Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


2 participanți

    Carti online

    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Carti online - Pagina 2 Empty Re: Carti online

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Sam Feb 11, 2017 9:43 pm

    Wow.... Super !!!!!
    Danke...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Carti online - Pagina 2 Empty Re: Carti online

    Mesaj Scris de The Dude Lun Mar 06, 2017 11:46 am

    „Cărțile sunt timp concentrat, vorbi puțin obosit Balaban. Fiecare carte, ca și fiecare monument de artă, un tablou, un templu, o piramidă înseamnă o vastă curgere de timp din care s-a putut smulge autorul. A renunțat să trăiască și a scris, sau a pictat, sau a sculptat. Nici o altă muncă omenească nu-ți dă mai precis sentimentul acesta demoniac: revolta împotriva vieții, a timpului care curge. Poate de aceea mă emoționează opera vastă a câtorva scriitori. Mă gândesc atunci la miile de ceasuri pe care el nu le-a trăit, la diminețile și nopțile frumoase pe care nu le-a cunoscut, la femeile pe care le-a refuzat. Atâta curgere de viață suprimată brusc, prin simplul act al creației!…”


    Mircea Eliade din romanul „Huliganii”

      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 3:20 pm