Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


4 participanți

    Bless the Beasts

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Iun 19, 2015 4:39 pm




    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Iun 19, 2015 4:49 pm

    ...especially foxes ! suparare

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Lun Iun 22, 2015 9:50 am

    ...un super film....odata am sa scriu despre el:

    Bless the Beasts Blessbeastschildren01sm
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Iul 08, 2015 8:32 pm

    Da niste pusti care incearca sa impiedice o vanatoare de zimbrii...Adica, Dude, e si aici un protest impotriva vanatorii.
    daca pana si fiatlux zice, poate ca Hampu ar trebui sa meraga la culcare. geek
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Joi Iul 09, 2015 1:07 pm

    Hampu e la culcare de ceva vreme.....


    Filmul ala e ceva mai mult decat atat. Fiecare dintre baietii care se constituie in grupul de initiativa pentru eliberarea bizonilor pregatiti sa fie vanati (un fel de domeniu de la Balc - Tiriac) are in spate o problema sociala grava. Asocierea lor nu-i intamplatoare si este favorizata si de izolarea la care au fost supusi de restul participantilor la tabara.

    In consecinta eliberarea animalelor condamnate este doar o metafora ce ofera fiecaruia rezolvarea personalizata a problemei sale (maiestria lui Stanley Kramer e ca include in acest tratament si spectatorul).

    ...nu sunt asadar foarte convins ca e vorba de un protest impotriva vanatorii, ci mai degraba de unul ce bate adanc spre tarele socialului in general...poate din cauza asta in mintea mea, tema filmului se asociaza cu drama copiilor ramasi in urma parintilor emigrati...temporar....pe o perioada nedeterminata...
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Iul 13, 2015 9:39 am

    Gregory Colbert -Cenusa si zapada. Dude, te rog, cand ai timp sa ne zici despre el .
    Nu am vazut filmul.

    Bless the Beasts Ashesandsnow3
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Mar Iul 14, 2015 8:54 pm

    Din pacate nici eu. Dar e un neajuns care se va indrepta curand.
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Kavarna Mier Sept 02, 2015 10:27 am

    O FAMILIE PUTERNICA MAMA TATA SI COPII

    Bless the Beasts 8c72bc6d8a4c89
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Mar Apr 12, 2016 12:54 pm

    Mai bine ..vanate pt ca macar mor .."fericite" , in libertate decat in gradinile zoologice !  Evil or Very Mad

    Fiul celui mai celebru proprietar de zoo din Anglia, Joey Aspinall , a propus desfiintarea acestor stabilimente .

    Cu fata la zid !
    Bless the Beasts Gaston_lacombe_captive_013-copie

    Cum sa ies? Ajutati-ma !

    Bless the Beasts Gaston_lacombe_captive_008

    Regele..

    Bless the Beasts Gaston_lacombe_captive_007

    Spectacolul dramatic din Surabaya .

    Bless the Beasts Zoo-surabaya-indonesie-zoo-mort-12

    Bless the Beasts Zoo-surabaya-indonesie-zoo-mort-7

    Mi se face rau !!!
    Bless the Beasts Zoo-surabaya-indonesie-zoo-mort-4

    Crying or Very sad
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Mier Apr 13, 2016 6:43 am

    ...intr-adevar o cruzime cumplita....las la o parte faptul ca unele din poze arata animale suferinde care in nicio alta parte a planetei nu ar primi nici atentie, nici ingrijire....dar....."pasarea e pasare pe craca, si nu in colivie"

    animalele traiesc in eternitatea clipei si nu intr-o ascensiune temporala, asa cum face omul, constient inca din primele sale momente de luciditate, ca va muri candva..

    pentru animal fiecare noua zi este un inceput care se poate termina abrupt..cand asta nu s-a intamplat acum, se poate intampla foarte bine maine, ori poimaine...nu-i nicio tragedie in sfarsit ci doar ceva mereu amanat...


    in fine....vanatorii participa la eliminarea exemplarelor muribunde sau condamnate de specia lor, printr-o practica numita "selectie"...Piesele ucise prin impuscare sunt scutite astfel de chinuri, sau de mortile dramatice ce le sunt pregatite de predatori, boli incurabile fara calmante, etc....

