Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


5 participanți

    NOCTURNELE noctambulilor !

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Iul 08, 2015 1:07 am

    Salvatore Rizzuti ! Ati auzit...

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Iul 08, 2015 1:25 am

    S Rizzuti -Filemone si Baucis 

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 11698696_10153020733254537_377883979250879701_n

    si frumoasa lor ... legenda.
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Iul 08, 2015 1:38 am

    S Rizzuti - "Daphne "

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 85

    Apollo si Daphne - dupa "Legendele Olimpului" -Al Mitru (incurcate si caile zeilor )  scratch
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Iul 08, 2015 1:53 am

    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Iul 08, 2015 9:29 pm

    Foarte frumoasa rubrica ta. Echilibrata
    Si bine plasata pe caldurile astea.


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 338

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 AV-mosaique-38


    O tehnica novatoare si un stil foarte personal.


    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Mier Iul 08, 2015 11:54 pm

    Merci, Sfatuitorule !  Very Happy
    Stimulata de laudele ..sefului  bounce si dupa o convorbire telefonica cu oameni dragi ce just se plimbau prin piata...San Marco , am zis c-ar fi interesant un periplu venetian c-am impaca si ...inginerii  Wink...si-ndragostitii (care este), si vilegiaturistii si romanticii etc . Si nu va fi doar ..o noapte la Venetia pt ca sunt multe de spus (astept si ..provincia  aroganta). Nu am sa incep chiar cu viata ...curtezanelor ...ca sa nu plictisesc inginerii  aroganta.Dau drumul unui cantecel dedicat. Incepe calatoria !

    Felix Mendelssohn-Bartholdy - Venetian Gondola Song


    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Iul 09, 2015 12:31 am

    Daca m-ajuta ..net-u'  nesigur ca in ritmul asta ajungem la ...1001 de nopti ! Laughing

    Deci o scurta prezentare :

    "Veneţia, oraş maritim aflat în nordul Italiei, este format din 124 insule mici, aflate în laguna mlăştinoasă a Mării Adriatice. De-a lungul timpului, populaţia Veneţiei a construit o serie de poduri şi canale, pentru a putea să unească toate insuele între ele, ajungându-se în prezent la un număr de 354 poduri şi 183 canale....
    ...Veneţienii au denumit în diferite feluri strazile oraşului, în funcţie de rolul pe care acestea le au: calle - alei, fondamenta - trotuarul aflat de-a lungul unui canal, ruga - străduţă cu magazine, piscina - teren mlăştinos pavat recent, ramo - culoarul unei străzi principale, şi cele mai importante străzi, numitesalizade, care au fost pavate încă din antichitate cu o piatră vulcanică."
    Mai multe detalii ,in special tehnice, in filmul primariei (vimeo; engl.) Atentie ing ! Indragostitii mai asteapta ..ii mai palpitant ! Basketball )


    https://vimeo.com/21688538
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Iul 09, 2015 12:42 am

    Mai imblanzim tonul , incalzim atmosfera !  Smile

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Iul 09, 2015 12:55 am

    si pt incheierea serii ...o plimbare nocturna pe canale in ..liniste ! 
    fara recomandari !



    sau , mai galagioase ..dupa niste ..beri !  Very Happy

    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Iul 09, 2015 4:08 pm

    Venetia arata cel mai bine in poze si in perioada carnavalului.

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Carnival8

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Vevetia2

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Carnival7
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Kavarna Joi Iul 09, 2015 4:09 pm

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Renaissance-lord-and-lady-costumes
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Iul 10, 2015 12:16 am

    Sa-nteleg ca ai fost si te-a dezamagit, Kavarna ?! Atunci , sa ramana un vis neimplinit !  Smile
    Daca tot ai deschis discutia despre Carnaval , sa facem o trecere...Alora cominciamo .. Wink

    Un scurt istoric.
    1162 este anul primei manifestari,care de fapt a fost o mare petrecere datorata victoriei Serenissimei Republici asupra lui Ulrico, Patriarh al Aquileiei (reg Udine). Venetia domina in acel moment, economic si militar , Mediterana Orientala.Petrecerea s-a tinut in pta San Marco. 
    Mastile si costumatia s-au introdus mai tarziu cand , sub acoperirea anonimatului , carnavalul se degradase evoluand spre un ..libertinaj excesiv . S-au dat cateva decrete de interdictie, printre care unul ce vizau barbatii mascati in femei care intrau in manastirile de maicute. Nerespectarea se pedepsea cu inchisoare, amenzi etc.

