Republica Danga

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „


    BOOKFEST 2015

    avatar
    Vizitator
    Vizitator


    BOOKFEST 2015 Empty BOOKFEST 2015

    Mesaj Scris de Vizitator Joi Mai 14, 2015 3:25 pm

    20-24 mai

    Vreau sa va semnalez in mod deosebit o carte :

    "Modelul Antim, Modelul Paltinis. Cercuri de studiu si prietenie spirituala ."- Anca Manolescu ,careia ..insusi Andrei Plesu Cool i-a facut o cronica >>

    Andrei Pleșu: „Titlul acestei cărți poate fi înșelător. Cititorul ar putea crede că are dinainte o lucrare de pură istorie culturală, o culegere de documente și analize, menite să devină un omagiu pios, comemorativ, adus unor grupuri de intelectuali care, în vremuri neprielnice, au încercat să-și păstreze chipul și să-și urmeze vocația. În realitate, e vorba de o reconstrucție erudită, dar intens simpatetică, a unui «model» de viață spirituală atemporal. E vorba despre modul în care se nasc întâlnirile purtătoare de destin, despre farmecul – și rigorile – drumului tatonant spre cunoaștere, despre comuniune, împreună-căutare, dramă lumească și speranță. E vorba despre efortul oamenilor de a se situa, de «a-și găsi locul» și despre «instituționalizarea» – dincolo de instituții – a formării intelectuale. În ce mă privește, am aflat neașteptat de multe lucruri despre împrejurări pe care credeam că le știu dinăuntru. Anca Manolescu le știe însă mai bine. Într-un anumit sens, ea este mai intim legată de modelele pe care le invocă decât chiar unii dintre reprezentanții lor.“

    Lansarea va fi sambata 23 mai la 16h 30min.
    restul programului aici.
    The Dude
    The Dude


    Mesaje : 6855
    Puncte : 6988
    Data de inscriere : 17/02/2015

    BOOKFEST 2015 Empty Re: BOOKFEST 2015

    Mesaj Scris de The Dude Vin Mai 15, 2015 9:14 pm

    Buuun, au stors jurnalul asta pana la ultima picatura...

    acu iau eu margareta la chestionat:

    sa ma bucur de bookfest...sa nu ma bucur... lokihere

      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 1:43 pm