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Apr 13, 2016 11:34 am

    Din pacate nu boala le-a adus in halul asta ci omul ...cu picatura . Un sentiment chiar sfasietor ma-ncearca !  Crying or Very sad
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Vin Mai 13, 2016 6:44 am

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Iul 14, 2016 10:55 pm

    BUFNITA ! Wink

    Am schimbat ..blana pe ...aripi ! Dupa reabilitarea ..vulpii daaaaa , incerc si cu ..bufnita , aceasta ..naluca nocturna, careia i s-a dus ..buhu ca-i rauprevestitoare ! total eronat (doar pt rozatoare , insecte , eventual ceva pasari de curte ! atat ! ) . suparare  Au vederea f buna ..binoculara  What a Face  , dar doar la distanta ! Gherutze mai ..mari !  Pradatori iscusiti , nocturni si silentiosi !Numai calitati !!!!! Nu-s vanate, ca vulpea ! sper !

    Superbe exemplare !




    Bless the Beasts O_bufnita_curioasa_1



    bye !
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Lun Iul 18, 2016 2:06 pm

    ....sunt chiar ocrotite...
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Lun Iul 18, 2016 2:48 pm

    Cateva observatii din ziua de 13 Vineri...2006;


    The Dude a scris:Pai de vreo cateva zile, s-a aciuit in curtea din spatele casei o bufnita. Daca ar si canta, as pune asta in legatura cu o veche zicala romaneasca si mi-as face ceva griji. Dar nu canta. Dimineata cand plec la munca o surprind inca pe o creaca mai inalta, dar cum se lumineaza de-a binele dispare de acolo. E un pui din cate am putut sa observ.

    Gard in gard cu mine e o casa locuita de doua femei foarte batrane, la noi sunt numai tineri...o fi gresit adresa ??

    E foarte salbatica si are niste simturi extrem de dezvoltate...Cum ma simte cum dispare...In plus e clar ca vede noaptea mai bine ca mine. Asa am descoperito, cand treceam pe intuneric prin dreptul copacului se speria si auzeam falfairea.


    Fara gluma stie cineva ce semnifica asta ?? Stie cineva ce pot face ca sa o alung ?? Stie cineva vreun descantec, o incantatie, vreo formula magica ceva care sa alunge piaza rea ??... zice ca aduc numai belele....ca asa ma gandeam si eu s-o imblanzesc si sa defilez cu ea pe umar...i-as rupe pe toti

    Maaannn, sigur ca sunt superstitios...cum dumnezeu poti fi altfel ?? Pentru mine pisica neagra, zilele de treisprezece, si trecutul pe sub scara sunt cele mai serioase amenintari (de aia azi 13.09 in mod special, am ales sa tin capul la cutie in loc sa umblu frunza).

    Cand crezi in chestii din astea o bufnita in curte e echivalent cu o adevarata catastrofa...

    Cei mai multi din zgarie norii americani nu au etajul 13, multe companii aviatice nu au in navele lor locul 13...si in sfarsit in a 13-a ora, in a 13-a misiune Gemeni, in al 13-lea minut nava aia Apollo era sa dea de dracu...Astea nu sunt simple coincidente, iar daca pun alaturi si lucruri care mi s-au intamplat personal ele devin chiar mesaje directe.



    Dar hai sa nu vorbim despre asta...voi sunteti mai liberi decat mine, nu credeti in astfel de prostii...eu asta sunt. Luati-ma de aici incolo...ajutati-ma sa scap de ea...Stie cineva cum...asta era mesajul meu..


    Sa ma duc in curtea vecina si sa fac ca bufnitoiu ???

    Ei bine odata, demult, la mine a murit cineva. Tot asa a cantat in spatele blocului mai multe nopti. Noi eram copii, si am fost rugatii de vecinii aia (unii in varsta care se simteau cu musca pe caciula) sa le stricam cuibul. Am negociat un pret corect si am evacuat puii, doi la numar, pe care am incercat apoi fara succes sa ii comercializam. Imi amintesc ca se prindeau de gheare unul de altul si ca ii desparteam cu mare greutate.

