Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


5 participanți

    Noutati si lansari

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Noutati si lansari Empty Noutati si lansari

    Mesaj Scris de The Dude Lun Feb 29, 2016 8:41 am

    Noua gama de aparate foto compacte premium DL de la Nikon

    Cele trei modele ce compun noua gama sunt Nikon DL18-50 f/1.8-2.8, Nikon DL24-85 f/1.8-2.8 si Nikon DL24-500 f/2.8-5.6. Fiecare aparat foto dispune de un obiectiv cu zoom NIKKOR incorporat, cu sistem optic de inalta performanta, similar celor cu care sunt echipate obiectivele DSLR Nikon, si de un senzor de 1 inci, in format CX, pentru inregistrarea de imagini statice de 20.8 MP in format JPEG sau RAW (NEF), dar si filme 4K/UHD la 30p/25p. Cilindrul obiectivului de pe fiecare aparat foto poarta semnatura inelului auriu NIKKOR.

    Noutati si lansari Med_thmb_dl_all_bk-web-56964

    Aparatele foto compacte premium Nikon DL sunt echipate cu sistemul AF hibrid avansat de la Nikon, pentru captarea rapida a subiectelor. Procesorul EXPEED 6A, cu patru unitati CPU, permite viteze de pana la 60 fps cu focalizarea fixata la primul cadru, sau de pana la 20 fps cu modul AF continuu. Sistemul VR optic cu dubla detectie minimizeaza efectul tremuratului aparatului foto.

    Noile aparate foto permit atasarea bliturilor Speedlight pentru modelele DSLR Nikon. Printre accesoriile optionale dedicate pentru modelele DL de la Nikon se numara vizorul electronic optional DF-E1 rabatabil, cu senzor de ochi, care ofera o vizibilitate clara si un afisaj de informatii cu contrast ridicat.

    Noua gama premium Nikon DL incorporeaza tehnologia SnapBridge pentru sincronizarea fotografiilor cu cele dintr-un dispozitiv mobil inteligent, chiar in timpul fotografierii. De asemenea, tehnologia SnapBridge poate fi utilizata pentru a controla unele functii ale aparatului foto prin intermediul dispozitivului inteligent.

    Ines Bernardes, manager de produs la departamentul de aparate foto DL Nikon, Nikon Europe, declara: „Faptul ca Nikon intra pe piata aparatelor foto compacte premium cu trei aparate foto puternice este foarte imbucurator pentru fotografi. Fiecare dintre aceste aparate foto va dezminti tot ce credeati ca stiti despre calitatea imaginii la un aparat foto compact. Rezolutia si performanta de redare a obiectivelor NIKKOR fixate pe corpurile aparatelor foto sunt exceptionale. Puteti chiar sa alegeti aparatul foto asa cum alegeti obiectivul: alegeti intervalul de distante focale potrivit stilului de fotografiere preferat sau pentru tipurile de situatii pe care le puteti intalni.”



    Nikon DL18-50 f/1.8-2.8 Cu o diafragma f/1.8 la 18mm, acest aparat foto DL are cel mai luminos obiectiv cu unghi ultra-larg pe care l-a realizat vreodata Nikon. Obiectivul dispune de acoperire cu nanocristale pentru o claritate mai buna a imaginii. Aparatul foto este echipat cu un ecran tactil OLED rabatabil cu 1.037.000 puncte si cu functie de Control a perspectivei direct din aparatul foto.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de The Dude Lun Aug 22, 2016 6:24 am

    Bucuresti, 17 august 2016 – SKIN, unic importator Nikon in Romania, prezinta aparatul foto Nikon D3400, noul DSLR in format DX, si primele super-teleobiective cu zoom, in format DX, echipate cu noul motor pas cu pas de la Nikon: AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR si AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED.





