Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


5 participanți

    Scandalul zilei...

    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Scandalul zilei... Empty Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Feb 18, 2015 3:16 pm

    Pe 27 ianuarie 2015, procurorii DNA au deschis un dosar penal după acuzaţiile de blat de la meciul Dinamo - Lazio 1-3 din august 2007, apărute cu două săptămâni mai devreme în ProSport. Cu toate acestea, oficialii clubului Lazio sunt absolut convinşi că totul este o înscenare. Intrat prin telefon la postul de radio al clubului, Stefano De Martino, directorul de comunicare de la Lazio, a declarat: "Nu ştim nimic, nu am primit nicio informare în acest sens. Astfel, nu putem să ne exprimăm nicio poziţie. Această poveste a apărut acum două săptămâni şi am spus atunci că nu am deschis nicio anchetă internă şi nici nu vom deschide. Pe site-ul ministerului (n. red. - Ministerul Justiţiei din România) nu a apărut nimic, niciun anunţ privind deschiderea dosarului. E o poveste inventată pentru a crea un pic de agitaţie".

    În ciuda faptului că Mircea Rednic a vorbit despre o sumă de transfer, 7,2 milioane de euro, mai mare decât cea apărută în media, şi că Lazio ar avea posibilitatea de a lămuri această dilemă, De Martino nici măcar nu a deschis această temă de discuţie. În schimb, acuză ProSport că "a inventat povestea", motivând prin absenţa oricărei comunicări pe site-ul ministerului Justiţiei. ProSport publică din nou adresa primită pe 11 februarie din partea Biroului de Informare şi Relaţii Publice din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, ca urmare a solicitării unui punct de vedere oficial.
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2095
    Puncte : 2126
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de HTG Lun Apr 06, 2015 11:43 am

    Sfatuitorul...ceva nu-i bine aici. E topic de film, iar scandalul, asa cum inteleg eu se refera la sotiile vedetelor care vor musai sa ramana in actualitate... Eu asa pricep Rolling Eyes
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mar Apr 07, 2015 4:54 pm

    Asa si e....sorry.... Suspect

    ...m-am lasat purtat de titlu, care pentru Afacerile Interne era super.....

    OK...care-i cel mai recent scandal al zilei pe platoul de fimare ??
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 08, 2015 8:28 am

    ..pai m-as incumeta eu sa pun unul pe tapet:

    Revista "Film Menu" editata periodic de U.N.A.T.C. a avut un moment greu. Actuala conducere a torpilat colaborarea cu redactia suspendand fondurile necesare. Rectorul actual, actorul Tichienii, e un nebun si un infam - nu-i niciun secret in asta.

    Au fost lupte aprige, luari de pozitii, atacuri obscure.... E un scandal de urmarit, caci s-a purtat in cea mai mare parte pe net.

    In fine, revista, una excelenta, si-a reluat ciclul cu numarul din 06.04.2015....

    O noua victorie a studentilor, dar mai ales una gigantica a filmului...
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Apr 09, 2015 4:57 pm

    Hai sa-ti zic si eu ceva...Stii ca dementul ala a suspendat si proiectiile gratuite de la sala Cojan ??


    Idiotul si-a luat insa teapa, ca aia au mers inainte pe sest...O vreme, a fost o coalitie exemplara, caci nimeni n-a ciripit...

    Da tot s-a gasit o coada de topor, si era cat pe ce sa se lase cu exmatriculari, insa au intervenit profii de la film...Ei au salvat si revista, fara sa isi propuna initial treaba asta. Si nici nu vroiau doar sa ii salveze pe osanditi...Era doar conjunctura ce a polarizat ura impotriva rectorului...Una tot mai raspandita.. affraid
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Kavarna Vin Apr 17, 2015 1:20 pm

    ...vroiam sa zic de el intr-o cronica, dar e mai mult subiect de scandal:

    Danny Collins in regia: Dan Fogelman.


    un subiect de cacao, un pacino epuizat si filmari penibile...


    are premiera azi la mutiplex
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Dum Mai 24, 2015 6:56 pm

    nici nu stiu unde sa il agat mai bine


    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de The Dude Dum Aug 23, 2015 7:14 pm

    22 august 1902 - S-a nascut Leni Riefenstahl, una dintre cele mai controversate personalitati feminine ale secolului XX, dansatoare, actrita, regizoare de film; filmele sale, realizate din ordinul lui Adolf Hitler - "Olympia", "Triumph des Willens" - , desi demonstrau talentul de cineast al regizoarei, i-au adus oprobriul lumii artistice; in anul 2002, ultimul ei film, documentarul "Impresii sub apa", difuzat de canalul de televiziune ARTE, cu ocazia implinirii varstei de 100 de ani, a fost considerat o adevarata capodopera, insa cometariile criticilor nu au omis sa puna in evidenta raspunderea morala a creatorului de arta (m.08.09.2003).