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Traditii-3-trystan-at-the-ballo-de-doge-in-palazzo-pisani-moretta_69003300 

    -!797- Venetia devine parte a Imperiului Austriac si se interzic din nou mastile iar manifestarea publica se transforma in una privata . In notitele lui Casanova gasiti descrieri (picante probabil)
    -1930 - interzis de Mussolini 
    -din !979  se reia iar afluxul turistic il aduce din nou in centrul atentiei ; nu stiu daca s-au reluat si ..metehnele initiale.
    2015- Carnavalul s-a derulat intre 31ian-17 feb

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Iul 10, 2015 1:28 am

    1mil de vizitatori ..inunda Venetia pe perioada Carnavalului . Festivitatile de deschidere si inchidere sunt cele mai vizate . Deschiderea o face, conform protocolului traditional , ingerul care traverseaza in zbor pta. Este o ..EA ! Firesc ! 

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Inger_80534900

    "Pentru ultima zi, care este cea mai veselă din întreg Carnavalul, sunt lăsate cele mai nebuneşti evenimente.
    Sunt procesiuni cu torţe aprinse către Piaţa San Marco, inima festivităţilor, unde în cele din urmă o imensă efigie a celei mai cunoscute măşti veneţiene, Pantalone, este aşezată între cele două coloane din capătul Piazzetei San Marco care dă spre lagună şi arsă. În acest timp mulţimea scandează: "Pleacă! Pleacă! Carnavalul pleacă!" şi clopotele bisericii San Francesco della Vigna anunţă sfârşitul Carnavalului şi începutul Postului Paştelui."

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Carnival-of-venice-mask_00083000



    Carnavalul are o tema in fiecare an. Au loc parade cu care alegorice pe canale.

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Venice-carnival_76865300

    Au loc baluri, seara de seara , accesul fiind in fctie de ..punga si de costumatia adecvata temei si sa stie dansa ..cadrilul !  Smile Va pun si ..cadrilu' , ca-n caz ca...sa-l stiti ! 




    Buona notte ! 

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Gen_68511000
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Kavarna Vin Iul 10, 2015 9:02 am

    Interesant. In alta parte am citit si istoria vestimentatiilor si a mastilor. Din pacate ghidul nostru din excursia de atunci nu vorbea bine romaneste si punea accentul pe alte atractii ale orasului. Asta in a doua calatorie, ca au fost doua.

    Nu, Venetia nu mi-a placut din cale afara. Nu atat cat Florenta de pilda, despre care se vorbeste atat de putin.
    Prima impresie a oricarui vizitator este invariabil legata de dimensiunile asezarii, care e minuscula fata de imaginea pre instalata in mintea oricui  de pe la televizor si din albumele.

    A doua impresie, la fel de marcanta, tine de caracterul ponosit al locului. Gondolele peticite, cu reparatii de amator, tinuta acra a majoritatii celor cu care turistul de rand interactioneaza....si nu in ultimul rand starea vremii extrem de capricioasa tot timpul anului.

    Venetia e misto, dar departe de a fi la inaltimea imaginii pe care si-a creat-o.

    Carnavalul nu se intampla in strada asa cum credem noi. Sunt grupuri alegorice ce se deplaseaza in tinuta adecvata (desi cam ponosita) si cu care trecatorii se pot fotografia. Manifestarile adevarate insa, au un caracter restrans, utilizaeaza numai butaforie de inalta calitate (masti de colectie unicat de exemplu) si se intampla in zone traditionale cu acces permis numai invitatilor.

    Parerea cu care am ramas este ca Venetia, impusa ca centru comercial de evrei si-a creat o aura negustotoreasca foarte atent masluita si eficienta. Merita vizitata...si atat


    Ultima editare efectuata de catre Kavarna in Vin Iul 10, 2015 9:47 am, editata de 1 ori
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iul 10, 2015 9:10 am

    Prietenul nostru March a fost acolo relativ recent si stie mai multe.
    Eu personal am trecut doar, pastrand impresii apropiate de cele ale lui Kavarna.

    Nu sunt insa de acord cu minimalizarea rolului pe care Venetia il ocupa justificat pe harta centrelor turistice musai de vizitat. Exista o incarcatura uriasa in petecul asta de laguna.

    Iar vremea e asa cum zice Kavi. Nu mai departe decat ieri, am auzit ca acolo a fost un tornado devastator..
    Prietenii lui fiatlux cu siguranta au ramas fara semnal la telefon..


    PS. Despre simbolul mastilor am citit si eu o carte...si am si povestit despre ea prin alte parti.


    Ultima editare efectuata de catre The Dude in Vin Iul 10, 2015 9:59 am, editata de 1 ori
    Kavarna
    Kavarna


    Mesaje : 1770
    Puncte : 1819
    Data de inscriere : 17/02/2015
    Varsta : 43

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Kavarna Vin Iul 10, 2015 9:45 am

    The Dude a scris:Prietenul nostru March a vizitat locatia si stie mai multe.
    Eu personal am trecut pe acolo pastrand impresii apropiate de cele alei lui Kavarna.
    Nu sunt insa de acord cu minimalizarea rolului pe care Venetia il ocupa justificat pe harta centrelor turistice musai de vizitat.
    Exista o incarcatura uriasa in petecul asta de laguna.

