Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


5 participanți

    P-08 Luger Parabelum

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    P-08 Luger Parabelum Empty P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de The Dude Joi Iun 22, 2017 10:39 am

    ...cadou de ziua mea:
    P-08 Luger Parabelum Pistol-umarex-co2-airsoft-legend-p08-6mm-15bb-2j-26908
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Iun 22, 2017 1:03 pm

    Nu pot sa cred, cineva ti-a facut cadou o arma ???

    affraid affraid affraid
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Joi Iun 22, 2017 3:01 pm

    Ba da. Si nu-i prima data, din cate imi amintesc.
    Ma abtin sa fac comentarii despre cei care fac, ori primesc astfel de cadouri, insa as dori sa aflu cum e posibil, avand in vedere ca armele de foc se pot procura numai in baza unei aprobari nominale prealabile, ce presupune analize medicale, cereri autentic semnate, etc. ?
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Iun 26, 2017 10:12 am

    Nu cred ca e o arma cu glont.
    Ar putea fi de autoaparare cu gaze sau cu bile de cauciuc, dar nici asta nu cred.
    Mai de graba banuiesc ca e un softair..
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de The Dude Lun Iun 26, 2017 11:29 am

    Da, este o replica airsoft. Da se poate cumpara cadou o arma de foc. Problema este ca nu poate fi o surpriza din aia nemaipomenita. Trebuie mai intai ca tu insuti sa depui un dosar si in baza acestuia se obtine o dovada. Cu hartia in mana ai la dispozitie o perioada determinata de timp in care sa iti procuri arma. Apoi cu ea si cu documentul mergi inapoi la politie sa o inscrie.

    Arme de foc de mana cu glont (pistoale revolvere) pot detine numai anumite categorii de persoane, grup in care ma incadrez cam pe la limita, insa consider gestul deopotriva periculos si inutil.

    Cei care fac/primesc cadouri arme nu-s cu nimic deosebiti fata de cei care fac/primesc cadouri sticle de vin, haine, device-uri, etc. E doar o chestiune de gust si de pasiuni, iar pasiunea pentru arme se justifica prin simplul fapt ca ele sunt primele care l-au ajutat pe om sa evolueze.

    Stanley Kubrik transmite magistral acest fapt prin scenele de debut ale celebrei Odisei Spatiale 2001, acolo unde vedem cum primii umanoizi inteleg sa utilizeze un obiect (un ciolan) pe post de arma ca forma de transare a unei dispute.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de The Dude Lun Iun 26, 2017 11:37 am

    Daaaa... si urmeaza acesta:


    P-08 Luger Parabelum Kwc-airgun-m712_1
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mar Iun 27, 2017 11:09 am

    Asta e foarte frumoasa; Raman la parerea mea: e deplasat sa ai azi o pasiune pentru armele de foc. Poti vizita un poligon, poti exersa tirul ori de cate ori crezi ca ti-ar placea asta, insa pasiune fata de arme... asta nu o pot intelege, intrucat ele sunt asociate cu moartea sau ranirea grava. suparare
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de Articon Mar Iun 27, 2017 11:17 am

    Se spune ca aceasta "cultura a armelor" ascunde o serie de boli psihice (frustrari, obsesii, inadaptabilitati, manii)
    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de Autentikov Mier Iun 28, 2017 9:58 am

    Am citit si eu undeva ca barbatii ce sufera de complexul oedip cauta o astfel de compensatie. Ca cei nemultumiti de dimensiunile penisului lor cauta un refugiu in fetisuri ce ar putea substitui aceasta lipsa... no offense
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Iun 28, 2017 10:37 am

    cyclops cyclops cyclops


    aroganta
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de The Dude Joi Iun 29, 2017 9:41 am

    Autentikov a scris:Am citit si eu undeva ca barbatii ce sufera de complexul oedip cauta o astfel de compensatie. Ca cei nemultumiti de dimensiunile penisului lor cauta un refugiu in fetisuri ce ar putea substitui aceasta lipsa... no offense

    None taken... N-am o problema din asta; poate una din directie diametral opusa pardon

    Da, asa se spune si in mare parte asa si este... atunci cand avem de a face cu patologicul.
    Pana la el insa, pasiunea pentru arme e egala cu cea pentru mecanismele complicate si eficiente (precum orologeria), cu cea pentru precizie si acuratete... in fine pentr aceea care isi propune sa puna in evidenta deprinderi, abilitati si talent.

    Mai greu de inteles toate astea de catre cei care aleg sa isi traga gluga pe ochi de teama a orice, nu vor, cred ca nu pot si nici n-au incercat macar sa priceapa ..

    Continut sponsorizat


    P-08 Luger Parabelum Empty Re: P-08 Luger Parabelum

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 7:47 am