Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


4 participanți

    Riscurile meseriei

    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de The Dude Mar Mar 29, 2016 9:00 am

    Nope....un cunoscut. Fara delta....din unghi si cu mobilul.
    Sa faci poze pe zapada nu-i lucru usor. Aparatele compact si telefoanele....tot ce e entry level, au programe specializate. De aia astfel de fotografii ies mai bine cu aparatele ieftine, decat cu cele profi din maini nepricepute.
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Mar 30, 2016 9:02 am

    Si pentru un Nikon Coolpix P100, ce setari recomanzi in situatia asta??

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 22apr10nikon3445
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 05, 2016 6:49 am

    Ai program dedicat in optiunea "P"....are si ideograma.



    **********
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de The Dude Mar Apr 05, 2016 6:49 am

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 11021264_10152569373576601_9091451624225008611_n
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de The Dude Dum Apr 17, 2016 3:44 pm

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 FB_IMG_1460649667394
    Sfatuitorul
    Sfatuitorul
    Admin


    Mesaje : 830
    Puncte : 943
    Data de inscriere : 13/02/2015
    Localizare : Bucuresti

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de Sfatuitorul Mier Mai 16, 2018 8:28 pm

    The Dude. Noi avem un caz aici in Primarie. Sper sa nu devina unul public, dar ma indoiesc ca va scapa presei.
    Vreau doar sa te intreb daca e in "firea lucrurilor" ca un model, dupa ce pozeaza un pictorial erotic, sa isi recompenseze sexual fotograful. Daca aceasta e o practica subinteleasa si fireasca, dat fiind caracterul relatiei si felul in care se conlucreaza.

    Noi avem tot felul de discutii si eu cred ca e multa exagerare in povestile care circula pe tema asta.
    Numarul celor care ma contrazic este insa important.

    Cum e de fapt ?
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de The Dude Joi Mai 17, 2018 9:06 am

    Rolling Eyes Am mai povestit despre asta, insa pentru ca e un subiect interesant am sa reiau.

    Fenomenul de care intrebi a facut cariera in perioada "glamour" sau "pin up". Prostituatele au observat ca in afacerea lor reclama are un efect miraculos. E citat frecvent cazul Jenny Apricot, o domnisoara care in bordelul sau din Nevada valora 10 usd si cam soma, dar care in urma plasarii pe piata a unor fotografii erotice provocatoare, a reusit sa treaca lejer la clienti racolati de la sute de mile distanta si asta pe preturi exorbitante.

    Aparatele in format 35mm, ca si procesul de obtinere a copiilor fotografice, ofereau de acum posibilitati accesibile practic oricui, iar fetele plateau de regula un portofoliu "in natura".
    Asa au aparut cartile de joc deocheate. Era o caravana in Missouri (legea interzicea "stabilimentele" in care se vindea sex, asa ca antreprenorii s-au gandit la o locatie in miscare ce era astfel perfect legala) Convoiul se deplasa circular pe o arie intinsa. Codosii insotitori facusera seturi de fotografii cu practicantele si ca sa le confere o justificare si un mod de comercializare, le-au asezat pe cartile de joc. Erau in total 11 fete, iar pozitiile difereau. Se miza pe faptul ca odata trecuta printro localitate, dupa o perioad misiunea avea sa revina acolo, iar pe durata dintre doua vizite publicitatea asta isi facea lucrarea ei cu rezultate uluitoare.

    E greu de crezut ca azi se mai poate intampla la fel. La o sesiune participa uneori si zece persoane: de la cosmeticieni, la stilisti, asistenti de studio, rude ori prietenti ai modelului..
    La o filmare de-a mea recenta, unde am fost numai eu si subiectul, erau atatea de facut incat aproape ca nu am sesizat nimic pe linia libidoului.
    Fata era preocupata de asezare si unghiuri... eu cu lumini, cu setari cu decoruri si butaforii... cu inserturile aluzive, sunet, culoare... Imi amintesc erotic doar de momentul cand a trebuit sa o ajut sa se aseze mai bine in cadru atingand-o... un lucru in general interzis.

    Nu cunosc amanuntele povestii tale, insa ia nota si de faptul ca cele mai multe sedinte de acest fel se intampla la nivel de amatori si in interiorul unor cupluri formate; iar altele la fel de numeroase, utilizand femei de moravuri usoare ori nimfomane exhibitioniste.
    Takuma
    Takuma


    Mesaje : 338
    Puncte : 338
    Data de inscriere : 12/04/2018
    Varsta : 58
    Localizare : Bucuresti

    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de Takuma Joi Mai 17, 2018 1:26 pm

    Prin anii '90, in Londra inca existau anunturi stradale sau prin baruri, cu poza fetei dezbracate si numarul ei de telefon.
    In sedintele de studio si eu stiam ca in pret exista inclusa si o partida cu fotograful, pe care il treceau toate apele, asa ca era normal si natural sa se si descarce cumva de toata tensiunea acumulata.

    Shocked

    Continut sponsorizat


    Riscurile meseriei  - Pagina 2 Empty Re: Riscurile meseriei

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 7:46 am