    Nikon D3400 simplifica realizarea fotografiilor de calitate ce pot fi partajate instantaneu, fiind primul DSLR destinat publicului larg compatibil cu SnapBridge1. Aplicatia SnapBridge utilizeaza tehnologia Bluetooth® low energy (BLE)2, care permite aparatului foto sa mentina o conexiune constanta, cu consum redus de energie, cu un telefon inteligent sau cu o tableta. Nikon D3400 va permite sincronizarea automata a fotografiilor cu cele din dispozitivul mobil, pe masura ce le realizati. Imaginile sunt bogate in detalii, gratie senzorului mare in format DX, de 24,2 MP, procesorului puternic EXPEED 4 si sistemului de focalizare automata (AF) extrem de precis. Cu o crestere de o treapta de expunere fata de capacitatea ISO maxima oferita de modelul D3300, avand un interval ISO de 100-25600, Nikon D3400 asigura performante superioare in lumina scazuta. Venind in ajutorul utilizatorilor incepatori in fotografierea cu un DSLR, Nikon D3400 dispune de un Mod ghid care exemplifica felul in care se regleaza setarile aparatului foto pentru a inregistra fotografii si filme deosebite.



    Noutati si lansari D3400_bk_18_55_vr_frt34l-60299
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Iul 26, 2017 9:20 am

    Nikon has announced its latest mid-range DSLR camera will be the D850. The full-frame D850 will be the successor to the D810, and Nikon says the new FX-format DSLR is “engineered with a range of new technologies.” The company has not provided any specs or details, but says information will be released at a later date. The announcement also comes on the 100th anniversary of the company’s inception.

    ce-i cu asta ?
    Nu mai inteleg nimic ?
    Nu a fost aniversarea de 100 de ani ?

    Nu era normal pentru Nikon sa lanseze ceva atunci (adica ieri) ?

    ce se intampla The Dude ? Ai informatii din interior ?

    Si apoi ce e cu 850 asta.. e singura lansare anuntata in care nu se spune nimic despre produs.

    suspiciune
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iul 28, 2017 4:37 pm

    E limpede ca Nikon o duce prost.

    D850 trebuia sa fie bomboana de pe tortul aniversarii, oferind super calitati la un pret derizoriu (in raport cu ele). In schimb, la acest moment nici macar nu se stiu carcteristicile de baza.

    In eventualitatea in care se pregateste o super-surpriza (Nikon a mai facut din astea in trecut) vom afla curand; daca nu, vom vedea prototipul abia prin februarie 2018, la targ.

    In rest ce sa iti spun: nu ne-au chemat nici macar la o tratatie, ceva.

    Suntem invitati la f64 unde cativa mascarici de bani gata s-au pregatit sa ne vorbeasca despre ispravile lor, dar nimic serios nu a fost organizat.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Articon Mier Aug 02, 2017 4:01 pm

    Am citit recent ca aparatul e o copie dupa D5 si ca va fi lansat abia in toamna.
    Are sa aiba 50 Mp si Af-ul cu 159 de pct.

    Va costa pe la 5.000 USD suparare
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de The Dude Mier Aug 23, 2017 4:17 pm

    D850 la 46Mp si 4k cu un motor dre culoare nou nout... Sa vedem.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Articon Joi Aug 24, 2017 9:59 am

    Am vazut pe net informatii contradictorii in legatura cu el.
    S-a dat vreun comunicat oficial ??
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Aug 30, 2017 7:35 pm

    E deja la vanzare se poate precomanda pentru jumatatea lunii septembrie.
    Cum Dumnezeu de n-au spus nimic de ziua lor despre succesul asta.
    Se pare ca e o mare reusita caci s-au vandut toate cele disponibile pe Amazon.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Articon Vin Sept 01, 2017 2:40 pm

    Autentikov
    Autentikov


    Mesaje : 517
    Puncte : 513
    Data de inscriere : 19/05/2017

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Autentikov Lun Sept 04, 2017 10:08 am

    Am citit ca nu are flash. E adevarat ?
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6460
    Puncte : 6462
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Articon Mier Oct 11, 2017 11:02 am

    Da. Nu are. Si nu stiu daca isi merita banii.. Ceva pareri ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de The Dude Joi Oct 12, 2017 11:18 am

    ... mai multe.


