Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


+2
Articon
Autentikov
6 participanți

    Coincidente

    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:22 am

    Gemeni

    Frații gemeni, Jim Lewis și Jim Springer, au fost separați la naștere și adoptați de familii diferite. Întrucât nu se cunoșteau, ambele familii și-au numit copiii James. Ambii James au crescut neștiind unul de celălalt și amândoi au căutat instruire în domeniul protecției legii, amândoi au avut talent la desen tehnic și tâmplărie și fiecare s-a căsătorit cu o femeie pe nume Linda. Amândoi au avut fii, dintre care unul a fost numit James Alan și celălalt James Allan. Frații gemeni au divorțat de soțiile lor și s-au căsătorit cu alte femei – amândouă numite Betty. Și amândoi au avut câini pe care i-au numit Tony.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:23 am

    Coincidența lui Poe

    În secolul al XIX-lea, faimosul scriitor de povestiri horror, Egdar Allan Poe, a scris o carte intitulată „Povestirea lui Arthur Gordon Pym”. Cartea era despre patru supraviețuitori ai unui naufragiu, care s-au aflat timp de mai multe zile într-o barcă, înainte de a se decide să moară și să-l mănânce pe asistentul al cărui nume era Richard Parker. Câțiva ani mai târziu, în 1884, iola cu rame, Mignonette, a naufragiat, cu numai patru supraviețuitori, care s-au aflat într-o barcă timp de mai multe zile. Într-un final, cei trei membri seniori ai echipajului au recunoscut că l-au omorât și l-au mâncat pe asistent. Numele asistentului-camerist era… Richard Parker.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:23 am

    Mark Twain și cometa lui Halley

    Mark Twain s-a născut în ziua apariției cometei Halley, în 1835, și a murit la următoarea apariție a acesteia, în 1910. El însuși a prezis asta în 1909, când a spus: „Am intrat o dată cu cometa lui Halley, în 1835. Vine din nou anul viitor, așa că mă aștept să ies cu ea”.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:24 am

    Găsirea cărții

    În 1973, actorul Anthony Hopkins a fost de acord să apară în „Fata din Petrovka”, bazat pe un roman al lui George Feifer. Neputând să găsească un exemplar al cărții, niciunde în Londra, Hopkins a rămas surprins să descopere unul zăcând pe o bancă într-o stație de tren. S-a dovedit a fi exemplarul personal, adnotat, a lui George Feifer, pe care Feifer îl împrumutase unui prieten și care fusese furat din mașina prietenului.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:25 am

    Crimă la „dublu”

    În anul 1975, în Bermuda, un om care mergea pe o motoretă a fost lovit de o maşină de taxi şi a murit. Tragedia s-a întâmplat după un an de la moartea fratelui său care conducea aceeaşi motoretă, pe aceeaşi stradă şi care a fost ucis de acelaşi taximetrist.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Articon Joi Iun 29, 2017 10:27 am

    Am primit si eu asta pe FB, dar am dubii ca ar fi adevarate suspiciune
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de The Dude Joi Iun 29, 2017 10:39 am

    Ba e mai adevarat decat credeti...Ma si trec fiori de gheata pe sira spinarii:

    Ia de colea:

    Crimă la „dublu”, din postul lui Autentikov s-a petrecut si in sanul formatiei Allman Brothers Band, cand Duane Allman moare intr-un accident de motocicleta, iar la exact un an dupa, in conditii similare si cam in acelasi loc moare si Berry Oakley, basistul trupei.

    Coincidența lui Poe din postul lui Autentikov. Richard Parker,este si numele tigrului naufragiat din filmul Life of Pi - Ang Lee(2012) ... si asta nu-i doar o coincidenta... tongue
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:42 am

    Shocked Shocked Shocked Shocked Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:43 am

    Cartea din copilărie

    Anne Parrish, celebra romancieră americană, a găsit într-o librărie din Paris, în anii ’20, o carte pe care o preferase în copilărie, „Jack Frost şi alte povestiri”. A cumpărat cartea şi i-a arătat-o soţului ei. Acesta a luat cartea, a deschis-o şi, pe prima pagină, a găsit scris „Anne Parrish, 209 N. Weber Street, Colorado Springs”. Era chiar cartea Annei!

