Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


5 participanți

    De ce tac civilizațiile extratestre?

    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de citadin Vin Oct 04, 2019 10:36 am

    Dincolo de teorii, de conspirații, de revelații ale unor oameni obișnuiți, lansez întrebarea pe care Dan D. Fărcaș a pus-o în anii 80: De ce tac civilizațiile extraterestre? hohoteala suspiciune afro Basketball
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de Articon Mar Oct 08, 2019 1:52 pm

    ..Eu nu cred ca ele tac. Si Pamantul, daca ar calatorii prin alte lumi nu ar contacta pe oricine. Ar lua discret pulsul, ar afla factorii de decizie si apoi s-ar adresa civilizat lor. Sa decida ei ce fac cu obstea, ca stiu mai bine.

    Asta e motivul pentru care le numim civilizatii si nu popoare sau triburi. albino albino albino
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 516
    Puncte : 512
    Data de inscriere : 19/05/2017

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Oct 28, 2019 10:33 am

    Logic daca vreo civilizatie ne-ar gasi, inteligent ar fi sa ia legatura cu reprezentantii nostri. Ar studia structura sociala si ar alege cui sa se adreseze. Daca ar cunoaste cat de cat comportamentul de gloata al oamenilor ar afla imediat ca acestia se panica usor si pot actiona necontrolat chiar periculos pentru ei si pentru extraterestrii
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de citadin Joi Oct 31, 2019 10:28 pm

    Stephen Hawking era de altă părere. Că dacă în zborul lor interstelar nomad ar găsi o civilizație, să nu ne așteptăm la o vizită prietenoasă. Ok, așa cum bine a menționat și Articon s-a folosit cuvântul civilizație Trebuie clarificat termenul de civilizație, sau înlăturate toate nunațele lui. Nu asta e ideea. Sau...

    ****

    Extratereștrii, dacă ar găsi acest fir de praf numit Terra, și ar avea de profitat de pe urma lui, ar profita. Probabil. Asta e viziunea defunctului prezentată în Into the Univers.

    Autentikov, Inteligent în ce sens? De ce ar fi inteligent să se coboare la submediocritatea reprezentanților noștri? Cine ar fi reprezentanții noștri? Politicienii? Argumentul ăsta e demontat de Arthur C. Clarke în Sfârșitul copilăriei.


    Fărcaș a propus patru răspunsuri la întrebarea adresată de el, nouă. Dar n-am să le enunț, pentru că am vorbi în van, am alerga în jurul cozii și ne-ar ieși iar nimic nou sub soare. Îl convoc pe Kavarna să-și spună opinia. Cred că ar fi în măsură, ca de altfel toți cei de pe-aici.

    Dacă tac sau nu tac..? Aici, personal îmi permit să cred că ele totuși... tac.

    Noi am trimis mi se pare, în anul 1977 un salut cu coordonatele noastre, n-am primit nimic până acum. În afară de cazurile expuse de J. Allen Hynek.

    Aștept să ne așezăm la masa discuțiilor, și încurajez chiar și conflictul. Între idei.

    **

    P.S.: Șansele ca naționala României de fotbal să mai atingă performața din 1994, sunt după părerea caselor de pariuri, mai mari decât anunțul oficial al NASA că suntem vizitați. blublublu



    Ultima editare efectuata de catre citadin in Joi Oct 31, 2019 10:32 pm, editata de 2 ori
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de The Dude Vin Noi 01, 2019 3:25 pm

    citadin   ...O premiza subanteleasa a intregii discutii este ca atunci cand vorbim de civilizatii extraterestre ne referim strict la populatii mai mult sau mai putin asemanatoare noua ca forma si esenta organica. Daca ele ar veni sub alta forma ...de spori, de fire de nisip, de piedras cansadas, de polen, sau orice altceva de neimaginat ca beneficiar al unei constiinte, de pilda, nici macar n-am afla vreodata ca am fost contactati (dupa cum, cel mai probabil ca am si fost deja).