    Oricum la doua zile dupa incident a murit chiar in apartamentul cel mai apropiat de copac o doamna de 33 de ani.



    Pana una alta ma gandesc sa ii pun o tigaita cu apa plina cu superglue...in felul asta sigur nu va canta o vreme...

    Ideea e ca si daca nu moare nimeni pana la urma situatia asta e una inconfortabila si neplacuta, si as dori sa o curm cat mai repede. Iar daca e sa moara careva, ei bine n-are decat sa se intample asta, dar cred ca se poate si fara calvarul prorocirii cucuvelei..


    Daca intr-adevar cucuveaua aia a "mirosit" ceva, n-ar fi mai bine sa isi caute pe altul ??... ca doar n-oi fi sigurul care urmeaza sa crap. Or mai fi si altii, prin alte parti, sa mearga sa le cante si la aia...poate ei apreciaza gestul, sau poate il minimalizeaza...sa ma lase in pace pe mine...


    E posibil ca credinta mea in superstitii sa aiba o astfel de explicatie...Poate ca in mod inconstient invoc o situatie neplacuta atunci cand ma intersectez cu pisica neagra...ce stiu eu. Asa cum am declarat eu sunt superstitios...m-au facut asa mai multe experiente din trecut si credinta ferma ca nimic din ceea ce se petrece in lume si in istorie nu este intamplator.

    Apoi, asa cum observai si tu superstitia este frumoasa, are mister, are magie...in orice caz este net superioara din toate punctele de vedere unei explicatii stiintifice placide.

    Dar noi nu vorbim aici de superstiti, poate ar fi bun un topic sui generis, vorbim de nenorocita aia de cucuvea si de evacuarea ei cat mai rapida dintrun spatiu pe care il ocupa abuziv..


    Ieri am facut un studiu mai aprofundat si i-am gasit locul de odihna. Nu a cuibarit..se ascunde insa in partea cea mai infrunzita a unui copac. Excrementele i-au tradat locul de siesta.

    Am constatat cu multa bucurie ca daca aplic o mica corectie (cam 85%) se poate spune ca acel copac este mult mai aproape de casa vecinului decat de a mea. Gandul asta mi-a dat multa liniste.

    Pe seara, m-am si intalnit cu vecinul si l-am intrebat daca a auzit peste zi oratania cantand (eu si ai mei fiind plecati la munci). S-a inverzit cand a aflat de prezenta ei, si apoi s-a facut curcubeu la fata cand l-am intrebat daca la el e cineva prea batran sau prea bolnav...La urma am convenit amandoi ca cele doua babe care au casa spate in spate cu a noastra trebuie sa fie cele vizate. Ele nici nu au copaci prin curte desi ar fi fost normal ca pasarii sa i se asigure niste conditii minimale ca sa isi poata face treaba, de catre cel ce a trimiso...In lipsa lor s-a descurcat si ea cum a putut.

    Se moare pe capete iar numarul cucuvelelor este ridicol de mic. Fac si ele ce pot...E o rautate din partea celor ce speculeaza ca isi aleg clientii "pe spranceana" si numai contra unor atentii.....

    Nu exista zbor fara zgomot. Ti-am spus ca le-am studiat. Nu am vrut sa fac aici o enciclopedie si de aia nu am incurajat dezvoltarea discutiilor enciclopedice*. Ei bine daca e pe asa afla ca sunt 530 de specii inrudite intre ele....bufnite, cucuvele, cucurezi**...530 !!! din care in Europa circa 30. Exista si o varianta arctica.

    Toate sunt suspecte de previziuni sumbre...pe una chiar o cheama "Funeralis".