    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:44 am

    Alegerea lui Donald Trump ca preşedinte al SUA, prezisă în urmă cu 16 ani

    Serialul de desene animate „The Simpson” a prezis într-un episod din anul 2000 faptul că Donald Trump va ajunge preşedinte, într-o cheie ironică şi comică, sub forma unei viziuni din viitor pe care o avea Bart Simpson.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:44 am

    Cea mai norocoasă persoană

    Violet Jessop se afla pe vasul RMS Olympic atunci când a intrat în coliziune cu nasa HMS Hawke. S-a aflat și pe Titanic atunci când a lovit un ghețar și s-a scufundat. De parcă nu ar fi fost de ajuns, Jessop s-a aflat și pe HMHS Britannic atunci când a lovit o mină.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:45 am

    Abraham Lincoln şi John F. Kennedy

    Cele două personaje importante din istoria Americii au fost asasinate într-o zi de vineri. Ambii preşedinţi au fost împuşcaţi în cap. Soţiile ambilor politcieni au pierdut câte un copil în timp ce locuiau la Casa Albă.

    *Fiecare a fost însoțit de soția sa și un alt cuplu.
    *Amândoi au avut patru copii.
    *Ambii au avut un prieten numit Billy Graham.
    *Kennedy a avut un secretar numit Lincoln. Președintele Lincoln a avut un secretar numit John.
    *Succesorii lor în ambele cazuri se numeau Johnson, au fost vicepreședinți și au fost atât sudiști cât și democrați.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:46 am

    Cartea „Titanic” și accidentul vaporului Titanic

    După asemănarea dintre vieţile celor doi politicieni americani se află o stranie coincidenţă între cartea lui Morgan Robertson („Titanic” din 1898, în care se relatează povestea unui vapor de croazieră care se scufundă) şi evenimentele care au avut loc 14 ani mai târziu, când Titanicul a dispărut în apele oceanului.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:47 am

    Numărul de înmatriculare al lui Franz Ferdinand



    Numărul de înmatriculare al mașinii în care se afla Franz Ferdinand atunci când a fost asasinat era „A III118”. Primul război mondial s-a terminat printr-un armistițiu pe 11.11.18
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:47 am

    Barajul Hoover și victimile sale

    Primul om care a murit în timp ce se lucra la barajul Hoover a fost Tierny pe data de 20 decembrie 1922. Ultimul om care a murit a fost pe 20 decembrie 1935. Era fiul lui TG Tierny.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:48 am

    Un glonţ care şi-a atins destinatarul după câţiva ani

    În 1883, Henry Ziegland s-a despărţit de iubita sa. Îndurerată, aceasta s-a sinucis. Fratele acesteia a hotărât să o răzbune, aşa că l-a urmărit pe Ziegland şi l-a împuşcat, apoi şi-a pus capăt zilelor. Numai că Ziegland a supravieţuit focului de armă. Glonţul doar i-a zgâriat faţa, apoi s-a oprit într-un copac. Ani mai târziu, Ziegland a decis să taie copacul în care se afla glonţul. Încercarea s-a dovedit atât de dificilă, încât a fost nevoie de dinamită ca să-l pună la pământ. Explozia a propulsat glonţul, care l-a străpus pe Ziegland, ucigându-l.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:49 am

    Dublura regelui Umberto I

    În Monza, Italia, regele Umberto I a luat cina într-un restaurant însoţit de generalul Emilio Ponzia-Vaglia. Când i s-a luat comanda, regele a remarcat că arată izbitor cu proprietarul. Au început să discute despre asemănările dintre ei şi au descoperit următoarele:

    a) se născuseră în aceeaşi zi a aceluiaşi an (14 mai 1844);

    b) se născuseră în acelaşi oraş;

    c) nevestele lor se numeau Margherita;

    d) proprietarul îşi deschisese restaurantul fix în aceeaşi zi în care regele fusese încoronat. Pe 29 iulie 1900, regele Umberto a aflat că proprietarul restaurantului a murit într-un accident de vânătoare. Acesta a trimis condoleanţe familiei îndoliate, apoi a fost asasinat de un anarhist din mulţime.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:49 am

    Blestemul lui Tamerlan

    Dictatorul sovietic comunist Iosif Stalin a vrut să-i vadă faţa comandantului turco-mongol, din secolul al 14-lea, Tamerlan (cunoscut şi sub numele de Timur), înmormântat în Samarkand. Legenda spune că “somnul Dumnezeului Războiul nu trebuie să fie deranjat”, povesteşte în biografia lui Stalin, Edvard Radzinsky. În cazul în care cadavrul lui Tamerlan ar fi fost deranjat, spune legenda, Tamerlan s-ar fi întos în a treia zi aducând război.