    Daca acceptam insa ca ei sunt asemanatori noua, ca forma si esenta organica, nu e deloc greu sa ne inchipuim ca aceste entitati au si preocupari fundamentale de acelasi tip, cum ar fi atentia pentru a avea suficienta hrana, nevoia unui tratament egal, a sigurantei si a bunei stari... Judecam asadar o ipotetica alta lume in aceste coordonate iar daca iarasi, facem exercitiul sa banuim ca ne sunt superiori ne putem imagina ca ne-ar dori aliati in questul lor universal in care ei cunosc inamicii comuni puternici deosebiti noua (despre care stiu ca ne vor confrunta intr-un viitor) si care ar putea aduce extinctia tuturor raselor de aceiasi factura.

    Sunt posibilitati minuscule sa faca drumul pana aici doar pentru a ne oropsi si de a ne supune... ceea ce insa nu e exclus.

    O astfel de initiativa (contact) in oricare scop, ar incepe in opinia mea prin negocieri, iar acestea nu se pot desfasura decat pe un palier decizional... adica reprezentanti cu puteri administrative... structuri ocupate da oameni politici capabili sa momilizeze/demobilizeze un raspuns militar..

    Si Clarke si Hawking (dar mai ales el) sunt in eroare. Hawking are chiar o viziune trufasa, in sensul ca el isi inchipuie vizitatori pizmasi pe omenire, uitand ca agresivitatea nu e un argument al cerebralului... al inteligentei avansate... a acelei dimensiuni care le va fi permis sa ne gaseasca in marele ocean universal..

    Clarke e patimas si se razbuna astfel pe liderii momentului, profetind ca impostura lor va fi tratata cum se cuvine de care cei intelepti; ignorand insa si el ca insusi inteleptciunea ii va determina pe acestia sa se adreseze celor ce pot controla ansamblul si nu partilor care il compun, indiferent de calitatea opozabila
    citadin
    citadin


    Mesaje : 71
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 22/11/2015
    Varsta : 37

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de citadin Dum Noi 03, 2019 5:05 pm

    The Dude, de acord cu tine, (mai puțin cu faptul că viziuea lui Clarke e trufașă)... Și eu tot la acel timp de contact mă gândeam la vârsta de 15 ani. Tot același tip de entitate asemenător nouă mă fascina, că undeva în zările oceanului cosmic există un posibil prieten cosmic.

    Îmi amintesc faptul că mi-a căzut în mâini o carte intitulată Universul, și am rămas efectiv fascinat de ea. Mă gândeam că în aceeași măsură sunt fascinați și ei de noi.  Mă gândeam  cum am putea să depășim bariera vitezei luminii ca să nu fim nevoiți să parcurgem 4 ani până la prima stea sau o mie pentru constelația Lira de pildă. Am început să scotocesc printre viziunile fizicienilor... Hawking, Davies, Steward, Barrow, Dawkins...  Din unele cărți n-am înțeles nimic, din unele prea puțin. Am început să-mi fac în cap fel și fel de speculații. L-am urmărit și pe Morgan Freeman, mi-a dat cam același rezultat care a fost expus și de Hawking, în Into the Universe. Poate ar trebui să-l revăd...

    Dacă civilizațiile există, sau hai să le spunem semenii noștri, de ce nu intră în contact cu noi? Eu sunt la curent doar cu frânturi care apar pe site-ul oficial al NASA, dacă tot e să rămânem pe palierul propus de The Dude, și anume că oficialitățile sunt cel mai în măsură să gestioneze.

    Da, văd că se fac progrese, așa cum a fost spre exemplu cu fotografierea (cartografierea?) Universului acum câțiva ani. Dar mai sunt și alte agenții spațiale ale altor state. Despre ele nu se știe prea multe. Unele state sunt prea preocupate cu economia, altele cu războiul... Cele preocupate cu apa potabilă nu intră în ecuație...  Sad

    *** *** ***

    Care ar fi pronosticul ca în următorii 50 de ani să intrăm în contact cu ele? Subiectiv vorbind. Vă invit la dezbateri!  Cool
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de The Dude Lun Noi 04, 2019 10:25 am

    Sigur ca da... in 50... in 25 sau in 100... Se poate intampla si maine. Trebuie insa precizat ca universul nostru este relativ tanar (la scara macro). Segan remarca in serialul sau ca Big Bang-ul trebuie inteles ca pe explozia unui cartus de dinamita. In urma deflagratiei sunt proiectate in toate directiile particule de pulbere arse sau care ard inca. Cele care ard inca ar fi sori, iar cele arse ar fi planete.. La scara universala tocmai s-a produs o astfel de bubuiala, iar totul este foarte tanar... daca noi am reusit in aceasta perioada sa dezvoltam viata si sa atingem acest nivel al civilizatiei, cel mai probabil alte fiinte s-ar afla la un nivel apropiat... si ar avea aceleasi probleme in a atinge distante uriase care sa le permita explorarea...