    Iar vremea e asa cum zice Kavi. Ieri, de pilda, am auzit ca acolo a fost un tornado devastator..
    Prietenii lui fiatlux cu siguranta au ramas fara semnal la telefon..


    PS. Despre simbolul mastilor am citit si eu o carte...si am si povestit despre ea prin alte parti.

    Cam care ar fi incarcatura aia "uriasa" ?

    Biserica Santa Maria, Podul Rialto, Bazilica San Marco, Canal Grande ?

    Sa fim seriosi.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iul 10, 2015 9:53 am

    Da. Astea toate, plus inca trei, patru...La modul cel mai serios.

    Dragul meu Kavi, pasesti pe nisipuri miscatoare.
    Foarte multi cunoscatori sunt de parere ca Venetia este cel mai frumos oras al lumii.

    Faptul ca eu insumi am retinerile mele este din cauza unei frustrari, pe care o regasesc si in discursul tau: e altceva decat ni s-a spus. Dar asta n-ar trebui sa ii stirbeasca cu nimic din frumusete...care exista si e greu de contestat, chiar si asa, ponosita si peticita...
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Vin Iul 10, 2015 1:25 pm

    Exista o conditie pt ca orice voiaj sa fie sublim ! Da' nu va zic care ! Wink
    doua bonusuri ajutatoare 



    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 1908108_1647603552127328_6235725529192362757_n

    ochi peste cap !  daaaaa
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Vin Iul 10, 2015 8:01 pm

    E ca in filmuletul ala. Carnavalul are zile si zile. Sunt multe manifestari, intre care si ziua costumelor de colectie, care sunt realizate de creatori de moda in conditii de unicat. In ziua in care sunt prezentate accesul este liber, si nu ai sa gasesti nimic ponosit pe acolo prin garderoba.

    Venetia este insa intr-adevar ridicol de mica pentru un renume atat de mare. Cool
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de The Dude Vin Iul 10, 2015 9:07 pm

    fiatlux a scris:Exista o conditie pt ca orice voiaj sa fie sublim ! Da' nu va zic care ! Wink



    .. scratch .... suspiciune

    O fi asta :


    fiatlux a scris:Nu conteaza unde te afli, ci pe cine ai alaturi !
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Iul 11, 2015 12:06 am

    Cred ca va sustin reactia de dezamagire in primul rand datorata aspectului ..."prafuit" , epuizat al oraselor, in speta Venetia, eu venind cu acelasi gust dupa Paris sau Bruges.Dar e un gust amar, dureros, trist. Imi displace si aglomeratia haotica si galagioasa. Dar valorile , capodoperele artistice merita vazute chiar daca nu indeplinesti ..conditia ...aia !  nesigur Cu durere am citit azi ca in Franta, nu isisa distruge lucrari inestimabile , ci chiar ei ,francezii (nu-i e locul aici, dar ...cititi ) .
    ..ou sont les neiges d'antan... c-un zambet trist ..


    Dl March  este invitat la microfon !! yeeees
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Iul 11, 2015 12:15 am

    un..interludiu italian... totusi 

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Iul 11, 2015 12:25 am

    revenind la ..balu' nostru, am gasit tipurile traditionale de masti 

    "Moretta: este masca destinată în exclusivitate doamnelor. Se foloseşte în momentul în care vor să fie misterioase şi să intrige. Complet neagră aceasta este dificil de purtat – singurul punct de susţinere îl reprezintă un buton ţinut cu dinţii din faţă. Deci purtătoarea măştii nu poate vorbi deloc, tăcerea ei şi negrul măştii o face misterioasă şi interesantă.
    Bauta: este masca complet albă purtată atât de femei cât şi de bărbaţi. Se poartă neapărat cu o pelerină neagră – tabarro. Era folosită în mod obligatoriu de către femeile căsătorite când mergeau la teatru. Tinerele aflate la vârsta măritişului nu aveau voie să poarte această mască.
    Gnaga: Tinerii din Veneţia obişnuiau să folosească acest tip de mască ce acoperea în întregime nasul şi ochii. Masca este construită astfel încat să aibă trăsături feminine puternice, adesea exagerate,
     subliniază ridicolul. Era totodată specifică homosexualilor care se costumau în femei."


    o ..moretta de-asta mi-ar placea si mie si celor din jur ...the mute mask ! Very Happy


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Portable-pieces-of-thoughts-blog-moretta
    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Vizitator Sam Iul 11, 2015 1:12 am

    Noapte buna ! 

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de The Dude Sam Iul 11, 2015 10:39 pm


    Continut sponsorizat


    NOCTURNELE noctambulilor ! - Pagina 2 Empty Re: NOCTURNELE noctambulilor !

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 1:43 pm