    Stalin a râs de legendă şi la 19 iunie 1941 i-a deschis sicriul. La 21 iunie, Stalin a aflat că Germania era pregătită să invadeze Uniunea Sovietică a doua zi în zori.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:51 am

    Data fatală pentru Ludovic al XVI-lea

    În copilărie, regele Franţei, Ludovic al XVI-lea fusese prevenit de un astrolog să fie foarte atent pe data de 21 a fiecărei luni. Regele s-a speriat atât de tare, încât pe 21 n-a încheiat niciodată nicio afacere. Din păcate însă, pe 21 iunie 1791, în urma Revoluţiei Franceze, Ludovic şi regina sa au fost arestaţi la Varennes, în timp ce încercau să fugă din Franţa. Pe 21 septembrie, în acelaşi an, Franţa a abolit monarhia proclamându-se republică. Pe 21 ianuarie 1793, Ludovic al XVI-lea a fost ghilotinat.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:51 am

    Vecini la două secole distanță

    Celebrul compozitor George Händel a fost un vecin al celebrului chitarist Jimi Hendrix – Desigur, au fost separați de două secole. Handel a trăit în Londra, la 25 Brook Street, în timp ce Hendrix a trăit o vreme la 23 Brook Street. Ambii au fost muzicieni incredibili care au avut o influență majoră asupra dezvoltării muzicii în epocile lor.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:53 am

    @Articon, sigur ca e din retea, dar mie mi-a placut si sunt convins ca place si altora.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Joi Iun 29, 2017 10:53 am

    @Dude, pe buneee ???
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Lun Iul 03, 2017 11:02 am

    Autentikov a scris:Numărul de înmatriculare al lui Franz Ferdinand



    Numărul de înmatriculare al mașinii în care se afla Franz Ferdinand atunci când a fost asasinat era „A III118”. Primul război mondial s-a terminat printr-un armistițiu pe 11.11.18


    Erau tot asa niste "coincidente" cu rapoartele geometrice ale piramidelor egiptene.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Articon Lun Iul 03, 2017 1:42 pm

    Aşa cum ştim cu toţii, James Dean a murit în 1955 în urma unui accident rutier. Dean conducea un Porsche. Ceea ce se ştie mai puţin e faptul că maşina este considerată blestemată. Când Porsche-ul a fost ridicat de la locul accidentului, motorul a căzut peste un bărbat şi i-a rupt acestuia ambele picioare. Ulterior motorul a fost cumpărat de un doctor care l-a montat pe maşina lui de curse. Doctorul a murit la scurt timp într-un accident în timpul unei curse de viteză. Nu a fost singurul deces în cursa respectivă. Un alt participant a murit într-un accident separat. El conducea o maşină pe care fusese montat şasiul de la Porsche-ul lui Dean. Între timp, maşina lui James a fost dusă la reparat pentru a putea fi expusă ulterior, iar service-ul în care a fost dusă a fost distrus de un incendiu. Maşina a scăpat cu bine şi a fost expusă la Sacramento un a căzut peste un băiat şi i-a rupt şoldul. Nenorocirile nu se opresc aici. Porsche-ul a fost remorcat şi dus în Oregon, dar s-a desprins de maşina care îl tracta şi a intrat într-un magazin. Fără victime. În 1959 maşina s-a dezmembrat de una singură în 11 bucăţi.
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Iul 10, 2017 10:30 am

    Gavrilo Princip și Arhiducele Franz Ferdinand

    E puțin probabil ca tânărul bosniac de 20 de ani Gavrilo Princip să-și fi dat seama că acțiunile lui vor schimba radical cursul istoriei secolului XX. Princip a fost cel care i-a asasinat pe Arhiducele Franz Ferdinand, liderul austro-ungar, și pe soția acestuia în iunie 1914.

    Asasinarea celor doi a fost primul dintr-un lanț de evenimente care au determinat izbucnirea unuia dintre cele mai sângeroase războaie din istorie. Mai mult, ea a creat climatul propice pentru apariția comunismului și nazismului în următoarele decenii.

    Partea proastă este că toate acestea nu s-ar fi întâmplat dacă nu s-ar fi petrecut o remarcabilă coincidență. Princip făcea parte dintr-un grup de conspiratori care intenționau să-l ucidă pe Arhiduce în acea zi, dar care renunțaseră la plan pe ultima sută de metri.


    Întâmplarea face că în acea fatidică zi Pincip tocmai ieșea dintr-un restaurant când soarta i l-a adus în cale pe Franz Ferdinand. Mașina în care se aflau Arhiducele și soția sa s-a oprit la doar câțiva metri de Princip. Șoferul intrase pe o stradă greșită și tocmai voia să întoarcă, iar tânărul bosniac a profitat de ocazie și i-a împușcat pe cei doi.

    Continut sponsorizat


    Coincidente  Empty Re: Coincidente

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 7:04 am