3d-d4tnt78
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Aparate foto TLR Empty Re: Aparate foto TLR

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Apr 06, 2015 9:48 am

    Poate cineva sa imi zica mai multe despre acest tip de aparate ???
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Aparate foto TLR Empty Re: Aparate foto TLR

    Mesaj Scris de The Dude Lun Mai 11, 2015 11:30 am

    Da...moi..

    am avut unul in tinerete...bine, tineretile mele erau bantuite de imaginea reporterului cu un rollei si cu blituri chimice de unica utilizare

    Aparate foto TLR Img_0166_3

    sunt si au fost super aparate...lucrau pe film lat, asa ca informatia captata era de cateva ori mai mare ca cea de pe filmul de 35mm.
    in plus admiteau optica modesta, spatiul de preluare al imaginii fiind si el ceva mai generos (avantaje ale formatului mediu, toate prezente).

    la inceput am avut o copie umila de fabricatie chineza Seagull

    Aparate foto TLR 3202_seagull

    apoi, cand au explodat digitalele, mi-am putut permite si un rolleiflex autentic...constatand cu surprindere cum diferentele, care in costuri erau de la 1 la 100, in posibilitati erau foarte putine si se referau doar la extensia unor parametrii de expunere (timpi si diafragme).

    singurul inconvenient era vizarea de sus in jos...iti trebuia ceva practica sa poti gasi subiectul si apoi sa il poti incadra corespunzator.

    adolescent inflacarat de nevoile speciei, l-am utilizat frecvent la fotografiatul pe sub masa...si implicit pe sub fuste...
    Gryphon
    Gryphon


    Mesaje : 237
    Puncte : 237
    Data de inscriere : 17/04/2015
    Localizare : NV

    Aparate foto TLR Empty Re: Aparate foto TLR

    Mesaj Scris de Gryphon Mar Mai 12, 2015 11:03 pm

    Camera lui Paparazzo din La dolce vita, personajul de la care vine numele de paparazzi vai

    Aparate foto TLR 2n1v1nl


    ia uite-i jocolor clown
    Aparate foto TLR 313fy0z

    trebuie să fi fost interesant să-o folosești, iar băieții ăia se mișcau foarte rapid daaaaa

    înțeleg că se fac și acum niște jucării digitale destul de scumpe pentru ce pot
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Aparate foto TLR Empty Re: Aparate foto TLR

    Mesaj Scris de The Dude Joi Mai 14, 2015 8:45 am

    da...e era pe film rola...12-16 cadre maxim...Iti dai seama cum se dramuia fiecare decloansare ??

    Rollei a facut epoca la vremea lui...Bine, ca facea si poze de o calitate fantastica, in conditiile unei pregatiri minime a fotografului.

    Spre deosebire de filmul pe 35 mm, la developare, pelicula asta trebuia anterior foarte bine spalata, eliberand o substanta albastra.
    Nici azi nu stiu exact ce era cu ea, insa cu film din asta am scos poze si de pe o rola compromisa prin voalare...

    Continut sponsorizat


    Aparate foto TLR Empty Re: Aparate foto TLR

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 12:19 pm