    Am intarziat sa zic despre D850 asteptand sa am unul in mana... si asteptarea mi-a fost rasplatita.
    E prematur sa emit opinii dupa o evaluare atat de scurta si de suprficiala, insa cateva mici observatii de fond se pot emite:

    - e piesa, diferentele fata de predecesorul D810 fiind considerabile si importante.
    - AF e interesant din cale afara, insa discutabil daca mai bun decat la D5, si oricum mai putin eficient decat sisteme cu mult mai simple. Are prea multe "balbe" si ezitari greu de acceptat la acest nivel;
    - pe partea video mie unuia imi pare ameliorat pe extremitatile cadrului si pe uniformitatea imaginii; n-am gasit pe nimeni sa comenteze asta, insa in post-proces ele se vad cu ochiul liber.
    - de mare succes display-ul tactil si rabatabil
    - cei 45,7 megapixeli de rezolutie efectiva isi fac perfect treaba
    -  Sistemul rapid de procesare a imaginii EXPEED 5, nu e deloc vrajala..
    - procesarea in mod focus-stacking direct din aparatul foto e iarasi un uriasi castig pentru preocuparile unuia ca mine
    - pretul de cost imi pare halucinant in conditiile pietii de azi si in raport cu oferta efectiva de facilitati


    Concluzii:

    am realizat poze cu Androidul si IOS-ul la nivelul calitativ la care sa nu imi fie rusine cu ele pe o simeza; chiar nu inteleg de ce ar trebui sa platesc o suma atat de mare pentru niste avantaje atat de mici, ori de inutile (in intreaga mea cariera abia am realizat 30-40 de postere mai mari de 1,5/2.0m.. la ce mi-ar trebui 46Mpx ?)


    PS nu are flash, dar nici nu cred ca ar fi important sa aiba, la ce conditii minimale de lumina necesita pentru o poza
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Joi Oct 12, 2017 2:30 pm

    suspiciune Tocmai din partea unui profesionist sa vina asemenea sfaturi ? suparare

    Ai un milion de "mijloace de expresie" in plus fata de androidul sau iosul tau.

    de aia
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de The Dude Mar Iul 03, 2018 8:53 am

    Noutati si lansari 154Pdt-600x400

    Laowa 15mm f/4 Wide Angle Macro

    Intr-un final l-am cumparat.

    Obiectivul nu e nici mai mult nici mai putin decat se declara ca e. Face poze remarcabile in Macro, dar are mai multe probleme pentru fotografia normala (mult ghost). In opinia mea este un must have pentru orice macro fotograf. Neajunsul ca la scara 1:1 (e singurul macro de pe piata capabil de asa ceva) este atat de aproape de lentila incat ia lumina subiectului e un dezavantaj minor. Eu fac bijuterii pe masa de sticla (luminat din spate) cu placa alb laptos. Pentru compensare folosesc straifuri de hartie alba intercalate marginal sau chiar frontal pe obiectiv;

    Pe net exista o sumedenie de rezolvari cu blitz si constructii conexe.

    Ca sa pot poza metal (bijuterii) eu am fost nevoit sa cumpar si un filtru de polarizare circulara pentru a reduce reflexiile. Am luat ceva de la Cokin de care sunt extrem de multumit. Mai aveam doua, insa pe alea n-am niciun gand sa le demontez vreodata de pe obiectivele lor (f56 de la Nikon si f80-400 tot de acolo).

    Rezultatele primelor probe sunt extrem de incurajatoare. Astept sa pot realiza un pictorial cu podoabe din pietre scumpe si intens colorate.

    Obiectivul are un contrast foarte bun si se preteaza de minune la video. De retinut acest aspect important.

    Noutati si lansari ALT_3770-600x400

    Constructia robusta si ferma confera incredere si siguranta, iar optiunea shift e un cadou de care nu stiu cata nevoie era. Oricum, e binevenita in unele situatii, insa complica serios faza de pregatire.

    Recomand cu caldura.


    PS. piesa vine intr-un ambalaj total neobisnuit, bine cutia e comuna, insa lentila e intrun plastic vacumat... n-am mai intalnit.

    Continut sponsorizat


    Noutati si lansari Empty Re: Noutati si lansari

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 2:35 pm