Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


    Felina bulina..

    HTG
    HTG


    Mesaje : 2095
    Puncte : 2126
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Felina bulina.. Empty Felina bulina..

    Mesaj Scris de HTG Lun Mar 20, 2023 11:50 am

    "So hello, my friend
    Good to see you again
    You've been gone for a while
    Now you're back and I'm so glad you are here
    It's wonderful, my friend
    To see you again
    I was gone for a while
    Now I'm happy and so glad to be here
    So hello, my friend
    Good to see you again
    You've been gone for a while
    Now you're back and I'm so glad you are here"


    Uite ce poezie frumoasa.. Vine de la Stanley Clarke (Return to Forever)...

    Desi posibilitatile ca randurile astea sa ajunga vreodata la tine sunt minime, ma risc si iti raspund aici la mesajul tau de dincolo (fiindca pentru mine acel mediu este unul toxic si degradant - apropo, am primit salutul prin intermediar).

    Poate ca trebuia sa incep cu acest disclaimer: am intrerupt voluntar dialogul nostru din cauza felului in care ai reactionat atunci, in acea situatie atat de plina in confuzie. Nu a fost frumos cum ai procedat si nici ok.

    Imagineaza-ti ca prin influentele mele masonice as ajunge in audienta la regina Angliei in scopul de a o anunta ca nu ma pot implica cu nimic in rezolvarea diferendului dintre casa regala si printul Harry.. N-am nicio treaba cu povestea asta absurda si nici nu stiu in ce consta acel conflict (lasa si faptul ca regina a murit), dar fa un efort; si mai fa unul sa poti constientiza punctul meu de vedere ca pe o reactie sincera si onesta, indiferent de inoportunitatea sau fabulosul lui. Din punctul de vedere al reginei, cu siguranta nu pot fi mai mult decat un alt ticnit intre atatia, chiar daca initial mi-ar acorda o bruma de interes..

    Insa daca intr-adevar nu ar fi nimic ascuns in spatele gestului meu si totul nu s-ar rezuma decat la fanteziile unui nebun, pentru ce s-ar putea ea simti jignita de initiativa mea ?? Crezi ca ea ar considera demersul o imensa ofensa, ori un extraordinar afront ?? Ceva insurmontabil ??

    Dimpotriva.. sunt absolut convins ca mi-ar adresa multumiri alaturi de regretul circumstantial al imposibilitatii unui parteneriat in chestiunea asta.. Desigur, apeland puternic la ironie, la regalitate si din dorinta de a ma expedia cat mai repede si cat mai elegant  inapoi in delirul meu.

    Asta s-a petrecut atunci. Eu am dat curs unor imperative pe care le consideram lamuritoare, corecte, necesare si integre.. Tu insa ai luat afirmatiile mele drept incalificabile insulte... iar asta m-a insultat la culme, pana la urma si pe mine..

    Cum am si spus imediat ce lucrurile s-au mai asezat: a fost numai o teribila neintelegere ce nu merita atata atentie.. Fie deraiari de lunatic, fie marturisiri bine-voitoare... atat... fleacuri.

    Am intrerupt pentru ca nu mai imi raspundeai; era evident ca ma evitai si ca dezvoltai pe unde mai scriai, parca dinadins, pareri opuse a lor mele.. Nu mai aveam loc in viata ta.

    Luand in calcul dezvoltarile ulterioare, se pare insa ca amicitia noastra intrerupta a fost de bun augur.. Eu am apucat spre o implinire la care nici nu visam, iar tu pe un parcurs plin de importante si glorioase realizari.. In vanzolelile de atunci, poate ca mai eram si azi blocati de discutii, proiecte si planuri, care mai de care...

    Astfel, aflu cu multa bucurie ca ai reorganizat casa, ca ai rezolvat problema bailor si a camerelor pentru copii, ca ai recurs la incalzirea centralizata.. Ca te-ai descurcat. Dar in afara de asta, ce mai faci tu mafrend ?? Cum iti mai ei cu sanatatea, dar baietelului ?? Caty cum mai e ??.. trebuie ca a ajuns ditamai domnisoara...

    Eu m-am retras.. adica m-am pensionat, fiindca am avut aceasta posibilitate si in prezent ma dedic exclusiv unor proiecte personale de tip loisir. Ca si tine sunt in general multumit de viata mea si aduc zilnic lauda creatorului pentru ca mi-a dat posibilitatea sa traiesc toate cate le-am trait.. si sa experimentez toate cate le-am experimentat.

    Desi cel mai probabil nu vei citi niciodata randurile astea, iti doresc viata tihnita, hotarare neabatuta, incredere si speranta, credinta si bafta..


    adieux ....still mafrend

      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 9:22 am