    Dar hai sa admitem ca au fost ceva mai destepti si ca dispun de astfel de mijloace de transport... sa ne gaseasca ar fi similar cu cautatul acului in carul cu fan. S-au speculand mai adanc varianta, poate ca gasindu-ne nu li s-a parut ca am fi ceva interesant... comparativ probabil cu alte forme intalnite (daca ii creditam cu posibilitatea de a parcurge uriase calatorii, putem sa ii suspectam si ca au descoperit multe alte provocari);

    Parerea mea, sugerata si anterior, e ca ne-au contactat deja si ca ne aflam intr-un fel de colaborare de mai bine de opt decade. Demersurile sunt tainice din nenumarate motive.. Gandeste-te un pic la ce bulversare s-ar produce... Daca ei ne-au gasit e cert ca ne sunt superiori... schimbul de tehnologie pe care l-am obtine practic peste noapte ar ingenunchea economia mondiala (si asa subreda), ar desfinta sistemul monetar si ar afecta chiar ratiunea umana de a fi, inlocuind-o cu altceva... Nu stiu daca omenirea ar supravietui unui asemenea impact... Cu siguranta nu in in modul in care intelegem noi asta astazi...
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de Articon Mier Noi 06, 2019 9:53 am

    scratch ..dar poate ca nu ar dori sa ne impartaseasca din cunostiintele lor ? Poate ar dori un parteneriat pe acest status quo, ei destepti noi fraieri.... scratch
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de The Dude Joi Noi 07, 2019 10:19 am

    Eu nu cred ca tehnologia a explodat in halul asta prin evolutie. Am mai zis despre asta: unor anumiti oameni le-au fost induse idei si dezvoltari de idei care le-au permis sa inoveze. Cred ca Newton, Newcombe, Watt, Einstein, Nobel, de pilda, au primit pe cale telepatica (si adapotat la nivelul lor) informatii care sa le permita intelegerea unor fenomene ce devenite publice au impulsionat progresul tehnologic.

    Este imposibil ca omul, ce nu intelegea prea bine cum se face focul si ce e cu arcul, sa ajunga in numai 10.000 de ani la microcipuri, calculatoare ultraperformante, zboruri cosmice si comunicatii libere in orice loc al planetei...

    Deci eu zic ca ei ne ajuta dintotdeauna, insa gradual.. tocmai sa evite un soc; In ultima vreme insa par sa fie presati de ceva si au dat frau liber transferului de la o zi la alta...

    Ceea ce ma duce cu gandul la o alta speculatie de-a mea (si de-a altora) potrivit careia in universul apropiat se intampla evenimente importante care ne au ca subiect colateral...
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de Articon Joi Apr 29, 2021 1:49 pm

    The Dude a scris:
    Este imposibil ca omul, ce nu intelegea prea bine cum se face focul si ce e cu arcul, sa ajunga in numai 10.000 de ani la microcipuri, calculatoare ultraperformante, zboruri cosmice si comunicatii libere in orice loc al planetei...


    Si cum s-a descurcat maestre ??
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de HTG Mar Mar 21, 2023 12:49 pm

    Cu pile "de sus".... drunken
    HTG
    HTG


    Mesaje : 2045
    Puncte : 2076
    Data de inscriere : 17/02/2015

    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de HTG Vin Mar 31, 2023 11:07 am

    Civilii nu tac. Dimpotriva, sunt foarte trezi si foarte activi. Presa tace despre faptele lor.

    De mai bine de doi ani are loc un proces tacut de sabotare a politicului, insa nimeni nu discuta deschis depsre asta. Se prefera variantele "incompetenta", "impotenta", "impostura".

    Oamenii potriviti, de la locurile potrivite lor, actioneaza insa strict in interesul natiei, compromitand conducerile impuse de derbedei

    Continut sponsorizat


    De ce tac civilizațiile extratestre? Empty Re: De ce tac civilizațiile extratestre?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 06, 2024 6:39 pm