    De zburat, nici nu prea zboara...Mai mult planeaza..Se ridica, se roteste in cercuri line, ocheste prada...se lasa in picaj...Toate rapitoarele procedeaza asa, de aia nu fac zgomot in aer. Uliul*** e cel mai maiastru in treaba asta, dar nici vulturul nu-i mai prejos....Cand se ridica insa au o falfaire a aripilor...Toate pasarile au...Numai pasaricile nu fac asa. La gugustiuc falfaitul e rapid si dezordonat, la vrabiuta e sacadat si rapid...la buha e lent si rar..Are aripi mari si din doua trei miscari bine controlate se ridica in aer...
    Cunosc bine padurea crede-ma !
    Chiar si asa m-am uitat aseara pe niste carti si am mai aflat ca puii sunt canibali. Cateodata cand mama buha vine de la cumparaturi gaseste doar doi pui in cuib desi lasase trei. "Unde e mezinul ?" intreba ea fara noima...dupa ce isi roteste privirea prin aer, primul nascut ii raspunde printrun ragait pe care nu il mai putea tine. Prin cuib mai multi fulgi razletii se ridica in zig-zag intregind un posibil scenariu...

    Superstitia ca astfel de pasari nu ar trebui alungate, vine de la romani. Ei credeau ca toata lumea ca o cucuvea vesteste moartea cuiva, dar ca asta nu este o stire proasta, ci mai degraba una buna fiind vorba de o izbavire, sau ma rog, o calatorie spre tinuturi mai bune.
    -Legatura intre cantecul cucuvelei si deces este atat de stransa si coboara atat de adanc in timp, incat la un moment dat s-a crezut ca pasarile astea pot percepe fluide si emanatii pe care doar muribunzii le degaja. Unii mai indrazneti au mers chiar mai departe si au spus ca ele percep schimbarile din aura electromagnetica individuala.

    * Ca tot vebni vorba de enciclopedie, pasari si pasarici. Stiti care este pasarica care zboara la cea mai mare altitudine ??? Ei bine este pasarica de stewardesa.

    ** Ca sa preantamin o interventie corectiva a cuiva precizez ca "cucurezul" este varianta gay a "huhurezului"

    *** Uliul si-a dobandit numele (ca tot pasaretul, din latina) de pe urma faptului ca are ouale foarte dezvoltate si pozitionate intrun scrot mult alungit. La aterizare cateodata, din neatentie, scrotul atinge dureros pamantul si pasarea striga : "Uliuuuuuuuuuuuuuuuu !!"
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Iul 18, 2016 3:02 pm

    excusez-moi !da'.... mi-ai facut ziua !! hohoteala hohoteala
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Iul 18, 2016 3:04 pm

    cum ramane? imi mut cuibu' !?
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Iul 18, 2016 3:22 pm

    Gata ! Am rezolvat ! Cre' ca-i o ..suricata cu ..urechi ! Laughing Sau un personaj de film, ceva ! nu stiu ! yeeees
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Lun Iul 18, 2016 3:59 pm

    suspiciune   ...eu cred ca sunt niste urechi cu ceva.... nesigur
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Vizitator Lun Iul 18, 2016 4:46 pm

    Laughing e ingenua ! si cu motz ! Laughing
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Articon Mier Mai 17, 2017 9:33 am

    Bless the Beasts Infectii_copii_animale_de_companie
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Dum Iul 09, 2017 6:55 pm

    Bless the Beasts 20170709_184647-01

    ... azi la targul de vechituri.. nimeni nu o dorea ... am dat 0.50 lei pe ea.. (un leu la pachet cu alta)..
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Articon Dum Iul 09, 2017 8:19 pm

    Si "perechea" ei ? Aia "la oferta" ? Cum se numea ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de The Dude Dum Iul 09, 2017 8:22 pm

    Bless the Beasts 20170709_201213-01

    Nu urmaream colectia.. S-a nimerit asa.
    Articon
    Articon


    Mesaje : 6430
    Puncte : 6432
    Data de inscriere : 13/07/2015

    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Articon Lun Iul 10, 2017 12:14 pm

    Interesant. Poti sa iti faci o biblioteca de acolo nu-i asa ?

    Continut sponsorizat


    Bless the Beasts Empty Re: Bless the Beasts

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 06, 2024 7:08 pm