Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


4 participanți

    HG CZ - P10c

    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    HG CZ - P10c Empty HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Aug 03, 2017 10:03 am

    Hai sa discutam si despre asta:

    HG CZ - P10c CZp10-91525-b-01

    Se spune ca e o intreaga revolutie in el.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Joi Aug 03, 2017 5:20 pm

    Cehii au o importanta traditie cu armele de foc. Asta, la prima vedere nu pare din cale afara de original.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 09, 2017 3:54 pm

    Modelul asta e un pic controversat, insa in topul celor mai bune 10 arme de mana cehii au avut constant cate doua piese si nu in partea de jos a clasamentului.

    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Aug 14, 2017 11:40 am

    CZ-P10 e o arma foarte bine cotata pe piata.
    Se spune ca va dota politia din new-york.



    Sfatuitorul a scris:Cehii au o importanta traditie cu armele de foc. Asta, la prima vedere nu pare din cale afara de original.

    Asa e. Sunt o tara mica cu o armurerie uriasa.
    Au inarmat mai bine de 50% din ww1 si 2
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Aug 14, 2017 11:40 am

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 14, 2017 1:48 pm

    Pistolul asta e o dubla furaciune. "Imprumuta" de la Walther P99 si de la Glock 17 tot ce au ele mai bun, dar nu o face cum trebuie, caci arma a cazut mai multe teste.

    Stai sa iti povestesc cum e cu armele astea.


    Politia din Spania (zic si eu, ca asa mi-a venit) lanseaza un concurs. "vreau sa incredintez un contract de 25.000.000 euroi, pentru ca sa cumpar pistoale pentru politisti. Arma care va castiga trebuie sa:
    -fie ambidextra
    -sa poata rezista intre -40 si +70 de grade celsius
    -sa aiba forta de penetrare 50 cm in corp gelatinos de la 15 m distanta
    -sa nu aiba mai mult de trei incidente de tragere in 1000 de cartuse scuipate in succesiune rapida..
    - sa
    - sa
    - sa.....

    Asa a ajuns Glock dintro obscura fabricuta de bricege unul dintre cei mai importanti producatori de pistoale. Dintr-un singur contract in care i-a facut "marti" pe Sig si pe Beretta... care erau nume de nume la vremea aia...

    CZ-ul asta are probleme cu mecanica din cate se aude si dupa o lansare fulminanta s-a prabusit imediat in sondaje. Vom vorbi de el la superlativ abia atunci cand are sa castige si el unul dintre marile contracte. Pana atunci parerile de "review" nu se pun....
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Aug 21, 2017 1:34 pm

    Eu n-am auzit de astfel de incidente. In plus il stiu ca excelent d.pd.v.-ul raportului calitate/pret. Care sunt malfunctiile incriminate si unde pot citi despre ele ? Multumesc.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de The Dude Mar Aug 22, 2017 2:41 pm

    Stau prost cu internetul pe aici pe unde sunt. Cand am sa am conditii mai bune fac un search si iti comunic link-urile.

    Cu raportul ala asa e.
    Pistolul e pe la jumatate pretului celor din clasa sa.
    In cazul armelor o fiabilitate redusa este insa vitala si face diferenta.

    Ai vazut in filmuletele anterioare cum trage scos din submersie, din hardaul cu noroi, ori din groapa de nisip..??... Brava lui. E tare... Dar ce folos daca se blocheaza in cele mai comune conditii de tragere ??
    Sau daca la 600 de cartuse ii sare culata cat colo...mai sa sparga capul tintasului..

    In toata istoria armureriei moderne, produsele de sinteza au reprezentat granite importante. Glock inventeaza ceva nou (piedica pe tragaciul foarfeca si polimerul ultrarezistent), apoi Sig vine si el cu o inovatie (armarea din tragaci). Hekler & Koch nu vor sa piarda plutonul si descopera si ei o chichita noua (teava in corp comun cu sliderul)... Apoi soseste cineva, unul istet din esalonul 2 sau 3, de cele mai multe ori,  si pune toate astea trei intr-o singura arma, trasand linia de departajare a momentului ca pe o concluzie, dincolo de care fiecare e invitat sa gaseasca inca o data alte noi solutii..

    Care e meritul nemaipomenit al produsului ce le rezuma pe alea de dinaintea lui...??
    E desigur unul, dar nu se compara cu vreuna dintre inventiile, care cumulate il definesc ca personalitate ?
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Aug 23, 2017 5:08 pm

    Pentru politiile locale s-a pus problema dotarii cu astfel de arme, insa cred ca sunt redirectionate de la armata (nu-s noi). Dar n-as pune mana in foc ca ar fi vorba de acest tip exact...
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Sept 04, 2017 10:09 am

    The Dude a scris:
    Pistolul e pe la jumatate pretului celor din clasa sa.

    Eu am citit ca e mult sub jumatate, fata de un Glock... scratch
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Kavarna Mar Sept 05, 2017 1:51 pm

    Depinde. Daca il cumperi in Cehia diferenta e de la 1 la 4, si nu stiu inca de ce dar Glock e mai ieftin in Europa de Est decat in occident ori in America.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Sept 25, 2017 9:23 am

    Ce pret iei de referinta ? Daca faci trimitere la valoarea de inventar a pistoalelor Glock din dotarea politiei romane acest lucru nu e corect, caci ele s-au cumparat printr-o licitatie direct de la producator. Nu ai cum sa gesesti asemenea preturi in magazin.

    Continut sponsorizat


    HG CZ - P10c Empty Re: HG CZ - P10c

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 9:22 am