    A servi genia o cauza gresita...Tema pentru acasa.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mar Apr 11, 2017 2:09 pm

    http://tvron.net/


    Un adevarat scandal !!
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de The Dude Mier Mai 16, 2018 3:26 pm

    Cel mai nou film al lui Lars Von Trier, „The House that Jack Built”, prezentat luni în afara competiţiei la Festivalul de Film de la Cannes, a stârnit reacţii împărţite în rândul spectatorilor, unii considerându-l „dezgustător”, alţii „tulburător”, în timp ce câţiva au părăsit sala de cinema cu mult înainte de genericul de final, scrie News.ro.

    Filmul îl are în rol principal pe Matt Dillon, care interpretează un asasin în serie ce îşi vede crimele drept opere de artă.

    Lars Von Trier şi-a făcut luni prima apariţie după şapte ani pe covorul roşu de la Cannes, de la premiera filmului „Melancholia” (2011), când a făcut mai multe glume despre faptul că îl simpatizează pe Hitler, ceea ce i-a adus o interdicţie din partea organizatorilor, fiind desemnat „persona non grata”.

    Uma Thurman şi Riley Keough, care joacă în cel mai recent lungmetraj al lui, nu au ajuns la festival.

    În ciuda faptului că a scandalizat publicul, filmul a fost aplaudat timp de şase minute în sala de cinema.

    Festivalul de Film de la Cannes a debutat pe 8 mai şi se va încheia sâmbătă, cu o gală în cadrul căreia vor fi anunţaţi câştigătorii.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Mai 16, 2018 3:58 pm

    am auzit ca este de o bestialitate fara margini.
    asa este ??
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de The Dude Joi Mai 17, 2018 12:18 pm

    Da. Am vazut doar trailere, desi circula de mai bine de o luna si o varianta univo pe piata.
    insa nu se compara cu evenimentul anului in materie de horror/grozavi:

    Scandalul zilei... Maxresdefault

    "The Farm - Hans Stjernswärd (2018)


    Un film slabut, dupa o idee interesanta si cu o realizare ... groteasca (adica la superlativ pentru segmentul vizat)


    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Joi Mai 17, 2018 12:25 pm

    Ce inseamna "univo" ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de The Dude Vin Mai 18, 2018 11:02 am

    E o varianta intermediara a post-productiei care se furnizeaza universitatilor de profil, ca material didactic. cyclops
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Kavarna Vin Iun 29, 2018 9:31 am

    Din cate am aflat recent astfel de materiale nu au intregul continut al filmului ci numai secvente cu solutionari importante dpdv artistic... Asa e ?
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Takuma Lun Dec 23, 2019 11:36 am

    Eugen Tomac nu agreează asumarea răspunderii pe buget, dar spune că încearcă să înțeleagă demersul Guvernului Orban: ”Este un demers destul de riscant, având în vedere că discutăm despre legea bugetului, iar bugetul țării totdeauna a fost dezbătut în Parlament. Mai mult decât atât, cred că este esențial să-i lăsăm Parlamentului dreptul de a dezbate. Însă avem aici o situație inedită și anume s-a creat o majoritate de conjunctură, care a dat jos fostul Guvern și premierul Ludovic Orban a luat această decizie de a-și asuma bugetul, tocmai pentru că nu există o coeziune foarte puternică în rândul partidelor care susțin actualul Cabinet. De principiu, sunt de părere că bugetul trebuie dezbătut în Parlament și asumat prin vot. În situația de față, încerc să-l înțeleg pe premier, care aplică această formulă care este permisă de Constituție, de a-și asuma răspunderea pe buget”.

    Este oficial: Guvernul își asumă răspunderea pentru bugetul pe 2020

    Continut sponsorizat


    Scandalul zilei... Empty Re: Scandalul zilei...

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 8:54 am